Kendi Yemimizi Kendimiz Üretme...

Arkadaşlar forumda bir konuda simentalci rumuzlu arkadaşımız kendi yemini kendi ürettiğini söylemiş ve aşağıdaki gibi bir karışım yazmış.Bu rasyondaki ATK, PTK, SFK, maya premixi nedir nereden temin edebiliriz.Yardımlarınız ve cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler.

19 protein 2700 enerji
Yaptığımız karışım şöyle:
(300 kg arpa,
150 kg buğday,
150 kg mısır,
140 kg ATK,
170 kg PTK,
60 kg SFK,
13 kg mermer tozu,
7 kg tuz,
10 kg vitamin
+ mineral + maya premixi)

ATK: Ayçiçek Tohumu Küspesi
PTK: Pamuk Tohumu Küspesi
SFK: Soya Fasulyesi Küspesi
Bunlar yem hammaddesi satan yerlerde var. Eğer çok alacaksanız en iyi Atk Trakya Birlikte, en iyi Ptk Tarişte var.
Vitamin premixi ve maya yemci ve veterinerlerde vardır.
Kendi yemini yapacaksan bir yıllık hammaddenin hepsini stoklayabilmelisin. Yoksa çok mantıklı olmaz maddi açıdan. Kolay gelsin.

• Beğen
Tepkiler: mahodayi
Ynt: Kendi Yemimizi Kendimiz Üretme...

simentalci link=topic=84652.msg1011591#msg1011591 date=1435855747' Alıntı:
ATK: Ayçiçek Tohumu Küspesi
PTK: Pamuk Tohumu Küspesi
SFK: Soya Fasulyesi Küspesi
Bunlar yem hammaddesi satan yerlerde var. Eğer çok alacaksanız en iyi Atk Trakya Birlikte, en iyi Ptk Tarişte var.
Vitamin premixi ve maya yemci ve veterinerlerde vardır.
Kendi yemini yapacaksan bir yıllık hammaddenin hepsini stoklayabilmelisin. Yoksa çok mantıklı olmaz maddi açıdan. Kolay gelsin.
YApmış olduğun karışıma her 1 ton yemin içine Di kalsiyum 10 kğ., bikarbonat 1 kğ. eklersen iyi edersin.

sagalassos link=topic=84652.msg1011641#msg1011641 date=1435874687' Alıntı:
YApmış olduğun karışıma her 1 ton yemin içine Di kalsiyum 10 kğ., bikarbonat 1 kğ. eklersen iyi edersin.
Kalsiyumu 13 kg mermer tozundan alıyoruz. Ama bikarbonat güzel olur. Ben kaba yem ağırlıklı beslediğim için gerek duymuyorum. Sadece besi bitirme yemime tona 2 kg bikarbonat koyuyorum. Çünkü o grup kesif yem yoğunluklu besleniyor.
Ama tabi dediğin gibi hepsine konulsa da iyi olur.
Yemekten sonra 1 şişe soğuk soda içmiş olurlar. [emoji3]

SÜPER 0.13 KURUŞ KILODA BİRDE İNEKLERİNİZİN AĞIRLIKLARI NE KADAR LAKTASYONUN SON DÖNEMINDE KESİF YEMİ SİMENTALDE DÜŞÜRSEK CANLI AGIRLIĞINA GÖRE KURU MADDE ALIMI DÜŞTÜ İÇİN İLERDE SORUN OLUR MU? ORTALAMA 305 GUNE GÖRE VERİMİNİZ NEDİR 7 TONUN USTUNE ÇIKABILIYOR MUSUNUZ. TECRUBELERİNİZİ PAYLAŞTIĞINIZ İÇİN AYRICA TEŞEKKÜR EDERİM. BU ARADA AVRUPALI ÇİFÇİLER GİBİ ROL MODEL OLDUĞUNUZ İÇİN AÇIKCASI ÜMİDİM ARTTI AZ DA OLSA KARAMSARLIĞIM ÜLKEM ADINA GİTTİ GERÇEKTEN BÖLE BAŞARILI ARKADAŞLARIN OLMASI VE YOL GÖSTERMESİ ÇİFTÇİMİZİ VE ÜLKEMİZİ İLERİYE GÖTÜRECEKTİR.

simentalci link=topic=84652.msg1011662#msg1011662 date=1435907788' Alıntı:
Kalsiyumu 13 kg mermer tozundan alıyoruz. Ama bikarbonat güzel olur. Ben kaba yem ağırlıklı beslediğim için gerek duymuyorum. Sadece besi bitirme yemime tona 2 kg bikarbonat koyuyorum. Çünkü o grup kesif yem yoğunluklu besleniyor.
Ama tabi dediğin gibi hepsine konulsa da iyi olur.
Yemekten sonra 1 şişe soğuk soda içmiş olurlar. [emoji3]

Abi bildiğimiz mermer tozumu? Zararı olmasın taş sonuçta?

Bu arada besi ile ilgilide bir paylaşamınıza rastladım sılajla ilgili. helal etin lüleburgazda guinness rekorlar kıtabı için hazırladığı
boğasını görmek için gittiğimde orda çifliğin sahibiyle sohbet etmiştik sılaj konusunu. aynen sizin söylediğiniz gibi onlar beside full sılaj kullanuyorlarmış. Yuksek proteinlı yemi sabit tutup hayvanın ağırlığına göre kademeli olarak mısır sılajını artırıyorlarmış. ve aylık kılo alım ortalamarı 46 kıloyu aşaği düşmemiş. hayvanın yağının sarımsı olmasını sordum buyuk kesimcilerin çok dikkat etmediğini söyledi ve totalde beside günlük maliyetlerinin 6-7 tl olduğunu söyledi. demek ki karlılık için alternatifilere yönelmek lazım. sizin yorumlarınız nedir.

mutlu005 link=topic=84652.msg1011761#msg1011761 date=1435943225' Alıntı:
SÜPER 0.13 KURUŞ KILODA BİRDE İNEKLERİNİZİN AĞIRLIKLARI NE KADAR LAKTASYONUN SON DÖNEMINDE KESİF YEMİ SİMENTALDE DÜŞÜRSEK CANLI AGIRLIĞINA GÖRE KURU MADDE ALIMI DÜŞTÜ İÇİN İLERDE SORUN OLUR MU? ORTALAMA 305 GUNE GÖRE VERİMİNİZ NEDİR 7 TONUN USTUNE ÇIKABILIYOR MUSUNUZ. TECRUBELERİNİZİ PAYLAŞTIĞINIZ İÇİN AYRICA TEŞEKKÜR EDERİM. BU ARADA AVRUPALI ÇİFÇİLER GİBİ ROL MODEL OLDUĞUNUZ İÇİN AÇIKCASI ÜMİDİM ARTTI AZ DA OLSA KARAMSARLIĞIM ÜLKEM ADINA GİTTİ GERÇEKTEN BÖLE BAŞARILI ARKADAŞLARIN OLMASI VE YOL GÖSTERMESİ ÇİFTÇİMİZİ VE ÜLKEMİZİ İLERİYE GÖTÜRECEKTİR.
Laktasyonun son döneminde zaten düşürmek gerekir. Süt üretimi de azaldığı için yağlanma artıyor. Ben şuan böyle yapmıyorum ama önümüzdeki yıldan itibaren inekleri gruplara ayırıp öyle yapçam.
Çiftlik ortalamam 7 ton.
Bildiklerimi anlatıyorum. Bir yandan yeni şeyler öğreniyorum bir yandan da ilgilenene aktarıyorum elimden geldiğince. Güzel düşüncelerin için teşekkür ederim. [emoji2]

mutlu005 link=topic=84652.msg1011770#msg1011770 date=1435944199' Alıntı:
Bu arada besi ile ilgilide bir paylaşamınıza rastladım sılajla ilgili. helal etin lüleburgazda guinness rekorlar kıtabı için hazırladığı
boğasını görmek için gittiğimde orda çifliğin sahibiyle sohbet etmiştik sılaj konusunu. aynen sizin söylediğiniz gibi onlar beside full sılaj kullanuyorlarmış. Yuksek proteinlı yemi sabit tutup hayvanın ağırlığına göre kademeli olarak mısır sılajını artırıyorlarmış. ve aylık kılo alım ortalamarı 46 kıloyu aşaği düşmemiş. hayvanın yağının sarımsı olmasını sordum buyuk kesimcilerin çok dikkat etmediğini söyledi ve totalde beside günlük maliyetlerinin 6-7 tl olduğunu söyledi. demek ki karlılık için alternatifilere yönelmek lazım. sizin yorumlarınız nedir.
Aynen alternatif bir yemleme sistemidir bu. Ve bu sistemle daha yüksek kar garanti. Kesif yemi sınırlı kullanıyorsun. Hayvanlar için daha sağlıklı. Besici için de daha ucuz. Silaj veya pancar küspesiyle olur. Ben bir dönem uyguladım. On numara da oldu. Ama et kalitesi biraz düştü. Devamlı aynı yere verdiğim için vazgeçtim. Biraz şikayet geldi çünkü. [emoji2]

meysi link=topic=84652.msg1011800#msg1011800 date=1435954552' Alıntı:
barış abi besi için rasyonunuz nasıldır onuda bir yazarsanız memnun oluruz
Defalarca yazdım [emoji3]
Bu konuda yeni bir başlık açayım ve oraya tekrar yazayım.
Anladığım kadarıyla kaybolup gidiyor bazı yazılanlar.
Oradan takip edersin.