Fash Haber!Bunu da gördük Türkiye'de Dayaktan Bıkan İnek Ermenistana Sığındı

03.07.2015 - 12:33 | Son Güncelleme: 03.07.2015-12:36

Milliyet.com.tr » Gündem » Haber

Ermenistan ' a kaçan inek, protokolle teslim edildi
Kars ' ın Arpaçay ilçesinde çobanın vurması üzerine Türkiye-Ermenistan sınırını oluşturan Arpaçay Nehrine girerek komşu ülkeye geçen inek, protokolle teslim edildi.

Kars ' ın Arpaçay İlçesine bağlı Halimcan köyüne ait büyük baş hayvanları otlatan çobanın sopa ile dövdüğü inek, geçen 29 Haziran günü Türkiye-Ermenistan sınırını oluşturan Arpaçay nehrine girdi. Akıntıda sürüklenen ineği, Ermenistan sınırındaki askerler suya atlayarak kurtardı ve kendi taraflarına götürdü.

Halimcan köyünden Engin Karadağ, çobanın bilgi vermesi üzerine Ermenistan ' a geçen ineğini almak için Digor Kaymakamlığı ' na başvurdu. Bunun üzerine Digor Kaymakamı İsa Bolat, 2 Temmuz günü alıkonulan ineğin geri verilmesi için Ermenistan sınır yetkilileri ile görüştü. Yapılan protokolün ardından Ermenistan askerleri, ineği Arpaçay nehrinin kenarına getirdi. Boynuna ip geçirilen inek, Arpaçay nehrini geçmek istemeyince ip, karşı kıyıya atıldı. Türk tarafındaki ineğin sahibi ve yakınları, suya girerek iple ineği nehirden Türkiye tarafına çekti.

'İneğim çobanın şiddeti yüzünden Ermenistan ' a geçti'

Nehrin azgın suyunda bir ara boğulma tehlikesi geçiren ineğine kavuşan Engin Karadağ, şunları söyledi: 'İneğim çobanın şiddeti yüzünden Arpaçay nehrine girerek karşı tarafa geçiyor. O günün akşamı çoban gelip ineğin Ermenistan topraklarına girdiğini bildirdi. Ben de gidip kaymakam beyle görüştüm ve ineğimin Ermenistan ' dan alınarak bana verilmesini istedim. Kaymakam bey, protokol görüşmeleri ile ineğin iadesini sağladı. Ben de 3 gün sonra ineğime kavuştum. İneğime kavuştuğum için çok mutluyum.'[/b]

31f862576b6efc5ddbfc328b7b75477f.jpg