CHALLENGER MT6008

Ynt: CHALLENGER MT6008

vario şanzumana sahip 2. makina olarak biliyorum ... yanlışım varsa düzeltin arkadaşlar... CAT ı tebrik ederim ... dikkatli incelerseniz görürsünüz...saygılar....

Atilla abi 10 değil 220 numara paylaşım CAT VARIO yu kullanan ikinci makina ve bence çok özel bir durum daha önce MF ve Valtra için aynı şeyleri yazmıştık fakat broşürlerinde VARIO olduğunu ifade eden bir yazı göremedim bildiğim kadarıyla CVT tekniği iki grup

1= mekanik CVT tekniği
2= hidrolik CVT tekniği ( yağ basıncı ile )

Konu bir okadar önemli ve tartışmaya açık yani her CVT ye VARIO dersek baştan küllüm dumanız tartışalım araştıralım doğruyu bulalım nedir arasındaki fark avantajı dezavantajı hatta ve hatta anketler bölümünde yapılacak kalıcı farklı ve öğretici bir konu olacağı düşüncesindeyim resimlerde dikkat edersek eğer FENDT in VARIO sunu göreceğiz

Saygılar

DoYrAnLı#2# link=topic=9444.msg98974#msg98974 date=1227293282' Alıntı:
Bende birşey soracağım şimdi Fendt de Debriyaj varmı?

Elbette sadece ilk çalıştırmada emniyet ve güvenlik için şanzımanda bulunan bir valfi kontrol ediyor yani baskı balata yok biliyorsunuz Ferruh ustamız bu konuda çok daha detaya ineceğe eminim zaten o pedal plastik

kademe olmayan , fendtin kullandığı ve cat ın kullandığı sistem ...ayrıca fendt e caterpılların teşekkür etmesi gerekir ...aynısını vermiş....cat tanıtım katoloğunda yayınlamış .. cvt kullandığını idda eden firmalarında katologlarında yayınlanmasını sabırla bekliyorum...

DoYrAnLı#2# link=topic=9444.msg98974#msg98974 date=1227293282' Alıntı:
Bende birşey soracağım şimdi Fendt de Debriyaj varmı?
malesef yok kardeşim .. turbo kaplin var ...1996 yılında fendt debriyaj pilakasını çöpe atıp terk etti... şimdilik sadece 200 serisinde var ... o da sona erecektir....çok yakında...

atilla link=topic=9444.msg98980#msg98980 date=1227293838' Alıntı:
malesef yok kardeşim .. turbo kaplin var ...1996 yılında fendt debriyaj pilakasını çöpe atıp terk etti... şimdilik sadece 200 serisinde var ... o da sona erecektir....çok yakında...

önemli bir ayrıntı atilla abi bu makinanın verim değerlerine artı bir etken olacaktır ayrıca olmayan bir parçanın bakım onarım yada arıza yapma riskide olmayacağı için diğer artısı son olarak arada en çok tokatlanan zorlanan o değerli baskı balata volandan aldığı hareketi şanzımana mı aktarayım yada şanzımandan gelen ( oluşumsal ) karşı direnci motorla en sağlıklı bir şekilde akuple edeyim der durur iyide oldu aslında geç bile kalındı

insomnia link=topic=9444.msg98982#msg98982 date=1227294585' Alıntı:
önemli bir ayrıntı atilla abi bu makinanın verim değerlerine artı bir etken olacaktır ayrıca olmayan bir parçanın bakım onarım yada arıza yapma riskide olmayacağı için diğer artısı son olarak arada en çok tokatlanan zorlanan o değerli baskı balata volandan aldığı hareketi şanzımana mı aktarayım yada şanzımandan gelen ( oluşumsal ) karşı direnci motorla en sağlıklı bir şekilde akuple edeyim der durur iyide oldu aslında geç bile kalındı

evet baskı balatayı atarsak bu dertten kurtuluruz :)

Bu traktör MF ' nin 8000 serisiyle aynı diyebiliriz. Kabin içi dizaynı ve kontroller neredeyse aynı yapılmış. Yani aynı zamanda 8000 serisinde Dyna-VT olarak geçiyor. Daha öncede belirtmiştim. MF, CAT ve Valtra Vario ' yu kullanıyor. Vario tekelden çıkalı baya oldu anlayacağınız...

atilla link=topic=9444.msg98980#msg98980 date=1227293838' Alıntı:
FENT BU DEBRİYAJ İŞİNDE BAYAĞI BAŞARILI.
ESKİ FENTLERDE BİLDİĞİM KADARIYLA YARI OTOMATİK DEBRİYAJ VARDI SÜPER BİR DEBRİYAJ VE BALATA VE AYNI ZAMANDA MOTOR KORUMAYA YARIYORDU, ÇOK AŞIRI ZORLAYINCA TRAKTÖRÜ TIK DURUYORDU, GERİ HAREKET VERMEK İÇİN DEBRİYAJA BASIP ÇEKMENİZ YETERLİYDİ SANIRIM.
15 YIL ÖNCE GİTTİĞİM BİR KÖYDE GÖRMÜŞTÜM, ÇOK İLGİMİ ÇEKMİŞTİ.FENT ' İN SAHİBİ ZANNEDİYORUM 3 SENE ÖNCESİNE KADAR, O TRAKTÖRÜ YAĞI, SUYU HARİÇ ANAHTAR DEĞMEDEN KULLANDI VE SATTI DİYE BİLİYORUM.

alipasalierkan link=topic=9444.msg99036#msg99036 date=1227302258' Alıntı:
Bu traktör MF ' nin 8000 serisiyle aynı diyebiliriz. Kabin içi dizaynı ve kontroller neredeyse aynı yapılmış. Yani aynı zamanda 8000 serisinde Dyna-VT olarak geçiyor. Daha öncede belirtmiştim. MF, CAT ve Valtra Vario ' yu kullanıyor. Vario tekelden çıkalı baya oldu anlayacağınız...

CAT ın VARIO şanzımanını belgeleriyle dökümanlarıyla gördük şimdi MF ve Valtranın dökümanlarında görmek isteriz ben bulamadım ayrıca bu uzun zamandır kullanılan tekel VARIO nun kaç senesinde geçiş yaptığı hakkında bir belge varsa paylaşılırsa öğrenmiş bilgilenmiş olacağız ,

teşekkürler