Yemini kendin yap! Rasyon Örnekleri...

30 yildan fazla oldu hatırlıyorum ineklere pek yem vermiyorduk
O zamn Yilda 1 buzagi yapiyorlardi hepsi beraber ilkbaharda doğuyorlar di
Tabi genelde mumkun oldugunca meradan faydalaniyorduk
Fazla sut alamiyorduk o zamn
Verim almak hemde yuksek verim almak icin bu dengeli besleme isi sart
Cunku hep hazır besleniyor hayvanlar
Biz onune ne koyarsak onu yiyor
Bu acidan maliyetli is
Birde ekonomoik yonden hata affetmeyecek bir is yapiyoruz
Bu dengeli besleme konusunda hata yaparsak biteriz
Gorduk yasadik bunlari

Kendi yeminizi kendiniz üretebilirsiniz. Benim kullandığım rasyon formulleri şöyle:

SÜT YEMİ:
Arpa: 300 kg.
Buğday: 150 kg.
Mısır: 150 kg.
Atk: 145 kg.
Ptk: 170 kg.
Sfk: 60 kg.
Vitamin premix: 10 kg.
Mermer tozu: 12 kg.
Tuz: 8 kg.

BESİ BAŞLANGIÇ YEMİ
Arpa: 340 kg.
Atk: 160 kg.

BESİ BİTİRME YEMİ
Arpa: 430 kg.
Atk: 70 kg.

abi uzun zamandır takibindeyim besi yemi için herhangi bir değişiklik yaptınmı aynı reçete devammı sodayı sürekli kullanmaya başladınmı?

Değişiklik yapmadım. Aynen devam ediyorum.
Ama ilave olarak tona 5 kilo soda ve 1 kilo toxin bağlayıcı ekliyorum artık.
abi sodayı ve toxin bağlayıcıyı besi başından sonuna kadar kullanıomusun ve aynı miktardamı kullanıosun hangi markaları tercih ediosun ben biraz araştırdım ama yinede açıklarsan sevinirim sodanın ve toxin bağlayıcının etkisi nedir fayda ve zarar şeklinde

abi sodayı ve toxin bağlayıcıyı besi başından sonuna kadar kullanıomusun ve aynı miktardamı kullanıosun hangi markaları tercih ediosun ben biraz araştırdım ama yinede açıklarsan sevinirim sodanın ve toxin bağlayıcının etkisi nedir fayda ve zarar şeklinde

Kullanıyorum. Marka çok önemli değil sodada. Hepsi olur. Toxin bağlayıcı güvenilir bir firmanın çalışan bir etken maddesi olmalı. Ben Anc'nin phoramilk ürününü kullanıyorum.
Toxin bağlayıcı konusunda söyleyebileceğim şu: bildiğin kili paketleyip toxin bağlayıcı diye satıyorlar. Bu çok fazla işe yaramıyor. Bunu alma bence.
Soda bir tampon madde. Yemi yedikten sonraki birkaç saat etkisi devam ediyor. Hazmı kolaylaştırıp, sindirime yardımcı oluyor.
Toxin bağlayıcı yemlerden, etlardan gelebilecek küf ve toxinleri bağlayıp hayvana zarar vermeden dışkıyla atılmasını sağlıyor. Fenni yem kullananlar için gerekli birşey değil. Depolama riskleri olanlar için bir sigorta.
Her ikisininde zararı yok, faydası var.

• Beğen
Tepkiler: heleknes ve aşkar
Rasyonda üre kullanılabilir mi bi yerde okumuştum ürede %282 protein varmış birde bu rasyonları hazırladık yani karıştırdık kırma makinasından mı geçiriyoruz yoksa başka bi yöntemi varmı.

Evet üre için benzer şeyleri okuyorum bende ama hiç kullanmadım. Riskli bir madde. Dikkat etmek lazım.
Bu rasyondaki hammaddeler adı üstünde ham. Bu tahılları ya kırıcaz ya da ezicez. Bütün veremeyiz.

samani kimisi rasyona sokmuyo kimisi saman olmadan olmaz dio :) benim gbileride kime inanacgni bilmiyo

Saman besin değeri olmayan birşey. Tek faydası sindirime yardımcı olması. Ne olur ne olmaz hayvanbaşı günlük 0,5-1 kilo falan vermek lazım. Sindirim iyi çalışsın diye.
Bundan daha fazlası işkembeyi gereksiz yere dolu tutacağı için verimi engeller. Saman yerine kaliteli kaba yemler, silajlar daha iyi tabi ki.

BESİ BAŞLANGIÇ YEMİ
Arpa: 340 kg.
Atk: 160 kg.

Bu Yem Rasyonu Kac bas Hayvan icin yapildi Acaba

Bu formül 1 ton yem için. Verdiğiniz kaba yemlere göre, hayvanların canlı ağırlığına göre ne kadar vereceğin değişir.
Bu yem samanla veya diğer kaba yemlerle hayvanların büyüklüğüne göre canlı ağırlığın %2-3'ü oranında verilir. Yani 200 kiloluk bir danaya günde 5-6 kilo gibi. Yarısı sabah, yarısı akşam.
Silaj veya pancar küspesi veriliyorsa canlı ağırlığın %1,5 oranında yeterli.
Yavaş yavaş alıştırıp açık büfe de olur.

Arkadaşlar rasyonda Arpanın dışında tanelik (mısır-buğday..vs) yemleri rasyondan çıkarın. Arpayı da hayvanların çok iştahsız-hasta olduğu zamanlar takviye olarak vermek lazım. Rasyondan amaç, tarla-çayır-mera bitkilerinin karışımından oluşmalı.

Arkadaşlar rasyonda Arpanın dışında tanelik (mısır-buğday..vs) yemleri rasyondan çıkarın. Arpayı da hayvanların çok iştahsız-hasta olduğu zamanlar takviye olarak vermek lazım. Rasyondan amaç, tarla-çayır-mera bitkilerinin karışımından oluşmalı. Tıpkı İzmir'deki Artı Silaj Paketlemenin yaptığı gibi. Aklınızı kullanın biraz matematik hesabı yapın hayvanları doğal otların karışımıyla besleyin, tıpkı doğada-merada beslendikleri gibi. Birkez daha tekrarlayayım Fabrika yemi ve samandan uzak durun. Zira duyduğuma göre bu fabrika yemlerinin içine doğal olmayan herşeyi katıyorlarmış, kimyasallar maddeler, kemik tozu, toprak, ağaç kabuğu-talaş, mermer tozu...vs. Aman dikkatli olun arkadaşlar.

• Beğen
Tepkiler: demirciler_14
Arkadaşlar rasyonda Arpanın dışında tanelik (mısır-buğday..vs) yemleri rasyondan çıkarın. Arpayı da hayvanların çok iştahsız-hasta olduğu zamanlar takviye olarak vermek lazım. Rasyondan amaç, tarla-çayır-mera bitkilerinin karışımından oluşmalı. Tıpkı İzmir'deki Artı Silaj Paketlemenin yaptığı gibi. Aklınızı kullanın biraz matematik hesabı yapın hayvanları doğal otların karışımıyla besleyin, tıpkı doğada-merada beslendikleri gibi. Birkez daha tekrarlayayım Fabrika yemi ve samandan uzak durun. Zira duyduğuma göre bu fabrika yemlerinin içine doğal olmayan herşeyi katıyorlarmış, kimyasallar maddeler, kemik tozu, toprak, ağaç kabuğu-talaş, mermer tozu...vs. Aman dikkatli olun arkadaşlar.
Murat bey bunları neye dayanarak söylüyorsunuz? Kemik unu gibi hayvansal maddelerin yem rasyonlarında kullanımı yasaktır. Yemlerin içerisinde arpa, buğday, atk, ptk, sfk, mısır bitkisel hammaddeler ve mermer tozu, vit+min premixleri, melas gibi maddeler girer. Kimyasal madde dediğiniz nedir? Arpayı hasta hayvana hangi mantıkla veriyorsunuz? Neden her konuda sürekli yeşil kaba yemlerin silajlarını övüyorsunuz? Maliyeti düşürmek için alternatifler arama fikrine katılıyorum fakat insanları yönlendirme çabanız var. Yeşil kabayem silajlarıyla hayvanların ihtiyaçları karşılanabilir mi? Yeşilyemlerin kuru madde içerikleri düşüktür yoğun yem olmadan ihtiyaçları karşılamak biraz zordur. Hele ki yüksek verimli hayvanların bypass protein ve çeşitli aminoasitler vb maddelere olan ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağını söyler misiniz.. kısacası insanları neye dayanarak sürekli yönlendirmeye çalııyorsunuz bazı yem maddelerini kötülüyor yeşil kabayemleri övüyorsunuz?

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

• Beğen
Tepkiler: teen.farmer