Yemini kendin yap! Rasyon Örnekleri...

süt yemi rasyona göre =(17,5-18) hp lik bir yem
Tahmini olarak 500kglık günlük %4 yağ 20kg süt veren laktasyonun 2. evresinde olan bir inek için hesaplarsak
8kg süt yemi 18 hp
5 kg ii kalite yonca
7 kg mısır sılajı yeterli olur

Peki ana kalem rasyonumuz bu ise, ekstra ürettiğimiz bezelye fiğ yulaf tritikale yada başkaca karışımları rasyona nasıl girmemiz gerekir.
yani elimde bol miktarda sizin bezelye fiğ karışımı balyem varsa, rasyonun geri kalan kısmı nasıl olmalı?
Allah razı olsun parayla pulla alamayacağımız bilgileri oturduğumuz yerden paylaşıyorsunuz.

• Beğen
Tepkiler: AHMTDD
süt yemi rasyona göre =(17,5-18) hp lik bir yem
Tahmini olarak 500kglık günlük %4 yağ 20kg süt veren laktasyonun 2. evresinde olan bir inek için hesaplarsak
8kg süt yemi 18 hp
5 kg ii kalite yonca
[quote name="Ertuğrul -25" post=1100349]süt yemi rasyona göre =(17,5-18) hp lik bir yem <br />
Tahmini olarak 500kglık günlük %4 yağ 20kg süt veren laktasyonun 2. evresinde olan bir inek için hesaplarsak <br />
8kg süt yemi 18 hp<br />
5 kg ii kalite yonca <br />
7 kg mısır sılajı yeterli olur[/QUOTE]<br />
<br />
Peki ana kalem rasyonumuz bu ise, ekstra ürettiğimiz bezelye fiğ yulaf tritikale yada başkaca karışımları rasyona nasıl girmemiz gerekir.<br />
yani elimde bol miktarda sizin bezelye fiğ karışımı balyem varsa, rasyonun geri kalan kısmı nasıl olmalı?<br />
Allah razı olsun parayla pulla alamayacağımız bilgileri oturduğumuz yerden paylaşıyorsunuz.

[quote name="Ertuğrul -25" post=1100349]süt yemi rasyona göre =(17,5-18) hp lik bir yem
8kg süt yemi 18 hp
5 kg ii kalite yonca

Peki ana kalem rasyonumuz bu ise, ekstra ürettiğimiz bezelye fiğ yulaf tritikale yada başkaca karışımları rasyona nasıl girmemiz gerekir.
yani elimde bol miktarda sizin bezelye fiğ karışımı balyem varsa, rasyonun geri kalan kısmı nasıl olmalı?
Allah razı olsun parayla pulla alamayacağımız bilgileri oturduğumuz yerden paylaşıyorsunuz.[/QUOTE]

Yonca olmayacak onun yerine bezelye fiğ karışımı girer aynı kg yada dahada artar
Eğer aynı kgda katarsan yonca yerin şöle bi avantajı olur
Verdiğin süt yemi 18 hp iken
16 hp ye düşertebilirsin yeterli olur daha ucuza mal edersin daha detaylı bi rasyon yapıla bilir şuan tahmini sölüyorum. Ama uygun olur sorun yaşamazsın

• Beğen
Tepkiler: dernekkirili

Yonca olmayacak onun yerine bezelye fiğ karışımı girer aynı kg yada dahada artar
16 hp ye düşertebilirsin yeterli olur daha ucuza mal edersin daha detaylı bi rasyon yapıla bilir şuan tahmini sölüyorum. Ama uygun olur sorun yaşamazsın[/QUOTE]

Anladım teşekkür ederim.
Bir konuda daha yardımınızı rica ediyorum. Parça parça 3 adet yerim var. 6-8 civarı hayvanım var. Domuzdan dolayı Silajlık mısır ekme şansım yok. Aşağıdaki gibi bir düşüncem var. Sizce doğrumu? yada siz olsanız nasıl yaparsınız?
3,5 da sulanabilir : Yonca
3 da kurak : Bezelye fiğ yada başkaca karışım
13 da kurak : Yem Şalgamı
Şeklinde değerlendirmek istiyorum. Bu mantık doğrumu? Yada nasıl olmalı?
Selamlar.

Kendi yeminizi kendiniz üretebilirsiniz. Benim kullandığım rasyon formulleri şöyle:

SÜT YEMİ:
Arpa: 300 kg.
Buğday: 150 kg.
Mısır: 150 kg.
Atk: 145 kg.
Ptk: 170 kg.
Sfk: 60 kg.
Vitamin premix: 10 kg.
Mermer tozu: 12 kg.
Tuz: 8 kg.

BESİ BAŞLANGIÇ YEMİ
Arpa: 340 kg.
Atk: 160 kg.

BESİ BİTİRME YEMİ
Arpa: 430 kg.
Atk: 70 kg.

Abi herşey tamam da soya küspesini nerden buluyosun yada biz nasıl bulabiliriz? Ayçiçeği küspesi yerine pancar küspesi kulllanılabilirmi yada pancar küspesini bu rasyona koysak ne gibi değişiklikler yapmalıyız ?
Mısır yerine buğday kullanılabilirmi keza Mısır'ın fiyatı 1 lira e fabrika yemide aynı sayılır yada Mısır koymasak yerine Mısır silajı koysak rasyona nasıl olur böyle yaparsak mısır yerine kesif yem radyonunda ne kullanmalıyız

Teşekkürler.

Bir hayvanin agirligina gore yemesi gereken miktar belirleniyor, diyelim agirliginin % 3 u deniyor. Peki bu yuzde uc yemlerin agirligi mi yoksa hesaplanan kuru madde agirligi mi ?

Canlı ağırlığının %2.5 - 3 arası alınıyor 500x0.03= 15 kg eder yüzde 3 ile
Bu 15 kg tüm hammaddelerin içindeki suyu kurutulmuş şeklindeki Kg dir
Mesela biz analiz için sılajı aldığımızda
Tartıyoruz 5 kg geldi mesela
Bu sılajı labratuarda etüv dediğimiz ocakta 1000 derece kurutup tekrar tartıyoruz kilogram onun km yüzdesini veriyor yani sulhlar genelde % 35 kurumadde içerir yani 10 sılaj yiyen bir hayvan ancak 3.5 kg yemiş sayılır % 35 kurumadde den dolayı 10 x0.35 = 3.5 kg

16 hp ye düşertebilirsin yeterli olur daha ucuza mal edersin daha detaylı bi rasyon yapıla bilir şuan tahmini sölüyorum. Ama uygun olur sorun yaşamazsın

Anladım teşekkür ederim.
Bir konuda daha yardımınızı rica ediyorum. Parça parça 3 adet yerim var. 6-8 civarı hayvanım var. Domuzdan dolayı Silajlık mısır ekme şansım yok. Aşağıdaki gibi bir düşüncem var. Sizce doğrumu? yada siz olsanız nasıl yaparsınız?
Selamlar.[/QUOTE]
[MENTION=75034]Ertuğrul -25[/MENTION] bey , Bir konuda daha yardımınızı rica ediyorum. Parça parça 3 adet yerim var. 6-8 civarı hayvanım var. Domuzdan dolayı Silajlık mısır ekme şansım yok. Aşağıdaki gibi bir düşüncem var. Sizce doğrumu? yada siz olsanız nasıl yaparsınız?
Selamlar.

Anladım teşekkür ederim.
Selamlar.

Hımm sadece hayvanlar için değerlendiriyorsun anlaşılan. Yem şalgamı hiç ekmediğim için bi fikrim yok ama verimi Yüksel oluyor fakat buğday ekip sılajlık olarak biçsen daha ii olmazmı hem daha az işçilik olur sanırım

Hımm sadece hayvanlar için değerlendiriyorsun anlaşılan. Yem şalgamı hiç ekmediğim için bi fikrim yok ama verimi Yüksel oluyor fakat buğday ekip sılajlık olarak biçsen daha ii olmazmı hem daha az işçilik olur sanırım
1 tane ana kalem silaj olsun diyorum. Mısır olamayacağına göre geriye yem kolzası yada şalgamını araştırmıştım. Protein bakımından yoncayla nerdeyse eşdeğer, doğru bir hasatla iyi verim alınabileceğini okudum.
Peki buğday maliyeti ve verimi nedir?

Kendi yeminizi kendiniz üretebilirsiniz. Benim kullandığım rasyon formulleri şöyle:

SÜT YEMİ:
Arpa: 300 kg.
Atk: 145 kg.
Sfk: 60 kg.

BESİ BAŞLANGIÇ YEMİ
Arpa: 340 kg.
Atk: 160 kg.

BESİ BİTİRME YEMİ
Arpa: 430 kg.
Atk: 70 kg.

abicim bende iyice niyetlendim yem zamlarından ve et fiyatlarının düşmesinden sonra ama nasıl makineleriniz var nerde yaptırdınız bide mermer tozunu nerden ne kadara alıyorsunuz

6bb776bb7aceab11f52ab7152f5487eb.jpg

dd39bc5e04810ce1edf6bd36c18037b4.jpg

875849e3639cb15f58b419355436ed69.jpg

Yukarıda formullerini yazdığım kesif yemleri resimlerde gördüğünüz gibi hazırlıyoruz.
Herşeyi bu makina yapıyor.
Askin abi fotoğraf taki yemin içinde neler var.buyuk kahverengi top top olnlar kuspe galiba

abicim bende iyice niyetlendim yem zamlarından ve et fiyatlarının düşmesinden sonra ama nasıl makineleriniz var nerde yaptırdınız bide mermer tozunu nerden ne kadara alıyorsunuz

Makine yukarıda resimde. Öztan yem diye internetten girip makinayı inceleyebilirsin.
Mermer tozu mermercilerde var. En incesini kullanıyoruz yemde. Fiyatı sanıyorum 20 kuruş civarı. 50 kiloluk çuvallar 10 veya 11 ₺. gibi hatırlıyorum.

MERHABALAR BEN İSMAİL HAKKI ÖZEREN MANDALAR İÇİN YEM RASYOSU ÖNERİRMİSİNİZ? TEŞEKKÜRLER

500 kg inek için verilen TEMEL RASYON:

5 kg SAMAN
20 kg mısır silajı
1,5 kg ATK (ayçiçek küspesi
40 gr TUZ
75 gr toz mermer

bu rasyon ile 6 kg süt alınır.

2-3 kg SÜT YEMİ ilave ederek 12-13 L süt alınabilir mi? dene, gör yöntemini kullanın.