Yemini kendin yap! Rasyon Örnekleri...

Kendi yeminizi kendiniz üretebilirsiniz. Benim kullandığım rasyon formulleri şöyle:

SÜT YEMİ:
Arpa: 300 kg.
Buğday: 150 kg.
Mısır: 150 kg.
Atk: 145 kg.
Ptk: 170 kg.
Sfk: 60 kg.
Vitamin premix: 10 kg.
Mermer tozu: 12 kg.
Tuz: 8 kg.

BESİ BAŞLANGIÇ YEMİ
Arpa: 340 kg.
Atk: 160 kg.

BESİ BİTİRME YEMİ
Arpa: 430 kg.
Atk: 70 kg.

Ynt: Yemini kendin yap! Rasyon Örnekleri...

Bu işe girişmişseniz kendi silolarınız vardır diye düşünüyorum. Silo maliyeti nedir böyle bir iş için acaba? Ayrıca bu yemleri kullandığınız ineklerin ömürleri ne kadar oluyor?

• Beğen
Tepkiler: Nurettin Atalay

Arkadaşlar ben zooteknistim şöyle söyleyeyim besi yemi hertürlü ayarlanır sonuç itibariyle tek bir verim yönü var oda canlı ağırlık artışı ama süt yemi öle değil tek kriter üretilen günlük süt değil önemli olan hayvanın uzun yıllar boyunca sağlıklı olması bu şu demek hem süt verirken hemde gebe kalmada herhangi bir sorunu olmayacak ayaklarında problem olmayacak karaciğerinde de problem olmayacak bu yüzden size tavsiyem 20 lt üstünde süt verimi olan hayvanlara kaliteli bir süt yemi ve kaliteli kaba yem ile bakmanız ama 20lt nin altında bir verim bekliyorsanız ozaman sıkıntı pek çıkmaz

mehmet çağdaş link=topic=84674.msg1011909#msg1011909 date=1436036897' Alıntı:
Arkadaşlar ben zooteknistim şöyle söyleyeyim besi yemi hertürlü ayarlanır sonuç itibariyle tek bir verim yönü var oda canlı ağırlık artışı ama süt yemi öle değil tek kriter üretilen günlük süt değil önemli olan hayvanın uzun yıllar boyunca sağlıklı olması bu şu demek hem süt verirken hemde gebe kalmada herhangi bir sorunu olmayacak ayaklarında problem olmayacak karaciğerinde de problem olmayacak bu yüzden size tavsiyem 20 lt üstünde süt verimi olan hayvanlara kaliteli bir süt yemi ve kaliteli kaba yem ile bakmanız ama 20lt nin altında bir verim bekliyorsanız ozaman sıkıntı pek çıkmaz
Yukarıdaki yem içeriğine bakarak ne gibi problemler çıkabileceğini düşünüyorsunuz?
Veya şöyle sorayım: piyasada satılan fenni yemlerin artısı nedir?
Ben 17 yıldır hayvancılığın içindeyim ve denemediğim kaliteli yem kalmadı. En problemsiz dönemim kendi yemimi yaptığım dönemdir.
Görüşünüz uzmanlık alanınız olduğu için önemli tabiki. Ama ben beş yıldır kendi yemimi yapıyorum, bir daha da bu sistemden vazgeçeceğimi sanmıyorum. [emoji3]
Tabii ki bu söylediğin çok önemli. İnek beslemesi besiye göre daha hassas. Bir yandan süt alırken, doğurganlığa devam edecek, ayaklar ve memeleri hasta etmeyeceğiz, karaciğeri de bozmayacağız. Ben bu konuda birtakım çalışmalar yapmaya gayret ediyorum kendimce.
Peki kendi yapacağımız süt yemini nasıl yapmalıyız ki ineklerimiz hem iyi süt versin, hem ayakları ve karaciğerleri bozulmasın hem de doğurganlık aksamadan uzuuun yıllar devam etsin?
Bu konunun uzmanı olarak bizlere tavsiyelerin ne olur?
Zooteknist olarak yardımcı olursan sevinirim.

• Beğen
Tepkiler: ozhenry ve tolgi

vasago link=topic=84674.msg1011887#msg1011887 date=1436011696' Alıntı:
Bu işe girişmişseniz kendi silolarınız vardır diye düşünüyorum. Silo maliyeti nedir böyle bir iş için acaba? Ayrıca bu yemleri kullandığınız ineklerin ömürleri ne kadar oluyor?
Silolarım yok. Depolarım var. Tahıllar sanıldığı gibi yer tutmuyor.
Bir ara fotolarla sistemimi paylaşırım.

Arkadaslar hayvan beslenmesinde kullanilan bu yemlrde yemden yararlanmayi artiracak sindirim sistemine yardimci maddeler kullaniliyormu yemlerde

araplıova link=topic=84674.msg1011962#msg1011962 date=1436077390' Alıntı:
Arkadaslar hayvan beslenmesinde kullanilan bu yemlrde yemden yararlanmayi artiracak sindirim sistemine yardimci maddeler kullaniliyormu yemlerde
Ben maya ve soda kullanıyorum. Süt ineklerini, düveleri ve 8-10 aylığa kadar olan besi danalarının yemlerine 4-5 ayda bir 1 ay boyunca canlı maya ilave ediyorum. Bunlara soda kullanmıyorum çünkü yeterince ve iyi kaliteli kaba yem yiyorlar. Besi bitirme yemine de ayrıca devamlı olarak tona 2 kg oranında bikarbonat yani soda ilave ediyorum. Çünkü bu dönemde çok az ve kalitesiz kaba yem yiyip yoğun olarak kesif yem tüketiyorlar.
Maya ilave etmekteki amacım işkembenin içindeki bakterileri destekleyip sindirimi ve yemden yararlanmayı arttırmak.
Soda kullanmaktaki amacım ise yoğun kesif yemin hayvanların sindirim sistemini hasta etme olasılığını minimize edip işkembeyi rahatlatmak.

Bizim memlekette ayçiçeği,soya,pamuk yetiştirilmiyor bunların alternatifi ne olabilir arkadaşlar ve buğday,arpa,yulaf,çavdar,tritikale nin ciddi besin değeri farkları var mıdır bunu neden sordum hepsini de ekip aynı rasyonda kullansak mantıklı olur mu? Biz de buğday ve türevleri ile yonca -fiğ bolca ekilir bunların ışığında bir rasyon nasıl olur? Çok soru sordum:)

historyman link=topic=84674.msg1012010#msg1012010 date=1436105982' Alıntı:
Bizim memlekette ayçiçeği,soya,pamuk yetiştirilmiyor bunların alternatifi ne olabilir arkadaşlar ve buğday,arpa,yulaf,çavdar,tritikale nin ciddi besin değeri farkları var mıdır bunu neden sordum hepsini de ekip aynı rasyonda kullansak mantıklı olur mu? Biz de buğday ve türevleri ile yonca -fiğ bolca ekilir bunların ışığında bir rasyon nasıl olur? Çok soru sordum:)
Uğur kardeşim konsantre yemlerin içine zaten buğday,arpa,yulaf,çavdar,tritikale gibi ürünleri bol miktarda katıyorlar, ilave olarakta yağlı küspeler ekleniyor. Bazı yem fabrikaları teminde güçlük çektikleri veya pahalı buldukları soya küspesini hiç katmadıkları da oluyor, küspelerden hangisini ucuz buluyorlarsa onu katıyorlar, ama soran olursa sözde hepsini katıyorlar maşallah.. Yem etiketlerinin üzerinde % 18 protein filan yazar , ben asla inanmıyorum, ölçelim 15 çıkar :( Senin rasyonda mısır danesi eksik, onuda alırsan bal gibi yem yapabilirsin.

küspe link=topic=84674.msg1012017#msg1012017 date=1436109555' Alıntı:
herekese selam hayvan başı günlük kaç kilogram kesif ve kaba yem veriyorsunuz birde besi süreniz kaç gün veya ay
Yem fabrikaları bana kızacak ama :) Neyse biz yinede yazalım... Şimdi aziz dostum bence soruyu doğru sormamışsın... Besi süresi hayvanın cinsi ,yaşı ve kilosuna göre belirlenir. Bu kriterlere göre besi süresine karar verilir. Uzun süreli besi (12 ay ) veya kısa süreli besi (6 ay) yapacaksak, ona göre kesif ve kaba yem ayarlanır. Uzun süreli besiye %70 kaba +% 30 kesif olarak başlanır..Hayvan büyüdükçe ve kilosu arttıkça oranlar tersi yönünde değiştirilir. Ta ki kesime gitmesine son 15-20 gün kala kaba yem % 25 + kesif yem % 75 oranlarına çıkmış olur. Yazımı okuduğunda belki tatmin olmayacaksın herkes fabrika yemini hayvan başı 6-8 kilo veriyor, ama ben fabrika yemi kullanmıyorum. Ben sadece proteini ve premiksi hazır satın alıyorum, enerjiyi kendi yetiştirdiğim ürünlerden sağlıyorum. Günlük canlı ağırlık artışı 2-2.2 kğ. aşağıda düşmüyorum. Edebileceğim maksimum KAR ' ı ediyorum. Yemciler değil ben kazanıyorum.

sagalassos link=topic=84674.msg1012019#msg1012019 date=1436112313' Alıntı:
Uğur kardeşim konsantre yemlerin içine zaten buğday,arpa,yulaf,çavdar,tritikale gibi ürünleri bol miktarda katıyorlar, ilave olarakta yağlı küspeler ekleniyor. Bazı yem fabrikaları teminde güçlük çektikleri veya pahalı buldukları soya küspesini hiç katmadıkları da oluyor, küspelerden hangisini ucuz buluyorlarsa onu katıyorlar, ama soran olursa sözde hepsini katıyorlar maşallah.. Yem etiketlerinin üzerinde % 18 protein filan yazar , ben asla inanmıyorum, ölçelim 15 çıkar :( Senin rasyonda mısır danesi eksik, onuda alırsan bal gibi yem yapabilirsin.
Abi teşekkür ederim mısır bulunuyor ilçe de ya da diğer düz arazi yapısına sahip ova köylerinde. Bizde arazi dağlık,dağınık ve parçalı domuzlar mısır bırakmıyor hayınlar. Dediğinden yola çıkarak yonca, arpa, buğday ve mısıdan oluşan bir rasyon yeterli olur kanısındayım.

• Beğen
Tepkiler: Erdinç Ünal
historyman link=topic=84674.msg1012010#msg1012010 date=1436105982' Alıntı:
Bu yağlı tohumlar bizde de pek yetişiyor sayılmaz. Ayçiçeği Trakya ' dan, Pamuk Ege ' den, Soya da Uruguay ' dan geliyor. [emoji2]
Bu yağlı tohum küspeleri olmadan yem yapılamaz. Çünkü bunlar protein kaynakları. Proteinsiz yem olmaz.
Şöyle anlatayım:
Yemleri KABA ve KESİF olarak ikiye ayırıyoruz.
Ot, saman ve silajlar kaba yemlerdir. Bunların içinde saman değersizdir. Sindirime yardımcı olur sadece. Silajlar değerli enerji kaynaklarıdır. Buğdaygil otları kaliteli kaynaklardır ama düşük proteinlidir. Baklagil otları da kaliteli protein kaynaklarıdır. Yonca, fiğ, bezelye proteini yüksek baklagil otlarıdır. Toplam rasyonumuzda yukarıda bahsettiğim kaba yemleri kullandığımız oranda verimli ve sağlıklı hayvanlarımız olur.
Gelelim kesif yeme. Kesif yem toz veya pelet şeklinde olan konsantre yem. Kesif yemin içinde arpa, buğday, mısır, çavdar, tritikale, ayçiçek küspesi, pamuk küspesi, soya küspesi, kepek, hayvansal atıklar, vitaminler, mineraller vs. vardır. Kesif yemin içeriği birçok açıdan dengeli olmalı. Konsantre yani yoğun besin değerleri içerdiği için karışımda yapılacak hatalar verim düşüklüğü ve sağlık sorunları olarak bize geri döner. Mesela enerji fazla gelirse ayak hastalıkları, protein fazla gelirse üreme problemleri ortaya çıkar. Yeterince kaba yem vermez çok fazla kesif yem verirsek de sindirim hastalıkları baş gösterir.
Yemde en önemli denge enerji - protein dengesidir.
Şöyle anlatayım: bir bisiklet düşünün. Ön tekerlekler protein olsun yani ATK, PTK, SFK, arka tekerlekler de enerji yani ARPA, BUĞDAY, MISIR. Düşünseniz ya bir bisikletin ön tekerleği yavaş, arka tekerleği de hızlı gitmeye çalışıyor. Nasıl olur? İşte eğer yemdeki enerji ve protein oranları dengeli olmazsa inekler de öyle olur.
Vitamin ve mineraller de çocuk bisikletlerinde olan yanlardaki küçük emniyet tekerlekleri. Herhangi bir sorunla karşılaşıldığında hayvan yıkılmasın, dirençli olsun diye.
Peki enerji ne, protein ne?
Bir sofra düşünün: ekmek, makarna, pilav, börek, vs. ENERJİ yani hayvan yemindeki arpa, buğday, mısır; tavuk, köfte, balık, pirzola, tas kebabı, vs. PROTEİN yani ATK, PTK, SFK.
Şimdi sen yemi sadece arpa buğday, yulaf, çavdardan yaparsan hayvanlara sadece ekmek, makarna yedirmiş olursun. [emoji2]