Tarla alım satımında yeni kanun

8 de 6 hisse sahibi olduğumuz tarlanin diğer sahibinin vefatı sonucu 8de 2 hisse iki çocuğuna geçmistir eskiden herkes istediği gibi satabiliyodu tarlasını ama şimdi yeni kanunda degisiklik olmuş tarla satmak isteyen bi kişi o ilçedeki tüm tarlalarini satcakmis bizde bu yüzden beklemedeyiz suan yakında yeni tarla alip satan büyüklerim kardeşlerim varsa bu konuda yardımcı olursa çok sevinirim şimdiden herkese teşekkürler

Ynt: Tarla alım satımında yeni kanun

Drmskmc link=topic=84681.msg1011988#msg1011988 date=1436099101' Alıntı:
8 de 6 hisse sahibi olduğumuz tarlanin diğer sahibinin vefatı sonucu 8de 2 hisse iki çocuğuna geçmistir eskiden herkes istediği gibi satabiliyodu tarlasını ama şimdi yeni kanunda degisiklik olmuş tarla satmak isteyen bi kişi o ilçedeki tüm tarlalarini satcakmis bizde bu yüzden beklemedeyiz suan yakında yeni tarla alip satan büyüklerim kardeşlerim varsa bu konuda yardımcı olursa çok sevinirim şimdiden herkese teşekkürler

nerede okudun bu bilgiyi resmi gazetede yayınlandımı?

mesele o deil sizin hisseli tarlayi hisse sahibi olan bi kisi alabiliyor , diger mesele vatandasin uzerine tapulu arazisi 80 dekardan azsa ya hepsini satacak yada istedigini satip kalanini evlatlarinin vs. Uzerine devredecek gibi buna yakin bisey diye biliyorm

Kanun çok oldu çıkalı. Tarlayı satmak için il-ilçe tarım müdürlüklerinden onay gerekiyor. Süreç uzun.

Tarlanı satmak için ya tüm tarlalarını satacaksın devredeceksin yani üstünde tarla kalmayacak.

Ya da sattıktan sonra geriye kalan tarlan rakamları tam hatırlamıyorum ama yaklaşık kuru tarım ise 150 dekar, sulu tarım ise 50 dekar, bağ-bahçe ise 20 dekar kalması gerekiyor.

Ya da tarlalarının arasında 7-8 km uzaklık varsa en uzak olan tarlanı satabiliyorsun.

Son iki şık için il-ilçe tarımın araştırıp onay vermesi gerekiyor.

Geçen yıl tarla aldım bu prosedürü tapu müdürü anlatmıştı. Aldığım kişinin iki parseli vardı birini ben aldım birini hanımına sattı. İşlemler hemen başladı aksi halde ilçe tarıma yazı gidecek ordan il tarıma gidecek falan 3-4 ayı bulur demişti işlemin bitmesi.

Yeter büyüklükte tarım arazisi, diye bir kavram var. Bölgeye göre değişiyor. Bizde 125da kuru, 50da sulu, 10da zeytinlik ve bağ, 3 dekar sera ile bu şartlar sağlanıyor.

Bu arazinin üzerinde araziniz var ise,
Yahut arazi 5da ' ın altında ise
Yahut arazi, diğer arazilerden uzakta ise (15 km gibi birşeydi)

Satabiliyorsunuz. Yukarıdaki şartları taşımıyorsa, tüm arazilerinizi satmak zorundasınız.

Durum bu. Forumda, çiftçi bilgi kutusu bölümünde konu ile ilgili ayrıntılı paylaşımlar var.

siz satış için tapuya gideceksiniz tapu ile ilçe yada il tarım iç yazışma yapacak
bu yazının cevabı 1 günde de gelebilir daha uzunda sürebilir
ben rica ettim 1 saatin içinde aldım olur yazısını
olmazlara gelince sadece sınır olan arazilerde sıkıntı çıkıyor bizim burada
kanun var ama kanunu uygulayıp olur yada olmaz diyecek olan kanundan anlamıyor çünkü işi o değil
hal böyle olunca da çok farklı uygulamalar söz konusu
mesela ben aldığım tarlanın 300 m uzagında bir tarla daha vardı orayı almadım adamda satmadı ona rağmen olur yazısı verildi siz düşünün
en garantisi tarlayı satacak olan kişi ile gidip satılabilir olup olmadığını önceden sorgulamak
oradan çks kaydını da alın bu kayıtta alacak olan araziyi işaretlesin tapudan yazı ile geldiğinizde bunu da getirin en geç 1 2 gün içinde yazıyı alırsınız

Arkadaslar babam bi şahsa bahçe satıyor 1bucuk dönüm..bahçeyi 5sene sonra geri alıyor..ama tapusunu almıyor, şimdi babamda sattığı kişide hayatta değil karşı taraf razı tapuyu geri vermeye yeni kanuna göre bi engel cikarmi geri alabilirmiyim. .çks iki taraftada yok...İkinci soruma gelince babam amcam tarlalarını satarken satın almış 45 dönüm parçalı, ama tapusunu almamış yerine senet satışı yapmışlar noterden, amcamda babamda vefat etti, 5çocugundan ikisi sıkıntı çıkarıyor benim bu yerlerin tapusunu geri alma imkanım varmı geçmişte yapılan 25sene önceki noter satışı geçerli olurmu..

sinoplu link=topic=84681.msg1012041#msg1012041 date=1436117830' Alıntı:
Arkadaslar babam bi şahsa bahçe satıyor 1bucuk dönüm..bahçeyi 5sene sonra geri alıyor..ama tapusunu almıyor, şimdi babamda sattığı kişide hayatta değil karşı taraf razı tapuyu geri vermeye yeni kanuna göre bi engel cikarmi geri alabilirmiyim. .çks iki taraftada yok...İkinci soruma gelince babam amcam tarlalarını satarken satın almış 45 dönüm parçalı, ama tapusunu almamış yerine senet satışı yapmışlar noterden, amcamda babamda vefat etti, 5çocugundan ikisi sıkıntı çıkarıyor benim bu yerlerin tapusunu geri alma imkanım varmı geçmişte yapılan 25sene önceki noter satışı geçerli olurmu..
amcanın babana tarlanın satısını belırten bı kagıt parcası vs bısı varsa bence mahkeme acın mahkeme sıze verır orayı dıye bılıyorum ama emınde deılım

sinoplu link=topic=84681.msg1012041#msg1012041 date=1436117830' Alıntı:

noterden satış yapılmış gibime geliyor. bu noter satışında ..... bedelle satışını yapmıştır. gibi bir ibare varsa şansın zaman aşımına uğramadıysa bence var derim. iş ki şahitlere kalıyorsa biraz zor araştırdığım kadarıyla yargıtay belge istiyor şahitle de belirli rakamlara bakıyormuş.

Yazılı ibare var satan amcam şu paraya sattım, ve parayı aldım..Çocuklarım ve mirascılarım hak talep edemez. .diye ibare var iki şahit imzası var. Ama bazıları diyorki bu noter senetleri 1yıl geçerli bu süreden sonra geçersiz diyorlar. .

hisseli arazilerde hissedara satış yapılabiliyor.tapuya gidin tapu onay için ilçe tarıma yazı yazar yollar.ilçe tarımda onay verir tapuya yollar

konuda güzel bilgiler mevcut..
hissedarlar dışarıdan kimseye hakkını satamaz..
ya tamamı dışarıdan kimseye satarsın yada yok..
satan kişinin başka arazisi varsa tarım il Müdürlüğüne
yazışma ile sorulur..
yoksa yarışmaya gerek kalmaz..
konu uzun...
yakında komşu alım hakkı çıkacak sanırım..
ve daha bir sürü şey..
neden ve hedef toprakların bütünlüğünü sağlamak..
bölünmesini engellemek...

sinoplu link=topic=84681.msg1012057#msg1012057 date=1436122751' Alıntı:
Yazılı ibare var satan amcam şu paraya sattım, ve parayı aldım..Çocuklarım ve mirascılarım hak talep edemez. .diye ibare var iki şahit imzası var. Ama bazıları diyorki bu noter senetleri 1yıl geçerli bu süreden sonra geçersiz diyorlar. .

noter senedinin üzerinde ...... tarihine kadar süre varsa o zaman süreli vekalet veya satışı deniyor. noter satışı için bedeli yazıyorsa sorun yok ama en güzeli bu işlerden anlayan avukata danışmak

FEHİM link=topic=84681.msg1012128#msg1012128 date=1436154534' Alıntı:
noter senedinin üzerinde ...... tarihine kadar süre varsa o zaman süreli vekalet veya satışı deniyor. noter satışı için bedeli yazıyorsa sorun yok ama en güzeli bu işlerden anlayan avukata danışmak

Taşınmazlarda, Noter satışı ile mülkiyet geçmez.
Mülkiyet sadece Tapu Tescili ile kazanılır.
Noterde yapılan Taşınmaz satışları sadece 'Satış Vaadi sözleşmesi' yerine geçer.
Noterde imzalanan sözleşme, taşınmaz üzerinde hiç bir hak kazandırmaz, aynı kişi, gidip tapudan başkasına satabilir...
satış vaadi sözleşmesi, aynı deği, nisbi bir hak doğurur, ve para verilmişse o paranın verildiğine dair bir ispat aracıdır sadece...

Taşınmazlarda noter üzerinden veya adi yazılı sözleşme vs. yapmayın, yoksa verdiğiniz para ile kalırsınız....

edirne22 link=topic=84681.msg1012132#msg1012132 date=1436162248' Alıntı:
Taşınmazlarda, Noter satışı ile mülkiyet geçmez.
Mülkiyet sadece Tapu Tescili ile kazanılır.
Noterde yapılan Taşınmaz satışları sadece 'Satış Vaadi sözleşmesi' yerine geçer.
Noterde imzalanan sözleşme, taşınmaz üzerinde hiç bir hak kazandırmaz, aynı kişi, gidip tapudan başkasına satabilir...
satış vaadi sözleşmesi, aynı deği, nisbi bir hak doğurur, ve para verilmişse o paranın verildiğine dair bir ispat aracıdır sadece...

Taşınmazlarda noter üzerinden veya adi yazılı sözleşme vs. yapmayın, yoksa verdiğiniz para ile kalırsınız....

yazdıkların doğru haksızın diyemem. ancak atalarımız bir hata yaptıysa mümkün olduğunca doğrultmaya çalışmak. güzel olan bilgiyi paylaşıp doğru bilgilendirmeye çalışmak.