Değerli arkadaşlar herkesin Zekat ve Fitresini verdiğini düşünüyorum. Ama önemli bir konu olduğundan okumanızı tavsiye ediyorum...

Zekât, İslam’ın beş temel esasından biridir. Zekât; fakir, miskin ve muhtaç kimselerin acil ihtiyaçlarının zenginler tarafından belli oranlarda görülmesini, böylece aralarında yakınlık oluşmasını temin eder. Zekât, servet düşmanlığını önler ve mala manevi güvence sağlar. Zekât ve sadaka, malın bir nevi manevi sigortası gibidir. Zekât, fakirin hakkıdır. Allah Teâlâ dinen zengin sayılan kimsenin malının sadece “kırkta birini” fakirlere ayırmıştır.

Burdan şunu anlıyoruz, Zekat islamın şartı ve allahın emri. Eğer kazandığımız paraların hayrını göremiyorsak, bir yerden gelip bir yerlerde kayboluyor ise oturup düşünmeliyiz.

Zekat nasıl hesaplanır ? Buyrun hesaplayın ... http://www.hesapmatik.com/hesapla/zekat-hesaplama/

Kazandığımız para ile borçlarımızı birbirinden çıktıktan sonra kalan miktar , yani Nisap miktarı 80.18 gram altının veya 80.18 gram altının karşılığı olan paraya sahip olan kişi dinen zengin sayılır. Bu miktara sahip olan her müslüman varlığı üzerinden 1 yıl geçtikten sonra zekatını vermek zorundadır. Ayrıca bu miktara sahip olan herkes kurban kesmekle mükelleftirler.