2. ürün olarak Slajlık mısır ekimi (ilk uygulama)

Arkadaşlar daha önce rençberlik tecrübem olmadı.1 senedir köydeyim büyük baş hayvancılık yapıyorum.Mısırı ekeceğim yer 4 dönüm.Deneme amaçlı böyle bir tarlada ekmek istiyorum.Hem tecrübe etmek hem de öğrenmek amaçlı.

Şuan tarlada arpa var.Yağışlardan dolayı henüz biçilmedi ama bu hafta sonuna kadar (10-11 temmuz) biçimi olacak ve balya yaptırıp tarlaya 2. ürün olarak slajlık mısır ekmeyi düşünüyorum.

Araştırdığım kadarıyla en geç temmuz 10 a kadar ekilmesi gerekiyormuş , hava şartları neyazıkki benim ekim zamanınım 1 hafta daha oynatacak sanırım.70 cm e sıralı ve 13-15 cm aralıklarla ekilmesi söyleniyor.5-6 cm derine.Gübreleme vs hakkında Üre gübresi deniyor ama bu konularda hiç tecrübem yok.Tarla hazırlığı nasıl olmalı ? Tohum hangisi olmalı ? Gübreleme zamanı ve gübre hangisi olmalı ?

Ynt: 2. ürün olarak Slajlık mısır ekimi (ilk uygulama)

Ağır tip goble iki kere karıştır daha sonra tırmık çek. Tohumu kws kilowatt alabilirsin. Sıra üzeri 15 cm, sıra arası 70 cm. Ikinci mahsul ekeceğin için taban gübresini 35-40 kg 15.15.15 kullan. Diz mesafesine geldiğinde mısır 40kg üre atarsın. Ektikten hemen sonra ot çıkmaması için ilaç at. Salma sulayacaksan karık yapıcaksın vs..

Ben de bu sene ilk defa yaptım tabana 25 kg 15.15.15 çinkolu attım. 72 cm sıra arası 17 cm sıra üstü (sık atmış makine ama) yaptım. 3. hafta çapa yaptım ama köydekiler geç kaldın dedi bilmiyorum. yarında boruları ayarlarsam sulayacağım.

Orn123 link=topic=84706.msg1012215#msg1012215 date=1436198571' Alıntı:
Ben de bu sene ilk defa yaptım tabana 25 kg 15.15.15 çinkolu attım. 72 cm sıra arası 17 cm sıra üstü (sık atmış makine ama) yaptım. 3. hafta çapa yaptım ama köydekiler geç kaldın dedi bilmiyorum. yarında boruları ayarlarsam sulayacağım.

17 cm seyrek değil mi? bendekide o ayarlarda aslında. Bİzim burular çok sık eker sular 4 metre boya çıkanlar var aralarda genelde 8- 10 cm civarı eken çok. toprak verimli.

poyraz2030 link=topic=84706.msg1012278#msg1012278 date=1436220025' Alıntı:
17 cm seyrek değil mi? bendekide o ayarlarda aslında. Bİzim burular çok sık eker sular 4 metre boya çıkanlar var aralarda genelde 8- 10 cm civarı eken çok. toprak verimli.

17 cm dedim ama makine çok sık attı ben öyle istemiştim. Ben silajlık dikmedim ama silajlıkları da böyle diktiğini söyledi adam.

Daha biçer girmedi tarlalara.Girdirenlerinde arpa fiyatı çok düşük oluyo nemli olduğu için.Biçtirip balya yapıp taşıyıp tekrar tarlayı hazır etmem sanırım bayramdan sonrayı bulacak.Acaba verim alabilirmiyim bayramdan sonra eksem ? Köydekiler alamazsın diyorlar

Avşar Beyi link=topic=84706.msg1012303#msg1012303 date=1436247408' Alıntı:
Daha biçer girmedi tarlalara.Girdirenlerinde arpa fiyatı çok düşük oluyo nemli olduğu için.Biçtirip balya yapıp taşıyıp tekrar tarlayı hazır etmem sanırım bayramdan sonrayı bulacak.Acaba verim alabilirmiyim bayramdan sonra eksem ? Köydekiler alamazsın diyorlar

Alamazsın diyenler eski kafalı amcalardır kesin. Ben bazı şeylerde çok mahçup etmişliğim vardır onları. Az da olsa ek herkesi sustur bence...

poyraz2030 link=topic=84706.msg1012356#msg1012356 date=1436262682' Alıntı:
Alamazsın diyenler eski kafalı amcalardır kesin. Ben bazı şeylerde çok mahçup etmişliğim vardır onları. Az da olsa ek herkesi sustur bence...

enazından bi tecrübe sağlarım 4 dönüm bile olsa.Ortalama 8 ton çıkıyormuş iyi bir bakımla ama bana 6-7 ton çıksada yeter

Kilowatt ile 10 Temmuzda yapacaginiz ekimden 8 ton almaniz mumkun degil. Ikinci urun icin daha dusuk FAO grubu olan bir cesit kullanmaniz daha iyi olursa da, benim gorustugum uzmanlar ic anadolu ' da 15 haziran dan sonra ikinci urun ekiminin riskli oldugunu, verim olarak da 6 tondan fazlasini beklememek gerektigini soylediler.

Yukarda soylediklerim normal sartlarda tabii, ancak bu sene oyle garip bir sene oldu ki kim bilir belki de olur...

Şöyle geç dikeceğin için Fao 500 550 olması daha uygun olur. Ancak erkenci gruplarda diğerlerine göre verim daha az olur. Fao su yüksek olanlar ise bu zamanda dikildiğinde hasat edemeden kış gelme riski yüksek bu yüzden kilowatt fao 700 olduğu için sizin için riskli. Bu yüzden başka tohum bakmalısınız. Bunlar benim için teorik bilgidir okuduklarımı paylaştım.

Arkadaşlar bende 2. ürün ekeceğim ancak biraz tecrübesizim bu konularda. 1. ürünü kaldırdıktan sonra 3-4 kat ızgara çekip sonra sürgü çekip eksem olur mu sizce? Yalnız sorun şu ot çok fazla. Tarlayı baştan sürmek istemiyorum ızgarayla halledebilir mym