Katliam Gibi Kaza!

Manisa ' da 15 kişinin öldüğü trafik kazası Gölmarmara ' daki trafik kazasında 13 ' ü kadın 1 ' i çocuk 15 sakini hayatını kaybeden Salihli ' nin Çökelek köyünde yas var.Üzüm ve mısır üretimiyle geçinen 150 haneli 750 nüfuslu mahalleden her yıl asma yaprağı zamanı ek gelir için çalışan köylüler, çeşitli taşıma araçlarıyla çevre ilçelerdeki bağlara gidiyor.
Sabah saat 05.30 sıralarında Hacıveliler Mahallesi ' nde bir süt kamyonuyla çarpışan açık kasa kamyonette bulunan 13 ' ü kadın 1 ' i çocuk 15 kişi de kilogramı 1,5 -2 liradan tüccara satmak üzere asma yaprağı toplamak üzere yola çıkmıştı.

HER YERDE ACI VAR

Acı haberin ulaştığı Çökelek köyünde ise şaşkınlık ve yas var. Salihli Belediyesinin taziye, Kızılayın ise yardım çadırı kurduğu mahallede, yaşamını yitirenlerin evlerinin önünde kadınlar, ağıt yakıyor. Mahalle kahvehanesinde kazayla ilgili bilgi almaya çalışan vatandaşlardan bazıları göz yaşlarını tutamıyor.Kazada ölen kadınların eşleri, cenazeleri almak üzere Akhisar Devlet Hastanesine giderken diğer yakınları da taziyeleri kabul etmeye başladı.Ailesinden annesi Kezban Uysal (63), kız kardeşi Ayşe Yaşar (61), kocasının kardeşi Seydi Aydın ve gelinleri 3 aylık hamile Nesrin Aydın ' ı yitiren 50 yaşındaki Muazzez Aydın, köydeki kadınların her sene yaprak zamanı köyden ayarlanan araçlarla çevre ilçelerdeki bağlara gittiğini, topladıkları asmaları aynı gün tüccara satarak ek gelir elde ettiğini söyledi.Önceki gün de köyde kamyoneti olan Seydi Aydın ' ın asma yaprağı toplamak isteyenlerle görüştüğünü, sabah namazı sonrası da yola çıkıldığını anlatan Aydın, şöyle konuştu:

'Sabah telefon geldi, 'Kaza yapmışlar' dediler. Telefonlarını aradım ulaşamadım. Bir koşu oraya gittiler. Bir annem vardı yaşlı, gerisi hep gençti. Genç yaşta öldüler. Ekmek parası için. Bir avluda oturuyorduk. Bu avluda eşim ve oğlumla 3 kişi kaldık. Gelinimiz (Nesrin) gepgenç gitti. Biz nasıl dayanacağız buna.'

KİMİSİ EK GELİR KİMİSİ OKUL HARÇLIĞI İÇİN BİNMİŞTİ

Kazada ölen ve amca oğullarıyla evli olan iki kız kardeş Zeynep Uysal ve Ummuhan Uysal ' ın evlerinde de ağıt yakılıyor. Yaşları 2 ile 12 arasında değişen 4 çocuğu bulunan Zeynep Uysal ' ın 14 yaşındaki kızı İrem Uysal, kendi bağlarından topladıkları yaprakların yanı sıra ek gelir olması için annesinin başka bağlardan da asma yaprağı toplamaya gittiğini dile getirdi.Annesiyle dün yatmadan önce görüştüğünü belirten Uysal, sabah ise eve insanların geldiğini duyunca uyanarak acı haberi aldığını ifade etti.

Kız kardeşlerin, anneannesi Cevriye Yavaş, torunlardan birinin 4 diğerinin 2 çocuğunun olduğunu belirterek, 'O çocukları gördükçe ağlıyorum. Allah ' ım onları korusun' dedi.Yaşamını yitirenler arasında bulunan Nurdane Kaya (37) ve 14 yaşındaki oğlu Murat Kaya ' nın evinde gazetecilere açıklama yapan akrabası Hediye Kaçar, köyde bağı küçük olanların kendi işlerini bitirdikten sonra çevredeki bağlara gittiğini, bu yıl da Nurdane Kaya ' nın 20 gündür yaprak işine gittiğini anlattı.Kaya ' nın imam hatip lisesine bu yıl başlayacak olan oğlunu da yanına aldığını söyleyen Kaçar, 'Takdiriilahi böyleymiş. Köyümüz çok acı çekiyor. Nereye gideceğimizi şaşırdık. Çocuklar yetim kaldı. Bu çocuklar ne olacak ?' diyerek olaydan ötürü duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Kaçar, Kaya ' nın bir oğlunun da Aydın ' da üniversitede okuduğunu sözlerine ekledi.Kazada yaşamını yitirenlerden iki çocuk sahibi Fadime Orhan (46) ise üniversitede okuyan oğlunun Muğla ' dan dönmesini bekliyordu. Kızından torun sahibi olan Orhan ' ın, oğlunun üniversite masraflarına katkıda bulunmak için çalıştığı öğrenildi.

14 KİŞİ BUGÜN DEFNEDİLECEK

Kazada ölen 15 kişiden 14 ' ü bugün ikindi namazına müteakip Çökelek Mahallesi camisinde kılınacak namazın ardından köy mezarlığında defnedilecek. Şoför Seydi Aydın ' ın cenazesinin ise otopsi işlemi için Adli Tıp Kurumuna gönderildiği belirtildi.

Ynt: Katliam Gibi Kaza!

Ali SARAÇ link=topic=84709.msg1012224#msg1012224 date=1436205187' Alıntı:
Sabah 7 den beri ordayım 2 tane çok yakınımı kaybettim,acı tarif edilemez derece , allah kimseye böyle acı yaşatmasın .. 15 tane yan yana mezar allahım kalanlara sabır versin
Başınız sağolsun Ali kardeş, rabbim geride kalanlara sabır ve uzun ömür versin İnşallah. Mekanları cennet olsun.

Sabah 7 den beri ordayım 2 tane çok yakınımı kaybettim,acı tarif edilemez derece , allah kimseye böyle acı yaşatmasın .. 15 tane yan yana mezar allahım kalanlara sabır versin
başınız sagolsun allah sabır versın çok uzulduk :( mekanları cennet olsun

Başınız sağolsun ali kardeş , ateş düştüğü yeri yakar, dile kolay 15 can. yüce rabbim şehitlik mertebesi nasip eder inşaallah.

başın saolsun ıcım kan agladı bole haberlere cok kotu oluyorum calısmaya gıdıor canından oluyor bnm gozumde sehıt gıbı

Başın sağolsun Allah geride kalanlara sabır versin taziyeye kelimeler yetmez