sılajlık mısırda arpa sorunu

selamun aleyküm trakkulup ailesi fiğ hasatı yaptıkdan sonra 2.ürün olarak mısır ektim malum yağışlardan dolayı fiği biçemedik biçtiğimizde,fiğ ile karışık arpalar olgunlaşmıştı üstünede yağmur sürekli yağdığından dolayı 3günde bi çevirdim.fiği çevirdikce arpa tohumu döküldü,şuan mısır tarlasında arpayla başımız dertde ilaç atsak arpaya fayda etmiyormuş,çapa yapsam bi nebze faydası olur ama çapanın değmediği yerlerde arpa mısırla yarış yapacak,sizce ne yapmalıyım buna çare bi ilaç varmı

Ynt: sılajlık mısırda arpa sorunu

Gecen sene bizdede ayni olay olmustu ama mısır la yarışacak sekilde değil normal mısıra işlemleri yaptık arpa bir karis olmadan mısır arayı kapatıp gölgeledi hiçbir sıkıntı vermedi oda daha buyumedi zaten

alim1903 link=topic=84739.msg1012687#msg1012687 date=1436399058' Alıntı:
bizimkinde mısır çıkmadan arpa çıktı şimdi yarışıyolar
Arpa fazla büyüyemez ve olgunlaşır, mısır devam eder. Dar yapraklı ot ilacı yapabilirsin; açıklama da çimensi otlar demiş. Arpanın büyümesini durdurur, hatta ilaçlanan mısır yerine 4 ay sonra arpa buğday ekilebilir diyor.

alim1903 link=topic=84739.msg1012660#msg1012660 date=1436388686' Alıntı:
selamun aleyküm trakkulup ailesi fiğ hasatı yaptıkdan sonra 2.ürün olarak mısır ektim malum yağışlardan dolayı fiği biçemedik biçtiğimizde,fiğ ile karışık arpalar olgunlaşmıştı üstünede yağmur sürekli yağdığından dolayı 3günde bi çevirdim.fiği çevirdikce arpa tohumu döküldü,şuan mısır tarlasında arpayla başımız dertde ilaç atsak arpaya fayda etmiyormuş,çapa yapsam bi nebze faydası olur ama çapanın değmediği yerlerde arpa mısırla yarış yapacak,sizce ne yapmalıyım buna çare bi ilaç varmı
hektaş : fullspeed
agrobest : kalson
platin kimya : otoson
göker kimya : edison
gibi ilaçlar var piyasada işini görür onlar

mısır yerininin hazırlanmasını pullukla toprağı altüst ederek yapsaydınız, derine giden tohumlar çimlenmekte zorlanır, hatta hiç çıkmazdı. çıkanlarda derine gittiği için mısır boylandıktan sonra çıkardı. mısır arasını sürerken aynı zamanda boğaz da doldurursanız, kısmen faydası olur. aynı sorunu geçen yıl bizde bu şekilde çözdük. arpa yerine mısır ekimi yapacaklar arpayı gece biçtirirlerse, dane dökülmesi az olacaktır.