Angusculuk

%65 randımanı siz mi aldınız acaba? çünkü üniversitelerde yapılan araştırmalarda bile özel bakılmış hayvanlar en çok %64 randıman vermiştir. %40 ve %60 arası en ideal olanıdır. Ayrıca angus,hereford,limuzin,şarole gibi ırklar cumhuriyetin ilk yıllarında devlet çiftliklerine getirilmiş istenen sonuç alınmamıştır. angus eti abd de çok rağbet görüyor bizim ülkede kasaplar keserken dişi erkek olduğuna göre fiyat kırmakta ama eti satarken hepsi erkek hayvan oluyor saygılar :D
Zooteknist
Charolais ve Limuzinlerde %56-62 arasi oluyor. Angus ve herefordlarda urugay mallarini %54-58 olarak hesap etmek daha dogru olur. %50 nin alti ideal degil kotudur, %48 in altinda cikarsa zaten bu isi yapmaya gerek yok. Holsteinlarda benim yaptiklarimda %50-52 bazende %54 oldu ama %50 nin alti hastalik sebebi ile mecburi kesim degilse, isletme basarisizligidir.

• Beğen
Tepkiler: sertaçsinop
bir ara anguslar için %75 diyerek milleti gaza getirdiler hiç kimsede düşünmedi bunu hayavnın %10 u kan %15-20 si kemik, derisi ve işkembe kilosu var onlarıda eklesen zaten mümkünatı yok milletin sırtından bedava para kazanan simsarlar itibar etmeyin.
Zooteknist

bir ara anguslar için %75 diyerek milleti gaza getirdiler hiç kimsede düşünmedi bunu hayavnın %10 u kan %15-20 si kemik, derisi ve işkembe kilosu var onlarıda eklesen zaten mümkünatı yok milletin sırtından bedava para kazanan simsarlar itibar etmeyin.
Zooteknist
Duzgun anguslardan %58-60 civari alanlar oluyor ama urugaydan gelenler biraz sikintili galiba

• Beğen
Tepkiler: sertaçsinop

Arkadaşlar 17 ayda 650 kg civarı oluyor %62 65 randıman çıkmaktadır

Bu anguslar için ideal kesim 15-16 mı yoksa 17-18 mi oluyor..
Simentalci Barış Bey 15-16 Ayda 700-750 Canlı Ağırlığa ve 400kg Karkas'a ulaşabiliyor ki Kombine bir ırkla bunu başarabiliyor. Öyleyse bu Anguslar balon mu? Kesime en hızlı gelen hayvan bu değilmiydi?
Angus beslemenin pek bi esprisi kalmıyor sanki şu Tabloda

Bu anguslar için ideal kesim 15-16 mı yoksa 17-18 mi oluyor..
Simentalci Barış Bey 15-16 Ayda 700-750 Canlı Ağırlığa ve 400kg Karkas'a ulaşabiliyor ki Kombine bir ırkla bunu başarabiliyor. Öyleyse bu Anguslar balon mu? Kesime en hızlı gelen hayvan bu değilmiydi?
Angus beslemenin pek bi esprisi kalmıyor sanki şu Tabloda

angus simental sarole limisune göre mera hayvanıdır. mera ile besleme yapıldığı için maliyeti düşmekte olup mermerleşme oranı en iyi hayvandır. Diğer ırklardan ayıran en önemli özelliği odur.

Herkese bereketler dilerim
Halihazırda bursada alaca besisi yapıyorum buzağıyı ucuza alınca para kazanıyordu ancak fiyatlar 3 tl birden geri gelince koyduğumu alıp çıkıcam.
Yeni düşüncem şu. Ameriakada da gördüğüm BALE GRAZING tarzı bir kaba yeme dayalı anaç sürü kurmak istyorum. Yeterli zamanımda sermayemde var. İki yıl gelirsiz bekleyebilirim. İcar da yapılabilcek civarda15-20 dönüm arazi alıp dam yatırımı yapmadan redangus boş düveleri alıp 2 ay adapatasyon süresi verip aşılatmak istiyorum. Yem bitkisi olarak fiğ yulaf karışık ekip yuvarlak balya ot silajı olarak yediricem. Amacım buzağıları anne altından 320-330 kg da almak. Sonra duruma göre ya satarım ya besiye alırım ordan sonrası kolay. En büyük korkum hırsızlık araziler evden 40 km de başında güvendiğim silahlı elemanım etrafı abd tarzı kütük ve dikenli teller ve köpekler olacak. Ayrıca deri altı yada yutturmalı gps çip de düşğnmüyor değilim abd den getirip. Konu ile ilgili tüm forumu okudum simentalci meslektaşımız bu işin pir olmuş.ziyaret kabul ediyormu acaba?
29ff8d1ce30e1dbfd63ac8e3002cb743.jpg
38a0f2a0f49169e9163cb341d788c4ed.jpg

• Beğen
Tepkiler: ismet_ordu
Bale grazing ( balya otlatmasi ) konusunu okumussunuz, bunu kisin hayvanlari dolasabilecekleri buyuklukte yere birakip otlatmakta kullaniyorlar.

Bir de " zero grazing " var, ilgili bazi fotograflari ekliyorum. Ekstra bir ekipman istemiyor. Taze otu hayvana vermekte kullanilyor. Hayvani ota salmayip otun ezilmesini ve hayvanlarin karismasini engelliyorlar, araziyi buyuk parcalara bolerek hayvanlara gruplama yapiliyor.
Bos duveler
Hamileler
Dogumu bekleyenler, doguranlar, buzagilari. Burada dogum sonrasi 2 ay kadar bekleyip sperma asilama yapiliyor.
Asilanmais hayvanlarin buzagilari ile birlikte olduklari emzirdikleri bolum
Revir ve karantinalar.

Taze otu bu bolumlere getirip veriyorlar.
Kisin kurutulmus otlar ve /ve ya silaj onlerine konuyor ( bale grazing )

Bu sistemde tarim yapilan yerlerin hayvanlara bitisik olmasi gerekmiyor, bicilip tasiniyor elbette mazot masrafina dikkat etmek lazim.

Reygrass, yem bezelyesi karisimi, mera otlari karisimi, saman ( obur hayvanlar icin lazim deniyor ) misir silaji, kuru yonca icin uygun. Takviye olarak hazir yem verilecekse yemlik oluyor. Buzagilar icin sadece onlarin girebildigi kucuk girisli yerlerde kesif yem verilerek yeme alistirma yapiliyor.
Bu durumda hayvan sizin yazdiginiz gibi emniyetli bolgeden hic cikmiyor, ancak buyukluk de onemli, anne+ buzagi icin yaklasik 200 metrekare gerekiyor.

ZERO GRAZER WAGON.png
ZERO GRAZER WAGON 4.png
ZERO GRAZER WAGON 2.png

Ahir olmayacaksa, cok soguk ve ruzgarli zamanlari ve buzagilari dusunerek kuzeyi taraf kapali ust taraf sundurma yapmak sanirim faydali. Camurlu zamanlar icin iyi olur, ayrica yagmurda suya yatmayacaklarina gore dolasma alninda uzeri sundurmali hafif egimli bir tepe olursa oraya , kuru yere, yatacaklardir.

• Beğen
Tepkiler: keltaşlı
Kuzeye kapalı etrafı ormanla çevrili arazide sırta bir iki kuruluk yapıcam. İlk etapta 50 baş angus boş düve temin edicem bunların doğurup yavrusunu altından alana kadar ihtiyacı olan kuru ot yuvarlak balyaları 9 m2 ye bir balya gelecek şekilde 8 dönüme yayacam ve elektrilki tel ile her gün üçer balya yediricem 400 kglik balyalardan. Fiğ yulaf karışık hasadının balyaları olacak. Balayalar etrafına yuvarlak ot besleme bariyeri yerleştirebilirim. Kaba yemi kendim ekip hasad edicem çevre icar arazilarde. Dönümde 1-1,5 ton hasad hedefim var. Çevrede su da var. Düveleri yerime adapte olunca red angus sperma ile suni tohumlucam. Yakın hedefim buzağı almak be ilk etapta uzmanlaşana kadar satmak uzak hedefim besi bitirmek ve kesim. Buzağılar için girişi alçak demirle engelli barınak yapıcam. Mevcut işletmemde alaca erkek besi yapıyorum. Sonuçlar başarılı ancak fiyatlar keyif kaçırıcı. 13 ay yaşında 285 kg karkas 550-570 kg canlı ağarlıkta elde edebiliyyorum.

Kuzeye kapalı etrafı ormanla çevrili arazide sırta bir iki kuruluk yapıcam. İlk etapta 50 baş angus boş düve temin edicem bunların doğurup yavrusunu altından alana kadar ihtiyacı olan kuru ot yuvarlak balyaları 9 m2 ye bir balya gelecek şekilde 8 dönüme yayacam ve elektrilki tel ile her gün üçer balya yediricem 400 kglik balyalardan. Fiğ yulaf karışık hasadının balyaları olacak. Balayalar etrafına yuvarlak ot besleme bariyeri yerleştirebilirim. Kaba yemi kendim ekip hasad edicem çevre icar arazilarde. Dönümde 1-1,5 ton hasad hedefim var. Çevrede su da var. Düveleri yerime adapte olunca red angus sperma ile suni tohumlucam. Yakın hedefim buzağı almak be ilk etapta uzmanlaşana kadar satmak uzak hedefim besi bitirmek ve kesim. Buzağılar için girişi alçak demirle engelli barınak yapıcam. Mevcut işletmemde alaca erkek besi yapıyorum. Sonuçlar başarılı ancak fiyatlar keyif kaçırıcı. 13 ay yaşında 285 kg karkas 550-570 kg canlı ağarlıkta elde edebiliyyorum.
Brova kardeşim, gerçek/doğal/en ucuz besi hayvancılığı nasıl yapılır bu forumda tek sana rastladım. Karlı hayvancılık yapmak istiyorsan Angus yada yerli ırklardan şaşma derim. Yalnız Angus eti çok değerlidir diğer sığır ırklarının eti fiyatına satmamaya çalış. Benimle aynı kafadasınız, başarılar dilerim.

Brova kardeşim, gerçek/doğal/en ucuz besi hayvancılığı nasıl yapılır bu forumda tek sana rastladım. Karlı hayvancılık yapmak istiyorsan Angus yada yerli ırklardan şaşma derim. Yalnız Angus eti çok değerlidir diğer sığır ırklarının eti fiyatına satmamaya çalış. Benimle aynı kafadasınız, başarılar dilerim.

Çok haklısın. Mecbur kalmadıkça entegreye vermem kasaba da anlayana. İyi bir ürün elde edeceğimi anlarsam kıymetini bilecek nusret vs gibi steak house lara teklif edicem. Stek house lar sadece sırttankafesten tüm karkasın parasını çıkarıyor löp et kıyma olaral angus burger adında 10 katı pahasına gidiyor porsiyonda. Madem bu işi köylü mantığında yapmıyoruz pazarlama da yapalım bari.

• Beğen
Tepkiler: demirciler_14
Sisteminiz benim de dusundugum sistem ancak arazi az. 10 dekar yer olsa yani 10.000 m2, 50 anac +50 dana icin desek 10.000/100= 100 m2 hayvan basina duser. Angus gibi ahira yatkin olmayan hayvan icin kucuk gelmez mi ? Ahira icin daha uygun olan Limuzin daha uygun gibi.

Besiye gecerseniz siz besiden keseyim derken 2nci buzagi dogmus olur, yani 150 bas hayvan olur elde, elbette ilk yavrulardan gelecek disileri damizlik yaparsaniz daha fazla.

Disarida bunu yapanlar, ev, ahir (sundurma ), depolar, karantina haric sadece dolasim alani olarak ana+buzagi icin 200 m2 diyorlar.

Sisteminiz benim de dusundugum sistem ancak arazi az. 10 dekar yer olsa yani 10.000 m2, 50 anac +50 dana icin desek 10.000/100= 100 m2 hayvan basina duser. Angus gibi ahira yatkin olmayan hayvan icin kucuk gelmez mi ? Ahira icin daha uygun olan Limuzin daha uygun gibi.

Besiye gecerseniz siz besiden keseyim derken 2nci buzagi dogmus olur, yani 150 bas hayvan olur elde, elbette ilk yavrulardan gelecek disileri damizlik yaparsaniz daha fazla.

Disarida bunu yapanlar, ev, ahir (sundurma ), depolar, karantina haric sadece dolasim alani olarak ana+buzagi icin 200 m2 diyorlar.

Aynen katılıyorum ve dünden beri limuzine dönüyor planım ama limuzin için daha farklı bir sabit yatırım çıkmasından çekiniyorum. Mevcutta yaptığım yarı açık padoklu şeklinde bir sistem gönlümde yok ama dediğiniz noktalarda bağlayıcı. Gerçi Padokların içine de girip Balyalı besleme sistemi kullanılabilir Buda notlarımın arasında. Ve şu da var Fransa Macaristan bölgesinde limuzin temin edebilecek yakın bağlantım da var bu dabeni limuzine zorluyor. limuzin kaçıncı ayında tohumlanabiliyordu?

Sececeginiz irkin ilk dogum yasi birkac aydan fazla farketmeyecek, siz zaten ilk uc yil kar etmemeyi goze aldiniz sayilir.

Yemleme icin birkac fotograf vereyim, ustu ortulu olani kizakli tip disarida yukleyip cekebiliyorsunuz, isterseniz tekerlekli vagon olarak yapabilirsiniz de, yere birakilacak otun islanmasi ve kalmis olan pislige oturmasi epeyce ot kaybina sebepolacaktir, bunlar faydali. Hayvanlar etrafini pislettikce cekip yerini degistirmek mumkun. Ustu kapali olan yagisli zamanlarda yem kaybini engeller. Bunlari tekerlekli vagon seklinde yapmaniz mumkun.

Taze ot vermek icin birkac fotografi daha once vermistim.

Bunlari herhangi bir demirci rahatca yapar pek masraf cikarmaz.

Arazinize , anaclar ve buzagilarin oldugu yere, taze ot getirebilmeniz icin ekim yerinizin yakin olmasi lazim, mazot masrafina dikkat !
HAY BALE FEEDER 1.jpg

HAY BALE FEEDER 2.jpg
HAY BALE FEEDER 3.jpg
HAY BALE FEEDER 4.jpg