Angusculuk

Mera fotografi gelince bakmak isterim, kafamda hep bir soru var, merada hayvani yetiistirip 4500 e satiyorsunuz alip besi yapiyorlar, o merada yem de vererek neden besiyi tamamlamiyorsunuz ? Bir sebebi olmali.Havadurumu falan degil cok zor kislarda adamlar yapiyor ustelik kendini doyurup artani bize satiyor.
Kars meralarinda donumde ( dekar ) nekadar ot cikiyor yillik, yas/kuru ? Belki bakim gubreleme ve mera tohumlariyla verimi artar, devlet bu konuda yardim etmiyor mu ?

fotoğraf yüklemeyi bilsem hemen atarım hayvanların otladığı yeri eger yüklemeyi bilen bir arkadaş numarasını verirse ben ona yoluyayım paylaşsın arkadaşlarda faydalansın

Fotografi ve nereye ait oldugunu yazarak bana email atin, yuklerim.

Adresim travertinetr@yahoo.com

Ben Kars hayvani yaramaz, kullanilmasin demedim, demem de. Ancak kombine hayvan danasi ile et irki arasinda bir fark oldugu acik.

Ben hayvanci degilim, ama baslamak istiyorum, karliligi aciklayabilirsem bu ise para koyacak ortak olacak tanidiklarim var, neyse. Neden yapacagimi soyleyeyim.

Bakiniz bir kararname cikti, ciftliklerdeki hayvanlar kredi icin teminat olabilir.
Bir kararname daha, tarim urunleri ithalati, yani yem urunleri dahil , serbest oldu.

Bizde cok buyuk besiciler var ellerinde binlerce hayvan var. Simdi 5-10.000 hayvani besiye alan adam bunlari teminat gosterip besi danasi ve yem bitkilerini ithal edecek. Misir, arpa, yonca hem birinci sinif hem iceriden daha ucuza gelecek. Besiyi ucuza getirecek. Bir kac yil icinde fasona gececek, tavukcular nasil al sana civciv, al sana yem, 45 gun sonra sat bana yapiyr. Bunu yapacak, al sana dana, al sana yem, 6 ay sonra ver bana diyecek. Kendi kesip satacak.

Neden danayi ithal ediyor, cunku gelen hayvan et irki daha iyi besiye geliyor. Ikincisi daha ucuz olacak. Bakin ne denmis, merada otluyor, yem vermiyorum , coban parasi 125, ama sattim 4.500 ! Dana bulamayan adama 4.500 fiyat verince disaridan alip getiriyor. Bir malin fiyatini basta satan soyler ama alici baska mal bulunca is biter, adam ithal danayi denedi, kar etti, simdi kur garantili, ucuz yem ucuz dana alirsa islem tamam ! Buna izin vermemek lazim, hem ciftci kaybeder hem ulkemiz.

Mera ve suni mera deyince sanirim bir farklilik var. Benim kastim birim alandan kaliteli ve cok mal alinan yer. Ama ben para vermedim ki Allah yagmur veriyor kendi kendine bitiyor, bedava denen yere de mera deniyor. O meralar asiri otlatma basta bir suru nedenle elden gidebilir.

Disarida mera olayina gelince, Hollanda n eekadar yer ? Konya`dan kucuk, hepsi mera olsa Kars+Ardahan+Igdir meralari kadar etmez. Adamlar mandira urunu ihracati bizim tum uhracatimizdan fazla, merasi falan yok ! Suni merayi yapmis, topluyor taze otu veriyor hayvana, adam yapiyor biz diyoruz olmaz, pahali falan. Su deyince Hollanda`da kac irmak var, o suyu buluyor bizde yok oylemi.

Yoncanin altina toprak alti sulamayi kurup ayni suyla 2 misli yere ekebilirsen oluyor, devlet destegi de var. Ama ne diyoruz, para vermeyelim, arazi devletten yagmur Allah`tan, tohumu kendinden olsun.

Bakin arkadaslar kimseyi elestirmiyor, kimseye sen bilmiyorsun falan demiuorum, bilmeyen ogrenmeye calisan benim aslinda. Ama el yapar Turk bakar olmasin artik. Dedem babam ne yaptiysa ben aynisini yaparim deyince olmuyor.

Hataliysam affedin, saygilarimla.

• Beğen
Tepkiler: aladar ve Guney46
Fotografi ve nereye ait oldugunu yazarak bana email atin, yuklerim.

Adresim travertinetr@yahoo.com

Ben Kars hayvani yaramaz, kullanilmasin demedim, demem de. Ancak kombine hayvan danasi ile et irki arasinda bir fark oldugu acik.

Ben hayvanci degilim, ama baslamak istiyorum, karliligi aciklayabilirsem bu ise para koyacak ortak olacak tanidiklarim var, neyse. Neden yapacagimi soyleyeyim.

Bakiniz bir kararname cikti, ciftliklerdeki hayvanlar kredi icin teminat olabilir.
Bir kararname daha, tarim urunleri ithalati, yani yem urunleri dahil , serbest oldu.

Bizde cok buyuk besiciler var ellerinde binlerce hayvan var. Simdi 5-10.000 hayvani besiye alan adam bunlari teminat gosterip besi danasi ve yem bitkilerini ithal edecek. Misir, arpa, yonca hem birinci sinif hem iceriden daha ucuza gelecek. Besiyi ucuza getirecek. Bir kac yil icinde fasona gececek, tavukcular nasil al sana civciv, al sana yem, 45 gun sonra sat bana yapiyr. Bunu yapacak, al sana dana, al sana yem, 6 ay sonra ver bana diyecek. Kendi kesip satacak.

Neden danayi ithal ediyor, cunku gelen hayvan et irki daha iyi besiye geliyor. Ikincisi daha ucuz olacak. Bakin ne denmis, merada otluyor, yem vermiyorum , coban parasi 125, ama sattim 4.500 ! Dana bulamayan adama 4.500 fiyat verince disaridan alip getiriyor. Bir malin fiyatini basta satan soyler ama alici baska mal bulunca is biter, adam ithal danayi denedi, kar etti, simdi kur garantili, ucuz yem ucuz dana alirsa islem tamam ! Buna izin vermemek lazim, hem ciftci kaybeder hem ulkemiz.

Mera ve suni mera deyince sanirim bir farklilik var. Benim kastim birim alandan kaliteli ve cok mal alinan yer. Ama ben para vermedim ki Allah yagmur veriyor kendi kendine bitiyor, bedava denen yere de mera deniyor. O meralar asiri otlatma basta bir suru nedenle elden gidebilir.

Disarida mera olayina gelince, Hollanda n eekadar yer ? Konya`dan kucuk, hepsi mera olsa Kars+Ardahan+Igdir meralari kadar etmez. Adamlar mandira urunu ihracati bizim tum uhracatimizdan fazla, merasi falan yok ! Suni merayi yapmis, topluyor taze otu veriyor hayvana, adam yapiyor biz diyoruz olmaz, pahali falan. Su deyince Hollanda`da kac irmak var, o suyu buluyor bizde yok oylemi.

Yoncanin altina toprak alti sulamayi kurup ayni suyla 2 misli yere ekebilirsen oluyor, devlet destegi de var. Ama ne diyoruz, para vermeyelim, arazi devletten yagmur Allah`tan, tohumu kendinden olsun.

Bakin arkadaslar kimseyi elestirmiyor, kimseye sen bilmiyorsun falan demiuorum, bilmeyen ogrenmeye calisan benim aslinda. Ama el yapar Turk bakar olmasin artik. Dedem babam ne yaptiysa ben aynisini yaparim deyince olmuyor.

Hataliysam affedin, saygilarimla.

Söylediklerine katılıyorum. Ben şuan Belçika'da yaşıyorum. Buradaki insanların maliyetleri düşük ama kar oranlarıda düşük. Türkiye' de ise kimse kar paylaşmak istemiyor. Mera kullanan yetiştirici 12 aylık melez dana-düve maliyeti 1800TL diyor, pazarda 4000TL aşağısına satmak istemiyor. Bu hayvanı besiye alıp 6-7 ay besleyip kestiren besici ise 500-1000TL kar ettiğini söylüyor. Bu durumda arada bir dengesizlik görünüyor.

Şimdi gelelim büyük sürü sahiplerine. Bir işletmenin 1000 baş hayvanı olduğunda yerli melez ırkı 4000 TL vermek yerine saf et ırkı hayvanı daha uyguna getiriyor ve kestirdiğinde de daha fazla karkas et elde ediyor. Yani basit bir hesapla küçük üreticiden 500TL ucuza maledilen hayvan 500TL fazlasına satıldığında hayvan başı 1000TL daha fazla kar ortaya çıkıyor. Sonuç olarak işletmenin sadece ithal saf et ırkı alarak 7-8 ayda 1.000.000 TL daha fazla kar elde ettiği anlaşılıyor. Böyle işletmeler ile aynı pazarda rakip olmak bana göre şahin ile bugatti yarıştırmak gibi birşey.

Umarım üreticilerimiz ve besicilerimiz bu konuları araştırıp değerlendirerek birbirlerinden değil Ülke olarak hep birlikte kazanma yolunu bulurlar. Yoksa biz çok ithal hayvan getirir paramızı yabancılara veririz.

Benim şahsi düşüncem bunlar. Haddimi aştıysam affola.

Orada gorduklerinizi yazmissiniz, bence aydinlatici.

Tavukculuk sektoru besicilere ders olmali, bakin yemciler artik yabanci ya da yabanci ortakli ( CP gibi ) , buyuk tavukcu sirketler yabancilara satiliyor, artik 2 tavuk satilsa birisinin kari disari gidecek.

Besi isinde iki yem fabrikasi alip 5-10.000 kapasiteli 2-3 ciftligi aldilarmiydi artik gerisini getirirler.

Dikkatli olmak, onlarin yetisitirdigi hayvanlari onlar gibi beslemek gerek ki ileride rekabet olabilsin.

Karadeniz yaylalarina yol yapiyorlar, Araplari goturup gezdirdiler, gosterdiler. Adamlarda para var, bir girdilermiydi 40-5000 hayvan koyarlar sonra ayikla pirincin tasini... Turkiye`ye gelen kasaplik hayvanlarin 2/3 sini getiren kendi canli hayvan gemileri olan, Trakya`da cok buyuk ciftligi olan sirket Urdun`lu, adamlar dunya capinda, girdilermi tamamdir.

• Beğen
Tepkiler: ilgichekici
Bilgisayarim bir saat obce tamirden geldi, Muratardahan arkadas resim gondermis simdi yukluyorum.

Bu mera var da neden et irki cins hayvan koymuyorsunuz anlamiyorum, hayirli isler.

Bu arada kac ay otlatabiliyorsunuz ?

Bu mera tam olarak nerede belgi google haritasi buluruz, ili ve koy adi yazsaniz olur.

MERA 1.png

• Beğen
Tepkiler: KIvrak
Bilgisayarim bir saat obce tamirden geldi, Muratardahan arkadas resim gondermis simdi yukluyorum.

Bu mera var da neden et irki cins hayvan koymuyorsunuz anlamiyorum, hayirli isler.

Bu arada kac ay otlatabiliyorsunuz ?

Bu mera tam olarak nerede belgi google haritasi buluruz, ili ve koy adi yazsaniz olur.

Ekli dosyayı görüntüle 17172
Ardahan tepeler köyü kent ormanı üst tarafı bu bölge.daga çıktığımızın ilk günü hayvanlar soldaki çam ağaçlarının alt tarafında yattılar gece temmuz ve ağustos aylarında burda kaldık sabahları 05.00 gibi inekler kalkar buzağılar annelerini emer 05.30 gibi yavaş yavaş çamların üstündeki boş alanda yayılır orda çeşmede var rakım yaklaşık 2200m akşam 19 30 gibi geri yatağa gelir iki çoban otlattı geceleride bir kişi sırayla bekledik eylülün ilk haftası köye iniş. yılda yaklaşık hiçbir yem ot vermeden 6 ay merada otlar burda

Arkadaslar elimizde 6 adet holstein duve kaldi inekleri elden cikarip 1 senedir besicilik yapiyoruz . Bu 6 duveye angus , sarole vs tohum atsak , kirma duvelerdeki gibi sutunu sagmadan yavrusu icsin diye biraksak herhangibir rahatsizlik , sorun yasar miyiz ? 15 donum yapay mera olusturuyoruz , hayvanlar burdan beslenecekler .

Red Angus bildiğin Angus'un kırmızısı. Ben besi amaçlı melezlememde Kırmızı Angusu tercih ettim. Tercih etmemdeki birinci sebep Simentalin rengiyle uyumlu olsun ve çirkin hayvanlar olmasın idi. İkinci sebebim ülkemizdeki kırmızı hayranlığı. :) Amerika'da nasıl beside siyah hayranlığı varsa Türkiye'de aynı şey kırmızı için var.
Şu ana kadar 10 civarı SimAngus buzağım oldu.
Kullandığım Red Angus boğanın resmi ve doğan buzağılarımdan biri:
51b5fbbffa970dc9f89061485621f326.jpg

dd8c1093b0a7773799d3866b9cd90ba4.jpg
İşte o Simangus

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN
Simdi bizim bu holstein duvelerin anneleri 30 lt uzeri sut veriyolardi .tabi rasyon da ona uygundu. Bunlari sadece yapay meradan beslesek buzagilar sutu bitirebilir mi ? Süt birikip mastitis olusur mu ? Kesif yem yemezse sutu kac lt ye duser ? Bu sorular kafami kurcaliyor , hayvanlara yazik olsun istemem hepsi elime dogdular . Sagim da istemiyorum artik .

• Beğen
Tepkiler: Aydngmci
Arkadaslar forum sayfalarini kullanmayi tam ogrenemedim, yeni konu acmayi bilmedigimden buraya yazmak zorunda kaldim. Yeni konu nasil acabilirim, yardimci olursaniz sevinirim.

Biraz once internette gordum, ulkemize Et Kurumu tarafindan acilan ihaleyi alan sirket tarafindan ithaledilen ve mezbahaya getirilen olu hayvanlarin kesimhaneye alinisinin videosu. Olmus hayvanlari kamyonla getirip kepceyle kesime aliyorlar, nedir bu yahu !!

Filmi izleyerek hangi mezbaha oldugunu cikarabilen varsa ve ya goruntudeki kisilerin elbiselerinden firmanin adini okuyabilen varsa lutfen yazsin, mezbaha hangisi, ithalatci kim bilelim.

Biz kesim Islami olsun, haram olmasin derken, bu nasil is ?
https://www.youtube.com/watch?v=-nVhsZkRWP4

Aciklama yapilmis, demislerki zorunlu olarak kesildi sonra mezbahaya geldi.

Zorunlu kesim icin tutanak tutukup yapilabiliyor , ama bu videodaki hayvanlar kesilmemis, kafalari kesilmemis. Islami kesimde kafanin kesilmesi sart ki kan tamamen bosalsin, kafa tam kesilmemis bile olsa farkedilir. Kisacasi les yedi millet, mesuliyeti kimse almadi.

• Beğen
Tepkiler: CAZADOR ve eczmem

şuan angus çok rağbet gören bir ırk deil simental gibi. kaldı ki mezbahalarda da et sınıflandırılmıyor. gebe düve satışı yapsak kaç kişi gelir bizden alır.. daha önceden bu işi yapan tecrübeli firmalar varken..
İşte işin özü burada. Bu kadar simental rüzgarı eserken, kimse Angus yapmıyor. Ben Angus konusunda çok yazdım. Artık yoruldum. Yoksa Angus bizde Olmaz diye birşey yok. Çevremde Angus yapanlar var. Onlarla konuştuğumda memnunlar. Belçika mavilerinden de. Hem de onlarınki tam saf değil. Saçlılarınki ABD Avustralya menşeili. Eskişehirdeki Ada da öyle bildiğim kadarıyla. Uruguaylar çok randımnalı değil.

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN
Arkadaşlar 17 ayda 650 kg civarı oluyor %62 65 randıman çıkmaktadır

%65 randımanı siz mi aldınız acaba? çünkü üniversitelerde yapılan araştırmalarda bile özel bakılmış hayvanlar en çok %64 randıman vermiştir. %40 ve %60 arası en ideal olanıdır. Ayrıca angus,hereford,limuzin,şarole gibi ırklar cumhuriyetin ilk yıllarında devlet çiftliklerine getirilmiş istenen sonuç alınmamıştır. angus eti abd de çok rağbet görüyor bizim ülkede kasaplar keserken dişi erkek olduğuna göre fiyat kırmakta ama eti satarken hepsi erkek hayvan oluyor saygılar :D
Zooteknist