Yoncada katı gübre dağıtmaya makinası ile gübreleme

Ynt: Yoncada katı gübre dağıtmaya makinası ile gübreleme

Tabana Yonca ekilişinden önce dekara 3-4 ton yanmış gübre verilmesi, Toprağın su tutma kapasitesini artırdığından, yoncanın hem verimini, hem ömrünü artırıyor. Üstüne atılacak gübrenin faydadan çok yabancı ot çıkaracağını düşünüyorum..

Üstten gübreleme yapmak istiyorsanız azotlu gübreler yerine fosfor ve potasyum ağırlıklı toz gübreyi eriterek yapraktan kullanınız.Bunu her biçimden sonra yaprakların hızlı gelişim döneminde tekrarlayınız.

ekimden önce gübreleme yaptım onda sıkıntı yok ancak katı gubre dagıtma makinası ıle herhangı yapılmıs bı calısma yok o dikkatimi çekti aramızda böle bi uygulama yapan varmı diye ondan soruyorum daha önceleri salma suyla yapılan sulamalarda yaş inek gübresi suyla veriliyordu bende yağmurlama sistemleri var hadi bikere deneyeyim dedim 1 romork gübreyi kürekle dağıttım canım çıktı bide attığım yerde gübrenin yoncaya deydiği yerde yonca yaprakları sarardı bende bidaha vermedim artık map veriyorum dekara 2kg ilaçlamayla atıyorumher biçimden sonra diğer arkadaşında da dediği gibi fulüvik asit veya hümik asit uygulamasınında faydalı olacagında hem fikirim elimizdeki gübreyi değerlendirmek lazım neticede orda biraz sıkıntı var bende acaba yapsak olurmu veya yapanlar varmı aramızda diye soruyorum

Yonca ' ya hayvan gübresi ekim öncesi kullanılabiliyor. Bu yüzden yonca ekilecek yere ne kadar gübre bulunursa atılmalıdır. Biz bu yıl ektiğimiz yerlere dönüme yaklaşık 20 ton gübre attık. Yonca ' yı ektikten sonra katı gübre atarsanız faydası olmaz zararı olur. Hayvan gübresinin toprağa atıldıktan sonra mutlaka toprakla karıştırılması gerekir yoksa hiç bir işe yaramaz.

mehmet çağdaş link=topic=84762.msg1012916#msg1012916 date=1436512147' Alıntı:
Arkadaşlar yoncada katı gübre dağıtmaya makinası ile gübreleme yapan varmı faydaları ve dezavantajları nelerdir bilgi ve deneyimlerinizi paylaşılmasını
3 parça tarlada deneme yaptik
1 parca ekim oncesi 15 ton kadar topraga karıştırıp ekim yapıldı sonuc ilk bicimden sonra ot mücadelesi yaptık şuan ilaclik ot yok
2 parca 2.yilinda olan yoncada denedik son bicim sonrası 7 ton kadar tirmikla karistirdik 3 yilinin ilk biciminden sonra bozduk ottan dolayı yonca korlendi
3 parca ilk yilinda yine son bicim sonrasi 7 ton kadar uyguladık 2 yılının ilk bicimden sonra bozduk ottan yonca korlendi
sonuç ekim öncesi kesinlikle toprak altında karıştırma