çiftçi sana minnettardır

425x319.aspx

Ynt: çiftçi sana minnettardır

paletin son bitim noktasıyla ön taraf arasında mesafe fazla ...ani frenlemede traktörün dengesi kararlı olmayabilir ... case quadtrac ta bu problem yok gibi diye düşünüyorum....

atilla link=topic=9454.msg98913#msg98913 date=1227287186' Alıntı:
paletin son bitim noktasıyla ön taraf arasında mesafe fazla ...ani frenlemede traktörün dengesi kararlı olmayabilir ... case quadtrac ta bu problem yok gibi diye düşünüyorum....
onu tasrlıyan muhendıs kadr olamazsın dıyorum elbette dusunulmus tasarlanılmıs bır makına

ağır abi link=topic=9454.msg98915#msg98915 date=1227287356' Alıntı:
onu tasrlıyan muhendıs kadr olamazsın dıyorum elbette dusunulmus tasarlanılmıs bır makına
biz burda amotör yorumcularız ağır abi , bildiğimi zannettiğim konularda paylaşım yapıyorum...

atilla link=topic=9454.msg98922#msg98922 date=1227287993' Alıntı:
biz burda amotör yorumcularız ağır abi , bildiğimi zannettiğim konularda paylaşım yapıyorum.
bence bu makınada yanılıyorsun frenleme esnasında makınanın dengesız olacagını söyluyorsun on kısmı paletın bıtımınden uzun yanı onemı slm verıır

ağır abi link=topic=9454.msg98927#msg98927 date=1227288441' Alıntı:
bence bu makınada yanılıyorsun frenleme esnasında makınanın dengesız olacagını söyluyorsun on kısmı paletın bıtımınden uzun yanı onemı slm verıır
bazen abi lerde yanılır...

Bu palet ayrıca bütün palet ortadan onyayan bir palet değildir.... Yani biçerdöveri göz önüne alırsak ününde yaklaşık 3.5 tonluk bir tablo ile ortadan sabitlemeli aşağı yukarı inip çılabilen bir palet sistemi ile arkası veya önü kalkmıyorsa bu traktöre hiç birşey olmaz...

Benim yorumumda bu şekilde Mühendisler kadar bilgimiz olmasada 2ile 2 yi toplaması veya standart sapmasını bulabilecek kadar bir birikimimiz var...

Ama yinede işin ehline sormakda fayda var diye düşünüyorum...

arkadaki siyah renkli mazot depoloru( sağda ve solda mevcut diye biliyorum ) doluyken frenlemede dengeyi sağlayabilir ... mazot azalınca aynı dengelemeyi sağlar mı.....

atilla link=topic=9454.msg98945#msg98945 date=1227290826' Alıntı:
arkadaki siyah renkli mazot depoloru( sağda ve solda mevcut diye biliyorum ) doluyken frenlemede dengeyi sağlayabilir ... mazot azalınca aynı dengelemeyi sağlar mı.....

palet sistemi sabit olduğu için ön veya arkasının kalkması mümkün olmaz... burada yere tamamen basmaktadır...yükün merkezi nin giderken biraz arkaya veya geri giderken öne kayma gibi bir lüksü yok. denge merkezi sabit paletlilerde hep aynı yerdedir.

Bir bideosu vardı yootube da bir bakarım... çamur videosu...

Doyranlı Abimiz bi kıyaslama yapmış... ama unuttuğu bi nokta var.
Biçer döverde Arka taraf uzun ve arkada 2 adet teker bulunuyor... bunu göz önünde bulundurursak bu karşılaştırma yanlış olur.

bu traktörü dengede tutmak için askılı ekipman kullanılması gerekir, aksi taktirde dengesi çok bozulur...

bir diğer konu ise : manevra esnasında savrulma gerçekleşir, bu traktörde manevra tek frenle sağlanıyor... frenleme yapılan paletin gücü difransiyel sayesinde diğer palete aktarılır ve bu paletin hızı 2 katına çıkar bunu sonucunda savrulma gerçekleşir ve denge bozulur... bunu önlemek için ise difransiyelde hızı düşürecek bi mekanizmanın olması gerekir... ki böyle bi sistem yok (videolardan izlediğim kadarıyla...)

çift paletli traktörlerde Quadtraca göre performans düşüklüğü var...

DoYrAnLı#2# link=topic=9454.msg98949#msg98949 date=1227291463' Alıntı:
palet sistemi sabit olduğu için ön veya arkasının kalkması mümkün olmaz... burada yere tamamen basmaktadır...yükün merkezi nin giderken biraz arkaya veya geri giderken öne kayma gibi bir lüksü yok. denge merkezi sabit paletlilerde hep aynı yerdedir.

Bir bideosu vardı yootube da bir bakarım... çamur videosu...

emin ol ani frenleme esnasında arka kalkar... neden ? -tutunma maximum seviyede olduğu için ve paletlerin kaçıramaması sonucu arkanın kalkması mümkün (arka askılı ekipman olmadığı taktirde)

bunun gibi bir çok örnek bulunmakta... firene basıldığında arkası kalksa ani geri gidişlerde de yine arkası kalkar veya çamurda gitmez...

Biçerdövere gelince... arka teker meselesi... şaseye bağlama noktasını 2 cm daha öne aldım... makine geri gitmedi ama tek nokta bağlantısı bulunmakta senin tabirinle Quadtraca....Geri vitese atınca arkasını aşağı indiremedik. 3Cm geri aldık paleti bu seferde palet batmazken arka tekerler yaş olsun kuru olsun arkadan ÇAmuru yararak geliyodu... Yani demek istediğim bu paletin ağırlık merkezi hesaplanmıştır diye düşünüyorum....

DoYrAnLı#2# link=topic=9454.msg98964#msg98964 date=1227292466' Alıntı:
bunun gibi bir çok örnek bulunmakta... firene basıldığında arkası kalksa ani geri gidişlerde de yine arkası kalkar veya çamurda gitmez...

Biçerdövere gelince... arka teker meselesi... şaseye bağlama noktasını 2 cm daha öne aldım... makine geri gitmedi ama tek nokta bağlantısı bulunmakta senin tabirinle Quadtraca....Geri vitese atınca arkasını aşağı indiremedik. 3Cm geri aldık paleti bu seferde palet batmazken arka tekerler yaş olsun kuru olsun arkadan ÇAmuru yararak geliyodu... Yani demek istediğim bu paletin ağırlık merkezi hesaplanmıştır diye düşünüyorum....

benim Quadtractan kastım bu

13dt5ug4.jpg

85012917ns0nf8.jpg

14am5bn7.jpg

şimdi bu traktörle kıyasla bakalım hangisi daha dengeli ?
John Deere 9520T : 500hp 19 ton
Case-İH STX 535Q : 535hp 23 ton...

Ben Tonajını veya palet sistemini yargılamıyorum Salih... Kafa üstü dikilme tabiri dikkatimi çekti sadece... Ben daha görmedim kafa üstü dikilen bir paletli makine...

Bu case-IH ile bir tank videosu vardı izlemişsindir... tonaj söz konusu olduğu için tankı yerinden bile oynatamadı... Ama sorun burada agırlık merkezi Tank palet sistemi sabit ve esnek palettir. Her makara birbirinden bağımsız hareket eder ve bu yüzden tutunma daha yüksekdir. Case-IH belden kırmalı ve makaraları tek bir şase üzerine sabit sadece ortadan bir hareket merkezi bulunmaktadır...

Benim buradaki anlatmak istediğim tek şase üzerinde bulunan makaraların her iki taraftan sabit olması

toplam palet sürtünme yüzeyi , QUADTRC ta diğer rakip paletlilere göre fazla ... onda da müstakil paletlerde , bağımsız hareket eden makara sistemi var .. oda toprakla tutunma kabiliyetini arttırıyor ... ve normal direksiyon sistemi geçerli olduğu için dönüşlerde ve ani manevralarda enerji tasarrufu sağlar ..tek firenle döner gibi dönmüyor makina ...ayrıca çok dengeli paletli bir traktör olarak düşünüyorum...saygılar...

Atilla Abicim QUADTRC palet dediğinde her biri birbirinden bağımsız bir makara sistemi yok... Herbiri birbirinden bağımsız palet sistemi birtek tankta var... bundaki sistemde mutlaka ama mutlaka makaralar birbirine bağımlıdır.

Bu bağımlılık ama tek bir şase üzerinde sabit, yada 3 makaranın birbiriye uyumlu dingil sistemi olabilir.. ama bu üç makaranın birbiriyle uyumusu bu paletlerde uygun değil...

Bu gibi paletler ortadan yani ağırlık merkezinden bağlı ve bir boru veya bilya sistemiyle orta noktasından her iki tarafa yatabilen bir palet sistemiii... tutunması maksimum olan bir palet tanrım oda tanktır....http://www.youtube.com/watch?v=qvm1E6mqhpU&feature=related burda palet sistemini görebileceksiniz....

birde tank var onun videosu da ......http://www.youtube.com/watch?v=5Sf9Ud8KnfA&feature=related

Aradaki farkı benim anlatmama hiç gerek yok...Palet konusunda hiç yanılmadım...