Karpuzlarda son durum alıcı yok

23.04.2009
13,967
23,927
35
Bilecik

Busene yine tarlada kalicak böyle giderse yanmaya başladılar
f20523c5cef9143d002e99b2e24d9218.jpg
96756196e0af9a3d0c3ca677ca5fcd82.jpg
030f57b0fe7cd3e59bc3ab03781fe637.jpg
fe32dc56b1420caee689bf3eb76bd16d.jpg
76ac5cea225d4c94a4374dccfc321f07.jpg
ffcdfce9e776598a22b7bf01bd7828c8.jpg

Ynt: Karpuzlarda son durum alıcı yok

Cemal kardeşim, bu kadar güzel yetiştirilmiş karpuzların alıcı bulamamasına çok üzülüyorum. Bu çiftçi ne yapsın, bu sene bir çok yerde don hadiseleri oldu, Isparta ve civarında ceviz, erik,kayısı, badem hiç yok..Kiraz da hasılat 3/2 düştü, gül üretiminde de aynı durum. Lakin tüccar iç piyasa kiraza 1 TL. İhracata 2.5 Tl fiyat veriyor. Aynı durum elmada meydana gelmiş, en sonunda millet elma ağaçlarını bahçelerini söktü. Eğer 1-2 yıl daha böyle olursa kirazları sökeceğiz.. Çünkü bir işçi günde 70-80 kğ. kiraz topluyor. Karşılığında 50 TL alıyor...Bize kalan 20-30 lira, mazot-ilaç masrafını, işçiliği, el emeğini bile ödemiyor.. :( :(

Karpuzun kötü yanı dayanıklı olmaması. 5-6 yıl öncesine kadar bizim buralarda da ekilir di ancak son yıllarda fazla ekilmiyor cunku eskisi gibi kâr getirmiyor, karpuz ekip de köydeki bir çok kişi iyi paralar kazandı zamanında ancak demekki o yıllar epey geride kalmış.

Umarım hayırlısı ile uygun bir fiyata satıp emeklerinizin karşılığıni alırsınız.

cemal inşallah satar kurtulursun..
bu konudaki yönetim boşluğu beni öldürüyor..
anlamadığım nokta..
neden ziraat odaları yada tarım ilçe Müdürlükleri ..
arz talebe göre araştırma yapıp..
Bölge bölge çiftçiye ne ekmesi gerektiğini anlatmıyor..
herkes aynı şeyi ekiyor..
bizim burada patates geçen sene para etti diye..
bu sene herkes patatese yüklenmiş..
bakalım kaç kişi batar.. bende beraber.. :)
bu araştırılıp her bölge yada ilde çiftçiye doğru istihbarat
verilirse kimsenin emeği elinde kalmaz..

İnşallah satar elinden çıkarırsın kardeşim.
Bizim burada ekilip biçilmeyen kıraç yerler kiralandı 10 km den su getirildi ve bin küsür dönüm kavun karpuz eksildi. Sulak yerlerde ekilenle birlikte 4 bin dekarı bulmuştur. Ve yeni yeni hasata başlandı karpuzda.
Patates te aynı durumda. Bir yıl para etti mi diğer yıl tarlada kalıyor.
Sözleşmeli ekim yapılmalı. Slajlık mısır ekiyoruz sözleşmeli ve ön ödemeli. Pancar zaten altın gibi mahsul.
Yani demem o ki iç anadolunun kıraç yerinde karpuzun ne işi var arpa çavdar dururken.

Hakkınızda hayırlısı olur inşallah.
Karpuz piyasasının etkili ve ciddi bir rakibi/düşmanı var. Üzüm!
Üzümden önce tezgah çıkaran için sorun olmazda geciken tahtı kaptırıyor. Tabiri caizse karpuzu yüzü eskiyor, üzüm uzun zamandır karpuz yiyen musteri için daha cazip görünüyor.

Denizli ' de de durum pek farklı değil;
1-elma üretimi don nedeniyle düşük
2-üzüm ard arda gelen dolu nedeniyle çok kötü
3-kiraz yağan aşırı yağmurlar nedeniyle çatlak
4-buğday yağmur,şiddetli rüzgar yetmezmiş gibi aşırı çoğalan fareler yüzünden çok kötü
5-meyve ağaçlarının tamamında neredeyse don etkisi.
..
kısacası Allah tüm çiftçi kardeşlerimizin yardımcısı olsun. ziraat odalarının vd devlet kurumlarının bu konularla ilgili yapıcı önlemler alması gerekmekte..

Allah emeğinizi boşa çıkarmasın Cemal. İnsanın bu kadar emek verip karşılığı alamaması çok zor bir durum. İnşallah zararsız bir şekilde malınızı satarsınız.

cemal kardeşim inşallah satarsın ama tüketiciyide düşünmek lazım bizim burda karpuz 1 tl para önemli deyil 3 defa ayrı yerlerden karpuz aldım hepside kabak aşısı hatır hutur lezzet hiç yok sadece ortasını yedik attık ramazan geldi bitmek üzere karpuz almıyorum almamda nerde o eski karpuzlar ankaranın kavunu olurdu tadından bir dilim yiyemezdilk şimdi saman gibi oda battı çifçi şimdi az masraf çok ürün olsun diyor buda böyle oluyor

Buralarda kiraz üreticisi hasadı yarıda bıraktı. Mal para etmiyor, alıcı yok. Bazı çiftçiler hiç toplamadılar bile... Görüyorum ki başka tarım mahsülü durumlarda da durum aynı. Allah sonumuzu hayr etsin.

hepiniz sağolun var olun arkadaşlar iyi dilekleriniz için hepinizden allah razı olsun

dün 20 kuruş olan piyasa bugun 15 kurusa düştü ve hiç alıçı yok
karpuz yanıyor elden bişey gelmez
şuan dönüm maliyeti 1000 tl geçti böyle giderse bizim bölge haritadan silinir millet zaten borç batağında

bide ürün tarlada çürürse gerisini siz düşünün artık

köyde 4000 dönüm arpa buğday vardı en yüksek verimi ben aldım sadıce 20 dönümden 700 kg
diğer tarlalarda 300 ü gören hiç yok ortalama 100 150 kg hepten zarar
kavunları hastalık vurdu tamamına yakını olgunlaşmadan kurudu
şimdi birde domateslerde hastalık başladı bikaçgüne böyle giderse bizde delircez galiba

kolaygelsın arkadaş gerçekten sana en .içten duygularımla katılıyorum o kadar emek sonu bu olmamalı inşallah pıyasa bayram sonu canlanır sende en azında zararını çıkartırsın

Hayırlısı cemal Allah göstermesinde
bizde karpuza çok goble vurduk artik sadece yiyecek kadar ekiyoruz 20 sıra kavun 5 sırada pancarin kenarına karpuz onuda kendimiz capalıyoruz
Millet iran ve adananın ilaçlı karpuzlarından bıkıyor bizim kağıt gibi karpuzlar satılmıyo bu işler böyle..