Büyükbaş Hayvancılık

Arkadaşlar, 5 dönümlük bir yer aldım ve burada büyükbaş hayvancılık yapmak istiyorum, yaklaşık 1 yıl kadar tavuk besledim 100 civarı tavuğum vardı salma tavukçuluk olarak günlük ortalama yazın 70 civarı kışın 40 civarı yumurta aldım eş dosta getirdim zaman zaman ücret karşılığında isteyenler oldu 0,50 krş ' dan sattım aylık yem gideri 150 lira vs oluyordu bunun yanında halci arkadaşlarımızdan yeşillik vs veriyorduk baktık hem huzur veriyor hem de kazandırıyor bu işi ciddi ciddi ticari dökmek istedim daha sonra gençlik yıllarından hep aklımızda büyükbaş hayvancılık olayı vardı onuda böyle denemek istedim biraz araştırmak için bilgisi olan varsa sizden yardım almak istedim. Büyükbaş tavuk kadar kolay değildir kesinlikle ama yok siz tavukçuluğa devam edin büyükbaş ile uğraşmayın yem giderniz çok olur vs zor olur diyecekseniz hiç yorum yapmayın ama bunun yanında zorluklarını kolaylıklarını gelirini giderini anlatacak bir yorum yazarsanız saygımız sonsuz olur...
Mesela bir besiye çekilecek hayvan kaç aylık ile kaç kilo ' dan nerelerden alınır
Günlük ne kadar yem maliyeti olur
Günlük ne kadar kilo vs artışı olur
Kaç ay oldu mu kesime verilir
Kesimi nasıl hesaplanır
Vs sizden bilgileri almak istiyorum
Saygılar hayırlı kazançlar

Ynt: Büyükbaş Hayvancılık

Mrb, anladığım kadarıyla sadece besi düşünüyorsunuz, kesinlikle açık besi yapmanızı öneririm, hayvan başı ort. 20 m2 alan ayrılır, yem su serbest olur, besiciliğin en meşakkatli yeri gübresidir ki açık beside senede bi alınır gerisi sabah akşam 1 saat yemlemeye bakar, zor değildir, yem olarak her 100 kiloya 2,5 kg kesif yem verilir yani fabrika yemi, genelde 6 aylıktan 1 yaşına kadar pazarlardan veya köylerden toplanır .. Vs forumda fazlasıyla bilgi var , araştırın isterseniz kolay gelsin

@Delioğlan @Salihbilgin yorumlarınız için teşekkür ederim...

Şimdilik ilk başta çok ciddi bir yatırım ile girmek yerine 5-10 besi ile başlamak istiyorum zorluğunu kolaylıığını daha iyi anlamamız açısından gübre kısımına gelirsek kolaylıkla temizlenebilecek bir sistem olacak açık besi olacak 2 tarafı kapalı rüzgar açısından geri kalan kısım açık olacak rahatlıkla gezebilecek alanı olacak

valla bu sorular çokça soruldu ve cevaplandı aslında forumda... millet her daim et yiyecektir, talep bitmez yani :) ee şu anda et fiyatları da fena değil, para kazandırıyor... ama http://www.tarimpusulasi.com/gundem/bakan-eker-acikladi-kirmizi-ete-mudahale-geliyor/2569/ işte bu haberleri takip eder durursun, uykuların kaçar, hayatın bakanın iki dudağı arasında kalır...ama yapılır, herkes yapıyo, siz neden yapamayasınız?

Şu an yaptığım şeyi sana kısaca söyliyim, fikir olsun.

10 hayvan bakıyorum.. Ortalama 2 aylık hayvanlardı ilk aldığımda, şu an 7,5 aylık falan ortalamaları. Hedefim 14-15 aylıkken 550 kg ' ı bulmak.

2-5 ay arası 3,5 TL
5-8 ay arası 5,5 TL
8-11 ay arası 9 TL
11-15 ay arası 12 TL Masrafı var hayvan başı. Ortalama 7,5 TL. Kendimiz bakıyoruz hayvanlara. Extra işçilik masrafımız yok. 0,5 TL de ıvır zıvır veteriner masrafı desen yaklasık 3000 TL yer hayvan.
Firen, yani hayvan ölümümüz yok çok şükür, bu masrafa tabi o dahil değil.

Birde 300 tl desteğin var ama çok sonra geçer eline paran. :)

Günün şartlarında 280-290 kg karkas yakalarsan da, elhamdülillah..

1-1,5 ay önceki zamandan hayvanlarım.

Resimler ve ekler

• as.jpeg
    as.jpeg
    108 KB · Görüntüleme: 112
  • as.jpeg
    as.jpeg
    108 KB · Görüntüleme: 109