Ziraat fakültelerinin acıtan yüzü!

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

http://www.tarimdanhaber.com/haber/raporlar/ziraat-fakultelerinin-acitan-yuzu

Son bir ayda açılan 3 tane daha ziraat fakültesi ile birlikte ziraat mühendisi mezun eden fakülte sayısı 38 ' e yükseldi. Fakülte sayısı artarken bu okullarda isim çeşitliliği de artıyor. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi içinde açılan Fethiye Tarım Bilimleri Fakültesi ile birlikte bu alanda farklı isimdeki fakülte sayısı da 5 ' e çıktı. Ziraat, Ziraat ve Doğa Bilimleri, Tarım ve Doğa Bilimleri, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri ve Tarım Bilimleri.

5 Haziran 2015 tarihli Resmi Gazete`de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararında, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesinin adı da Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi olarak değiştirildi.

İSİMLERE GÖSTERİLEN GAYRET MEZUNLARA DA GÖSTERİLSE!

Raporda bu durum eleştirilirken, “Değişiklik ve fakülte isimlerindeki çeşitliliğe bakınca, keşke, isimlendirme konusundaki bu gayretler, ziraat fakültelerinin ve mezunlarının sorunları konusunda da gösterilse' denildi.

“Fakülte açmak, isim değiştirmek öğrenci tercihlerinde, istihdam önceliklerinde ve piyasa koşullarında bir şeyleri değiştirmiyor. Öncelik burada nitelik dönüşümünde olmalıdır' tepkisinde bulunulan raporda, şunlar kaydedildi:

SORUNLAR GÖRMEZLİKTEN GELİNEREK FAKÜLTE AÇILIYOR!

...

ayrıntılı rapor..

http://www.zmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=24319&tipi=17&sube=0

Ynt: Ziraat fakültelerinin acıtan yüzü!

fakültelerin yetiştirdiği elemanlar piyasada ot gibi dolaşıyor. bilgi yok (çiftçi çocuğu olanlar bir nebze olsun işten anlıyor). merak yok çözüm suna bilecek kapasite yok (sorunu çözüp çiftçiye aktaracak). kendim de bir ziraat mühendisiyim. benimle aynı okuldan mezun ancak bitki koruma mezunu arkadaşım beni arayıp sorun nedir resim yollayayım da söyle sene diyorsa fakültelerde boşuna ögretim yapılıyor.
dipnot:tarımsal yapılar ve sulama bölümü mezunuyum.

beyler acele etmeyin. şu miras kanunlarından sonra ziraat mezunları aranacak çünkü 100 dölümden fazla yeri olanlar bildiğim kadarıyla tarımsal danışman tutmazlarsa desteklemelerden yararlanamayacaklar.

FEHİM link=topic=84812.msg1013426#msg1013426 date=1436811212' Alıntı:
beyler acele etmeyin. şu miras kanunlarından sonra ziraat mezunları aranacak çünkü 100 dölümden fazla yeri olanlar bildiğim kadarıyla tarımsal danışman tutmazlarsa desteklemelerden yararlanamayacaklar.

Abi ben fakülteye 2004 yılında girdim. Ben girmeden önce her köye bir ziraat mühendisi bir veteriner hekim görevlendirilecek deniyordu. Tar-gel projesi. Yıl 2015 TZOB başkanı 8 mayıs 2015 teki açıklamasında her köye bir ziraat mühendisinin ivedilikle atanmasını istemiş.

rolly link=topic=84812.msg1013424#msg1013424 date=1436810731' Alıntı:
fakültelerin yetiştirdiği elemanlar piyasada ot gibi dolaşıyor. bilgi yok (çiftçi çocuğu olanlar bir nebze olsun işten anlıyor). merak yok çözüm suna bilecek kapasite yok (sorunu çözüp çiftçiye aktaracak). kendim de bir ziraat mühendisiyim. benimle aynı okuldan mezun ancak bitki koruma mezunu arkadaşım beni arayıp sorun nedir resim yollayayım da söyle sene diyorsa fakültelerde boşuna ögretim yapılıyor.
dipnot:tarımsal yapılar ve sulama bölümü mezunuyum.
her meslekte aynen bunun gibi emin olun. Asıl mesleğil elektrik teknikerliğidir kendimden biliyorum. sadece diploması olan o kadar çok boş insan var ki..Merak yok araştırma yok kopyanın kralını çekerler sonuç...

Öğretmen olmasaydım, olmak istediğim iki meslekten biriydi. Çünkü toprağa aşığım adeta. Bana göre mutfakta pişen, çekirdekten yetişen bir ziraatçi her zaman hem kazanır hem de kazandırır.

ya asker ya ziraatci olacam yada hiç okumayacam dedim gençlik vakti.. ilk-tek tercih ve ilk sıradan ankara ziraatta okumak nasip oldu..

ilk çocukluk yılları köyde geçince, tilki misali dönüp dolaşıp orya geliyon yine..

hiç işsiz kalmadım ve hep sevdiğim işlerde çalıştım.. en son kafam attı, rahat battı istanbuldaki hazır maaşlı işi bırakıp.. kendimi memleketimin kırsalına attım.. burda Allah nasip etti biçok ilke imza attık, halen devam.. yeminle bebemin kumbarasındaki bozuk paralara kadar düştüğüm anlarda oldu.. çok güzel para kazandığımızda..

sonuç.. işini, eşini severek seçeceksin vesselam.. çok param yok ama çok parası olanlardan daha huzurluyum hamd olsun.. ne bankaya ne şahısa 1 kuruş borcum, kredim yok.. kendi işimin çalışanı ve patronuyum:)

o iş bu iş hikaye, para da bi yere kadar.. neyi seviyosan neye merakın varsa ona yönel tamamdır olay..

FEHİM link=topic=84812.msg1013426#msg1013426 date=1436811212' Alıntı:

abi bizim Keşan-Lütfü abinin (tarım danışmanı) başkanlığında bi derneğimiz var 'tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetleri derneği' 2014 ' te birlikte kurduk.. ankara merkezli.. bu yönde girişimlerimiz var ama henüz bakanlıktan tık yok.. ama dediğin ilerde olabilir..

UÖZKAN.77 link=topic=84812.msg1013585#msg1013585 date=1436901498' Alıntı:
abi bizim Keşan-Lütfü abinin (tarım danışmanı) başkanlığında bi derneğimiz var 'tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetleri derneği' 2014 ' te birlikte kurduk.. ankara merkezli.. bu yönde girişimlerimiz var ama henüz bakanlıktan tık yok.. ama dediğin ilerde olabilir..

zaten bu gün var demedim. 3-5 yıl içinde olacak gibime geliyor.