Köyündeki Gübreleri Kaldırmayanlara 6 Ay Hapis Cezası…

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

http://www.bayburtmedya.com/koyundeki-gubreleri-kaldirmayanlara-6-ay-hapis-cezasi/

Bayburt merkeze bağlı Sancaktepe köyünde hayvan gübrelerinin kaldırılması talimatı köylüleri huzursuz ediyor.

Köy muhtarına gönderilen bir talimatta sağlık il müdürlüğü tarafından geldiği söylenen yazıda köyde bulunan hayvan gübrelerinin köy dışına çıkarılması,aksi taktirde para cezasının uygulanacağı buna rağmen uyarıyı yerine getirmeyenlere 6 ay hapis cezası verileceği söyleniyor.

Konuyla ilgili Sancaktepede yaşayan ve çiftcilik ve hayvancılıkla uğraşan bir çok köylü vatandaş Bayburt Medyayı arayarak verilen talimattan rahatsız olduklarını yaşadıkları olumsuzluğun kamuoyuyla paylaşılarak sorunun çözülmesini istediklerini dile getirdiler. İsminin açıklanmasını istemeyen ve köyde hayvancılık yaparak geçimini sağlayan A.B. isimli vandaş , ” Köy muhtarına gelen yazıda köy içerisindeki gübrelerin kaldırılması isteniyormuş. Buna gerekce olarakta köy içerisinde bulunan gübreler köydeki görüntüleri bozuyormuş. Gübreler bir kaç gün içerisinde kaldırılmadığı taktirde para cezası verilecekmiş. Yine kaldırılmadığı taktirde ise 6 aylık hapis cezası uygulanacakmış. Köylüler olarak bu durumdan büyük rahatsızlık duyuyoruz” dedi.

Köylünün cebinde paramı varki ceza ödesin

Yaz aylarında köye gelen yazlıkcıların ve özellikle burada yazlık yapmak isteyenlerin girişimleri sonucunda böyle bir yola gidildiğini belirten. A.B. ” Dün bu köyden çıkanlar bu gün gelmişler hayvan gübresinden rahatsız olduklarını dile getiriyorlar. Bu nasıl bir iş anlamadık. Tarlalarımızda şuan otlar biçilmiş değil, tarlalarımız biçildikten sonra ancak gübreleri kaldırabiliriz. Yarın öbürsü gün para cezası uygulanırsa bizler nasıl öderiz bu paraları. Zaten köylünün anası ağlamış, buğday doğru dürüs para etmiyor. Köylünün cebinde paramı varki bu cezayı ödesin. Köylü eline geçen parayı kooperatife yada yakıt parası olarak yakıt istasyonuna yatırıyor. Ancak iki inekten birisini satarsa para ödeme şansı olur.

Hayvan bakarak çiftcilik yaparak ayakta durmaya çalışıyoruz. Her gün hayvanlarımızın gübresini bir şekilde dışarı dökmek mecburiyetindeyiz. Anladığımız kadarıyla köyümüze gelen yazlıkcılarımız, burada kaldıkları süre içerisinde bu görüntülerden ve kokudan rahatsız oluyorlar. İstiyorlar ki onların kaldıkları süre içerisinde bizler hayvancılığı bırakalım. Onlarda rahat etsinler ayaklarına hayvan gübresi bulaşmasın burunlarına koku gelmesin istiyorlar. Diğer köylerde de böyle bir uygulama varmı bilmiyorum” diyerek sitemini dile getirdi.

Yazlıkcılar Bizlerden Çok Mu Farklı İnsanlar

Kendilerinin köyde hayatlarını devam ettirdiğini, baktıkları hayvanların etinden,sütünden,peynirinden,danasından hatta gübresinden organik tarım yapmak için faydalandıklarını vurgulayan A.B. ” Hayvan bakmazsam ben nasıl geçinirim. Ozaman köyde ne için durayım, buraları terk edip giderim. Köyde yaşamak demek, hayvanıyla otuyla, gübresiyle yaşamak anlamına gelir. Yazlıkcılarımızın burunlarına koku gitmemesin gözleri gübreleri görmesin diye o zaman ineklerimizi satalım gitsin. Daha sonra bizler nasıl geçinelim. Sağlık il müdürlüğünden geldiği söylenen yazı hangi mantıkla gönderilmiş anlamıyorum. Köylere gelen yazlıkcılar bizlerden çok mu farklı insanlar ki bize böyle bir baskı oluşturuyorlar. Ramazan olmasına rağmen güneşin karşısında saatlerce tarlalarda çalışmak mecburiyetindeyiz. Sırtımızda taşıdığımız ot balyalarından daha ağır yük yüklemek istiyorlar bizlere. Sancaktepe köylüleri olarak hepimiz bu işe karşıyız. Yetkililerden bu uygulamanın nereden çıktığı konusunda açıklama yapmalarını bekliyor, sorunumuzun bir an önce çözülmesini talep ediyoruz” dedi.

Sağlık İl müdürlüğünden konuyla ilgili aldığımız bilgide bizlere verilen cevapta, Sağlık İl Müdürlüğü olarak böyle bir kararın olmadığı, söz konusu ceza işlemlerinin kurumlarıyla ilgisinin bulunmadığını belirterek, sadece geçmiş yıllarda köylerde bekleyen gübrelerin sağlık konusunda zararlı olduğuna dair yazışmaların yapıldığını belirtilir.

Köylü şaşkın ve sorunlarının çözümü için yetkililerden açıklama bekliyorlar.

Ynt: Köyündeki Gübreleri Kaldırmayanlara 6 Ay Hapis Cezası…

Bizim köylüler de köyün ortasından geçen dereye atıyor. Kaç defa dedim mikrop yayıyor diye ama dinleyen kim tabi. Yani duygu sömürüsü yapılacak şey değil bu. Yolun kenarına yığmış hayvanın gübresini yola akıyor. Normalde düşünceli insan bunu gidip de yolun kenarına dökmez ya da eskiden çamaşır yıkanan temiz dereyi kirletmez. Caminin yanındaki dere bu halde, düşünün... Evinin arkasında göz önünde olmayan boş yer var ama işin kolayına kaçıp dereye atıyorlar.

Ahırlar ahır değil, temizlik doğru düzgün yapılmıyor, yapılınca da olur olmadık yere konuluyor. Hayvanlar kendi pisliklerinde boğulacaklar. Daha 5 gün önce adamın ahırına girdim, ne güneş görüyor ne havalandırması var kapkaranlık bir yer. İnanın 5 saniye duramadım nefesim kesildi. Buzağılar hasta... Zorla camları, pencereleri açtırdım da hayvanlar toparlandı biraz. Sonra da diyor ki bu hayvanlar niye uyuşuk deyip sopayla vuruyor. Hayvan günde 2 defa toplam 5 dakika güneş görmüyor. Havalandırması olmayan bir ahırda zehir içinde yaşamaya çalışıyor. O hayvanın ölmemesi mucize.

Ben de şikayet edeceğim. Dua etsinler köye pek gidemiyorum. Adamları bıraksak pislik içinde yaşayacaklar. Çöp konteynerlerini de zar zor getirttik, çöpleri bile dereye atıyorlardı.

Yine kızacaksınız ama daha dün kazanamıyoruz diyorlardı. Bu sene baktım hepsi sıfır traktör almış, araba almış, hem de eski traktörlerini arabalarını satmadan. Sorsak kazanamıyorlar. Biraz daha akıllı olsalar şuan kazandıklarının 2 katını kazanırlar.

Yani yeni araziler ahır yapımında kullanılır betonlaşsın mı demek oluyor bu yoksa sadece gübrenin uzakta bir yerde biriktirilmesi mi demek bana pek bütün boyutlarıyla düşünülmüş bir karar gibi gelmedi.

kışın 7 ay boyunca burada o tipide Ahırdan çıkan gübreyi..
2 metre ilerletebilsinler el arabasıyla bunu çıkaran kuruma
bir adet makam arabası alacaz ....
hadi hodri meydan..
bahar geldimi tarlalar batak olduğu için yine taşınmaz..
e sonbaharda zaten herkes kaldırıyor...

Black.Boyss.37 link=topic=84815.msg1013495#msg1013495 date=1436862830' Alıntı:
Hep entellesmenin yozlasmanin meyvesi bunlar hayvan gubresinden tiksinenn gitsin marsda yaşasın
Dağ,bayır,boş alanlar bittimide yolun kenarına,derelere dökülüyor bu gübreler.Tiksinmeyle alakası yok bu işin

fotoğrafları çeken benim:) haberi haber verende.. sağolsun arkadaş haber yaptı..

köye dönmeyi düşünen (daha ev bile yapmamış arsası hazır o kadar) ileri zeka bi savcı tutmuş bu işle uğraşıyo.. köyden tanıdıklar bahsedince haber yapalım duyulsun dedik..

habere yazdığım yorum;

Tek kelime ile ağzı olan konuşuyor ama boş ama dolu! Ömründe 1 gecesini köyde geçirsin geçirmesin, hatta hiç köy görmesin fark etmez. Köy demek tarla+hayvan demek. Hayvan demek b.. demek, hem de römork römork. Bu yanacak, zamanı gelince azar azar tarlaya çekilecek şu an için DÜNYADA bile başka yolu yok! Var diyen yalan der.. ha değişik yolu, sistemi var ama özeti bu.

Dünyanın herhangi bi köyünde gübreyi yasaklamışlarsa orası “tatil köyüdür” başka ihtimal yok, adama gülerler:)

Köyde gübreyi yasaklamak, şehirde çöp bidonlarını yasaklamaktan farksız! Tek kelime ile “yassağ gardaşım, ben dedim oldu” polisiye-komünist-faşist bi mantık. Sahada karşılığı SIFIR! Lafta, kağıt üstünde güzel ama o kadar…

Devlet devlet, millet millet olsa çözümü var ama “yassağ gardaşım” değil! Çözümü “ortak köy gübreliği” ama şuan o kafada-vizyonda değiliz ne yazıkki.. anca bi sonraki nesil akıl edip yapar.

Ömrü köylerde, gübreliklerde, kırsalda, torakda geçen biri olarak, aksini iddia-ispat edenin elini öperim vesselam!

Ben küçüklüğümden bu yana hayvanlara meraklıyım. Yıllardır da köye giderim. Küçükken ahırlardan çıkmazdım, üstüm leş gibi kokardı da ne güzel kokuyorum diye gezerdim :D. Hala da böyleyim, sürekli ineklerin hayvanların peşinde ya da ahır ahır dolaşırım. Zaten Allah nasip ederse köye yerleşmeyi ve ufak çaplı hayvancılık yapmayı düşünüyorum. Bu sebeplerden ötürü ömrüm boyunca hayvanın pisliğinden rahatsız olmadım. Sonuçta hayvanın doğası bu.

Karşı komşumuzdan örnek vereyim. Onlar inanın pisliğini, gübresini köyün dışına atıyor. Ne görüntüsü var ne de kokusu. Demek ki istenince atılabiliyor dışarı. Ama bunların da ahırları pis. Belki 50-60 senelik, kendi yaptıkları, havasız, karanlık bir ahır. Ahırın dibi bataklık gibi pislikten. İçine giriyorsun ayağın komple batıyor. 1 dakika içeride dur üzerine kokusu siniyor. Geceleri koku daha da artıp bizim evin içini basıyor. Hadi bizi geçtim, bir defa hayvanlar sağlıksız bir ortamda. Köydeki istisnasız bütün ahırlar böyle. Köye gidince fotoğraflarını çekeyim siz de görün pisliği...

Benim besici bir tanıdığım var. Adamın ahırı tertemiz. Yerde pislik yok, koku yok, havalandırma mükemmel, güneş ışığı sabahtan akşama kadar var. Adamın ahırına girip temizlik yapsam sabahtan akşama kadar, inanın bizim köydeki ahıra 1 dakika girdiğim kadar kokmam. İsteyince oluyor bazı şeyler.

Ben karşı komşunun hayvanlarından rahatsız değilim. Hayvanlarını bile bazen ben getiriyorum akşamları. Hatta şu ahırı yıkıp daha iyi bir şey yapın da diyorum. Ama her şeye para buluyorlar, hayvanlara gelince para bulamıyorlar. Geçenlerde buzağıyı ahırın soğuk yerinde unutmuşlar, hayvanın bacakları filan donmuş. Bana söylediler. Çıkarın hayvanı dedim. Güneşe çıkartıp teyzemle beraber belki 2-3 saat masaj yaptık hayvanı ayağa kaldırdık. Ölüme terk edecekler neredeyse. Veteriner çağırsanıza diyorum benden iyi veteriner mi var diyor. Geçen köpeğe içeri gir diye bağırıyor, zavallı köpeğin zinciri takılmış giremiyor. Köpeğe tekme, taş, sopa girişti. İçim parçalandı.

Ekmeğini kazandığı canlılara gerekli özeni göstermeden, sağlığını düşünmeden, Allah yaratmış demeden besleyen insanlar diğer insanları düşünür mü? Düşünmez. Adamın kanalizasyonu 1 sene yola aktı da muhtar da dahil kimse bir şey demedi. Yemin ediyorum akli dengesi yerinde olmayan bir dayı var, o geldi söyledi şu pisliğinizi kaldırın diye. Sözde adama deli derler, hepsinden akıllı.

Köye yerleşince bazı şeyler değişecek. 4-5 senedir köyümüzde hoca yok. Muhtarın pasifliği. Geçen kaymakama söyleyelim dedik de bizim köylüler neredeyse bizle kavga edecekti. Yahu ben yılda 2-3 defa gelip toplam 1 ay kalıp gidiyorum. Hoca benden çok, köyde yaşayanlara lazım ama adamlar ' ' ayıp olur söylenir mi böyle kaymakama ' ' diye bizimle kavga edeceklerdi.

Bu forumdan çok şey öğrendim. Gerek traktör, gerek tarım, gerekse de hayvancılık konusunda bu forum bana çok şey kattı ve katmaya devam ediyor. Ben bilgimi saklayamam. Köydeki insanlara anlatıyorum, inanın yüzüme bakmıyorlar, dinlemiyorlar bile. Dedikodu yapsam ağzı açık dinlerler ama işlerine yarayacak bilgileri söylediğimde dinlemiyorlar.

Kanada ' da yaz kış açıkta yaşayan angus, bizim köyün soğuğuna dayanamazmış :D. Adama ' ' bunlar Kanada ' da besleniyor ' ' diyorum, ' ' olsun, burada olmaz ' ' diyor :D. Diğer inekler nasıl yaşıyorsa :D.

Köyden yeni geldim, belki de yaşadıklarım taze olduğu için biraz sert giriş yaptım kusura bakmayın. Ben sadece kendi yaşadıklarımı paylaşıyorum. Biraz da konu dışına çıktım ama... :)

İşi şöyle özetleyeyim. Bir defa köye gideceğim diyen adam gübre kokusunu da duyacak, gübreye de basacak. Bu işin doğasında var. Lakin bu demek değildir ki köyün ortasına gübreler yığılsın, gelen giden koklasın! (Bizim köyün tam ortasındaki, caminin yanından geçen derenin durumu bu. Hatta çöpleri de oraya atıyorlar). İşin koku ve görüntü konusu hafif bir etken. Benim rahatsız olduğum şey mikroplar... Bu pis sularda sivrisinekler üreyip mikrop yayıyor. Bu olmamalı! Ben gitsin 10 km öteye atsın demiyorum. Hiç değilse bahçesinin yol geçmeyen tarafına ya da etrafındakileri rahatsız etmeyecek bir tarafa atılsın. Evin önündeki dereye değil de, evin arkasındaki bahçeye atılsın. Şehirde doğduk, büyüdük diye burnumuza sokar gibi önümüze koyulmasın hayvanın gübresi. Ben kendi adıma konuşuyorum, inanın hayvanın gübresi köydekileri rahatsız ettiği kadar beni rahatsız etmez. Ama beni kendi kafalarında her şeyden rahatsız olan bir tipmiş gibi kurup, sonra da bana rahatsız oluyorsan gelme denilemez. Kimsenin buna hakkı yok. Ben oraya hayvanlar için gidiyorum zaten.

Çöpü bile dereye atıyorlar. Ben her defasında ilçeye kadar taşıyorum çöpleri, orada atıyorum. Eskiden konteyner vardı ama belediye toplamıyordu. Ona atıyorduk sonra yakıyorduk mecbur. Geçen ona atayım dedim, muhtar izin vermedi. Git dereye at ya da dağın oradan salla diyor. Beğenmedikleri sözde şehirliler köye konteynerler getirttik. Belediye bu sene toplamaya başlayacak.

Köyde yaşayanı da yaşamayanı da bencil olmayacak. İnanın bizim köye bile gelmemizi istemiyor adamlar. Köye geldiğim gün yolculuk ne zaman diye soruyorlar :D. Ben insanlarına rağmen köyümü çok seviyorum. Sadece sevgi, saygı, anlayışa ihtiyacımız var. Ben şehirden geldim diye dinlememezlik yapmasınlar. İnsanların birbirlerinden öğrenecek çok şeyleri var.

ByFreST0N link=topic=84815.msg1013502#msg1013502 date=1436865506' Alıntı:
Dağ,bayır,boş alanlar bittimide yolun kenarına,derelere dökülüyor bu gübreler.Tiksinmeyle alakası yok bu işin
yol kenarini dereyi gectim ben akli basinda insan zaten dokmez ahiron onundeki gubreyede laf eden sopalik adamdir