55-46 Traktör Patinaj Sorunu

06.12.2012
4,450
2,132
ISPARTA

Arkadaşlar, arazilerim birbirinden farklı yerlerde ve değişik toprak yapısına sahip. Bazı mevkilerde toprak kesek tutmazken bazı mevkilerde toprağın tavı kaçınca kesek oluyor hatta beton halini alıyor.

Kullandığım traktör tarla sürerken bazı mevkilerde özellikle aşırı PATİNAJA DÜŞÜYOR. Neredeyse traktör pulluğu boş sürükleyecek. Bu sorun 54C traktörlerde de aynı. Fakat motorda bir bayılma ve stop etme yok sadece pulluğu biraz daldırınca başlıyor patinaja....

Forumda çok eski tarihli bir iki konuda 55-46 sahipleri patinaj, sorunu yaşadıklarını belirtmişler. Fakat bir çözüm için bir çalışmaları olmamış.

Şimdi ben arka tekerlere birer ağırlık daha takmayı planlıyorum.. Tıpkı 70-56 traktörler gibi üçer adet ağırlık olursa tutunma artar diye düşünüyorum.

Bu şekilde sorunu çözer miyim? Yoksa boşa para ve emek harcamış olur muyum?

Resimler ve ekler

• 2014-09-21 15.14.37.jpg
    2014-09-21 15.14.37.jpg
    237.9 KB · Görüntüleme: 1,105
  • 2014-09-21 15.14.37.jpg
    2014-09-21 15.14.37.jpg
    237.9 KB · Görüntüleme: 533
Ynt: 55-46 Traktör Patinaj Sorunu

144fenomen link=topic=84832.msg1013549#msg1013549 date=1436879837' Alıntı:
Para kaybetmeyi riske atmassan su bas abi en ekonomik çözüm :D işe yararsa ağırlık alırsın.

Evet su doldurma iyi fikir. Dev traktörlerin de çoğunlukla tekerleri su dolu.
Çok ağır olmaz mı? Komşumun 285 traktörde yaklaşık 1000 litre su var.

Kesinlikle çok faydası olur, bayılma artar ama yere tutunma çoğalır, 70 56 nın defransiyeli 3 ağırlık için daha uygun ama .

Diğer yöntemler pulluğu daha ağır pulluk ile değişebilirsin arkasını basar.

Tek çeker traktörde ön ağırlık önünü basar normalde arkasına zararı olur, tabi önü kalkmadığı sürece bunu da göz önüne almak gerek , ben 10 yıl 540 kullandım hiç patinaj sorunu olmadı aşa yukarı aynı traktör , ön ağırlıkları yoktu .

Bence hiç kafanı yorma öyle kullan .

o traktore 3 lü 70 56 nın agırlıkları olmaz bu resımdekı agırlıklar olur sonuc olarak patınajı azaltır cok patınaj edıorsa pullukta difrensıyel kılıdını kullaanın bı sıkıntı olmaz

Resimler ve ekler

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    96.5 KB · Görüntüleme: 1,585
  • Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    96.5 KB · Görüntüleme: 428

Abi bence arka lastiklere birer adet toplam 110 kilo ağırlık eklemek yinede yetersiz kalır.Zaten tanesinde 2 adet ağırlık var.Fiat ' ların genel huyunu bilirsin zaten çekebileceği şeyse sonuna kadar bırakmaz.Bizim 70-56s da arka teker başına 3 toplam 165 kg,640 ta teker başına 2 toplam 110 kg ağırlık var.Her ikisi nerdeyse aynı makina.Fark yok desem yalan olmaz.Bizim Fiatlar lastikleri %50 ler seviyesinde olmasına rağmen yumuşan zemin de dahil yüklü tek dingilli damperli römorkta nerdeyse hiç takılmıyor.Pullukta ise zemin yumuşadıkça olduğunda tatlı bir patinaj yapıyor.Tavlı zeminde kök taş ne bulursa bana gösteriyor :) Bence fazla kafana takma..Su doldurmayı denersen sonucu paylaşırsan sevinirim.

Diferansiyel kilidini kullanmak en doğrusu. Lastiklere su basmayı da deneyenden tecrübe etmek gerekir. Getirisi götürüsü iyi hesaplanmalı. Fazla miktarda yük diferansiyel dişlilerine zarar verir. Fazla yakıt tüketimine sebep olur.

Ben olsam lastikleri değiştirirdim. Araya girilen bitki ekmiyorsan lastik seçimin 16.9/28 olsun. Radyal lastik için jantta değişir ama değer. Çünkü lastiğin tek başına geniş olması % 50 ' yse, radyal olması da diğer % 50 ' dir.
Çeki performansınız artarken zorlanma ve yorulma; su doldurmak, ek ağırlık takmaktan daha az olur. Esneme, zıplama ve sarsıntıyıda alır. Konforunuz da artmış olur.
Dip not: 55-65 bg gücü tek çeker traktörlerin orjinal opsiyon lastik ölçüsüdür.

masseyler patiyi çok sevsede fiatlar yapmazlar. Kafayı esnetir yoluna devam eder meşhurdur o yüzden. eğer traktörünüz orijinal ölçüyse tekerler o zaman lastik havasına bak. tek diş basarsa hep pati yapar normali 2 diş basmasıdır. bazıları 3 diş bastırır ama zamanla kırılma yapabiliyor markadan markaya. birde hassasiyetin çok önemli. bu sene kuru toprağı sürerken 2 takviyeyle ancak giden traktörü abim geldi hassasiyetiini adam gibi ayarladı düz 1 le sürmeye başladı bu kadar da net.

Kullandığınız pulluğun kaçlı ve numarasını yazmadığınızdan biraz izafi olacak ama, traktörün çekmesi fizik olayıdır. Arkada çektiğiniz yük, çekici tekerlekte düz yerde ikiye bölünerek istavroz dişlisi (istavroz dişlisi diferansiyelin içinde bulunan iki yada dört adet dişlidir....aks dişlileri ile komplike çalışır ... genelde arıza yapmazlar, aracı kaldırırken fazla patinaj yapılmazsa. İstavroz dişlisinin görevi araç viraj alırken yükü akslara dengeli şekilde aktarmaktır. Şayet istavroz teşkilatı difransiyelde olmasaydı hiç bir teker patinaj yapmazdı) tarafından dağıtılır. Traktörün sağ tekerleği çiziye düştüğünde yere tam bir tutunum yaparken, sol teker dengeli şekilde basmadığından tutunum az olur ve yük kayması sol tekere geçer, kuvvet sol tekerde toplanır. (Yani tahtaravallide hafif olan tarafın yukarı kalkması gibi.) Buda patinaja sebep olur. Bu nedenle ya yükü hafifleteceksiniz, pulluk numarasını düşüreceksiniz, tavlı sürüm yapacaksınız. Yada çeksin ama nasıl çekerse çeksin deyip arkadaşların bahsettiği ağırlık yöntemlerini uygulayacaksınız.

Ama lastik havalarını kontrol edin fazla olabilir. Mümkünse sol lastik havasını biraz alın.

Bırakın 55-46 patinaj ede ede çeksin. Patinaj kullanılamayan enerjinin deşarj(boşa aktarım) edilmesidir. Çünkü üretimde yöreye göre traktör üretilmedi ise, traktörün ne kadarlık bir yük çekeceği, bu yükün ne kadar torka ihtihaç duyduğu bu torkun ne kadarlık bir dişli, aks vb. gerektirdiği hesaplanır. Hele ki günümüzde kar marjının öne çıktığı bir zamanda fazladan %5-10 gibi paylarda sıfırlanır. Patinaj olmazsa, biriken enerji dişlilerde toplanır. Traktör yerine göre kafa kaldırsa da sert ve vuruntulu yerlerde parça kırması çok muhtemel.

55-46 ' yı satıp ya 480S8 yada 76-77 model 540 almanızı tavsiye ederim. 540 ile 55-46 ' dan daha hızlı çift sürersin. 54C seri traktörde her şeyi kısmışlar. Lastik ince vs. vs.

Arkadaşlar yazdığınız notları dikkatlice okudum bütün arkadaşlara teşekkür ederim.

Tavsiyeler doğrultusunda bu gün ön tarafa takviye olarak bir ağırlık daha ekledik. Bu deneme amaçlıydı arkaya bir şek eklemedik.

Sonuç:
Traktörün ön ağırlıkları artınca tarlayı sürerken şaha kalkma olayı kayboldu. Ayrıca çiziden çıkmadı (Bazı zamanlar hariç)
Önceki sürüme göre daha rahat çekmeye başladı.

Patinaj yarı yarıya azaldı. Traktör biraz daha tutunmaya başladı. Bütün bunlar bir araya gelince arka tekerlere de birer ağırlık koymaya karar verdim. Ağırlıklar alınıp takıldığında bu şekilde olacak İnşallah.

Sorulara gelince;
Kullandığım pulluk 4 lü 8 numara Ünlü. Lastik durumu arkalar %80 önler yeni. Lastik ebatları standart.

Resimler ve ekler

• 2014-09-23 18.10.56.jpg
    2014-09-23 18.10.56.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 879
  • 2014-09-23 18.10.56.jpg
    2014-09-23 18.10.56.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 461

ENES4422 link=topic=84832.msg1013821#msg1013821 date=1437074815' Alıntı:
Arkadaşlar yazdığınız notları dikkatlice okudum bütün arkadaşlara teşekkür ederim.

Tavsiyeler doğrultusunda bu gün ön tarafa takviye olarak bir ağırlık daha ekledik. Bu deneme amaçlıydı arkaya bir şek eklemedik.

Sonuç:
Traktörün ön ağırlıkları artınca tarlayı sürerken şaha kalkma olayı kayboldu. Ayrıca çiziden çıkmadı (Bazı zamanlar hariç)
Önceki sürüme göre daha rahat çekmeye başladı.

Patinaj yarı yarıya azaldı. Traktör biraz daha tutunmaya başladı. Bütün bunlar bir araya gelince arka tekerlere de birer ağırlık koymaya karar verdim. Ağırlıklar alınıp takıldığında bu şekilde olacak İnşallah.

Sorulara gelince;
Kullandığım pulluk 4 lü 8 numara Ünlü. Lastik durumu arkalar %80 önler yeni. Lastik ebatları standart.
ağırlık gerekli ıse iyidır konfor katar önlerde kactane var en az 4-6 olsun.
Bir diğer husus bu pullukların kulakların derinliği 8 inc olsada genişligi 13 inc cıvarı geniş ara duruyor bunun yerine orjinal 4-9 yada suan elindeki pulluk geniş ara ise ve çekiyorsa genişligi orjinal 4_10 al

Enes abi traktöre arka ağırlık almadan önce faydasını test etmek için tekerlere su doldurmak yerine şöyle cüsseli iki kişiyi çamurluklara oturtup sürümde deneyebilirsin. Hiç zahmeti olmadan ağırlığın çekişe ne kadar fark yaptığını denemiş olursun.