Yonca ekimine başlamak istiyorum

Değerli forum üyeleri 56 dekarlık bir arazimiz var konya karatay erler mahallesinde kuyu bastırıp (bölgede su var)yonca ekmek istiyorum. Forumu detaylı bir şekilde inceledim çok da güzel bilgiler edindim. Herhangi bir tarım ekipmanımız yok. Bu şekilde bir arazinin ; ekim , tohum, gübre ve yağmurlama sulama sistemleri başlangıç olarak ne kadar bir masraf yaparız. Bu konuda bir ön bilgi edinmek isterim. Hepinize hayırlı kazançlar. Ramazan bayramınız da şimdiden mübarek olsun.

Ynt: Yonca ekimine başlamak istiyorum

yhyfb link=topic=84841.msg1013620#msg1013620 date=1436921920' Alıntı:
Değerli forum üyeleri 56 dekarlık bir arazimiz var konya karatay erler mahallesinde kuyu bastırıp (bölgede su var)yonca ekmek istiyorum. Forumu detaylı bir şekilde inceledim çok da güzel bilgiler edindim. Herhangi bir tarım ekipmanımız yok. Bu şekilde bir arazinin ; ekim , tohum, gübre ve yağmurlama sulama sistemleri başlangıç olarak ne kadar bir masraf yaparız. Bu konuda bir ön bilgi edinmek isterim. Hepinize hayırlı kazançlar. Ramazan bayramınız da şimdiden mübarek olsun.
Ben sadece yağmurlama borusuna örnek vermek isterim...Tarla düz , tam kare ...Ben 24 dekar yonca yerinin fizibilitesini çıkarttırdım. Sondajdan 110 luk borular tarla başındaki an boyunca uzanacak, buradan tarlaya 5 metreli 75 lik borular sıralanacak. Malzemenin tamamını kendimiz döşeyeceğiz, söküp takmalı olacak, tam takım malzemenin eve teslimi 16.800 TL. , kendi tarlana göre mukayesesini yaparsın artık.