+ Konuya Cevap Yaz
17 sonuçtan 1 ile 17 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2012
  Şehir
  Bayburt
  Yaş
  39
  Mesajlar
  10,473
  Adı geçen
  10 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Gübre cezası hayvancılık işletmelerinin kabusu olacak…  http://www.tarimdunyasi.net/?p=4266

  Daha önce de yazdığımız gibi, tarımda dünyanın 7. büyük ekonomisi ve Avrupa’nın lideri olmakla övünen Türkiye’de çiftçilik yapmak her geçen gün olanaksız hale getiriliyor. Bu ülkede üretmezseniz, ithalat yaparsanız ödüllendirilirsiniz. Üretim yaparsanız mutlaka cezalandırılırsınız.
  En büyük ceza, dünyanın en pahallı mazotu ile üretim yapmak değil mi?
  Yüksek girdi fiyatları ile üretim yapan çiftçi doğrudan ve toptan cezalandırılıyor.
  Ayrıca günlük uygulamalar, yasal düzenlemelerle çiftçi cezalandırılıyor.
  Elazığ’da bir hayvancılık işletmesine kesilen 46 bin 501 liralık gübre cezası hayvancılık yapan herkesin kabusu olacak nitelikte.
  Elazığ’dan okurumuz Levent Yiğit aradı. Hayvancılık işletmesinden çıkan gübreyi kendi tarlasına döktüğü için çevreyi kirletmekten 46 bin 501 lira idari para cezası kesildiğini söyledi.
  Nasıl olur? diye sormaya fırsat vermeden canı yanmış biri olarak başladı anlatmaya;
  “Elazığ’ın Sarıçubuk Köyü’nde 5 yıldan bu yana hayvancılık yapıyoruz.İnsanlarımızın sıfır yaşından ölene kadar tüketmesi gereken süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri üreterek ülkemizi yönetecek sağlıklı nesillerin yetişmesine destek oluyoruz.
  İşletmemiz Elazığ Belediyesi’nin Çöp Transfer İstasyonu’nun yanında. Çiftlikten çıkan hayvan gübrelerini etrafımızdaki kendi tarlalarımıza döküyoruz. Mevsimi gelince tarlaları sürüp havalandırıyor ve ekim yaparak ekolojik dengeyi koruyarak, doğal yollardan arpa, buğday ve hayvan yemi üretiyoruz. Dünyanın her yerinde insanlar bu yöntemle gübreleri değerlendiriyor, ülke tarım ve hayvancılığına katkı sağlıyor.
  Bizim yaptığımız da farklı bir şey değil. Fakat, geçen ay Elazığ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, hayvan gübresini tarlamıza döküyoruz diye bize 46 bin 501 lira “çevreyi kirletme” cezası kesti.
  Hayvan gübresi zararlı bir madde değildir. Zararlı olsaydı evlerimizin altında ahırlar olmaz, hayvanlar beslenmezdi. Hayvan gübresi yıllarca oturduğumuz kerpiç evlerde tuğla yerine kullanıldı.Evde yakacak olarak kullanılır. Sebze-meyve yetiştiriciliğinde doğal gübre olarak kullanılıyor.

  Biz bu işletmeyi kurmadan önce yer seçim raporu aldık. Yaklaşık 15 kurumdan olumlu görüş aldık.Tarımsal Yapı Projeksiyonu ile gerekli yapı ruhsatı,yapı kullanım izin belgesi aldık. Yasal prosedürlerin tamamını yerine getirdik. Bize izin verildi. Hayvanlarımızı aldık, yatırımımızı tamamladık. Tam 5 yıldır biz hayvancılık yapıyoruz. Bize husumeti olan birinin şikayeti üzerine, şimdi deniliyor ki hayvanlarınızdan gübre çıkıyor ve çevreyi kirletiyorsunuz. İşletmemiz kentin çöp transfer istasyonunun yanında. Bize bu ceza kesiliyorsa Elazığ’da,Türkiye’de hayvancılık yapan her işletmeye aynı cezanın kesilmesi gerekir. Bu şekilde ülkede hayvancılık yapmak mümkün değil.

  Ayrıca,bu cezayı ödeyecek bir durumumuz söz konusu değil. Böyle bir cezanın anlamı sen bu işletmeyi kapat git ve bu işi yapma demektir. Ben her gün sabahın 5’inde kalkıp gece yarılarına kadar hayvan bakıcılığı yapıyorum. Cezayı ödeyecek kadar para kazanamıyorum. Nasıl öderim? Hayvancılık bu kadar karlı bir iş değil.”

  Elazığ Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden 67989362.115 Sayılı ve 18.06. 2015 tarihli İdari Para Cezası Tebligatı şöyle:

  ******

  T.C.
  Elazığ Valiliği
  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü

  2872 Sayılı Çevre Kanununun “Kirletme Yasağı” başlıklı 8. maddesinde “Her türlü atık ve artığı, çevreye zarar verecek şekilde, ilgili yönetmeliklerde belirlenen standartlara ve yöntemlere aykırı olarak doğrudan ve dolaylı biçimde alıcı ortama vermek,depolamak, taşımak, uzaklaştırmak ve benzeri faaliyetlerde bulunmak yasaktır.” hükmü bulunmaktadır.

  Bu çerçevede süt inekçiliği tesisinden kaynaklanan hayvan gübrelerinin ilgili kanun ve yönetmeliklere aykırı biçimde alıcı ortama vererek çevre kirliliğine sebep olan Yiğit-Al Teks.Tur.Tar,Hayv,İnş.San.Tic.Ltd.Şti’ye 2872 Sayılı Çevre Kanunun 8. Maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle, 5491 Sayılı yasa ile değişik 20.maddesi(j) bendi gereğince 46.501 TL (Kırkaltıbinbeşyüzbirtürklirası) idari para cezası uygulanmıştır.

  İdari Para Cezasının yaımızın tebliğ tarihinden itibaren 30(otuz) gün içerişsinde Elazığ Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğüne ödenmesi,ödemenin belirlenen süre içerisinde yapılması haline ceza tutarının 3/4’ün tahsil edileceği,ödemenin yapılması halinde ödeme dekontunun bir nüshasının Müdürlüğümüze gönderilmesi gerekmektedir.

  Kararın tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde İdare Mahkemesine itirazda bulunabilir.İtiraz başvurusu,uygulanan İdari Para Cezasının yerine getirilmesini durdurmaz.

  Gereğini rica ederim.

  Abdülkadir Kandemir
  Çevre ve Şehircilik İl Müdürü

  *****
  Elazığ’da 150 baş hayvanı olan bir işletmeye kesilen 46 bin 501 liralık ceza hayvancılık yapanların kabusu olacak nitelikte. Ülkenin herhangi bir yerinde ister 2 ineği olsun, isterse 10 bin baş hayvanı olsun hayvancılık yapan herkesin böyle bir cezaya maruz kalması an meselesi.Yıllarca büyük kentte yaşamış ve emekliliğinde köyüne dönen birisinin “çevreyi kirletiyor, koku oluyor” diye şikayet etmesi böyle bir cezanın kesilmesi için yeterli sebep olarak kabul edilebilir.

  Özetle, gerekli önlemler alınmaz ve yasal düzenlemeler yapılmazsa bu ülkede hayvancılık yapılamaz.  ...

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  17 Mayıs 2011
  Şehir
  Corum
  Yaş
  35
  Mesajlar
  433
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Gübre cezası hayvancılık işletmelerinin kabusu olacak…  Malesef icler acisi bir durum Avrupada tarlaya gübre dökmek
  Serbest , sikayet edemiyorsunuz
  Yetkililer Gübrenin dogal bir madde oldugunu ve ciftcinin bunu arazisine dökmesi gerektigini
  Söylüyorlar cevap olarak ve bizdeki gübreler avrupadakinin yaninda gül kokusu gibi kalir adamlar domuz gübresi döküyorlar 3-4 km den kokuyor ve sikayet yolu kapali
  Biz avrupadan daha gelismis bir ülke oldugumuz icin yasak galiba

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  28 Kasım 2008
  Şehir
  SAMSUN
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1,485
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Gübre cezası hayvancılık işletmelerinin kabusu olacak…  Görünendir o. Altında başka sebep vardırda ona kılıf uydurulmuş cezadır.

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  07 Haziran 2014
  Şehir
  ısparta
  Yaş
  49
  Mesajlar
  795
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Gübre cezası hayvancılık işletmelerinin kabusu olacak…  Bizim burda da 80 bin lira ceza kesmişler, şirket kızdı çiftliği satılığa çıkardı. Sorduk pire yorgan dedik.. Adamlar ikide bir kontrol edeceklermiş, her gelişte ceza yiyeceğiz, ilçeden 6 km. dışarıda hiç kimsenin yerine- tarlasına zararımız yok, nasıl iş anlamadık dediler..

 5. #5
  YUSUFTUYLUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2010
  Şehir
  Erzurum
  Yaş
  41
  Mesajlar
  9,776
  Adı geçen
  80 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Gübre cezası hayvancılık işletmelerinin kabusu olacak…  hayvanlarımıza diyecezki bundan sonra s.ç.mak yassak..
  mıçanı keser bu işten kurtuluruz...
  sonra derlerki 'hayvancılık yapana destek varrrr'
  bir daha başlarız....
  herkez mıcmayan hayvan arar...
  hayvan pazarlarında belki 'mıcmayan inek' yazılı
  hayvanlar bulup getiririz ahıra...
  ben aslında ahırlara kimleri bağlayacağımızı
  iyi biliyorumda neyse...

  biraz gübreli yazdım AF ola...

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  13 Haziran 2009
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  18,737
  Adı geçen
  61 Mesaj
  Etiketlenme
  2 Konu

  Ynt: Gübre cezası hayvancılık işletmelerinin kabusu olacak…  Alıntı YUSUFTUYLUOGLU link=topic=84843.msg1013725#msg1013725 date=1437003938 Nickli Üyeden Alıntı
  biraz gübreli yazdım AF ola...
  Sabah meraya saldığımız da bil gider ayak ahırın önüne bırakıyorlar Alıştık artık

 7. #7
  ismail_17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Ekim 2010
  Şehir
  Çanakkale - Biga KARABİGA kasabası
  Yaş
  46
  Mesajlar
  4,365
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Gübre cezası hayvancılık işletmelerinin kabusu olacak…  Yavaş yavaş bazı şeyler değişiyor 2 bin nüfuslu kasaba da yaşıyorum şehir içinde hiç hayvancılık yapan yok gibi 30 yıl önce her evde hayvan her sokakta sebil çeşmesi vardı o yıllarda biri çıkıp biri bunları söylese gübreye ceza çok kötü olurdu.

  Yakın bir köyde görmüştüm köyün her evinde 20 civarı büyük baş var birinin gübresi bahçenin alt tarafindaki komşunun evin duvarına yığılmış belkide misafir odasına kızmıyor mu dedim yok kızmıyor dedi.

  Yukarıdaki konu başlığı olan olayda cezalık bir durum yok gerekirse yargıya itirazını yapar kendi tarlası sonuçta ama tabi olay öylemi bakalım , benim gübremi atacağım en güzel yer kendi tarlam hiç sıkıntı olmaz .

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2009
  Şehir
  EDİRNE KEŞAN
  Yaş
  47
  Mesajlar
  2,332
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Gübre cezası hayvancılık işletmelerinin kabusu olacak…  yıllardan 84-85 yeni yetişiyorum. o yıllarda buralarda lakabı de.i diye anılan bir kaymakam var. yerde kar var.sabahın erken saatinde zabıta geliyor hemen hayvan dışkısını kaldırın dedi. ama yerlerde kar olduğu için yapamadım . saat 10 civarı ilk cezayı saat 13 civarı da ikinci cezayı yedik. tabiki olan ineğe oldu ilk hayvan pazarında satıldı. ben artık garipsemiyorum. beyler .
  listenin başına beni yazın

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  65 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Gübre cezası hayvancılık işletmelerinin kabusu olacak…  'Avrupa ' nın lideri' kısmından sonrasını okumadım.

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  05 Eylül 2014
  Şehir
  sinop
  Yaş
  26
  Mesajlar
  415
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Gübre cezası hayvancılık işletmelerinin kabusu olacak…  Mahkemeye versin.

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  17 Mayıs 2011
  Şehir
  Corum
  Yaş
  35
  Mesajlar
  433
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Gübre cezası hayvancılık işletmelerinin kabusu olacak…  Fehmi Abi o dedigin yillarda coruma bir vali geldi
  Tüm traktörlerin sehrin girisindeki yola cikmasini yasakladi
  O zamanlar Corumda seker fabrikasi yoktu , köylü pancari toplama kantarina teslim ediyordu
  Babam ve Köyden bir kac kisi pancari teslim etmeden geri geldiler
  Millet rezil oldu valiye yalvara yakara yolu tekrar actirdilar
  Sebebide görüntü kirliligi ve is makinesi olmasiymis yani uzun lafin kisasi
  Burasi Türkiye hersey olur demisler

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2012
  Şehir
  Bayburt
  Yaş
  39
  Mesajlar
  10,473
  Adı geçen
  10 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Gübre cezası hayvancılık işletmelerinin kabusu olacak…  burda bi savcı kendi köyüne yazlık yaptıracak şimdiden köyde gübreyi yasaklatmaya kalkmış.. hemen fotoları çekip arkadaşa yolladım sağolsun haber yaptı.. olacak iş değil.. Allah ' a şükür bizim buralar o kadar gelişmedi, sosyetikleşmedi.. gübre yasak diyenin mıçını keserler burda

  http://www.trakkulup.net/haberler-de...-hapis-cezasi/


 13. #13

  Üyelik Tarihi
  17 Mayıs 2011
  Şehir
  Corum
  Yaş
  35
  Mesajlar
  433
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Gübre cezası hayvancılık işletmelerinin kabusu olacak…  Malesef umut abi bizim köyde sehir merkezine 10 km mesafede
  Adam sehirde yasiyor yazin köye piknik yapmaya geliyor senin arazinin üzerinde piknik yapiyorlar
  Sonra seni sikayet ediyorlar her seferinde saglikcilarin söyledikleri gübre hic bulundurmayacaksin
  Bugüne kadar tam 13 defa sikayet ettiler son 8 yilda
  Köyde imamla birlikte 8 hane oturuyor

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2012
  Şehir
  Bayburt
  Yaş
  39
  Mesajlar
  10,473
  Adı geçen
  10 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Gübre cezası hayvancılık işletmelerinin kabusu olacak…  bunlar hep yine kırsalın/köylünün örgütsüz oluşundan.. burda duyar duymaz kendimce olaya el koydum.. ama üretici birlikleri güçlü olsa köylüyü kimse sıkıştıramaz..

  bide olayın şu yönü var.. mesela köye uygun bi yere büyükçe ve modern bi gübrelik yapılsa herkes hayvanı oranında pay alsa nasıl olur mesela..

  yani bi orta yol bulunabilir köy içlerinde.. ama tarlaya çekilen gübreye karışana (abartılı ve özellikle sanayi tipi işletmeden değilse.. suya karışma riski vs yoksa) yuh artık..

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Gübre cezası hayvancılık işletmelerinin kabusu olacak…  Şimdi iş güzar bir maliye memuru bundan 9-10 ay kadar önce benim şirkete tam tamına 50.000TL ceza kesmiş, faizi hariç adam oturmuş bugün aynı sebepten kim warsa herkese ceza yazmış, bereket süresi içinde tebligat ve vergi mahkemesinde davalar falan filan inter milan derken TC Maliye Bakanlığına kestiği cezayı iptal ettirdim, geçen ay da üst mahkeme de karar onaylandı...

  İş bitti onun için aklınızda olsun, her zaman dewlet haklı olamaz, watandaşta hakkını aramasını bilmeli....

  Başımdan geçen olaydaki ince nüans nedir biliyor musunuz arkadaşlar süresinde itiraz etmeyip de o tutarda cezayı yiyenler paşa paşa ödediler...Ödeyecekler....

  Welhasılı cezayı yiyen arkadaş hemen süresini geçirmeden idare mahkemesinde dawa açacak bütün hepsi bu ceza da iptal olur...İşin ucu AYM gider işin ucunda hak ihlali war...

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  07 Haziran 2010
  Mesajlar
  12
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Gübre cezası hayvancılık işletmelerinin kabusu olacak…  İdare Mahkemesinde dava açılmaz , Vergi Mahkemesinde dava açılır siz yine de dava açmak için bir mali müşavire danışın

 17. #17
  mrdnyldz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  20 Mart 2011
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  27
  Mesajlar
  856
  Adı geçen
  9 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Gübre cezası hayvancılık işletmelerinin kabusu olacak…  Bu desteklemelerle tarımda avrupa birincisi oldukkkkk.
  Edit : hiç unutamadığım hoş bir seçim reklamı

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Hayvancılıkta yem kabusu
  Konu Sahibi cemal ÖZTÜRK Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 30.Temmuz.2012, 23:50
 2. GÜBRE FİYATLARINDA NELER OLACAK
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 29.Şubat.2012, 17:17
 3. TİGEM işletmelerinin bir kısmı özel sektöre açılacak
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 27.Ocak.2012, 19:39
 4. Pancar organik gübre olacak
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 10.Ocak.2011, 12:33
 5. Çiftçi gübre alamadı, ürünler organik olacak
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 25.Şubat.2009, 15:39

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status