Gübre cezası hayvancılık işletmelerinin kabusu olacak…

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

http://www.tarimdunyasi.net/?p=4266

Daha önce de yazdığımız gibi, tarımda dünyanın 7. büyük ekonomisi ve Avrupa’nın lideri olmakla övünen Türkiye’de çiftçilik yapmak her geçen gün olanaksız hale getiriliyor. Bu ülkede üretmezseniz, ithalat yaparsanız ödüllendirilirsiniz. Üretim yaparsanız mutlaka cezalandırılırsınız.
En büyük ceza, dünyanın en pahallı mazotu ile üretim yapmak değil mi?
Yüksek girdi fiyatları ile üretim yapan çiftçi doğrudan ve toptan cezalandırılıyor.
Ayrıca günlük uygulamalar, yasal düzenlemelerle çiftçi cezalandırılıyor.
Elazığ’da bir hayvancılık işletmesine kesilen 46 bin 501 liralık gübre cezası hayvancılık yapan herkesin kabusu olacak nitelikte.
Elazığ’dan okurumuz Levent Yiğit aradı. Hayvancılık işletmesinden çıkan gübreyi kendi tarlasına döktüğü için çevreyi kirletmekten 46 bin 501 lira idari para cezası kesildiğini söyledi.
Nasıl olur? diye sormaya fırsat vermeden canı yanmış biri olarak başladı anlatmaya;
“Elazığ’ın Sarıçubuk Köyü’nde 5 yıldan bu yana hayvancılık yapıyoruz.İnsanlarımızın sıfır yaşından ölene kadar tüketmesi gereken süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri üreterek ülkemizi yönetecek sağlıklı nesillerin yetişmesine destek oluyoruz.
İşletmemiz Elazığ Belediyesi’nin Çöp Transfer İstasyonu’nun yanında. Çiftlikten çıkan hayvan gübrelerini etrafımızdaki kendi tarlalarımıza döküyoruz. Mevsimi gelince tarlaları sürüp havalandırıyor ve ekim yaparak ekolojik dengeyi koruyarak, doğal yollardan arpa, buğday ve hayvan yemi üretiyoruz. Dünyanın her yerinde insanlar bu yöntemle gübreleri değerlendiriyor, ülke tarım ve hayvancılığına katkı sağlıyor.
Bizim yaptığımız da farklı bir şey değil. Fakat, geçen ay Elazığ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, hayvan gübresini tarlamıza döküyoruz diye bize 46 bin 501 lira “çevreyi kirletme” cezası kesti.
Hayvan gübresi zararlı bir madde değildir. Zararlı olsaydı evlerimizin altında ahırlar olmaz, hayvanlar beslenmezdi. Hayvan gübresi yıllarca oturduğumuz kerpiç evlerde tuğla yerine kullanıldı.Evde yakacak olarak kullanılır. Sebze-meyve yetiştiriciliğinde doğal gübre olarak kullanılıyor.

Biz bu işletmeyi kurmadan önce yer seçim raporu aldık. Yaklaşık 15 kurumdan olumlu görüş aldık.Tarımsal Yapı Projeksiyonu ile gerekli yapı ruhsatı,yapı kullanım izin belgesi aldık. Yasal prosedürlerin tamamını yerine getirdik. Bize izin verildi. Hayvanlarımızı aldık, yatırımımızı tamamladık. Tam 5 yıldır biz hayvancılık yapıyoruz. Bize husumeti olan birinin şikayeti üzerine, şimdi deniliyor ki hayvanlarınızdan gübre çıkıyor ve çevreyi kirletiyorsunuz. İşletmemiz kentin çöp transfer istasyonunun yanında. Bize bu ceza kesiliyorsa Elazığ’da,Türkiye’de hayvancılık yapan her işletmeye aynı cezanın kesilmesi gerekir. Bu şekilde ülkede hayvancılık yapmak mümkün değil.

Ayrıca,bu cezayı ödeyecek bir durumumuz söz konusu değil. Böyle bir cezanın anlamı sen bu işletmeyi kapat git ve bu işi yapma demektir. Ben her gün sabahın 5’inde kalkıp gece yarılarına kadar hayvan bakıcılığı yapıyorum. Cezayı ödeyecek kadar para kazanamıyorum. Nasıl öderim? Hayvancılık bu kadar karlı bir iş değil.”

Elazığ Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden 67989362.115 Sayılı ve 18.06. 2015 tarihli İdari Para Cezası Tebligatı şöyle:

T.C.
Elazığ Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü

2872 Sayılı Çevre Kanununun “Kirletme Yasağı” başlıklı 8. maddesinde “Her türlü atık ve artığı, çevreye zarar verecek şekilde, ilgili yönetmeliklerde belirlenen standartlara ve yöntemlere aykırı olarak doğrudan ve dolaylı biçimde alıcı ortama vermek,depolamak, taşımak, uzaklaştırmak ve benzeri faaliyetlerde bulunmak yasaktır.” hükmü bulunmaktadır.

Bu çerçevede süt inekçiliği tesisinden kaynaklanan hayvan gübrelerinin ilgili kanun ve yönetmeliklere aykırı biçimde alıcı ortama vererek çevre kirliliğine sebep olan Yiğit-Al Teks.Tur.Tar,Hayv,İnş.San.Tic.Ltd.Şti’ye 2872 Sayılı Çevre Kanunun 8. Maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle, 5491 Sayılı yasa ile değişik 20.maddesi(j) bendi gereğince 46.501 TL (Kırkaltıbinbeşyüzbirtürklirası) idari para cezası uygulanmıştır.

İdari Para Cezasının yaımızın tebliğ tarihinden itibaren 30(otuz) gün içerişsinde Elazığ Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğüne ödenmesi,ödemenin belirlenen süre içerisinde yapılması haline ceza tutarının 3/4’ün tahsil edileceği,ödemenin yapılması halinde ödeme dekontunun bir nüshasının Müdürlüğümüze gönderilmesi gerekmektedir.

Kararın tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde İdare Mahkemesine itirazda bulunabilir.İtiraz başvurusu,uygulanan İdari Para Cezasının yerine getirilmesini durdurmaz.

Gereğini rica ederim.

Abdülkadir Kandemir
Çevre ve Şehircilik İl Müdürü

Elazığ’da 150 baş hayvanı olan bir işletmeye kesilen 46 bin 501 liralık ceza hayvancılık yapanların kabusu olacak nitelikte. Ülkenin herhangi bir yerinde ister 2 ineği olsun, isterse 10 bin baş hayvanı olsun hayvancılık yapan herkesin böyle bir cezaya maruz kalması an meselesi.Yıllarca büyük kentte yaşamış ve emekliliğinde köyüne dönen birisinin “çevreyi kirletiyor, koku oluyor” diye şikayet etmesi böyle bir cezanın kesilmesi için yeterli sebep olarak kabul edilebilir.

Özetle, gerekli önlemler alınmaz ve yasal düzenlemeler yapılmazsa bu ülkede hayvancılık yapılamaz.

...

Ynt: Gübre cezası hayvancılık işletmelerinin kabusu olacak…

Malesef icler acisi bir durum Avrupada tarlaya gübre dökmek
Serbest , sikayet edemiyorsunuz
Yetkililer Gübrenin dogal bir madde oldugunu ve ciftcinin bunu arazisine dökmesi gerektigini
Söylüyorlar cevap olarak ve bizdeki gübreler avrupadakinin yaninda gül kokusu gibi kalir adamlar domuz gübresi döküyorlar 3-4 km den kokuyor ve sikayet yolu kapali
Biz avrupadan daha gelismis bir ülke oldugumuz icin yasak galiba

Bizim burda da 80 bin lira ceza kesmişler, şirket kızdı çiftliği satılığa çıkardı. Sorduk pire yorgan dedik.. Adamlar ikide bir kontrol edeceklermiş, her gelişte ceza yiyeceğiz, ilçeden 6 km. dışarıda hiç kimsenin yerine- tarlasına zararımız yok, nasıl iş anlamadık dediler..

hayvanlarımıza diyecezki bundan sonra s.ç.mak yassak..
mıçanı keser bu işten kurtuluruz...
sonra derlerki 'hayvancılık yapana destek varrrr'
bir daha başlarız....
herkez mıcmayan hayvan arar...
hayvan pazarlarında belki 'mıcmayan inek' yazılı
hayvanlar bulup getiririz ahıra...
ben aslında ahırlara kimleri bağlayacağımızı
iyi biliyorumda neyse...

biraz gübreli yazdım AF ola...

Yavaş yavaş bazı şeyler değişiyor 2 bin nüfuslu kasaba da yaşıyorum şehir içinde hiç hayvancılık yapan yok gibi 30 yıl önce her evde hayvan her sokakta sebil çeşmesi vardı o yıllarda biri çıkıp biri bunları söylese gübreye ceza çok kötü olurdu.

Yakın bir köyde görmüştüm köyün her evinde 20 civarı büyük baş var birinin gübresi bahçenin alt tarafindaki komşunun evin duvarına yığılmış belkide misafir odasına kızmıyor mu dedim yok kızmıyor dedi.

Yukarıdaki konu başlığı olan olayda cezalık bir durum yok gerekirse yargıya itirazını yapar kendi tarlası sonuçta ama tabi olay öylemi bakalım , benim gübremi atacağım en güzel yer kendi tarlam hiç sıkıntı olmaz .

yıllardan 84-85 yeni yetişiyorum. o yıllarda buralarda lakabı de.i diye anılan bir kaymakam var. yerde kar var.sabahın erken saatinde zabıta geliyor hemen hayvan dışkısını kaldırın dedi. ama yerlerde kar olduğu için yapamadım . saat 10 civarı ilk cezayı saat 13 civarı da ikinci cezayı yedik. tabiki olan ineğe oldu ilk hayvan pazarında satıldı. ben artık garipsemiyorum. beyler .
listenin başına beni yazın

Fehmi Abi o dedigin yillarda coruma bir vali geldi
Tüm traktörlerin sehrin girisindeki yola cikmasini yasakladi
O zamanlar Corumda seker fabrikasi yoktu , köylü pancari toplama kantarina teslim ediyordu
Babam ve Köyden bir kac kisi pancari teslim etmeden geri geldiler
Millet rezil oldu valiye yalvara yakara yolu tekrar actirdilar
Sebebide görüntü kirliligi ve is makinesi olmasiymis yani uzun lafin kisasi
Burasi Türkiye hersey olur demisler

burda bi savcı kendi köyüne yazlık yaptıracak şimdiden köyde gübreyi yasaklatmaya kalkmış.. hemen fotoları çekip arkadaşa yolladım sağolsun haber yaptı.. olacak iş değil.. Allah ' a şükür bizim buralar o kadar gelişmedi, sosyetikleşmedi.. gübre yasak diyenin mıçını keserler burda:)

http://www.trakkulup.net/haberler-d...-gubreleri-kaldirmayanlara-6-ay-hapis-cezasi/

Malesef umut abi bizim köyde sehir merkezine 10 km mesafede
Adam sehirde yasiyor yazin köye piknik yapmaya geliyor senin arazinin üzerinde piknik yapiyorlar
Sonra seni sikayet ediyorlar her seferinde saglikcilarin söyledikleri gübre hic bulundurmayacaksin
Bugüne kadar tam 13 defa sikayet ettiler son 8 yilda
Köyde imamla birlikte 8 hane oturuyor

bunlar hep yine kırsalın/köylünün örgütsüz oluşundan.. burda duyar duymaz kendimce olaya el koydum.. ama üretici birlikleri güçlü olsa köylüyü kimse sıkıştıramaz..

bide olayın şu yönü var.. mesela köye uygun bi yere büyükçe ve modern bi gübrelik yapılsa herkes hayvanı oranında pay alsa nasıl olur mesela..

yani bi orta yol bulunabilir köy içlerinde.. ama tarlaya çekilen gübreye karışana (abartılı ve özellikle sanayi tipi işletmeden değilse.. suya karışma riski vs yoksa) yuh artık..

Şimdi iş güzar bir maliye memuru bundan 9-10 ay kadar önce benim şirkete tam tamına 50.000TL ceza kesmiş, faizi hariç adam oturmuş bugün aynı sebepten kim warsa herkese ceza yazmış, bereket süresi içinde tebligat ve vergi mahkemesinde davalar falan filan inter milan derken TC Maliye Bakanlığına kestiği cezayı iptal ettirdim, geçen ay da üst mahkeme de karar onaylandı...

İş bitti onun için aklınızda olsun, her zaman dewlet haklı olamaz, watandaşta hakkını aramasını bilmeli....

Başımdan geçen olaydaki ince nüans nedir biliyor musunuz arkadaşlar süresinde itiraz etmeyip de o tutarda cezayı yiyenler paşa paşa ödediler...Ödeyecekler....

Welhasılı cezayı yiyen arkadaş hemen süresini geçirmeden idare mahkemesinde dawa açacak bütün hepsi bu ceza da iptal olur...İşin ucu AYM gider işin ucunda hak ihlali war...