Arife günü iş yapmayı deneyen oldu mu ? Başınıza neler geldi ?

Ben dün kübota ile balya çekiyodum 4 tane adam tuttum sabah 9 dan akşam 12 ye kadar 700 balya zor taşıdılar tarla ile ev arası 250 metre çatır çatır çalışan adamlar var ama iş ilerlemiyo.
Bayır tarlayı bitirdim bayırı çıktım düzlüğe çıktım bir baktım araba gelmiyo benle. Çeki demirini tutan çivi çıkmış bir baktım çeki demiri arışın üzerinde kalmış. Onun ordan çıkması imkansız gibi çivinin üzerinde sert yaylı sekman var.
Ya bayırda çekerken çıksaydı tam bir facia. Geçen yıl da balya bağlıyodum arife günü kopuk atmaya ve gagalara dolamaya başladı okadar çok ayar yaptım bağlamanın heryerini temizledim yok olmadı. 10 tane bağlıyo yine kopuğa devam ediyo. Eve geldim bayramdan sonra ustayla beraber tarlaya gittik garantiden bağlama grubu spariş edicekti bi göreyim dedi çatır çatır bağlamaya başladı makine. Sizin de başınıza böyle şeyler geldi mi ?

Ynt: Arife günü iş yapmayı deneyen oldu mu ? Başınıza neler geldi ?

dün hem ot çevirdim hem balye çektik bir yandanda bizim balyeci ot bağlıyor . 266da çeyrek depo mazot var önü aşağı gelince hava yapıyor. Tarlada bir sefer yaptı düzde çalıştırdık abime dedim bu motor köyün karşısındaki bayır da hava yapar diye. 10metre indi inmedi hava yaptı. Bu arada 2motorla çekiyoruz. Ben forddan indim 266nın yanına gıderken telefon çaldı. Bakyeci arıyor. Yabalarin zinciri kırıldı bana zincir getir gelirkende 2tane çember getir. Köye indik arabayla benzinlikten bir bidon mazot aldık ordan doğru balyecinın yanına . Makınayi yapmaya epeyce uğraştık sonra motoru çalıştırdık eve geldik.

Arif
GENÇ EYMIRLİ link=topic=84862.msg1013885#msg1013885 date=1437123753' Alıntı:
dün hem ot çevirdim hem balye çektik bir yandanda bizim balyeci ot bağlıyor . 266da çeyrek depo mazot var önü aşağı gelince hava yapıyor. Tarlada bir sefer yaptı düzde çalıştırdık abime dedim bu motor köyün karşısındaki bayır da hava yapar diye. 10metre indi inmedi hava yaptı. Bu arada 2motorla çekiyoruz. Ben forddan indim 266nın yanına gıderken telefon çaldı. Bakyeci arıyor. Yabalarin zinciri kırıldı bana zincir getir gelirkende 2tane çember getir. Köye indik arabayla benzinlikten bir bidon mazot aldık ordan doğru balyecinın yanına . Makınayi yapmaya epeyce uğraştık sonra motoru çalıştırdık eve geldik.
e günü yapılan işten hayır gelmiyo

Arefe günü çalışılmaz. En azından bizim burda büyüklerimiz hep öyle der. O yüzden Arefe günü çalışmayız. Biçilecek kendi yerlerimiz var. Ama ikinci günü biçeceğiz...

alipasalierkan link=topic=84862.msg1013887#msg1013887 date=1437124127' Alıntı:
Arefe günü çalışılmaz. En azından bizim burda büyüklerimiz hep öyle der. O yüzden Arefe günü çalışmayız. Biçilecek kendi yerlerimiz var. Ama ikinci günü biçeceğiz...
Bi bildikleri bi yaşadıkları var demekki yapmıyolar. Bende mümkün olduğunca yapmıycam bundadn sonra allah korusun kötü sonuçlar doğurabilir

Söyledikleriniz dogru galiba
Dün ot bictik makine ariza yapti sanayiye götürüp tamir ettirdik
1 saat sonra tekrar ariza yapti oldugu gibi biraktik

alipasalierkan link=topic=84862.msg1013887#msg1013887 date=1437124127' Alıntı:
Erkan eskiden burdada kimse arife günü calismazdi ama ciftcide caga ayak uydurdu galiba
Millet utanmasa Emin ol bayramdada calisacak

Aspir link=topic=84862.msg1013892#msg1013892 date=1437125844' Alıntı:
Erkan eskiden burdada kimse arife günü calismazdi ama ciftcide caga ayak uydurdu galiba
Millet utanmasa Emin ol bayramdada calisacak
valla öyle olacak volkan abı ben utanmasam balye çekecektim . 300balye römorklarda dolu duruyor 200balye de tarlada bekliyor. Havada bozup duruyor . Nasıl durursan dur.

Ben tarladayim nadas yapiom malesef :(

Resimler ve ekler

• IMG_20150715_170922.jpg
    IMG_20150715_170922.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 314
  • IMG_20150715_170922.jpg
    IMG_20150715_170922.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 317

Ben dün ot biçtim odun getirdim ama taş çatlasa 1-2 saat çalıştım işlerim gayet yolunda gitti millet 2. Gün traktörle saman cekiver felan diyodu ben bayramda çalışmam dedim geçtim
Geçen yıl bayramda canım sıkıldı evde kalabalık olunca bizimkiler huzur bırakmadı 2. Gün gittim nadas ettim sonra tarlanin yaninda kulübe var yattım uyudum gayet de işlerim ras gitti :)

Biçer arıza yaptı öğleden sonra hiç is göremedik ama çalışıp sorun yaşamayanlar da vardı biraz biz mi batıl düşünüyoruz acaba diye aklıma geldi :)

Kendimi bildim bileli çok uğraşsamda işler denk gelmesin o güne diye yinede arefe günü her yıl iş yaptım
Bu arefe iki yerde damlama çalışıyordu. Her zaman hortum çıkıyordu mini vanalardan. Dün gün boyu hiç olmadı.

Bu birazda bilinçaltı ile ilgili. Güzel düşün güzel şeyler gelsin başına hesabı.

Tam hatırlamıyorum kaç sene oldu ama kurban bayramının arifesi adam pancar söküyomuş geri geri gelirken karısın ezdi.
dün bizde mısır suladık aksilik yok gibiydi sadece 3-4 saatte bitecek iş 8-9 saat sürdü :)

KamilAydın link=topic=84862.msg1013915#msg1013915 date=1437144220' Alıntı:
Tam hatırlamıyorum kaç sene oldu ama kurban bayramının arifesi adam pancar söküyomuş geri geri gelirken karısın ezdi.
dün bizde mısır suladık aksilik yok gibiydi sadece 3-4 saatte bitecek iş 8-9 saat sürdü :)
Aynen iş çok sallanıyo. Sabah 9 dan akşam 12 ye kadar 4 kişi balya hammalı ne demek 700 balya 1500 balya atmaları gerek. Ama iş yürümüyo aksilikler oluyo. Herşeyin bi zamanı va arife günü olmaz demiş adamlar yapmamak gerek birkaç gün ertelemek gerek

Bence insanlarin bayrami birgun sonra oldugu icin kotu gecmesin diye kaza bela olmasin diye cok fazla calisilmamasi icin soylrnmis dogru bi soz