Römork lastik ebadı tercihi

Merhabalar,

Bir süredir forumu ilgiyle takip ediyorum fakat ilk konumu açmak bugüne nasipmiş. Başlıktan da anlaşılacağı üzere römork lastikleriyle ilgili merak ettiğim birşey var. Mevzu şudur:

4 tonluk tek dingil çift teker bi römork satın aldım. Üzerinde 7.50 16 lastikler var. Fakat traktörüm konvensiyonel bir traktör değil, isodiametrik, yani ön ve arka tekerlerin boyutları aynı. Yapısı itibariyle de alçak bir traktör olduğundan kanca da bir hayli alçak, bu yüzden römorku taktığım zaman öne (traktöre) doğru meyilli duruyor. Kancayı yukarı kaldırmam mümkün fakat o zaman da kuyruk mili kancanın arkasında kalacağından bu seçeneği kullanmak istemiyorum. Zira gün içerisinde hem römork hem de başka ekipmanlar kullanmam gerektiğinden gün içerisinde birkaç kez kancanın vidalarını sök tak yapmak angarya olacak.

Eğer 7.50 16 lastikleri 6.50 ya da 5.50 lastiklerle değiştirsem benim için bir sakıncası olur mu? Standart işlerimizde 4 tondan fazla bir ağırlığı hiçbir zaman geçmeyeceğiz muhtemelen. Çoğunlukla bahçeden harmana fındık taşıyacak. Yoksa lastik değiştirme işine hiç bulaşmadan römorku öne doğru meyilli olsa da kullanmaya devam etsem ne zararım olur?

Görüşlerinizi bekliyorum.

Ynt: Römork lastik ebadı tercihi

400/60 R15,5 lastik ve jant ebadı sizin için daha uygun seçenek olacaktır. Lastik tabanı geniş olduğu için yüklü durumda devrilmelere karşı daha mukabil olur. Ayrıca jant yanağı ve jant boyutu küçük olduğu için römorkun öne doğru meyilide belli oranda azalacaktır.

lastik ve jant bu
6ba170a22d3fc14f4453f98a1749d524.jpg

Ne kadar alçak ve geniş, o kadar iyi. Lastik için öneri bu.

Romorkun boş halde iken traktöre takıldığında, tam düz durması gerekli. Yük binince çok az arkaya meyil verebilir.

Öne meyilli halde durması, yük bindiğinde traktörün çeki okuna (dolayısı ile arka akslara) binen yükü gereksiz ve tehlikeli bir şekilde artırır. Cabası (romork iki tekerlekli ise) devrilme riskini yükseltir.

Romorkun (en az 2/3) yükünü çekecek olan aksam romork tekerlekleridir. Traktör değil. Bugün 200 hp fendt bile çeki okuna binecek maksimum yükü 2 ton olarak sınırlandırıyor.

Bu arada traktör Antonio Carraro mu?

650x16 radial lastik kullanırsan yükseklik konusundan kurtulursun hem 4 ton yükte sıkıntı olmaz, bizim 35.9 kamyonette vardı, şu an bezli 650x16 lastik var. Bezli ve radyal lastik arasında bile ebat bakımından fark var.

jant ve lastik degisimi sorunuzu cozecektir ama romorkun ne kadar egimlde durdugunu bilmeden yoruym yapmak dogru degil
romorku duz bir yere cekip duz bir sekilde park edip yerden yuksekligini olcun
ayni islemi kancanin yada cekinin romork okunun bastigi nokta icinde tekrarlayin
aradaki fark sizin capi ne kadar kucultmeniz gerektigini verecektir.
Traktor a. Carraro sanirim
face sayfalarinda bir videoda onlara uygun sekilde romork gormustum ama pek dogru bir tercih degildi tekerler ufaltilirken iz genisligi de dusurulmustu buda yuklu halde arazide daha kolay batmasina ve topragida daha cok sikistirmasina sebep olur

Haa unutmadan su uyariyi da yapayim eger olcum sonucunda ciddi bir rakam cikar ve romorku kullandiginiz arazilerde kucuk sirtlar veya cukurlar varsa yani arazi veyahut yol engebeli ise asansor cekiyi kullanmaniz daha dogru olacaktir cunku oku sirta vurup askiya alma tehlikesi dogacaktir bilmem anlatabildim mi

Tekrar Merhaba,

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Sorun tesadüfi bir şekilde römorkun imalatçısıyla tanışmamız sayesinde çözüldü.

Hadise şudur: Açıkçası nasıl anlatacağımı da bilemiyorum ama deneyeyim. Römorkun ön tarafına, kasanın şasesinin römorkun şasesine bindiği noktada da makaslar mevcut. (Dingil üzerindeki makaslardan bahsetmiyorum.) Kasanın(damperin) bu makaslara bindiği kısma profil kaynatarak kasanın öne fazla olan eğimini olması gerektiği seviyeye getireceğiz. Lastik, jant ya da oka herhangi bir müdahelede bulunmayacağız. Umarım anlatabilmişimdir. Uygulamayı yaparken öncesi ve sonrası fotograflarını çekmeyi planlıyorum. O zaman açıkça gösterebilirim sanırım durumu.

Bu arada Yılmaz Bey traktörümüz New Holland TC70F. Merak edenler için; Goldoni firmasıyla New Holland ortaklığının bir modeli. Aynı traktör Goldoni Cluster 70 RS ismiyle zaten bir süredir satılıyordu. Akıbetinden haberim yok. 3 yıldır bizde, memnunuz:)

Bahsettiginiz makaslar benim romorkte yok galiba
fotograflarinizi bekliyorum.
Newholland tcf goldoni nh ortak yapimindan ziyade
goldoninin bazi markalara yapip sattigi bir traktor diye biliyorum
ayni traktorun jhondhere olanida vardi bi ara belkide hala vardir bilmiyorum

Merhabalar,

Bir süredir forumu ilgiyle takip ediyorum fakat ilk konumu açmak bugüne nasipmiş. Başlıktan da anlaşılacağı üzere römork lastikleriyle ilgili merak ettiğim birşey var. Mevzu şudur:

4 tonluk tek dingil çift teker bi römork satın aldım. Üzerinde 7.50 16 lastikler var. Fakat traktörüm konvensiyonel bir traktör değil, isodiametrik, yani ön ve arka tekerlerin boyutları aynı. Yapısı itibariyle de alçak bir traktör olduğundan kanca da bir hayli alçak, bu yüzden römorku taktığım zaman öne (traktöre) doğru meyilli duruyor. Kancayı yukarı kaldırmam mümkün fakat o zaman da kuyruk mili kancanın arkasında kalacağından bu seçeneği kullanmak istemiyorum. Zira gün içerisinde hem römork hem de başka ekipmanlar kullanmam gerektiğinden gün içerisinde birkaç kez kancanın vidalarını sök tak yapmak angarya olacak.

Eğer 7.50 16 lastikleri 6.50 ya da 5.50 lastiklerle değiştirsem benim için bir sakıncası olur mu? Standart işlerimizde 4 tondan fazla bir ağırlığı hiçbir zaman geçmeyeceğiz muhtemelen. Çoğunlukla bahçeden harmana fındık taşıyacak. Yoksa lastik değiştirme işine hiç bulaşmadan römorku öne doğru meyilli olsa da kullanmaya devam etsem ne zararım olur?

Görüşlerinizi bekliyorum.
Ya benim sorumak istediğim de bir soru var bu römrk ta bu lastik sorun yaratırımı ikinci el satın alıcağım bileğiniz için saolun

Resimler ve ekler

• 226B0E0D-9AC4-446D-B671-2FE6D0D7B7DD.png
    226B0E0D-9AC4-446D-B671-2FE6D0D7B7DD.png
    3.8 MB · Görüntüleme: 140