600 bin çiftçi üretimden çekildi!

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

http://www.tarimdanhaber.com/haber/tarimsal-ekonomi/600-bin-ciftci-uretimden-cekildi

Türkiye ' nin son 10 yıllık tarım karnesi karamsar bir tablo ortaya koyuyor. Son 10 yılda Türkiye ' de çiftçi 27 milyon dekar tarım arazisini ekmekten vazgeçti. 600 bin çiftçi üretimden çekildi. Aynı dönemde 14 milyon hektar buğday ekim alanı daraldı. Son 3 yılda ise patates ekim alanları 600 bin dönüm azaldı.

Ynt: 600 bin çiftçi üretimden çekildi!

Kazanmıyor ciftçilerde çekiliyor eğer Bu sene istediğimiz verimi ve fiyatı alamazsak bizde cekilcez babam öyle dedi zararına is yapmaya gerek yok mazot pahalı gübre pahali sattığın ucuz

Arkadaşlar bu sene bizim bittiğimiz sene :( Bugün makarnalık buğdayı satalım dedik, en iyisine 750 TL verdiler, eğer buğday yağmurdan dolayı beyazlamışsa fiyatı 660 TL. Arpa 580 TL. Tritikale 620 TL... Bittik... Tohumluğa alırken 1500 tl. veriyoruz, satarken ne alıyoruz :( buyrun değerlendirin. Verim dekara 224 kğ. geldi.. ağlarmısın gülermisin..

Yıllarca sulu tarım yaptım. (Salçalık domates, salatalık, kavun, bamya, yeşil fasulye.... vs. vs.) Allah ' a şükür o zamanlar kazandık.
Fakat sonralardan maliyetler çok arttı. Zaman dahilinde radikal bir karar aldık ve sulu tarımdan tamamen çıktım. (Şu an su isteyen, sadece cevizliğim var) Bütün arazilerim tarla...

Bütün yatırımlarımı açık alanlara tarlalara yaptım. Topraktan ayrılmak bizim gibi insanlara ölüm demek. Rabbim cümlemize yardım etsin. Önümüzdeki yıllarda daha fazla genişlemeyi hedefliyorduk. Fakat şu an için gelecek kaygısı duyuyoruz ve mevcut durumu korumaya çalışmak daha doğru olacak.

Ciftcilik grrcekten yorucu cok fazla itibari olmayan bir meslek her iste oldugu gibi uc secenek var kar zarar ne kar ne zarar bizim hedefimiz en dusuk maliyet ile en yuksek verimi almak olmali buda ancak daha cok calisarak arastirarak yeniliklere acik olmakla mumkun olur diye dusunuyorum

patatesin kilosu 3.5 tl ye kadar cıkar. ekmek 1 lira buğday 70 kurustan alınırsa. mazot neredeyse 4 liradan gübre 1.5 2 liradan alınırsa malum.

bence iş alanlarının genişlemesi..
iş çeşitliliğinin artması..
daha fazla para kazanma hırsı...
çiftçilikten başka bir iş yapabilirim farkındalığı..
büyük etkenler...
tabi bunun yanında çiftçilik zor ve para kazanma yüzdesi
az olduğu gerçeğide var..
zamana göre herşey değişiyor...
Düşünsenize artık hamutçular yok..
Bakır kalaycıları yok sayılır..
terziler bitti sayılır...
Bunun gibi yüzlerce meslek sahibi işini değişti..
çiftçilikte bunlardan biri..
eskiden 30 dekarla idare eden çiftçi buradan
gidenlerin arazisinide işliyor 300 dekara çıkmış..
ama yinede istiyor...
ben şahsen bizim buraların arazisini tek başıma işleyebileceğimi bazen düşünmez değilim..
artık burada küçük çiftçi 3 -5 dekar ektiği tarla ile kanmıyor..
işe girsem daha iyi...
babası dedesi 50 yıldır bi yere varamamış görüyor..
bunları hep düşünmek lazım..
uzun konu bu iş

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=84875.msg1014228#msg1014228 date=1437424648' Alıntı:
bence iş alanlarının genişlemesi..
iş çeşitliliğinin artması..
daha fazla para kazanma hırsı...
çiftçilikten başka bir iş yapabilirim farkındalığı..
büyük etkenler...
tabi bunun yanında çiftçilik zor ve para kazanma yüzdesi
az olduğu gerçeğide var..
zamana göre herşey değişiyor...
Düşünsenize artık hamutçular yok..
Bakır kalaycıları yok sayılır..
terziler bitti sayılır...
Bunun gibi yüzlerce meslek sahibi işini değişti..
çiftçilikte bunlardan biri..
eskiden 30 dekarla idare eden çiftçi buradan
gidenlerin arazisinide işliyor 300 dekara çıkmış..
ama yinede istiyor...
ben şahsen bizim buraların arazisini tek başıma işleyebileceğimi bazen düşünmez değilim..
artık burada küçük çiftçi 3 -5 dekar ektiği tarla ile kanmıyor..
işe girsem daha iyi...
babası dedesi 50 yıldır bi yere varamamış görüyor..
bunları hep düşünmek lazım..
uzun konu bu iş

Harfiyen doğru bu etkenler. Adamın köyde 30 dönüm tarlasıda olsa 1000 tlye şehire hastanede paspas çekmeyi tercih ediyor artık