Fiğ Ekiminden Sonra Tarla Hazırlanması

Arkadaşlar bu sene ilk kez 15 dekara yakın fiğ ve tirtikale ektim. Fiğleri biçip balyalattık. Acemiliğimden dolayı 400 balye ot aldım. Allah bereket versin. Sulu taban tarla giğ yerine buğday ekmek istiyorum. Çeşit olarak midas düşünüyorum. Nasıl bir tarla hazırlığı yapmalıyım. Şimdiden sürüp nadas yapsam nasıl olur? Nereden hatırladığımı bilmiyorum, fakat fiğ ekiminden sonra yapılan nadasla birlikte fiğin bağlamış olduğu azotun uçtuğu ve kuşlar tarafından yendiğini okumuştum.
Kısaca fiğ tarımından sonra yüksek verim almak için nasıl bir tarla hazırlığı yapmalıyız?

Ynt: Fiğ Ekiminden Sonra Tarla Hazırlanması

Stulu fiği biçtikten 5-6 gün sonra balyeyi hemen tarladan çıkarıp sürmediysen, artık o tarlayı zor sürersin. Çok büyük kesekler çıkar, en iyisi sen patlatma çek, sonra 1-2 kere daha patlatma çeker, ayar edersin. Sonrasında discharrow ile son darbeyi vurursun.

Oncelikle kolay gelsin azotun kuslar tarafindan yenilmesi sanirim koklerin azot bagladigi nodullarin kucuk yumru seklindeki kisimlardan bahsedilmis ben boyle biseyi hic duymadim fakat topragi havalandirmak mevcut azotun gaz seklinde kaybolmasi mantikli geldi en iyisi topragi devirerek isleyen aletler yerine cizel patlatma gibi yirtarak kabartarak islemek olabilir

Arkadaşlar görüşleriniz için teşekkür ederim. Yanlış hatırlamıyorsam kuşların azot nodüllerini yemesini Osmangazi, Üniversitesi Ziraat Fakültesindeki bir hocadan duymuştum.Bende ve yakın çevremde çizel yok. Büyük ihtimal yağmur yağınca tavında sürüp en kısa sürede ekeceğim.