Fransa'da çiftçiler ayaklandı

Ynt: Fransa'da çiftçiler ayaklandı

gaggoş link=topic=84920.msg1014550#msg1014550 date=1437643132' Alıntı:
adamlar bir eylem yapıyo ve devlet 1.1 milyar euro(türk parasıyla 3.3 milyar tl) destek paketi açıklıyo acilen vay be.......

İki gündür Euronews de izliyorum Fransız çiftçileri, ne desen haklısında ! Bizim çiftçiler her konuya Fransız kalıyorlar bu canımı sıkan....

Hermiyas link=topic=84920.msg1014551#msg1014551 date=1437643351' Alıntı:
İki gündür Euronews de izliyorum Fransız çiftçileri, ne desen haklısında ! Bizim çiftçiler her konuya Fransız kalıyorlar bu canımı sıkan....
Murat abi üzüldüm diyemem...Rusya nın yapmış olduğu hamlenin işe yaraması sevindirici...darısı diğer sektörlerede şıçrar inşaAllah...

Cahil değil onun köylüsüde ondan. Bizimkiler herşeyin farkında ama icraat yok. biraz önce buzağı küpesi için gelen ekipe dana başına 10tl verdim sanki haraç alıyorlar. eskiden 2,5 tl idi... ondan sonra samanda dışarıdan gelir sığırda hatta et bile...

Gaggoşun yayınladığı 3 ncü videoyu seyretmenizi tavsiye ederim. Anlatan sunucuyu çok sevdim. Konusuna vakıf, iyi çalışmış. Anlattığı konulara ve kıyaslamalara gelince Türkiye olarak bir hiçiz... Bunu sebebi de siyasilerin ülkenin sorunlarını çözmekten çok, ne kadar koltukta kalırım , acaba ne zaman iktidar olurum hesabı yapmalarıdır. Tarım politikası 2 kuruş destek vermekle olmuyor, verme o destekleri, yetiştirdiğimiz ürün para etsin. İlaçlı sebze meyveler geri dönüyor, iyi de bu ilaçları ülke olarak hala dışardan getirip, millete satılmasına göz yumuyoruz. Niye ithaline ve satışına müsade ediyorsunuz ? Avrupa bizden 200 dolara ürün alıyor, ambalaja kendi reklamını ve ismini ....yine bize yazdırıyor... sonra bu ürünü teslim aldıktan sonra, başa ülkeye 2000 dolara satıyor. Yani ortada bu kadar KERİZ bir Türkiye manzarası var. Müsliman bir ülkeyiz.... lakin bir çok müsliman ülkeyle kavgalıyız. Suudi Arabistan kurbanlık koyunları, sığırları Avustralya ' dan satın alıyor. Niye ? Çünkü 1990 lı yıllarda adamları çok kötü kazıklamışız, Ne kadar sakat koyun varsa gemilerle göndermişiz :) Ağlayalım mı gülelim mi. Zaten 1990 dan sonra küçükbaş hayvancılık Türkiyede BİTTİ. Yıl 2015 hala yerlerde sürünüyor...Çözüm aslında çok basit.... Biz vatandaş olarak ne zaman insan gibi davranışlar sergilersek , siyasetçilerimizde ne zaman ülke menfeatlarını , koltuk menfeatlarına tercih ederse ancak o zaman , bir halt olabiliriz. Belediyelere de bir çift laf etmek gerekir. Avrupada atık su ve kanalizasyonun içinde temizlik için dozer gidiyor, bizde ise borunun içinde KEDİ bile yürüyemiyor. Bu 100 yıllık fark nasıl kapanacak, allah için anlatacak arkadaş var mı.

Anlamadığım biz de Türk çiftçileri olarak 2000 traktörle yolu kapatsak ne yapabilecekler? Adamlar bugünlerde para kazanamıyoruz diyor, biz yıllardır kazanamıyoruz. Ne yaptık bununla ilgili? Biz böyle davranırsak bizden hiç bir şey olmaz böyle sömürülmeye devam ederiz. Helal olsun fransızlara!

Tarımda avrupa birincisi olduğumuzdan,pek öyle atraksiyon girişiminde değiliz. Zaten biz zengin ülkeyiz,vatandaş memnun. Ne gerek var eyleme ki. Geçen sene pancarda verim yoktu,polar düşüktü 90 liradan pancar sattık 90 lira ya.. Bu senede hububat fiyatları belli ne olduğu... O kadar zenginiz,o kadar hakkımızı alıyoruz ki halimizden memnunuz doğal olarak .

Orn123 link=topic=84920.msg1014657#msg1014657 date=1437677676' Alıntı:
Anlamadığım biz de Türk çiftçileri olarak 2000 traktörle yolu kapatsak ne yapabilecekler? Adamlar bugünlerde para kazanamıyoruz diyor, biz yıllardır kazanamıyoruz. Ne yaptık bununla ilgili? Biz böyle davranırsak bizden hiç bir şey olmaz böyle sömürülmeye devam ederiz. Helal olsun fransızlara!
Ben söyleyeeyim , önce 5 otobüs çevik kuvvet gelir, önce su sıkarlar bir güzel ıslatırlar , sonra gaz sıkar gözlerini kör ederler, sen kör gözle yönünü bulmaya çalışırken , 75 santimlik coplarıyla yermisin yemizmisin, bir daha eylem yaparmısın yapmazmısın , sonra arkadan devlet malına zarar verme, Görevli polise direnme gibi çeşitli suçlardan para cezaları yiyerek , KAR ' ını artırırsın :) yani olacakları TV lerden seyrettiğim kadarıyla ancak bu kadar hayal edebildim.

sagalassos link=topic=84920.msg1014696#msg1014696 date=1437716373' Alıntı:
Ben söyleyeeyim , önce 5 otobüs çevik kuvvet gelir, önce su sıkarlar bir güzel ıslatırlar , sonra gaz sıkar gözlerini kör ederler, sen kör gözle yönünü bulmaya çalışırken , 75 santimlik coplarıyla yermisin yemizmisin, bir daha eylem yaparmısın yapmazmısın , sonra arkadan devlet malına zarar verme, Görevli polise direnme gibi çeşitli suçlardan para cezaları yiyerek , KAR ' ını artırırsın :) yani olacakları TV lerden seyrettiğim kadarıyla ancak bu kadar hayal edebildim.

E tabi bunca şeye karşı cesaret ister sokağa çıkmak. ;D Nasıl bi ülke olduk be hakkını bile isteyemiyorsun!

İstanbul ' a ilk geldiğimiz seneydi, 1994 yazı, çöpçüler grev yaptılar sanırım 1 hafta bile olmadı o grev, çöpleri toplamadılar, her taraf acayip koktu, ardından istekleri kabul edildi, o sene de belediye başkanlığı seçimi vardı, o seneki belediye başkanı yeniden seçilemedi haliyle...

O zaman belediye işçileri işten çıkarılmadı, yerlerine yenileri alınmadı, eylem yapanların üzerine TOMA ile su sıkılmadı, biber gazı atılmadı, joplanmadı....

Şimdi olsa, sagalassos ' un da dediği gibi TOMA gelir polis biber gazı ve jopla saldırır, çiftçi çapulcu hatta terörist olmakla suçlanır. Bizde artık hak arayan herkes terörist, vatan haini olarak gösteriliyor, elinde silahla gezen teröristler ise sevgi pıtırcığı :D

Bence en üstte verdiğim örnek en güzeli :) Arkadaş, hayvanı olanlar yüklesin gübreleri :) Ankara ' ya doğru yola çıksınlar, şehrin ortasına atsınlar onları, düzenli olarak da gelen atsın giden atsın :D Tabi traktörler ile çok sayıda insan giderse TOMA falan da etki etmez... Damperli kamyona ve çeşitli iş makinelerine TOMA ' lar bir şey yapamadı Gezi ' de :) Çekin bırakın mokları meclis önüne, 2 günde istekleri yaparlar :D Vergisiz mazot çıksın yeter gerisine gerek kalmaz :D

Küçük bir ek yapayım öyle bir eylem yapılacak olursa diğer sınıfların ve o şehir sakinlerinin eyleme destek olmasa bile saygı göstermesi gerekir ki sizi bilmiyorum ama benim inancım yok direk köstek olup iktidar yandaşları polisle birlikte size saldırır geriye kalanların bir kısmı sizi devlete başkaldıran terörist ilan eder en iyimser olanları bile kafasını çevirip bakmaz bile. İnsanlar ekonomik bilinci kazanamadığı sürece temennide kalmaya mahkumuz

yıllar önce borsa satışını beklerken çiftçiler kendi arasında para kazanamadıklarından dert yanarken yerel gazetenin birinden bir muhabir gelip dertlerini sordu. hep bir ağızdan para kazanamadıklarını beyan ettiler. muhabir tek soru sordu< 1 kg buğdayın maliyeti nedir.?> dedi bant koptu. kimi ben memurum dedi kimisi bilemem kimisi devlette çalışıyorum açıklama yapamıyorum dedi. muhabir bile ne yapacağını şaşırdı.
yanımızda hakkımızı savunacak birini bilgilendirmekten yoksunuz ki hakkımızı savunmak bir yana.
ancak yakın bir gelecekten umutlumuyum umutluyum çünkü yeni miras kanunları devreye girdikten sonra çiftçiliği yapan yapacak. canı yandığında da fransız bile yanında halt etmiş olacak.