Gayrimenkul Alımı İçin Kredi Kullanmak

06.12.2012
4,450
2,132
ISPARTA

[size=14pt] Şu an için çevreme borcum yok sayılır. Sadece geçen yıl Aydın taraflarından bir arsa almıştım ve kredi kullandık. Onu da bitirdim sayılır 3-5 bir şey kaldı. Önümüzdeki sezon tamamen kart ve kredi borcu konusunu kapatacağım Allah izin verirse.

Kredi kartı borcum ise çok az, kartlarımı tamamen sıfırlamaya karar verdim. Çünkü önümüzdeki sezon aldığım arsaya bir inşaat planım var. Yapamazsam orayı satıp hazır bir daire almayı düşünüyorum.

Bütün bunlar olurken bir tarlama komşu olan tarlanın sahipleri bana tarlayı satabileceklerini bildirdiler. Tarla varislere kalmış, kendi aralarında anlaşınca haber gelecek.
Emlak kredisi kullanma konusunu çok düşündüm.

Mevcut şartlarda coğrafi olarak Karadeniz ülkeleri dahil etrafımızdaki komşu devletlerin hepsi bitik durumda. Avrupa devletleri ise yavaş yavaş uçuruma yaklaşıyor. kuzey Afrika Arap devletleri bildiğiniz gibi hepsi iç savaş yaşıyor. Ülkemize Allah yardım etsin. Ben bu şartlarda ekonomik olarak bazı kaygılardan dolayı kendimce yukarıda saydığım tedbirleri almaya çalışıyorum.

'Önce tefekkür sonra tevekkül'

Hal böyle iken mevcut şartlarda tarla için ve konut için kredi kullanmak nasıl olur...!? [/size]

Ynt: Gayrimenkul Alımı İçin Kredi Kullanmak

Abi ,kredi kullandığın zaman imzaladığın şartlar sabit kalıyor. krediler artsa bile senin imzaladığın değişmiyor.(yani 10000 tl kredi çektin. ödeyeceğin 12500 tl. faizler arttı sen 15000 ödemiyorsun. ) yalnız krediler düşerse yapılandırma hakkın var.euro, dolar gibi kurlar üzarinden değil. tl bazlı kredi kullanmanızı öneririm. toprak en iyi yatırım.

rfn26 link=topic=84932.msg1014728#msg1014728 date=1437731542' Alıntı:
Abi ,kredi kullandığın zaman imzaladığın şartlar sabit kalıyor. krediler artsa bile senin imzaladığın değişmiyor.(yani 10000 tl kredi çektin. ödeyeceğin 12500 tl. faizler arttı sen 15000 ödemiyorsun. ) yalnız krediler düşerse yapılandırma hakkın var.euro, dolar gibi kurlar üzarinden değil. tl bazlı kredi kullanmanızı öneririm. toprak en iyi yatırım.

Kesinlikle katılıyorum toprak en iyi yatırım. Sabit faiz konut kredisini bilmiyordum. Herkes düşük faizli konut kredisi kullanıyor meğer bu DEĞİŞKEN FAİZLİ krediymiş. Sabit kredi de ise maliyet biraz daha yüksekmiş.

Birde yeni bir şey öğrendim. Bir kişi çektiği konut kredisini erken ödemek isterse banka 'Erken Ödeme Cezası' uygulama hakına sahipmiş. Şöyle bir açıklama yapılmış.

ALINTIDIR
-----------
3. Erken Ödeme Cezası. Kredi alindiktan sonra, tüketici borcunu vadesinden önce ödemek isterse bankalar tüketiciden Erken Ödeme Cezası isteyebilirler. Erken Ödeme Cezasının kredi miktarının %2 si ile sınırlandırılmıştır. Bu cezanın sebebi şudur: Sizin kredinizi erken kapatmanız bankanın faiz geliri kaybına neden olur. Sizin için ideal olan, istediğiniz zaman herhangi bir cezaya tabi olmaksizın borcunuzu kapatabilmektir. Mortgage sözleşmenizi okumalı ve erken ödeme cezasına maruz kalıp kalmayacağınızı, maruz kalırsanız ceza miktarını öğrenmeli ve durumu ona göre değerlendirmelisiniz.

abi erken ödemede sana uyguladığı faiz ve vade için yeterli gün dolmuyor ve sen daha az ödeme yapıyorsun. şöyle ki, sen 12 ay vadeli kredi çektin. ve 10000 tl ye 12500 ödeyeceksin 12 sonunda. bir iki taksidi ödedin sonra 5. ayda eline para geçti tamamı ödediğin zaman sen 7 ay önce ödemiş oluyorsun ve 7 ayda alacağı faiz alamıyor kanunen. onlarda bunun yerine erken ödeme adı altında para koparma yonuna gidiyorlar. gerçi faiz haram. çok mecbur kalmadıkça kullanmamandan yanayım.

rfn26 link=topic=84932.msg1014741#msg1014741 date=1437738409' Alıntı:
abi erken ödemede sana uyguladığı faiz ve vade için yeterli gün dolmuyor ve sen daha az ödeme yapıyorsun. şöyle ki, sen 12 ay vadeli kredi çektin. ve 10000 tl ye 12500 ödeyeceksin 12 sonunda. bir iki taksidi ödedin sonra 5. ayda eline para geçti tamamı ödediğin zaman sen 7 ay önce ödemiş oluyorsun ve 7 ayda alacağı faiz alamıyor kanunen. onlarda bunun yerine erken ödeme adı altında para koparma yonuna gidiyorlar. gerçi faiz haram. çok mecbur kalmadıkça kullanmamandan yanayım.

Çok haklısın güzel kardeşim, hep kendi yağımla kavruldum. Şimdi de kullanma taraftarı değilim. Aslında tereddüt içinde olduğumdan net bir şey düşünemiyorum. Rabbim başka yerlerden başka kapılar açar İnşallah.

ENES4422 link=topic=84932.msg1014763#msg1014763 date=1437748646' Alıntı:
Çok haklısın güzel kardeşim, hep kendi yağımla kavruldum. Şimdi de kullanma taraftarı değilim. Aslında tereddüt içinde olduğumdan net bir şey düşünemiyorum. Rabbim başka yerlerden başka kapılar açar İnşallah.
İnşALLAH Abim.

'Hayırlısı ile şöyle bir savaşa girsek, var ya tam süper olacak' duaları/planları yapılırken yeni borca girmek esaslı bir cesaret ister bence.

Bu karar çok 'keşke' dedirtebilir.

Dur bakalim abi
zor zamanlarda daha guzel firsatlar cikabilir ev icin accele etme
tarla dibindeyse affetme
kilkuyrugun teki alir hem kacirdigina hem onunla komsuluk yaptigina uzulursun
gerci komsu on alim hakki var diyorlar ama daha sahit olmadim

FatihEFE link=topic=84932.msg1014805#msg1014805 date=1437778051' Alıntı:
Dur bakalim abi
zor zamanlarda daha guzel firsatlar cikabilir ev icin accele etme
tarla dibindeyse affetme
kilkuyrugun teki alir hem kacirdigina hem onunla komsuluk yaptigina uzulursun
gerci komsu on alim hakki var diyorlar ama daha sahit olmadim

Haklısın, ev her zaman bulunabilir fakat artık buralarda tarla bulunmuyor. özellikle yanından veya biraz yakınından tarla bulmak çok zor.

eeemreee link=topic=84932.msg1014807#msg1014807 date=1437787725' Alıntı:
Su aralar tehlikeli gibi hocam . Bence ertelryin

Bütün Kuzey Afrika ülkeleri iç savaş içinde.
Bütün komşularımız Ukrayna dahil Gürcistan, Ermenistan, Suriye, Irak durumlar belli.
Yunanistan ortada.

Şimdi ise diğer Avrupa ülkeleri uçuruma yaklaşıyor. Gelecekte tarım ürünlerimizi satacak devlet kalmayacak. Ürünler iç piyasada erimeyecek kadar büyük miktarda.

Belki de seneye durumlar daha zor olacak. Fakat şu bir gerçek; pek çok insan kriz zamanında mülk sahibi oluyor. Örneğin Ferrari satışları bu ülkede kriz zamanında patlamıştı. Aynı şekilde lüks villa satışları da.

Bu yüzden satın alma gücümün olması için bütün borçlarımı hızla ödedim, kartları boşaltıyorum ve kredi hakkımı saklı tutuyorum.

Valla abicim biz aldık 1.si bu ay bitti 2.yi ödüyoruz allahın izniyle 3.üde inşaat halinde yakında gelcek ama benimde bi kardeşin olarak tavsiyem şu an Türkiye sıkıntılı bi süreçten geçiyo istikrarsızlık hakim biraz hale yola girerse niyetinde ödemekse olur gider Allahın izniyle :)
bide aslında tabiki sen benden kat kat tecrübelisin bu konuda ama bi hatırlatma diyeyim :)
Gelir gider hesabını çok iyi yap ödemelerini çok iyi ayarlattır maalesefki bankalara mahkumuz sıkıntısız bol bereketli günler geçirmenizi dilerim :)

Erken ödeme komisyonu % 1 veya 2 oranında uygulanır kalan vadeye göre, erken ödemeden elde edeceğiniz avantajın yanında bu tutarların bir ehemmiyeti kalmıyor gibi.

CELAL KARABULUT link=topic=84932.msg1030632#msg1030632 date=1446143055' Alıntı:
yeri değil ama en uygun tarla kredisini hangi banka yüzde kaç faizle veriyor teşekkürler

Birkaç banka ile görüşülüp fiyat alınması en mantıklısı.En önemlisinde toplam geri ödeme ve masrafların ne olacağının net olarak öğrenilip buna göre değerlendirilme yapılması bazen daha düşük faiz oranlarıyla daha yüksek toplam maliyet yaratan bankalar var. Tahmini oranlar % 1,25 % 1,40 aralığında olacaktır şu dönemde arazi alımına yönelik kredilerde. Ancak çekilecek miktara göre belki arazinin teminat olarak alınması gerekmiyorsa daha uygun maliyetli farklı bir kredide kullanılabilir.

yeri değil ama en uygun tarla kredisini hangi banka yüzde kaç faizle veriyor teşekkürler
tarla kredisi diye bir kredi yok sanırım ama gayrimenkul kredisi olarak değerlendirilmesi lazım

http://www.enuygun.com/kredi/

bu arada burada olan veriler standart verilerdir
mesela kredi çekerken bankayla direk yüzyüze görüşüp fiyat alın
ve niyetinizi açıkça belli edin
yani kredi çekeceğinizi ve uygun bir teklif almak için bankaları dolaştığınızı
biz bu sayede özel bir bankadan çok güzel bir teklif almıştık
krediyi ayarlayan hanım
kendisinin aylık 3 tane özel teklif verme hakkı olduğunu bunu da ayrıcalıklı müşterilere sunduklarını
bu ay ise bir hakkının boşta olduğunu bundan yararlanabileceğimizi söylemişti
miktara gelince atla deve değil çok aman aman bir fark yok ama az para da değil yani

Ziraat veriyordu ama ben gittim konuştum yeni yönetmelik çıkmış bu bankada 'Sadece sana sınır komşu tarla' alacağın zaman tarla kredisi veriyorlarmış. Bununla beraber tarım fuarında Yapı Kredi standında bu konu açıldı onlar 'sınır komşusu veya değil fark etmeden' kredi kullandıracaklarını söylemişlerdi.

CELAL KARABULUT link=topic=84932.msg1030643#msg1030643 date=1446144709' Alıntı:
abilerim siz iyi kötü anlıyorsunuz biz daha hiç kredi kullanmadık misal 50 bin tl kredinin 5 yıllık faizi aşağı yukarı ne olur ipotek olarak sadece aldığımız tarlayı gösterebiliyor muyuz

Bu adresten araç-tüketici-emlak vs konularında araştırma ve hesaplama yaptırabilirsin.
http://www.enuygun.com/kredi/