2015 PARSEL VERİM VE TMO

2015 Parsel verim değerlerini ilçe tarıma sordum şu an belli değil dediler. Görevli, icmaller çıktıktan sonra görebiliyoruz dedi. TMO randevu linkinde randevu alırken şu miktarda buğday veya arpa teslim edebilirsiniz diye rakam yazıyor. Bu miktar kişinin parsel verimi olabilir mi? Onuda bilmiyorlar. Daha önce parselverim internet adresinden görülebiliyordu. İcmal çıktıktan sonra iş işten geçmiş olacak 40 ton buğday fark desteklemesi için kotası bulunan bir çiftçi 50 ton faturasının 10 tonunu alamayacak mağdur olacak.
Sizce TMO ya yatırılacak miktar kişinin fark desteklemesi için parsel verim değeri olabilir mi? Saygılar.

Ynt: 2015 PARSEL VERİM VE TMO

TMO nun sayfada yazan değer senin bu seneki toplam biçeceğin buğday miktarıdır. ona göre fatura kestirip tarım ilçe müdürlüğüne teslim edebilirsin . sizin tarım ilçe müdürlüğündekilerin haberi yoktur ondan :D

evet parsel verim degeri tmo nun verdigi tonaj kotası.bizim ilçe ortalması 369 kğ 1000 metre karede yani bugdayın arpan 500 kğ vermişşe100 dekadan 50 ton .tmo ilçe tarım dekar verimi 36900 kğ 13100 kğ destekleme pirimi yok.36900 kğ %10 kadar tmo alır ama alınan fazladan %10 da destekleme yok...
birçok arpa bugday verimi 400 kğ üzerinde hala 300-350 kğ dekar hesabı yapılıyor.hangi kafa hangi mantık..

köylüye heryerden kazık var anlayan yok..

aaltan68 link=topic=84974.msg1015203#msg1015203 date=1438083557' Alıntı:
Belirlediği miktarın fazlasını almıyor. Alsa çiftçiye söz hakkı doğar madem kota fazlası aldın paramı öde diyebiliriz.
Benim söylemek istediğim anlaşılmadı sanırım.Tmo da randevu alırken dökebileceğiniz miktar kadar fatura kestirebilirsiniz.İsterseniz tüccara verin, rekolteniz odur.Yani Tmo ' ya randevu sistemiyle 60Ton döktünüz, sonradan bakanlık sizin rekolteniz 45Ton, ona göre ürün desteği veriyorum diyemez.Yani 1kg buğdayınız dahi destek dışında kalamaz.

kotanın %10 GEÇEMEZ ALMAZLAR pirim ve destekler çks de belirtilen dekar verim toplam verimdir.72 dekar bugdayım var 26600 kğ kota %10 kota fazla pirim 26600 kğ içindir fazlası için degil.