Zetor & Balya Canavarı - Eskişehir

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

Zetor & Balya Canavarı - Eskişehir

Eskişehir- ZETOR 90... İLK sezonda rekoru: [size=10pt]1 GÜNDE 2350 balya 90 litre mazot:) [/size]

https://youtu.be/t3fmg1NRsx4

Motor bizimkinin ikizi.. sahibi Osman usta.. geçen sene videolardan bizi bulup sordu; 'sizin motorun aynından hiç bilmeden aldık heralde eskişehirde bi bizde var zetor.. balya yapcaz.. acaba iyi mi ettik,kötü mü' diye

demiştim ki 'yazın en sıcak günlerinde, klimasından da yakarından da çekerinden de ÇOK memnun kalcan, balya oyuncak gelir ona'..

bugün görüştük.. 'balya makinesi peşime yetişemiyo diyo:)' sağolsun attığı video..

Ynt: Zetor & Balya Canavarı - Eskişehir

valla Mustafa.. kış boyu merkezde sanayiye yakın biyerdeydi Osman usta.. yaz gelsede zetoru bi denesem diyip durudu:) şimdi görüşüyoz.. bi manisadayım bi eski,şehirdeyim diyo.. motorla uzun yol yapıyo.. TEK işi balya her tarafa gidiyo herhal.. yüzyüze görüşemedik ama sık sık telefonlaşıyoz..

önceden kabinsiz kilimasız.. 70-66 ' sı varmış bu zetorla resmen çağ atladım diyo kilimadan, işin hızlanmasından vs çok memnun..

kendi yaşlı, videoyu çeken oğlu yasin ' e forumdan bahsettim bakacak.. özelden 2 ' sinin de telefonları atıyom:)

kolay gelsin zetor iddalı bir marka her zor işin hakkını veriyor. proxima 90 lık kaç model teknik özellikleri neler bilen var mı? TÜRKİYE de zetor distribütörü var mı varsa nerede bayilikleri nerede

Güzel paylaşım Umut abi hey maşallah 2350 balya çok iyiymiş yakıtta az :) arkadaşım seneye TD100 ü verip aynı güçte traktör alacak biz Kubotayla Zetoru başa yazalım yakıt ve fiyatta en uygun iki marka bunlar gibi

Ercan osman amcada oğluda meraklı insanlar.. zaten kendi usta birazda ona güvenip zetor almış eskişehirde başka da yok görmedik diyolar:) demesine bu motor benim elimde bozulmaz diyo.. git tanış forumdan da senden de bahsettim zaten..

ahan da cold-start:)

https://youtu.be/V5wshRUns-g

jasadar42:

Zetor 90 kısaca: 87 bg/4200 cc/turbo+intercol/4 silindir/özetle bu yaşıma kadar bu kadar iyi bi 90 ' lık motor görmedim! yakıt/çekiş/bayılmama/hararet yapmama vs tüm genel toplamda.. sadece SESİ-ÇEKİŞİ bile motor meraklısı için yeterli zaten.. TEK kusuru şimdilik parça-servis.. o da çözülmek üzre inşallah..

işte Zetor Türkiye:

http://www.trakkulup.net/muhabbet-teknik-bilgiler-214/zetor-turkiye-84503/

Talha.. yerli nh ne vezir eder ne rezil orta şeker.. kubota kesinlikle yerlilerden iyi (burya İLK kubotayı biz gitirdik zaten) kaliteli-kibar- sessiz adeta resmi memur işini yapar gerisine çok karışmaz.. Zetor anlatılmaz yaşanır.. farklı-orjinal bişe arayanların ilk bakacağı bi makine.. zincirinden boşalmış asrlan misali o kadar.. tercih sizin:)

wallece22- kazancını bilmem ama osman usta ÇOK memnun.. güzün aldı tüm kış bi denesem nasıl acaba diye bekledi.. telefonda çok konuştuk.. bizim videoları çok beğenmiş bekledi durdu.. şuan 70-66 ' dan sonra resmen çağ atladım diyo.. iş benden korkuyo.. klima vs çok memnun..aslında bunun 80 ' liği de yetermiş makine peşime gelemiyo diyo..

yusuf çalışmalar son hız devam ediyo.. yakında buryada gelecekler haber veririm.. inşallah samsun fuarına da katılcaklar görüşürüz..

xperia- eskisi 70-66.. geçen manisaya gitmiş.. zetor 10-15 litre fazla yakmış.. ama 8 saat yerine 5 saate gittim dedi.. yolda durum buymuş.. ama tarlayı hiç kıyaslamıyo bile osman usta.. resmen çağ atladım diyo.. iş gözümde büyürdü şimdi eğlence oldu diyo.. özelden telefonu atayım istersen.. ben balyadan pek anlamam..

UÖZKAN.77 link=topic=84988.msg1015621#msg1015621 date=1438342978' Alıntı:
Ercan osman amcada oğluda meraklı insanlar.. zaten kendi usta birazda ona güvenip zetor almış eskişehirde başka da yok görmedik diyolar:) demesine bu motor benim elimde bozulmaz diyo.. git tanış forumdan da senden de bahsettim zaten..

ahan da cold-start:)

https://youtu.be/V5wshRUns-g

jasadar42:

Zetor 90 kısaca: 87 bg/4200 cc/turbo+intercol/4 silindir/özetle bu yaşıma kadar bu kadar iyi bi 90 ' lık motor görmedim! yakıt/çekiş/bayılmama/hararet yapmama vs tüm genel toplamda.. sadece SESİ-ÇEKİŞİ bile motor meraklısı için yeterli zaten.. TEK kusuru şimdilik parça-servis.. o da çözülmek üzre inşallah..

işte Zetor Türkiye:

http://www.trakkulup.net/muhabbet-teknik-bilgiler-214/zetor-turkiye-84503/

Talha.. yerli nh ne vezir eder ne rezil orta şeker.. kubota kesinlikle yerlilerden iyi (burya İLK kubotayı biz gitirdik zaten) kaliteli-kibar- sessiz adeta resmi memur işini yapar gerisine çok karışmaz.. Zetor anlatılmaz yaşanır.. farklı-orjinal bişe arayanların ilk bakacağı bi makine.. zincirinden boşalmış asrlan misali o kadar.. tercih sizin:)

wallece22- kazancını bilmem ama osman usta ÇOK memnun.. güzün aldı tüm kış bi denesem nasıl acaba diye bekledi.. telefonda çok konuştuk.. bizim videoları çok beğenmiş bekledi durdu.. şuan 70-66 ' dan sonra resmen çağ atladım diyo.. iş benden korkuyo.. klima vs çok memnun..aslında bunun 80 ' liği de yetermiş makine peşime gelemiyo diyo..

yusuf çalışmalar son hız devam ediyo.. yakında buryada gelecekler haber veririm.. inşallah samsun fuarına da katılcaklar görüşürüz..

xperia- eskisi 70-66.. geçen manisaya gitmiş.. zetor 10-15 litre fazla yakmış.. ama 8 saat yerine 5 saate gittim dedi.. yolda durum buymuş.. ama tarlayı hiç kıyaslamıyo bile osman usta.. resmen çağ atladım diyo.. iş gözümde büyürdü şimdi eğlence oldu diyo.. özelden telefonu atayım istersen.. ben balyadan pek anlamam..

Bu Zetorlar pullukta yakıtı ne kadar ? 12,14 numarada yada siz ne kullanıyorsanız onda ne kadar yakıyor ? Yakıt ve çekişte namı var baya ama ne kadar yakıyo bilmiyorum.

yakıtta ister istemez herkes az yakıp çok çekiyo diyo kendince:)

1 adet logo 2 adet tablo atıyorum.. logı alman- test merkezi dlg tarafından zetorun motoruna (135 forterra için verilen) verilen ECO logosu sınıfında EN az yakanlardan biri..

tablolarda forterra 135 ve proxima 110.. sınıflarında 2. sıradalar.. çekiş olarak ise Forterra 135.. 3 kere üst üste TRAKTORDİENA ' da 1. oldu (30 seçkin marka içinde).. videosu var.. paylaşıldı..

3-4 yıl içinde seri devir 90.. ağır devir 74 ve ağır devir 4x2 64 ' lük zetora bindik denedik.. 3 ' ü de sınıfında emsalsiz derim.. özellikle ağır devir 74 ' lük paletli tadındaydı.. eski sahibi 5-14 ile kullanıyodu burda biz 5-12 taktık seri 3 ile çekti.. ertesi gün satıldı zaten.. bazıları halen 74 bg olduğuna inanmıyo pulluk için bulunmaz bi motor ağır devir zetorlar.. seri devir 90 ' da 5-12 ' yi seri 3 ile çekti..

yakıttan ziyade vitesten bahsetmem şundan:

*takviyeye düşen motor çok yakar
*yüksek vitesle çalışabilen az yakar
*zetorlar 6 vites ve seri 3 ile sınıfının üstünde pulluk çekiyo
*yazın ortasında kilima açık en ufak bi hararet yok (az yakmasının delili)
*20 tona kadar tandem römoka yük atıldı en ufak bi ıkıntı-sıkıntı yok (işte az yakmasının delili)

...vs..

zaten DLG tertleri bağımsız ve bilgisayar ortamında milimetrik testler..

özetle yaptığı işe göre mazotu kokluyo.. petrolden her çıktığımızda yüzümüz gülüyo diyim anla:)

Resimler ve ekler

• logo_200.jpg
    logo_200.jpg
    16 KB · Görüntüleme: 626
  • Fuel consumption.jpg
    Fuel consumption.jpg
    32 KB · Görüntüleme: 418
  • 110.png
    110.png
    27.2 KB · Görüntüleme: 234
  • logo_200.jpg
    logo_200.jpg
    16 KB · Görüntüleme: 630
  • Fuel consumption.jpg
    Fuel consumption.jpg
    32 KB · Görüntüleme: 435
  • 110.png
    110.png
    27.2 KB · Görüntüleme: 244

Resimler ve ekler

• 110.png
    110.png
    27.2 KB · Görüntüleme: 249
  • 110.png
    110.png
    27.2 KB · Görüntüleme: 239

1990 teknolojisine sahip 69 hp bir traktörden 90 hp civarı modern tasarım 4x4 kabin+klima hangi traktöre geçerse geçsin, Osman usta çağ Atlayacaktı. Burasi kesin :)

Güle güle kullansın. Hayırlı olsun.

Bağlama konusunda dikkatimi çeken, yoğun sapta sürekli yarım debriyaja düşmesi. Mekanik (kuru balatalı) debriya sahip bir traktör için çok hayırlı bir uygulama değil bu. Ideal bir balya traktöründe aranan 'ilk' özellik, düşük hızlarda kullanılabilecek yüksek vites sayısıdır. Hatta o kadar önemli bir konudur ki, olmazsa olmazlardandır.

Internet ' ten Zetor için nominal devir için hız seçenekleri tablosu aradım ama bulamadım. 12-12 bir şanzıman ise ve takviye 4 ile seri 1 yakın hızlara sahip ise, aslında o traktör efektif olarak 9-9 şanzıman sahiptir. Ki bu durum, em düşük vitesin dahi hızlı olmasına sebep olabilir.

Vites hız tablosuna ulaşmadan kesin birşey söylemek zor. Ama umarım Osman Usta hatalı kullanıyordur. Yoksa (en azından 12-12) Zetorlar 'balya canavarı' değil, 'balya makinesi yahut debriyaj canavarı'na dönüşür.

Not: Erkunt 90 ' dan daha düşük balya performansına sahip.