Tarım geleceğin sektörü olacak

Ynt: Tarım geleceğin sektörü olacak

geleceğin sektörü tarım olacakta sulu tarım da verim artışı olacak bu bir ikincisi bizler o yılları biraz zor görebileceğiz bir üçüncüsü ve en önemlisi de böyle giderse şirketlerden kurtarabilirsek çocuklarımıza toprak bırakabiliriz.

valla bilim-istatistik bi yana.. bi insan aç-susuz YAŞAYAMAZ! vesselam.. tarım-toprak yoksa insan da yok olur...

küçük-orta çiftçiler ya birleşip yaşayacak yada tek tek vazgeçecekler.. tarım-topraklar büyük şirket-çiftliklrin eline geçecek..

Ya devlet toprakları birleştirecek TİGEM tesislerini arttıracak veya bunları özel sektöre vericek. Sonuç olarak 1 kişinin çok çok büyük çiftçilik yapıp bunu sulu bi şekilde maksimum verim alıp en az maliyetle yapmasını istiyor. Avrupa ülkelerinin hemen hemen hepsi sulu tarım yapıyor. Türkiye ' de yavaş yavaş sulu tarıma geçiş yapmakta. Dünya dönmeye devam ettiği sürece tarıma,hayvancılığa,gıda sektörünün her koluna insanoğlu ihtiyaç duyacak. Tarım alanları gelişmiş ülkelerde olduğu gibi bizde de ilk baş küçülecek sonra ise artacak,su sayesinde ürün yetişmeyen yerde ağaçlandırma,hububat tarımı yapmaya teşvik edilecektir.

edirne22 link=topic=84989.msg1015628#msg1015628 date=1438345413' Alıntı:
'tarım geleceğin sektörü olacak'
fakat
çiftçiler yapmayacak, büyük şirketlerin elinde olacak,
torunlar, dedelerinin, babalarının tarlalarında ucuz ırgat olacak...

dediğinin bir kısmana katılıyorum. bir abim almanyaya fuara gitmişti. fuarda hayvancılık yapan bir aile ile karşılaşıyor ve bu ailenin en az sayıda büyükbaş hayvana sahip hayvan çiftliğinin sahibi olduğunu öğreniyorlar (enaz: 500 büyükbaş). aile 2 kişi hayvanlara bakıyor ve gün içinde diğer işlerini halletmek için çiftlikten ayrılıyorlar. ben kendi adıma konuşursam eğer, biz; 28 hayvan bakıyoruz. sulaması, yemi, altının temizliği, vb.... yaklaşık 3 saatimizi alıyor. burdan yola çıktığımda
500 baş / 28baş = 17.85 kat büyük
17,85*3saat =53,55 saatte bakıyorum hayvanlara (3 kişi)
yani hiç uyumaz, yemek yemez, içmez vb... isem 2 günden fazla sürüyor bir sağım. birde bunu akşam yapıyorum. ooo bana günlerde yetmez oldu.

Adamlar bunu karı-koca 2 saat içinde yapıyorlar. hepsi sistem şeklinde. yemi hazırlıyorlar sadece gerisi makinalar ile oluyor. anlıcağınız arkadaşlar adamların biz çook gerisindeyiz. böyle olunca büyükçiftlikler ile küçük çiftçi rekabeti bırak, rakibi bile olamıyor.....