170 cm boyundaki otu cevirip gömen süper pulluk

Ynt: 170 cm boyundaki otu cevirip gömen süper pulluk

Bu sürümde bazı ince noktalar var.adamların toprak yapısı farklı.en önde oto yere yatıran bir sistem yapılmış.otların pulluk ayaklarına dolanmaması için disk şeklinde kesiciler ve ve pullukların önünde 10 cm civarı derinlikte toprak işlemesi yapan kazıyıcı küçük ayaklar mevcut.ayrıca pulluk kulakları biraz daha büyük ve kavisleri harika...

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=84998.msg1015647#msg1015647 date=1438355261' Alıntı:
onların traktörleri pulluk çekiyor...
bizim traktörleri pulluklar çekiyor. :)
çoğu zaman inatlaşma yaşıyoruz..

eline sağlık güzel paylaşım
Abi ben bu insanların sürüm videolarını çok izliyorum ve çoğunda adamlar 15-20 cm sürüm yapıyor,derin süreni çok nadir gördüm. Biz pulluklar ile alışmışız köklemeye illaki tabak görünmeyecek :)
Biraz tecrübe edindim bu konuda pulluk ile derin sürümde toprak tabakların üstünden atlıyor ve tabaklar arası yığılma oluyor,bu sebeple otları tam olarak kapatamıyor. Ben bir parça yeri 15-20 cm arası sürdüm tarlada ot da vardı,tabakların toprak üstünden atlamadı doğal olarak,otlu yerleri çok güzel kapattı. Ama nedense pek dayanamadım,alışıldık gelmedi. Sanki çok seri gidiyordum pulluğu tam olarak batırmadığımdan,içime sinmedi eski düzen devam ettim :)
Hani bir söz vardır ya;alışmış kudurmuştan beterdir diye :)
Tabi bu adamların pullukları ile bizimkiler bir değil ama,bu konuda gelişmesi gerekli artık tarım sanayinin.

safak262 link=topic=84998.msg1015676#msg1015676 date=1438371789' Alıntı:
Abi ben bu insanların sürüm videolarını çok izliyorum ve çoğunda adamlar 15-20 cm sürüm yapıyor,derin süreni çok nadir gördüm. Biz pulluklar ile alışmışız köklemeye illaki tabak görünmeyecek :)
Biraz tecrübe edindim bu konuda pulluk ile derin sürümde toprak tabakların üstünden atlıyor ve tabaklar arası yığılma oluyor,bu sebeple otları tam olarak kapatamıyor. Ben bir parça yeri 15-20 cm arası sürdüm tarlada ot da vardı,tabakların toprak üstünden atlamadı doğal olarak,otlu yerleri çok güzel kapattı. Ama nedense pek dayanamadım,alışıldık gelmedi. Sanki çok seri gidiyordum pulluğu tam olarak batırmadığımdan,içime sinmedi eski düzen devam ettim :)
Hani bir söz vardır ya;alışmış kudurmuştan beterdir diye :)
Tabi bu adamların pullukları ile bizimkiler bir değil ama,bu konuda gelişmesi gerekli artık tarım sanayinin.
Mantıklı tespit.

geçmiş aylarda sebazios pulluk tahtaları ile ilgili bir konu açmıştı. o konuda pulluğun tahtasının nasıl olması gerektiğiydi. burada da işi götüren küçük pullukla pulluğun tahtanın yapısı.
not: videonun 4.25 zamanın da açıkça belli oluyor.

FEHİM link=topic=84998.msg1015687#msg1015687 date=1438400672' Alıntı:
geçmiş aylarda sebazios pulluk tahtaları ile ilgili bir konu açmıştı. o konuda pulluğun tahtasının nasıl olması gerektiğiydi. burada da işi götüren küçük pullukla pulluğun tahtanın yapısı.
not: videonun 4.25 zamanın da açıkça belli oluyor.
traktörün arka kollarındakı merdane benzeri ağırlık otu bi nebze yatırıyor, sonra kesici tabak otları kesiyor, sonra küçük pulluk ayağı otları yüzeysel olarak sıyırıp pulluk çizisini içine kürüyor, sonra kavisli pulluk kalkanı son noktayı koyuyor, sonra biz türk çifçileri hayal kurarak melül melül bakıyoruz. ??? ???

1-) ot değil, yeşil gübre maksadı ile ekilmiş 'kanola'
2-) pulluk değil, 'Kverneland VX-100'. Pulluk değil o. Başka birşey. (Bi testte gözüme çarpmıştı. bu güne kadar üretilmiş en iyi airodinamiğe sahip pulluk tasarımı deniyordu. Lemken ' i, Amazone ' u falan bozar)
3-) sanılanın aksine çok çok hafif bir pulluk.

helal olsun. adamlar bizimkiler gibi sağdan soldan makine kopyalamıyor. mühendisiyle, teknikeriyle bir ton yatırım yapıp, oturup düşünerek en iyiyi buluyor. biz de anca seyrediyoruz.