Erkunt 110 Deutz crd hararet

Hararet göstergesi yükte yarıyı geçiyor.yolda yüklü römork çekerken bayır yukarı hararet yükseldi. Kirmiziya gelmiyor . Servis gelip ölçtü 80 cikti. Fakat servis geldiğinde gösterge ortadaydı. Tahminimce yükselince 90 i görmüştür. Kirmiziya gelmiyo fakat bu durum miğde bulandiriyo. Kullanan arkadaşlar varsa bu durum normal mi yoksa motorda sıkıntı mi var?

Ynt: Erkunt 110 Deutz crd hararet

römork çekerken falan hararet yükselmesi anormaldir. motor boşta hangi sıcaklıkta çalışıyorsa yolda yükte giderken de çok fark olmaz (hararet yapacak kadar). nadas gibi zorlu işlerde bu sorun baş gösterse bir nebze normal sayılır. bizim haşmet yağ değişirken vantilatör kayış kasnağını değiştirmişti servis. (fan devrini artıracak şekilde). eğer böyle bir işlem görmediyse servise danışınız. sürücü hatası ihtimalide olabilir. motor tipine göre soğutmayı maksimum sağlayacak devir ve viteste kullanılması biraz rahatlatacaktır. umarım arıza yoktur ve saydığım basit işlemlerle hallolur.

Yolda römorkla giderken hararetin çok yükselmesi normal değil. Kırmızıya gelmemiş ama AZ KALMIŞ!
Traktörü düzgün ve devirli kuullandığınız halde, düz yolda hararet düşük, yüklü iken düz yolda yüksek oluyorsa ve bu devamlı meydana geliyorsa SOĞUTMA SİSTEMİ YETERSİZ DEMEKTİR.

Çok etkenleri var başlıcaları şunlar;

-Radyatör küçük kalıyordur,
-Radyatör suyu yetersiz kalıyordur, (kanallar tıkalı olabilir)
-Devir-daim sorunu,
-Branda varsa yeterli hava alamıyordur,
-Fan küçüktür veya fan devri yetersiz kalıyordur.

essess link=topic=85013.msg1015798#msg1015798 date=1438465124' Alıntı:
Şu gostergeleri eski tip yapsalarda bizde dereceyi görsek. Eğer kırmızı 100 ise hararet 90 civarı oluyo . Havalarda çok sıcak gerçi.
Termostatın sıkıntılı olabilir veya soğutma sisteminde bir problem vardır, zira motor deutz CRD birde öyle bir hararet yapacağını sanmıyorum servise durumu bildirin ve de bir kontrol ettirin.

Hararet olayı traktörmetre cekimlerinde benimde dikkatimi çekti baya yükseliyordu fakat ben çok yüklenmistim hep son gaz bastım havada sıcaktı klima zaten açıktı konu buraya geldiyse vardır bi eksiklik kesinlikle

volkanuzel link=topic=85013.msg1015909#msg1015909 date=1438548028' Alıntı:
Hararet olayı traktörmetre cekimlerinde benimde dikkatimi çekti baya yükseliyordu fakat ben çok yüklenmistim hep son gaz bastım havada sıcaktı klima zaten açıktı konu buraya geldiyse vardır bi eksiklik kesinlikle
benim bildiğim iyi bir soğutma sisteminde sıcaklık farkı 3-5 dereceyi geçmez . Tam emin değilim ama hararet 90 oluyo gibi. 90 motora zarar vermiyorsa sıkıntı yok. Bildiğim kadarıyla bu sıcaklık motor ömrunden yer.

Benzer bir sorun bizde servet 80.3e de oldu tarlada çalışırken ön tekerden nasıl olduysa fanın olduğu bölüme taş girdi fanı parçaladı sonra servis elinde orijinal fan olmadığı için bulduğu büyük bir fanın uçlarını kesip takıyor tabi bizim haberimiz yok bundan hararet traktörü zorlayınca 80 i geçip gidiyordu neden olacağını araştırırken durumu fark ettik hala orijinal fan getirip takacaklar bekliyoruz. Fanın açısını hava akımının fandan fana büyüklüğünden küçüklüğüne değişeceğini düşünemeyen ama servis olan ustalar, Allah ellerine düşürmesin :)

idris1981 link=topic=85013.msg1017816#msg1017816 date=1439478043' Alıntı:
aynı motordan bendede var hararet yarıyı biraz geçiyor . Motordan genel olarak memnunmusun şikayetlerin varmı
su an50 saatte. Pek deneyecek iş çıkmadı daha. Harmanda buğday götürdü falan. Td 95 e gore güzel. Fakat hidrolik kontrol paneli ve hidrolik çıkış kolları daha ergonomik olabilirdi. Hiz göstergesi olması gerekirdi. Benim bildiğim nh ve jd de yan camda hız çizelgesi var. Bir çok traktörlere vardır. Ama bunda yok. Vitesleri karşılaştırmak için gerekli. İyi kotu hızınıza tahmin edebiliyorsun. Orta pistonu tutan yeri iyi değil traktör biraz hoplasa çıkıyor .Simdilik bu kadar. Siz memnun musunuz. Bir problem cikardimi.

Erkunt Yozgat Bayisi 'Özyüceller Otomotiv' in düzenlediği tarla denemeleri sayesinde kullanma fırsatı buldum haşmet 110 deutz crd ' yi . pulluk olarak 5.13' pullukla getirmişler performans olarak düz 1 ve hızlı bir ile gayet güzel çekiyor. sınırları zorlayalım biraz dedik tarla 4 ile de umursamıyor neredeyse dip gaza yakın bastım yedi. tavşana basınca bayıldı ki zaten gerekenden fazla hızlı bir vites bence çekmemesi normal. bir kere duman olayı göremedim ben diğer arkadaşlar kullanırken gördüğüm kadarıyla. 1.5 la gazdan kesip rölantiye düşürüp yüklendiğimde zıplıyor yerinden.Yakıt durumunu ölçme imkanımız olmadı lakin standart seriden az yakacağını tahmin ediyorum. Fabrikanın operatörü 'Sercan Bey' güzel ilgilendi sağolsun. fiyat konusu liste 132 ama pazarlıkla zannederim 110 gibi bir rakama alınabilir. yoksa 130 verdikten sonra 30-35 arası bir farkla 5455 alınabilir.110 tl için çok güzel bir alet ama 130 da diretirlerse etmez düşüncesindeyim.