yurtdışında arazi kiralayıp ekmek

Arkadaşlar selamlar. Geçen gün kardeşimin asker arkadaşı biz Bulgaristan ' da arazi kiralayıp ekiyoruz demiş. Zaten trakyalılarmış kendi arazileri varmış ve Bulgaristan ' da arazi fiyatları ve maliyetler düşük diye orda da ekim yapıyorlarmış.

Böyle bir imkan var mı ayrıyetten dediği gibi orda tarla fiyatları ve girdi fiyatları bizim buralardan daha mı düşük.

Ynt: yurtdışında arazi kiralayıp ekmek

Dekarı 30 lira 1000 dekar nadas çeltik yeri var ve sulama maliyeti senelik 80 lira pompa derdin yok elektrik dersin yok gittik gördük yeri ama kararsızlık var neden dersen orada tutunmak için bulgarlar ile is birliği yapman lazım ama nereden bulacaksın güvenilir adam?

poyraz2030 link=topic=85031.msg1015987#msg1015987 date=1438608504' Alıntı:
Sermayeyi olumsuz şartlar yada bulgar devletinin yapmasımı yoksa adamlar parayı bulunca hatunlarla yedide ondan mı bitti acaba?

o kadarını bilemem de . tahminim bulgarların rüşvet istemesi veya malı oradan bu tarafa getiremeyip oranın şartlarına göre ucuza mı vermek zorunda kalıyorlar bilemem.

2000 li yılların başında bizim buradan Rusya ya Ukrayna ya biçerciler ekin biçmeye gitti adamlar geri neredeyse biçeri zor getirdi bu Bulgaristanda tarla ekenlerin durumuda Rusya ya giden biçerciler gibi olabilir.

Evet sermayeyi tuketmişler ama nasıl tükettikleri de önemli :)

Maliyetler burdan uygunsa yapılabilir ,bizim ülkede ekip biçiyosun sonra aracıya,mazota, gübreye masrafları yaptıktan sonrası elinde zarar.

Aklıma takılan orda tarlaların kiraları ucuz ise tarla fiyatları ne durumdadır. Ayrıca yabancılara tarla satışı var mıdır? Birde orda ektiğimiz ürünü Türkiye ' ye getirebiliyor muyuz yoksa bulunduğun ülkede mi satmak zorundasın.

Dilini, kanunu, adetlerini bilmediğin bir ülkede iş yapmak zordur. Mutlaka bir ayrımcılık olur. O ülkelerde para kazanmak kolay olsa o ülkenin kendi insanları araziyi kendisi işler.

2008 yılında bile gündemde olan bir konuymuş. Haberden anladığım kadarıyla urettiğin ülkeden Türkiye ' ye ürünü getirmekte o ülkenin şartlarına bağlı. Her zaman olduğu gibi kurumsal şirketler için bu konular basit olabilir ama bizim gibi küçük çaplı üretim yapanlar için zorluklar illaki daha fazla olacaktır.

Eğer yarı yarıya maliyet olsa gidip birkaç bin dönüm yer ekilebilir ama biraz cesaretli olmak lazım.

Magna Carta link=topic=85031.msg1016300#msg1016300 date=1438750071' Alıntı:
2008 yılında bile gündemde olan bir konuymuş. Haberden anladığım kadarıyla urettiğin ülkeden Türkiye ' ye ürünü getirmekte o ülkenin şartlarına bağlı. Her zaman olduğu gibi kurumsal şirketler için bu konular basit olabilir ama bizim gibi küçük çaplı üretim yapanlar için zorluklar illaki daha fazla olacaktır.

Eğer yarı yarıya maliyet olsa gidip birkaç bin dönüm yer ekilebilir ama biraz cesaretli olmak lazım.

eksik yanların veya göremediğin yönleri de var. mesela makaleyi okuduysan dış ülkelerde üretim yapan < şirket> ikincisi bu şirketlerin birde dağıtım ağları var.

Goremediğimi nerden çıkardın anlamadım ama neyse :)

Hatta yazıda bahsedilen şirketler hem yurtdışında üretim yapıyorlar ayrıca başka ulkelerdeki şirketlerle ortaklık ya da satın almalarla dış pazarlara açılıyorlar. Hatta bazısı direkt ekim yaptığı ülkede ektiği ürünü işleyecek fabrikalar kurarak oralarda hem istihdam sağlıyorlar , hem maliyetlerini düşürüyorlar, hem satış yapacakları ulkelere yakın oluyorlar.

Bence yeterince anlamışım yazıyı 😊

Radikal gazetesindeki yazıyı daha önce okumuştum. Bu işi yapanlar holding düzeyinde. O şirketlerin danışmanlık ücreti olarak verdiği parayı biz 20 senede kazanamayız.

Magna Carta link=topic=85031.msg1016302#msg1016302 date=1438751099' Alıntı:
Goremediğimi nerden çıkardın anlamadım ama neyse :)

Hatta yazıda bahsedilen şirketler hem yurtdışında üretim yapıyorlar ayrıca başka ulkelerdeki şirketlerle ortaklık ya da satın almalarla dış pazarlara açılıyorlar. Hatta bazısı direkt ekim yaptığı ülkede ektiği ürünü işleyecek fabrikalar kurarak oralarda hem istihdam sağlıyorlar , hem maliyetlerini düşürüyorlar, hem satış yapacakları ulkelere yakın oluyorlar.

Bence yeterince anlamışım yazıyı [emoji4]

Fehim Abi harika bir insandır. Sadece üslubu biraz sert :)

Bilginiz olsun diye yazmak istedim :)

o kadar idare edin gençler sizler gibi rahat yetiştirilmedim. ne kadar incelmeye çalışsam da bazen olmuyor. amacım kimseyi kırmak veya üzmek istemem. anlayışınız için teşekkürler.