KARA BUĞDAY (GREÇKA)

2015 yılı ürünü, kendim yetiştirip hasatını yaptığım, elenip yabancı maddelerden ayrılarak kurutulmuş kara buğday satılıktır. 1Kg=20TL olarak kargo ile istenilen adrese gönderilir. Bilgi için her konuda yardımcı olmaya çalışırım.

Ynt: KARA BUĞDAY (GREÇKA)

Karabuğdayın (greçka)faydaları

Karabuğdayın (greçka)faydaları

KARABUĞDAY

Ülkemizde çok fazla bilmeyen, tüketilmeyen karabuğday isminden dolayı tahıllarlar grubunda değerlendirilmesine rağmen aslında bir bitkidir. Kahverengi, üçgen şeklindeki karabuğday özellikle Rusya, Ukrayna, Polonyo, Japonya ve Çin gibi ülkelerde üretilir ve bu ülkelerde oldukça fazla tüketilmektedir. Bu ülkelere bakıldığında obezitenin çok yüksek olmadığını da görüyoruz. Beyaz ekmeğe göre tam hahıllı besinleri tüketmek sağlık açısından doğru bir seçim olmaktadır.

Karabuğdayda buğday, un, makarna, bulgur gibi tahıllarda bulunan “gluten” maddesi bulunmaz. Gluten çölyak hastalarının kesinlikle kullanmaması gereken bir maddedir. Çünkü bu maddenin sindirimi çölyak hastalarında mümkün değilidr. Tüketilmesi durumunda ishal, gaz, şişkinlik, ağrı, kramp gibi bazı sindirim problemleri ortaya çıkar. Çölyak hasları dışında da bazı kişilerde glutene karşı besin intoleransı (duyarlılığı) görülmektedir. Ülkemizde de kişiler bundan haberdar olmasa da sık sık rastladığımız bir durumdur. Bu kişiler gluteni hayatından uzaklaştırdığında sağlığında olumlu etkiler görülmektedir.

Lif oranı oldukça yüksek bir besindir. Bağırsakların çalışmasını kolaylaştırır. Açlık duygusunu bastırmakta oldukça fazla etkilidir. Kilo vermeye ve ideal kilonun korunmasına yardımcıdır.

Protein açısından zengin bir besindir. Protein vücut yapısında oldukça önemlidir. 100 gr karabuğday 11 gr protein içermektedir. İnsan vücudunda karabuğday proteinin %74’ü kullanılmaktadır.

Karabuğdayın yağ oranı diğer proteinden zengin besinlere göre yok denecek kadar azdır. 100 gr karabuğdayda sadece 1.6 gr yağ bulunmaktadır.Yağ içeriğine bakıldığında linoleik yağ asiti diğer tahıllara göre fazladır. Kötü kolesterolü (LDL) düşürücü, iyi kolesterolü (HDL) arttırıcı özelliği bulunmaktadır.

Kan şekerinin düzenlenmesi ve şeker hastalığını önlenmesi ve tedavisinde oldukça etkilidir. Beyaz undan yapılmış ekmek ve karabuğdayla yapılan çalışmalarda karabuğdayın kan şekeri ve insülin değerlerinin düşük olduğu görülmüştür.

Yüksek miktarda “magnezyum” içermektedir. Magnezyum kan şekerinin dengelenmesinde ve insülin salınımın azalmasında rol oynamaktadır Bu nedenle şeker hastalığına karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Şeker hastalarının da güvenle tüketebilecekleri bir karbonhidrat kaynağıdır.

İçeriğindeki ‘kolin’ bileşiği karaciğer dostudur. Karaciğeri yağlanmasını azaltarak karaciğerin daha rahat ve kolay çalışmasını sağlar.

‘Rutin’ adı verilen flavonoid sayesinde vücudun serbest radikallerle savaşarak kalp hastalıkları ve kansere karşı koruyucu etki gösterir. Rutin aynı zamanda kan damarlarını korur, kan akışını düzenler. Hemoroid tedavisinde olumlu etkisi bulunmaktadır. Pıhtılaşmayı sağlayarak kan kaybını önleyici özellik gösterir. Meniere Hastalığı adı verilen baş dönmesi , çınlama ve işitme kaybına yol açan hastalığın tedavisinde kullanılır

İçeriğinde “quercetin” bileşeni kan damarlarının seryleşmesini önleyerek kalp ve damar hastalıklarını engeller. Quercetin; şeker hastalığı, katarakt, peptik ülser, astım, gut hastalığı, viral ve kronik enfeksiyonlar, kronik yorgunluk sendromu ve prostat kanserinin önlenmesinde ve tedavisinde etkilidir. Ayrıca atletik performans ve dayanıklılığı arttırmak için de kullanılır.

Kaynak http://www.doktorsitesi.com/makale/karabugdayin-greckafaydalari

Karabuğday arıcıların da umudu oldu
Get Microsoft Silverlight

Karabuğday arıcıların da umudu olduKarabuğday balı daha pahalı satılıyor

Türkiye ' de ilk kez Konya ' da üretilen, çölyak hastaları için umut, çiftçiler için ise yeni bir gelir kapısı olan karabuğday, diğer buğday çeşitlerinin aksine çiçekli ve ballı bir bitki olması nedeniyle arıcılara da umut oldu. Yaz aylarında Orta Anadolu’da çiçek bulmakta zorlanan arıcıların çiçek sorununa karabuğdayın çare olabileceği düşünülüyor.
Karabuğdayın doğada çiçeğin olmadığı dönemde çiçeklendiğini ve 90 günlük ömrünün 45 gününde çiçek açtığını anlatan Konya Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Ulvi Hafızoğlu, karabuğdayın çiçeğinin ballı olması nedeniyle arıcılık açısından önemli olduğunu söyledi.
Arıcıların çiçek bulamadıkları dönemde arılarını çiçeğin çok olduğu bölgelere taşımak zorunda kaldıklarını anlatan Hafızoğlu, karabuğday sayesinde üreticinin arılarını taşımaktan ve nakliye ücretinden kurtulacağını ifade etti.
Dünya genelinde yapılan uygulamaları incelediklerini dile getiren Hafızoğlu,, araştırmalarına göre 4 dekar karabuğday ekili alanda yapılan arıcılıktan 60-70 kilogram bal hasadı yapıldığını öğrendiklerini anlattı.
Karabuğday çiçeğinden elde edilen balın dünya borsalarında diğer ballara göre daha pahalı olduğunun da altını çizen Hafızoğlu, bal üreticilerin meralar oluşturup karabuğday ekerlerse, kendilerine önemli bir kaynak sağlayabileceklerini söyledi.

Kaynak http://www.tarimtv.gov.tr/HD1441_karabugday-aricilarin-da-umudu-oldu.html

Bereketli olsun, bizim civarda arıcılıkla uğraşan bir kişi ektim demişti ama daha görüşme fırsatım olmadı. Birkaç soru sormak isterim.
Dekar verimi ne kadar?
Toprak hazırlığı ve ekim işlemleri farklı mı?
Biçerdöverle hasat esnasında sıkıntılar oluyor mu?

Ali Cebeci link=topic=85045.msg1016133#msg1016133 date=1438677449' Alıntı:
Bereketli olsun, bizim civarda arıcılıkla uğraşan bir kişi ektim demişti ama daha görüşme fırsatım olmadı. Birkaç soru sormak isterim.
Dekar verimi ne kadar?
Toprak hazırlığı ve ekim işlemleri farklı mı?
Biçerdöverle hasat esnasında sıkıntılar oluyor mu?
Dekara verimi kuru şartlarda 50 ile 100 kg arası. suluda 200 kgye kadar çıktığını duydum.
Toprak hazırlığı olarak kıştan pulluk ile sürülmüş araziye nisan sonu mayıs başı gibi hububat mibzeri ile 1000 m2ye 5 kg tohum gelecek şekilde ekim yapılıyor. yetişme süresi 90 gün. bu sürenin yarısını çiçek dönemi oluşturuyor ve arıcılar için doğada çiçeğin yok denecek kadar az olduğu zaman da olduğundan çok önemli. biçerdöverle hasatı aynı arpa biçimindeki ayarlarla oluyor. hiçbir güçlüğü sıkıntısı yok. sadece içinde yeşil kalan bitkiler olunca tabla dolabına sarma yapıyor o kadar

parsibey link=topic=85045.msg1016135#msg1016135 date=1438677930' Alıntı:
Dekara verimi kuru şartlarda 50 ile 100 kg arası. suluda 200 kgye kadar çıktığını duydum.
Toprak hazırlığı olarak kıştan pulluk ile sürülmüş araziye nisan sonu mayıs başı gibi hububat mibzeri ile 1000 m2ye 5 kg tohum gelecek şekilde ekim yapılıyor. yetişme süresi 90 gün. bu sürenin yarısını çiçek dönemi oluşturuyor ve arıcılar için doğada çiçeğin yok denecek kadar az olduğu zaman da olduğundan çok önemli. biçerdöverle hasatı aynı arpa biçimindeki ayarlarla oluyor. hiçbir güçlüğü sıkıntısı yok. sadece içinde yeşil kalan bitkiler olunca tabla dolabına sarma yapıyor o kadar
Paylasim icin tesekkürler degisik ve yararli bir paylasim olmus ilk defa duyuyoruz böyle bir bugday cesidini peki talep oluyormu ve bu fiyata gercekten satabiliyormusunuz ,bilirsiniz ki piyasada arz talep dengesi cok önemli ürünün degerinde satilmasi icin.

Aspir link=topic=85045.msg1016139#msg1016139 date=1438678387' Alıntı:
Paylasim icin tesekkürler degisik ve yararli bir paylasim olmus ilk defa duyuyoruz böyle bir bugday cesidini peki talep oluyormu ve bu fiyata gercekten satabiliyormusunuz ,bilirsiniz ki piyasada arz talep dengesi cok önemli ürünün degerinde satilmasi icin.

Faydam olabildiyse ne mutlu. Getirisi olan şeyin muhakkak götürüsü de olacaktır. Bal fiyatı polen fiyatı, işçilik maliyet emek... toplamı = fiyat :))) kendim de geçen sene tohumluğumu 20 liradan satın aldım. inşallah biz yetiştiriciler için yeni bir ürün çeşidi gelir kaynağı olur...

Karabuğday adını duydum fakat hakkında ilk bilgiyi sizden öğrendim. Devlet %75 tohum desteği veriyormuş babamın telefonuna mesaj geliyor hibe desteği için.