http://www.bayburtpostasi.com.tr/tar...di-h11794.html

Bayburt Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulkadir Karabulut, il genelindeki köy muhtarları ile bir araya gelerek, ÇATAK Programı ' nı anlatıyor.

Bayburt Postası

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca daha önce 43 ilde uygulanan ÇATAK (Çevre Amaçlı Tarımsal Arazilerin Korunması) Projesine Bayburt ili de dâhil edildi. Bitkisel üretimde doğal kaynakların korunarak sürdürülebilir tarımı teşvik eden proje kapsamında üretim yapan çiftçilere çeşitli kategorilerde dekar başına 30 ila 135 TL arasında destek sağlanacak.

Konu ile ilgili olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce Muhtarlara yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantı açılışında bir konuşma yapan İl Müdürü Abdulkadir Karabulut; “Bayburt’tu bütün desteklerden yararlanabilmesini kendilerine hedef olarak seçtiklerini belirterek, bu konuda uzun süredir yaptığımız çalışmalar neticesinde Bakanlığımızca Bayburt ili 2015 yılında ÇATAK projesi kapsamına alınmıştır. Bu proje kapsamında Doğrudan toprak işlemesiz ekimde dekar başına 30 TL destek sağlanmaktadır. Taş toplama ve hayvan gübresi ile gübreleme yapıldığında 60 TL, iyi tarım ve organik tarım uygulamalarında ise 135 TL destek sağlanmaktadır. Projenin Bayburt çiftçisine hayırlı olmasını diliyorum. ” dedi.

İlgili köy muhtarlarının katılımı ile gerçekleşen ÇATAK bilgilendirme toplantısında İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ömer Uysal, Ziraat Mühendisi Abdurrahman Müftüoğlu, Ziraat Mühendisi Muammer Aaraz ve ÇKS İl Sorumlusu Nevzat Kılıç tarafından proje hakkında bilgiler verildi.

Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma (Çatak) Programı

ÇATAK Programında, toprak ve su kalitesinin korunması, doğal kaynakların sürdürülebilirliği, erozyonun önlenmesi ve tarımın olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik alanların korunması amaçlanmaktadır.

Uygulama Şekli

ÇATAK Programı kapsamında destekleme yapılacak alanlarda, üç ayrı kategoride belirlenen uygulamalara 3 yıl süreyle ödeme yapılmaktadır. Bu kapsamda;

1 inci kategori: Minimum toprak işlemeli tarım uygulamalarına 30 TL/da,

2 nci kategori: Toprak ve su yapısının korunması ve erozyonun engellenmesi 60 TL/da,

3 ncü kategori: Çevre dostu tarım teknikleri ve kültürel uygulamalarına 135 TL/da ödeme yapılır.

http://www.bayburtmedya.com/bayburt-...e-yeni-destek/