etçi sıgir yetiştirme

Arkadaşlar türkiyede etçi ırk anaç sayısi neden çok degil merak ediyorum mesala şöyle 50 adet anaç angus alip dogan yavrularini besiye çekmek mantikli degilmi anneye yasama payi icin kaba yem verip beslemek hem sut işinden daha basit böyle bi iş yapilirmi karlimidir.(kaba yemi kendimiz üreticez)

Ynt: etçi sıgir yetiştirme

mz1l1Z.jpg

Bu gün çektiğim fotoğrafı da ekledim ama kamera çok düşük iyi görünmüyor .

Keşke yıllar önce et ırkı hayvana dönseymişim , şu günlerde gerçekten iyi para et ırkı hayvanlar.

Bizim holsteinler de iyi ama et ırkına ihtiyaç var, bizde anaç ineklere simental belçika mavisi gibi et ırkı tohum kullanıyoruz

Senin fikrin aklıma çok önceleri geldi aklıma Ama askere gittim ( hemde Sarıkamış ' a orada 1 sen askerlik yaptım simemtalleri çok gördüm yaylalarda. ) geldim sonradan ama aklımda yinede.

Arkadaslar gercekten bu konuyla olgili dusunce ve bilgilerinize ihtiyacim var sut isine girmek istemiyorum daha hassas oldugu icin yem bitkileri ekip yonca reygrass ve besi icin arpa ekip bu iş yapilamazmi

Bence yapılabilir, örneğin bir anaç angus sütçü bi inek gibi yem istemez, 10 kg silaj, 2-3 kg kuru yonca,3-4 kg saman ve 3 kg kesif yemle gayet rahat günlük 6-6,5 tl gibi bir maliyetle bakılanilir,ki burda kesif yemi kendin hazırlayıp %30 luk bir tasarruf yapılmalı.yani senede 2200 tl ye hadi 2500 olsun beslenir.500 lirada devletten destek alınır. 2000 tl anaç angus yem maliyeti. Dişi ve erkek kesime gider 17 - 18 ayda .erkekler 400 kg dişilerden 300 kg rahatlıkla karkas alınır.ortalama 350 kg dan 8500 gelir olur bu günkü fiyatlarla, hem besi hem de anaç maliyeni çıkca 4000 tl rahat kar yapılır bence.

YAP HOCAM YAP SEN KENDİN HESABINI YAP ÖNCE, SONRADA İŞİ GÖZÜ KAPALI YAP KORKMA HAYVANLARIN TELEF OLMAZSA ZARAR ETMEZSİN. ONUN DA KOLAYI VAR SİGORTA YAPARSIN HAYVANLARINA İSTERSEN. RABBİM UTANDIRMASIN. AMA ŞUNUDA BİL BU İŞ SABIR İŞİ FAZLA ACELECİ OLMAMALIYIZ CANLI İŞİNDE. ;)

aslında süt verimi yuksek simenthal tohum kullansa insanlarımız besicilerde erkekdana metaryelinikolayca bulabilir acele devletimiz bu işiteşvik etmeli hem etçi hemsütçü hayvanlara dönmemiz lazım

İLKERARZU link=topic=85078.msg1016590#msg1016590 date=1438876567' Alıntı:
Arkadaşlar türkiyede etçi ırk anaç sayısi neden çok degil merak ediyorum mesala şöyle 50 adet anaç angus alip dogan yavrularini besiye çekmek mantikli degilmi anneye yasama payi icin kaba yem verip beslemek hem sut işinden daha basit böyle bi iş yapilirmi karlimidir.(kaba yemi kendimiz üreticez)
Bu benim birkaç yıldır düşündüğüm birşey. Bence kesinlikle doğru besicilik bu şekilde olur.
Anaçları sende değilse risk büyük, kazanç küçük.
Besilik hayvanları topluyorsun. Nereden geldikleri, nasıl bir altyapıya sahip oldukları belli değil. Onca para veriyorsun. Oluyor, olmuyor. 7-8 ay sonra kesime vereceksin ama Piyasaların ne olacağını kimse bilmiyor. Birsürü belirsizlik, birsürü risk.
Hayvanları kestiriyorsun, parayı alyorsun. Hadi hayvan aramaya. Padokları dolduruyorsun. Bir de bakıyosun paradan bişey kalmamış.
Ama eğer anaçlar sendeyse durum farklı. Anaçları kuru dönem gibi besliyorsun. Günlük yedikleri 5 ₺. gibi. Doğumlar süper kolay. Çoğunlukla kendileri doğuruyor. Sağım yok. Yavruları annelerinden 6 ay ayırmıyorsun.
Mera olsa süper olur ama olmadan da toplama besicilikten çok daha iyi gibi duruyor.

İLKERARZU link=topic=85078.msg1016807#msg1016807 date=1438966431' Alıntı:
Arkadaslar gercekten bu konuyla olgili dusunce ve bilgilerinize ihtiyacim var sut isine girmek istemiyorum daha hassas oldugu icin yem bitkileri ekip yonca reygrass ve besi icin arpa ekip bu iş yapilamazmi
Ekim başında bu konuyla ilgili Fransa ' ya gideceğim. Bir Limuzin bir de Şarole çiftliği gezicem.
Döndüğümde gördüklerimi paylaşırım.

simentalci link=topic=85078.msg1019479#msg1019479 date=1440269920' Alıntı:
Ekim başında bu konuyla ilgili Fransa ' ya gideceğim. Bir Limuzin bir de Şarole çiftliği gezicem.
Döndüğümde gördüklerimi paylaşırım.
Barış abi bu çiftlik ziyaretlerini kim organize ediyor

tiger68 link=topic=85078.msg1019536#msg1019536 date=1440313231' Alıntı:
Barış abi bu çiftlik ziyaretlerini kim organize ediyor
Ben... [emoji3]
Fransa ' da hayvancılığın yoğun yapıldığı bir bölgesi var. Lyon, Clermont tarafları. Orada her yıl fuar düzenleniyor. Bu fuarda besi biraz daha ağırlıklı gibi. Clermont civarında da birçok Limuzin, Şarole, Montbeliard çiftlikleri var.
Bu fuarın organizatörleri yurtdışından gelen ziyaretçileri çok önemsiyor. Öyle ki; yabancı ziyaretçilere fuar girişi ücretsiz. Ayrıca hergün otobüslerle çiftlikleri gezdiriyorlar. Bu geziler de yabancılara ücretsiz.
Fuar 3 gün. Biz Çanakkale ' den 4 arkadaş gitçez. İlk gün fuar alanını gezcez. 2. gün bir Şarole büyükbaş, bir Şarole küçükbaş ve bu hayvanların kesilip, paketlenip satışa sunuluşu konulu bir geziye katılcaz. Son gün de bir Limuzin çiftliği gezicez.
Bunlar için ayarlamaları yaptık. Fransızlar her konuda olduğu gibi bu konuda da o kadar organizeler ki, geçen gün beni bu konuda Fransız Dış Ticarat Müsteşarlığından bir yetkili arayıp her konuda yardımcı olabileceklerini söyledi. [emoji3] Çok acayip hissettim. Sanıyorum bizim de kavgaları, seçimleri bırakıp; elele verip bir Avrupa ülkesi olma yoluna acilen girmemiz şart. Yoksa tren kaçıyor. Bilimi, sanatı, edebiyatı, sanayiyi kaçırdık bu gidişle Tarım ve Hayvancılığı da kaçırcaz.

İLKERARZU link=topic=85078.msg1016590#msg1016590 date=1438876567' Alıntı:

bizim yetiştiricimiz etli olduktan sonra kediyi bile keser. etçi ırkın dişiside yüksek et verimine sahip oldugu için damızlık olarak değil kasaplık olarak satılıyo. benim görüşüm bu yönde.