Kubota Almayı karar verdık !!!!!

Arkadaslar traktor alacagız kubotanın donusu bızı guzel bır kandırmıs oldu bızde tabıkıde kubotayı almyı dusunuyoruz M9540 yada 8540 performans yakıt acısından nasıl bır traktor sızce 3085 ın yanında prtık bır makıne olurmu cok dusunuyoruz 3 tane traktorumuz var jd 6830 mf 3085 mf 277 bıde kubota olsun ıstedık jd 5105 m yada 5445 aklımızdaydı ama bızde soya ve mısır capası ıcın onlar cok genıs donuyor ve bu cok prtık makıne sırt cekımı falan neyse karık saymadan geldıgı yere donebılecegınden bıde kullananlarda bıraz ovdu bı tek hıdrolık hassasıyete kotu demıslerdı ya sız yanı kulanıcılar ne demek ısterdınız ?

Ynt: Kubota Almayı karar verdık !!!!!

Yılmaz marka konusunda hem deneyimli hem de bilgili mf kıyasıyla birlikte tatmin edecek bilgiyi verecektir. Tur avantajı ve yakıt yönünde üzmeyeceği kesin kubonun.

2000 devirde 81 desibel kabin işi gürültüsü var. Yani çalışırken kafanız şişmez. Gayet sessiz çalışan, sağlıklı ve dayanıklı bir motoru var.

Çelik ve malzeme kalitesi çok iyidir. Sağı solu kırılacak, bükülecek diye kormayın. Yerli markalarda karşılaşılan absürtlükler başınıza gelmez.

Ben biri küçük, biri büyük iki adet satın aldım. Hepsinde kalite aynı. En küçüğünden büyüğüne aynı özen ile üretiliyor.

Şu an kullandığım ME9000 ' i ikinci el alım. 1000 saatten fazla kullandım. (Ama sağlam kullanıyoruz) şu ana dek tek kuruş masrafı olmadı. Mecazen değil. Gerçekten 1 lira harcamadım arızaya.

Yerlerimiz genel olarak kumsal olduğu için 14 numara 5 ' li pulluk kullanıyorum:

7af76937524864917b965189986a3fd9.jpg

bf8e45f54709973842179aba0627f765.jpg

Not: kumsal arazilerde sorun yok ama şahsen her yerde kullanmak için ideali 12 ' no 5 ' li olur.

50-100 hp arasındaki her işe uygundur. 50 hp traktörün işini yaparken 50 hp gibi, 100 hp traktör işini yaparken 80-85 hp gibi yakar.

Ön arka ağırlık dengesi %50-50. Sürüş gayet sağlıklı.

4 tekerden fren sistemi.

Dönüş konusuna değinmeye gerek yok. Tek çekerden farkı yok.

Hidrolik kaldırma kapasitesi 4200 kilogram yazılı ama 5000 kilogramı şahsen gördüm (üzerinde 7.5 ton buğday olan bir romorkun oku, bayır aşağı yere düşmüştü. MF398, JD5725, JD5083, NH TD85D denedi, kaldıramadı. Ümidim yoktu ama ME9000 ile denedim ve kaldırdı. Oka binen yük en az 5 tondu.

Şuradan pay biçin. Ön ağırlıklar 450 kg ağırlık var ve sadece kol gücü ile önleri yerden kesebiliyor. Çok 4x4 traktörün harcı değildir.

51f3cf03ba224b03981ceab7f5923f70.jpg

(Not: söylediklerim ME9000 için geçerli, M9540 ' ta farklar olabilir)

Tamamen manuel. Elektronik aksam yok. Bu herhangi bir arızayı çözme konusunu basitleştiriyor ama benim gibi teknolojiyi seven biri için azıcık elektronik olsa fena olmazdı :)

Frenler 3 diskli. Bunun anlamı şu: ne kadar zorlarsanız zorlayın, frenlerden herhangi bir ses, gıcırtı, ötme duyamazsınız. Binek bir arabada fren nasıl ise, aynısıdır. Sessiz ve etkili.

Servis durumu bölgeye göre değişiyor. Trakya ' da durum iyi ama diğer bölgelerde nasıldır bilmiyorum.

Kötü yanları:

- Hafif. 95 hp traktör 4 tondan hafif. Ekstra ağırlık yada teker su konursa tadından yenmez.
- E-lift yok. Hidrolik shuttle olan bir makina için gülünç bir eksiklik
- Malzeme kaliteli olduğu için kaçınılamaz sonuç, yedek parça pahalı(ymış). Ihtiyacım olmadı ama öyle duydum.
- hidrolik shuttle yumuşaklığı gayet iyi ama hassasiyet ayarının olmaması kötü.
- biraz kısa. M108s gibi biraz uzatılsa daha iyi olurdu.

Genel tablo bu.

• Beğen
Tepkiler: Yaşar Akgün