Buzağıda ayak iltihabı- yardım

Merhabalar, 2 aylık hostein cinsi erkek buzağımda ishal sonrası ön sağ ayağında şişlik şeklinde akıntılı bir iltihap oluştu 2 hafta önce o günden bu yana vetimisin ile tedavi etmeye çalışıyoruz veteriner hekimin önerisiyle ancak tedaviye yanıt alamadık bizim umudumuz tükendi veteriner hekimde buzağının kurtulma şansı az diyor. Daha öncesinde bu tür ayak iltihabı başına gelen başarılı tedavi uygulayan ya da konu hakkında bilgisi olanlar yardımcı olursa gerçekten çok sevinirim

Ynt: Buzağıda ayak iltihabı- yardım

Geçmiş olsun ,öncelikle buzağının bağışıklık sistemini güçlü tutmak gerek hasta hayvanı varsa diğer hayvanlardan ayrı tutmalı ,ben 60 günde sütten ayırıyorum ama hasta hayvanı sütten ayırmadan süt vermeye devam edelim, hayvanı temiz havadar yerde şimdi yaz ayı serin yerde tutalım toprak zemin çok daha iyi sonuç verir
vetimisin uygun ilaç ama geç kalınırsa yapacak fazla bir şey yok.
Buzağıları devamlı göz önünde tutmak gerek temiz havadar yerleri olmalı doğumdan itibaren önünde temiz su ve buzağı başlangıç yemi olmalı , ilk 15 gün annesinin sütünü vermeliyiz biberon ile besliyorsak ve sütün soğumadan hemen verilmesine dikkat etmeliyiz , bunlar çok önemli koruyucu önlemler buzağı hastalanırsa çok narin nazik olduğu için düzelmesi çok zor hasta etmemek gerek , iğne vuracak isek mümkün olduğunca deri altı vurmaya çalışalım .

Ynt: Buzağıda ayak iltihabı- yardım

RunnerRonnie link=topic=85114.msg1017066#msg1017066 date=1439105567' Alıntı:
Merhabalar, 2 aylık hostein cinsi erkek buzağımda ishal sonrası ön sağ ayağında şişlik şeklinde akıntılı bir iltihap oluştu 2 hafta önce o günden bu yana vetimisin ile tedavi etmeye çalışıyoruz veteriner hekimin önerisiyle ancak tedaviye yanıt alamadık bizim umudumuz tükendi veteriner hekimde buzağının kurtulma şansı az diyor. Daha öncesinde bu tür ayak iltihabı başına gelen başarılı tedavi uygulayan ya da konu hakkında bilgisi olanlar yardımcı olursa gerçekten çok sevinirim
Hayvanların tırnak arası, diz kapağı gibi bazı bölgelerde bu tür yaralar ve şişkinlikler oluyor. Burada en önemlisi, bu tür şişme ve yaralar o bölgede yangıya neden olur. Hayvanın ağrısını gidemek ve ateşini düşürmek çok önemlidir. Tavsiyem ateşini ölçerek yüksekse düşürmeye çalışın, hayvanın yaşı çok küçük olduğu için güçlü antibiyotikler vermekte bazen yanlış oluyor, hayvan kaldıramıyor. Üstelik enjekte için hayvanda etli bir yer bulmak mümkün olmuyor...Ama illa antibiyotik uygulanacaksa , en iyi enjekte yeri but bölgesinin arkadan bakıldığında ve elle kontrol edildiğinde iki parça kas ele gelir, o iki kasın orta yerinden yapılması ancak sonuç veriyor. Yaranın olduğu yerede tek yapılacak iş, önce iyice dezenfekte edeceksiniz, gerekirse iltihabı sıkarak boşaltın, hayvan rahatlatıyor. sonra iltihabı kurutan koyu kremler var onları süreceksiniz. Kara merhem de çok fayda sağlıyor. Senin yerinde olsam başka bir Veterinerine de gösterir , onunda görüşünü alırdım.