Mavi Sertifikali Düve

Ynt: Mavi Sertifikali Düve

Kardeş sen mavisini boşver, beyazını bul, kendi tohumlamalarınla doğacak yavruların hepsi mavi olur.. Boşuna fiyat farkı ödeme.. Şu sıralar mavisi- beyazı fark etmiyor gebe düvelere 8-10.000 arası , buzağılı ineklere ise 12.000 TL. çekiyorlar.

sagalassos link=topic=85132.msg1017269#msg1017269 date=1439218565' Alıntı:
Kardeş sen mavisini boşver, beyazını bul, kendi tohumlamalarınla doğacak yavruların hepsi mavi olur.. Boşuna fiyat farkı ödeme.. Şu sıralar mavisi- beyazı fark etmiyor gebe düvelere 8-10.000 arası , buzağılı ineklere ise 12.000 TL. çekiyorlar.
Sende bayağı uçmuşsun, gebe düveler 6500- 7000 TL, buzağılı inekler 7500-8000 TL aralığında şuanda

ziymut link=topic=85132.msg1017309#msg1017309 date=1439231174' Alıntı:
Sende bayağı uçmuşsun, gebe düveler 6500- 7000 TL, buzağılı inekler 7500-8000 TL aralığında şuanda
Orası Aydın ... burası Isparta ...Burada 4-5 aylık erkek simental buzağıya 4000 TL istiyorlar :) Gerçek bu...Belki sizin memlekette Simental veya Montofon popilasyonu çoktur, ondan ucuzdur... Bilemiyorum...

ziymut link=topic=85132.msg1017309#msg1017309 date=1439231174' Alıntı:
Corum pazarinda buzagli iyi inekler 10 dan asagi yok gebe inekler 1000-1500 lira Kadar daha ucuz tabi malina göre fiyat
Simental var körpe buzagli 7 bin tl simental var körpe buzagli 12 bin tl
Not: Yalniz 10 bin tl nin üzerinde satilanlar genelde Avusturyadan gelme ithal inekler ve ragbet oldukca yüsek

Aspir link=topic=85132.msg1017346#msg1017346 date=1439239099' Alıntı:
Corum pazarinda buzagli iyi inekler 10 dan asagi yok gebe inekler 1000-1500 lira Kadar daha ucuz tabi malina göre fiyat
Simental var körpe buzagli 7 bin tl simental var körpe buzagli 12 bin tl
Not: Yalniz 10 bin tl nin üzerinde satilanlar genelde Avusturyadan gelme ithal inekler ve ragbet oldukca yüsek
Corumlu musun?

sevgilikardeşim hem simenthal olsun hem ucuz olsun malesef ölebir dünyayok bizim burda holsteinden doğan 3günlük melezsimenthal buzağıya 200 2500veriyorlar adamlar satmadı ..artı bulundugumuz mevkiide simenthal montofon sayısı oldukça az ben yetişkin ineklerime mümkünolduguncasimenthal aşılatmayaçalışıyorumonlardan ilk melezdüvem 3 4aya aşılanacak onada allahnaspederse kolaydogum bir montofon bulursak onunspermasınıaşılatacam... güzel kardeşim benim adım mehmet durukan niğde bor danım şayet holstein istersen yardımcıolabilirim kendimde şu an 7adet holstein 1adet simenthalmontofon melezi düvem var buralarda bulabildiğim en kalitelispermaları kullandım ....

benim şahsigörüşüm birşeye en iyisinden baslamak çok zahmetli meşakketli iştir ithalgetirenler iklim değişikliğinden çokzayiyat verdi..etrafından yakınından bildiğin gördüğün kalitelihayvanlarıalacaksın kardeşim onlardan istediğin ırkıen iyi şekilde üretebilirsin ben bu siteden çok şey öğrendim buişte barınak besleme ve kalitelisperma kullanımıişletmeyi işletme yapar

Mavi sertifikalı hayvan ona göre işletme ve işletmeci ister, eğer bilgi tecrübe ve imkan yoksa boşuna para verilmiş olur.

Eğer bir işletmenin süt ortalaması 25 kg ise oraya gelecek 35 kg kapasiteli bir hayvan kısa sürede 25 kg ye düşecektir.

Bu günlerde et fiyatlarının yüksekliğinden et ırkı yada melezlerin fiyatları çok yüksek .

Uzun süre bende duracak diyorsun ne güzel hayvancılık uzun süreli iştir, kendin üretmeye çalış bu gün et ırkı yada melezleri çok para ediyor ama 6 ay sonra iş değişebilir .

Önce bu mavi sertifikanın ne olduğunu bilmemiz gerek. Türkiye ' de 1985 yılından önceki inek potansiyelimize baktığımızda , süt ve et verimi düşük yerli ırklarımız mevcuttu...Nasıl olduysa devletin değerli bir vatan evladı.... Avrupada varsa bizde de olmalı diyerek, ithal edip vatandaşa dağıtmasıyla sütlü hayvanlarımız oldu. Gelen ineklere vatandaş bakamadı, dayandı samanı , çoğu öldü gitti... Fakat bilinçli bakabilenler sayesinde bir miktar çoğaldı. Durum böyleyken bile, hayvanlarda ne kulak küpesi, ne bir kayıt , hiç bir şey yoktu. Bu durum 2008 yılına kadar devam etti. Bu tarihten sonra Türkiye ' deki kaliteli büyükbaş hayvan varlığını artırmak için sertifika çıkardılar.

Mavi sertifika alınabilmesi için damızlık düvenin 2 göbek ana ve baba kayıtlarının olması gerekmektedir. Bunun yolu suni tohumlama kaydı ve ananın süt verim kaydı göz önüne alınarak yapılmaktadır. Mavi sertifika için suni tohumlama yapılırken boğa kaydının yapılması şarttır. Suni tohumlama yapan teknik elaman bu kaydı zaten resmi makamlara bildirmek zorundadır. Suni tohumlamadan dolayı baba kaydı devamlı olarak yapılabilir. Mavi sertifika için ananın resmi kayıt işlemi şarttır.

Benim Mavi sertifika görüşüm, Süt desteği almak için Bilgisayar kontrollü sağım ve ölçüm yapan modern işletmeler.. hile hurda yapmıyorlar. Evde 15-20 baş sağılır ineği olanlar , her ay süt ölçümünü kendisi yapıp (oysa hiç yapmıyor) kayda geçmesi için damızlık birliğine bildiriyorlar. Şu anda piyasanın en kaliteli tohumu sizce kaç lira, veterinerler bizden 100-150 alıyor , o tohumun onlara gelişi 28-30 TL. , Peki 50 TL ye atılan tohumlarda var, onlar kaç lira ? 15-18 TL. KISACA bu işin mavisi-beyazı kalmadı, dürüst ve bilinçli modern işletmeler düve alımında tercih edilmelidir.

Merhabalar herkese. Cins hayvan olursa verdiğinizin karşılığını alırsınız.
İyi bir başlangıç şevkinizi kaybetmemeniz için önemli.
23 aylık iki danam ve onlarla yaşıt gebe düvelerim var.
Danalarımın resmini ekleyeceğim. Farklı olduklarını göreceksiniz.
Bunlar Avusturya-Almanyadan gelen gebe düvelerin ilk yavruları.
Ben alırken veteriner arkadaşım pahalı alınmaz diyordu.
Şimdi keşke ben de alsaydım diyor.
Resimler mayıs ayına aittir.

buişler sabır isteyenişler kisi yüklükredi çeker fala mal alırbirden ilerlemek ister benim gibilerse yavas yavas yavas ilerlemek ister ben düvelerimi10 aylık 12 15aylık ham düveolarak aldımiçlerinden bazıları tutmadı onlarıkesitirdim gebe hayvanlarımdanda bazılarınısattım yerlerinegene ham düvealdımşimdi çokşükür taban sürüyüoluşturduk yem parasından baska çokşkr borcum olmuyor gebe hayvanlarımda doğurdukdan sonra allahnasipederse rahata ercez........permakonusuna gelince kardeşim ben spermayıbuyılkendim alacam veterinerime el emeğivercem zira birçokşirket bunu uyguluyor....

akayoz link=topic=85132.msg1017772#msg1017772 date=1439460008' Alıntı:
Merhabalar herkese. Cins hayvan olursa verdiğinizin karşılığını alırsınız.
İyi bir başlangıç şevkinizi kaybetmemeniz için önemli.
23 aylık iki danam ve onlarla yaşıt gebe düvelerim var.
Danalarımın resmini ekleyeceğim. Farklı olduklarını göreceksiniz.
Bunlar Avusturya-Almanyadan gelen gebe düvelerin ilk yavruları.
Ben alırken veteriner arkadaşım pahalı alınmaz diyordu.
Şimdi keşke ben de alsaydım diyor.
Resimler mayıs ayına aittir.

masallah güzel danalar özellikle de kücük olan daha iyiymis

Teşekkür ederim Aspir kardeşim.
Bunlar besi öncesi fotolarıydı.
Bu hale gelene kadar günde 2-3 kilo civarında yem yediler.

Otu önlerinden eksik etmemeye çalıştık.