KESİMDE ÜRETİCİNİN MALI GÖZÜNÜN ÖNÜNDE ÇALINIYORMU

Ynt: KESİMDE ÜRETİCİNİN MALI GÖZÜNÜN ÖNÜNDE ÇALINIYORMU

turgut bey kesiciye ciğer sakat kar kalır demişsiniz ben bunu haksız kaszanç olarak görüyorum hiç değilse yarı fiyatı ödenmeli üstelik imha olan ciğerin parası üreticiden alınıyor vurun boz vatandaşın sırtına bir çok işletme kapanıyor milletineğinidanasınısatı bitiriyor gidip bir işde çalışıyor onun bunun kapısında buda ithalet girmesi olarak karsımıza çıkıyor...

poyraz51 link=topic=85185.msg1019812#msg1019812 date=1440480834' Alıntı:
turgut bey kesiciye ciğer sakat kar kalır demişsiniz ben bunu haksız kaszanç olarak görüyorum hiç değilse yarı fiyatı ödenmeli üstelik imha olan ciğerin parası üreticiden alınıyor vurun boz vatandaşın sırtına bir çok işletme kapanıyor milletineğinidanasınısatı bitiriyor gidip bir işde çalışıyor onun bunun kapısında buda ithalet girmesi olarak karsımıza çıkıyor...
kesici hakkını deri - sakattan alır senden aldığı eti aynı fiyata verir karşı tarafa .sakatta en çok para tutan karaciğerdir yaralı çıkınca hayvan kestirenden alması bu nedendendir. Et sıcak tartım ile soğuk tartım arasında %2 ye yakın fire verir . Besiciden düşülen fire bu yüzden düşülür . Fire olayı yöre yöre değişmektedir bunun belirli bir usulu yoktur trakyada hayvan başı 3 kg bizim yörelerde %2 düşülür diğer yörelerde nasıl olur bilmem.kara ciğer hiç bir tarihte etten pahalı olduğu görülmemiştir

valla sayın hocam öle yada böle çiftçi madur ediliyor yüzde 1 fire düşen yada hiç düşmeyen de bu işden para kazanıyor kazanmasa yapmaz ama alışıla gelmiş vur boz vatandaşın sırtına hesabı ben şahsen bu şekilde kesimden rahatsızım yöremizde bir kesimhane ve et saklama sistemi açılması için baskanımızla görüştük olumlu bakıyor..nasip olursa mezbaha kendimizin olursa etimizi satarız derisini kurutursalano sereriz ciğerinide emmi emete oturu bir güzel yeriz ... sizde kasap olarak elinizi vicdanınıza koyun ben her nekadar hayvanımıkesidrsemde cierini derisini helal etmiyorum düşülen fireyi helal etmiyorum ben eti sıcakken satıyorum soğuması beni ilgilendirmez ..sanki kasaplar sucugu 50liraya satınca vatandasa fazladan paramıveriyolar

poyraz51 link=topic=85185.msg1019875#msg1019875 date=1440503904' Alıntı:
valla sayın hocam öle yada böle çiftçi madur ediliyor yüzde 1 fire düşen yada hiç düşmeyen de bu işden para kazanıyor kazanmasa yapmaz ama alışıla gelmiş vur boz vatandaşın sırtına hesabı ben şahsen bu şekilde kesimden rahatsızım yöremizde bir kesimhane ve et saklama sistemi açılması için baskanımızla görüştük olumlu bakıyor..nasip olursa mezbaha kendimizin olursa etimizi satarız derisini kurutursalano sereriz ciğerinide emmi emete oturu bir güzel yeriz ... sizde kasap olarak elinizi vicdanınıza koyun ben her nekadar hayvanımıkesidrsemde cierini derisini helal etmiyorum düşülen fireyi helal etmiyorum ben eti sıcakken satıyorum soğuması beni ilgilendirmez ..sanki kasaplar sucugu 50liraya satınca vatandasa fazladan paramıveriyolar
ben besiciyim kesim işiylede uğraşıyorum %1 fire düşen yada hiç düşmeyenin fiyatıda ona göre olur. Kimse para kazanmadığı işi yapmaz ben sadece bir kesimcinin ortalama ne kadar kazandığını anlatmaya çalıştım. Nasip olurda mezbahane acarsan ve toptan et ticaretine başlarsan benim ne demek istediğimi anlarsın . Ben etimi sıcak veriyorum diyosun fire konusunda bir de yazının sonunda demişsin sucuk 50 lira diye neden sucuk 50 lira biliyormusun fire verdiği için

turgutguclu link=topic=85185.msg1019989#msg1019989 date=1440542442' Alıntı:
ben besiciyim kesim işiylede uğraşıyorum %1 fire düşen yada hiç düşmeyenin fiyatıda ona göre olur. Kimse para kazanmadığı işi yapmaz ben sadece bir kesimcinin ortalama ne kadar kazandığını anlatmaya çalıştım. Nasip olurda mezbahane acarsan ve toptan et ticaretine başlarsan benim ne demek istediğimi anlarsın . Ben etimi sıcak veriyorum diyosun fire konusunda bir de yazının sonunda demişsin sucuk 50 lira diye neden sucuk 50 lira biliyormusun fire verdiği için

Elbette her sektörün kendi içerisinde zorlukları mevcut. Bir kasap için de fire bunlardan biri.

Bu konunun çözümü bunlarla sağlanmaz, yani firenin %1-3 yada 5 olması değil sorun. Sorun ülkede üretimin içler acısı bir hale gelmesi.

Sektörde en az kazanan kesim üretici. 1 aracı bir günde 500-1000 hatta 5000 hayvan kestirebilir. Karını ona göre büyütür. Ama üreticinin üretim potansiyeli sınırlı. 1 yetiştiricinin bakabileceği hayvan sayısı da sınırlı. Diğer sektörlerin aksine, eleman alıp işi döndürebilme de şansı kalmadı artık. Keza ettiği kar, elemanın maaşını karşılamaz oldu.

Şu an için büyükbaş popüler. Kar marjı daha yüksek ve nisbeten kurtarıyor ama büyükbaşın da yıldızının söndüğü dönemler oldu. Çok eski bir geçmişte de değil üstelik. Bu nedenle anlık duruma bakarak, yada belirli bir alana yönelerek değil, genel tabloya bakarak konuşmak lazım. Resmin tamamını görmek gerekiyor.

Sadede gelirsek et sorunun çözümü için 2 tane atılması gereken adım var.

1-) Etçi ırklar ile yapılacak mera ağırlıklı 'ekstansif' yetiştiricilik
2-) Aracı sayısının azaltılması

En hayati adımlar bunlar. Hem üreticinin para kazanması, hem tüketicinin ete uygun fiyata ulaşabilmesi için bu iki adım atılmadan bir neticeye varmak imkansız çünkü.

Kısaca fire ve ciğer gibi konular, nüans konular. Adil bir denkleme oturtularak çözülebilir.

Asıl konu ülke için yeterli etin üretlememesi. İşte ülke için çözülmesi gereken sorun bu.

Et sektöründe fazla aracı sayısı yoktur iki tane olur bir toptan alan kesici iki parekende satan kasap tabi istisnalar hariç bu istisnalar da eti işlenmiş alan marketler ve bunu temin eden buyuk et firmaları

turgutguclu link=topic=85185.msg1020105#msg1020105 date=1440665971' Alıntı:
Et sektöründe fazla aracı sayısı yoktur iki tane olur bir toptan alan kesici iki parekende satan kasap tabi istisnalar hariç bu istisnalar da eti işlenmiş alan marketler ve bunu temin eden buyuk et firmaları

Ufak bölgelerde aracısız kesip satan kasaplar mevcut ama istisnai durumlardan. Asıl et piyasasının döndüğü bükük şehirlerde fiyatın yükselmesinin en büyük nedenidir aracılar.

Trakya genelinde mesela, işlem şöyledir:

1-) Mezbahaya kadar canbaz
2-) Mezbaha sonrası toptancı
3-) büyük şehirdeki perakendeci.

Her biri %15 koysa (süper marketlerin kırmızı et reyonları gibi çok daha fazla koyanlar var) tüketiciye ulaşana kadar %45 fiyat farkı olur.

Oysa dağıtım ve perakende ağı olan bir kooperatif, tek başına %20 sahi koysa, fiyat tüketiciye %25 düşük ulaşır.

Mezbahada benim 22 liraya verdiğim kuzuyu, tüketici reyonda 26-27 liraya bulabiliyor mu?

üretim zor ve meşakketli işkardeşim ben hamdüveyle basladım onları buyuttum tohumlattım bazıları dogurdu bazılarını sattım yerine gene ham düve aldımsayıyı artıraım diye oda bayya zorladıbeni şükür şimdi düveler inekelr doguruyor süt tüm işletmeyi ödemesede fazla bir yem borcu m yok 25hayvan yiyor buzagıdana vs 6hayvan sağılıyor çok şkr en önemlisi yem yem 55lira devletimiz desekikardeşim bunun 20lirasını 30 lirasını ben öderim hemen giderr 10 20tane daha ham düve daha alırım 20ham düve seneye 40hayvan olur 40hayvan 80 olur böle böle ürer gider saman tarladan kalkıyor sılaj üretiyorum ve birazda arpa ezmesi geçiyor elime yeter allahbereket versin sıkıntıolmadıda ineklede sağsalim döl tutp dogurdumu8 mesele yok gelip geçiyoz hamdolsun ama yem ve mazot çok pahalı bana yemi gübreyi tohumuhesaplı versin devletimiz 100 dönün ekin ekeceğime 500dönüm ekerimyem maddesi çokolursa hayvan almak bakmakda sıkınıtyok ama üretici zaten kurutarım yapıyor etttiği masrafıdahitarladan alamayınca ekmeyi bırakıyor busefer yem saman sıkıntısı oluyor ozamanda sığırı azaltıyor neolacak yani olayhep geriye gidiyor böle giderse bu hükümet böle devam ederse tarım politikasında yarın yiyecek etbulamayacak vatandas kasaplar bırakacak deriyi ciğeri bulmayı kesecek mal bulamayacak....
acele devletimizi mazot gübre tohum fiyatlarını çiftçiye hesaplı vermeli yemlerde bellimiktarı karsılamalıki vatandas dha fazla üretim yapsın ma bunu yapmazlar ya bizgenede elimizden geleniyapacaz canımızı dişimizi takıp vatan milllet için çalışıcaz buda bir vatana hizmet ben öle görüyom

Her biri %15 koysa herkes et işiyle uğraşır buyuk şehirlerdeki kasaplara bizim yörede kesici direk alır buyuk şehirlerdeki kasaplara dağıtır senin dediğin gibi %15 kar edemezler daha önceki yazılarımda kesicinin ne kadar kazandığından bahsettim kasap a gelince onlarınd a masraflarını düşünce %15 kazanamazlar.
Bizim problemimiz et fiyatlarındaki düşüş çıkışlar girdilerin yuksek kar marjımızın düşük olması bir düzen yok ithal gelir düşer zarar ederiz ithal gelmez pazardan hayvan alamayız
Et fiyatının bir düzende olması lazım
En buyuk sorunumuz fiyat artış düşüşleri bu sorunumuz bir düzelse sonrakiler sonra düşünürüz

turgutguclu link=topic=85185.msg1020262#msg1020262 date=1440770964' Alıntı:
Her biri %15 koysa herkes et işiyle uğraşır buyuk şehirlerdeki kasaplara bizim yörede kesici direk alır buyuk şehirlerdeki kasaplara dağıtır senin dediğin gibi %15 kar edemezler daha önceki yazılarımda kesicinin ne kadar kazandığından bahsettim kasap a gelince onlarınd a masraflarını düşünce %15 kazanamazlar.
Bizim problemimiz et fiyatlarındaki düşüş çıkışlar girdilerin yuksek kar marjımızın düşük olması bir düzen yok ithal gelir düşer zarar ederiz ithal gelmez pazardan hayvan alamayız
Et fiyatının bir düzende olması lazım
En buyuk sorunumuz fiyat artış düşüşleri bu sorunumuz bir düzelse sonrakiler sonra düşünürüz

72 liraya kuzu pirzola gördü bu gözler. 'Aracılar %15 kazanamıyor' deneyin gözünü seveyim.

40 lirada ucuz et yok. Mezbaha ile reyon arasında %85-90 fiyat farkı var. Aracılara değil de bana mı geliyor bu para?

Deri ve sakatat da basit meblağlar değil bu arada. Onları hesaba katmadık.

Not: onları de yetiştiren üretici.

Etmeyin.

• Beğen
Tepkiler: n_sayan

Ben kuzu olayından bahsetmedim hiç kargas kesimle tezgaha düşene kadar %15 kemik firesinin tezgahta verdiği fireyi,dükkan kirası ,vergi, işci masrafları nakliye masrafı bunlar hep etin kg fiyatına etki ediyor bunları bilmeden %85-90 fiyat farkı var demek yanlış

sebazios link=topic=85185.msg1020267#msg1020267 date=1440773664' Alıntı:
72 liraya kuzu pirzola gördü bu gözler. 'Aracılar %15 kazanamıyor' deneyin gözünü seveyim.

40 lirada ucuz et yok. Mezbaha ile reyon arasında %85-90 fiyat farkı var. Aracılara değil de bana mı geliyor bu para?

Deri ve sakatat da basit meblağlar değil bu arada. Onları hesaba katmadık.

Not: onları de yetiştiren üretici.

Etmeyin.
Abi %15 kazansak para koyacak yer bulamayız 😊

• Beğen
Tepkiler: ParaMiliter

arkadaslar yapmayın gözünüzüseviyim tamammen sıyrılmış kemikleri bile paketleyipsatarolmuş kasaplar marketler düşünsenize insanımızn düştüğü durumu milletin köpeğeverdiği kemiği bu vatandaş alıyor ve ona bile para alır olmuş kasaplar...

• Beğen
Tepkiler: ParaMiliter

öyle kasaplar varki haram helal bilmeyen para bilen.köyde inek mındar oldu adamlar gece geldi kesti yüzdü lokantalara salama sucuga tarım bakanlıgı ve yetkilikere bilgi verdik ne arayan ne soran yeterki et olsun satmaya..
pahalı versin sağlam et versin.
herkes hayvancılıgı bilir.hastalar ölenler nereye gidiyor.kim tüketiyor kim alıyor herkes biliyor iyi yav en azından 2 lira etti diye kim mırıdanmadı ki..
kimi şap oluyor saklıyor kimi veremi kiminin ülseri igneler ilaçlar baktın olmuyor çagır kasabı al.düzgün kasaplar satanlara laf yok. geçen kayseri dövenönünde naylonlara konmuş üzerine kilim atmış el arabasıyla et götürüyor gelen geçen gördü kayseri pastırması pideli ekmegini gel de ye.
erciyes ünüversitesindeki bir çok ögrenci etli hiç bir şey yemiyorlar mış.adamlar ögrenmiş dekki..
et işi zor iş.

valla arkadaslar işin vicdani boyutunu çoğu ksap hesaba katmıyor önceleri ereğlide yağlı kesim yağsız kesim olayı yokmuş ccam bazın birisi yağlı kesim olayını çıkarmış diğeri imhaya giden ciğerin parasının düşülmesi olayını çıkartıyor ve bu aracılar ikiside başlarına olmadık işler gelerek türlü sıkıtılar hastalıklar çekerek kötü bir şekilde ölüp gitmişler ereğlide anlatmışlardı mezbahada isimlerini şu an hatırlıyamıyorum ...ee işte alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste giren üreticiye giriyor gerisi teferruat arkadaşlar....

en çok canımı sıkan olaysa adamalr kemiği satmaya kalkıyor satamayıncada çöpe döküyorlar ayıp yav vallaha ayıp o ekmek insaı zehirler neceinsan var ete hasret kemiği kaynatıp suyuna ekmek banacak kadar ete haret hale gelmiş insanımız kasaplarsa kemiğin parasına da göz dikmiş sözüm meclisden dısarı arkadaslar herkesi kasdetmiyomda yazık yav günah yav ayıp yav ..

HİÇ BİR ZAMAN HEDEFİMDE OLMAYAN İSMİNİDE BEYAN ETMİYECEGİM ÖZEL BİR KESİM HANEDE CIO OLARAK SEKİZ AY GÖREV YAPTIM GÜNLUK ORTALAMA 80 / 100 ARASI BÜYÜK BAŞ BAZEN 25 / 30 MAKSIMUM 250 ADET KÜÇÜK BAŞ HAYVAN KESİMİ YAPILIYORDU ŞİRKET SAHİPLERİ ALICI KASAPLAR İLE TEZGAHI KURMUŞLAR BUYUK BAŞ HAYVANLARDA KARKAS TARTIM ÖNCESI O KADAR ÜRECİNİN HAKKI YENİLİYORKİ VİJDANIM EL VERMEDİ . VE BUNU DİLE GETIRDIGIMDEDE İŞİMDEN OLDUM. ALIN TERİ İLE BESLEDİGİMİZ O HAYVANLARIN KAR MARKAJINI MALESEF ÜÇ BEŞ KİŞİ PAYLAŞIYOR .

Edirne Tava Ciğeri Meşhurdur.
En meşhur ciğerci de "Ciğerci Aydın"dır.
1 porsiyon tava ciğer 18,00 TL.
yani 250 gr. kara ciğer ....
Etin kilosu 36,00 TL desen
250 gr. sakatat kara ciğer mi alırsın?
yoksa 500 gr. et mi?

yine başka bir örnek:
1 lahmacun 4,5 TL
4 tanesi 18,00 TL eder.
yine 4 lahmacun mu yersin, 500 gr. et mi?
Lahmacundaki kıyma miktarına zaten hiç girmeyelim.
olduğu gibi, domates, soğan, yeşillik vs.
ağzına bir kaç tane kıyma namına bişey gelir, onlar da olduğu
gibi kıkırdak !!!!!!!

böyle dengesizlikler çok maalesef...