KESİMDE ÜRETİCİNİN MALI GÖZÜNÜN ÖNÜNDE ÇALINIYORMU

Sevgili çiftçi kardeşlerimi birçoğumuz büyükbaş ve küçükbaş hayvan üretiyoruz kuzularımızı ve danalarımızı yerigeliyor düve yada ineklerimizi kestiriyoruz...
lakin benim kafama hep takılıyor ben hayvanımıkesdirdiğim zaman hayvanımın kellesinin, derisinin ciğerlerinin ,işkembesinin parası bana ödenmiyor ve bu organlar yanisakatatlar kasapreyonlarında güzel fiyatlara satılıyor...ayrıca kuzuda yada sığırda deforme olmuş bir karaciğerin değeri sığırda 10kg et fiyatından koyunda 1kgm etfiyatından hayvan sahibinden düşülüyor bana ödemediği organın parasını benden alıyorlar..artı kimiyerdeyüzde 3 kimiyerdeyüzde 2 fire düşülüyor karkas et ağırlığından ...birde hesaplanan firesiz karkasın tutarından ayrıca paradan fire düşülüyor ..sizlere soruyorum lütfen beni aydınlatırmısınız malınıkesdiren vatandaşı gözünün önünde soyuyorlarmı bana öyle geliyor çünki...

• Beğen
Tepkiler: osmanli
Ynt: KESİMDE ÜRETİCİNİN MALI GÖZÜNÜN ÖNÜNDE ÇALINIYORMU

öyle kardeşim lakin çok aşırı bir maddi kaybıvar vatandasın bir dana derisi en 100lira diyebiliyorum ciğeride250 lirakelledende ortalama 7 10kgm et çıkıyor250de onu hesap edelim işkemde 20lira olsun şu an görünürde620liraüretcinin maddi kaybı var yağlı kesimde sıyrılan yağlar haybeye etten ayrılan parçalar mal sahibine verilmiyor bir sandıkda biriktirilip kasaplara lokantalara satılıyor olan gene çiftçiye üreticiye oluyor...

• Beğen
Tepkiler: sürücü

Derisi hariç gerisi mezbahaya kalır.Deri içinde dericilerden avans bile alınır.Derici gelir sana al 200bin tl avans derilerini bana sat der verir parayı gider.Sende o parayı sermaye yaparsın.
Yakın zamanda bi mezbahane kurmayı düşünüyoruz.Eti kendimiz üretip kendimiz satmayı planlıyoruz.Mezbahaneye gercekten güzel para kalıyor.

• Beğen
Tepkiler: sürücü

canlı satışfiyatı ççoğuzamankarkas fiyatının yarısından daha azoluyor ondada yüzde5 fire düşüyorlar ....ayrıcabizim hayvanlarımızın karkas et verimiyüzde 50yi rahatlıklageçmekde daha fazla randıman vermektedir....birdekuzukesiminde 17kgmdan daha fazla karkasetverenkuzuyu dahaucuzakesiyor dürzüler geçensene kurbandan kalanbirtaneerkek kuzumuz 35kgmkarkasetveriyor mezbahada ve koyunparasınakesiyorlarkoyun karkasfiyatı kuzu fiyatından çokçok aşşagıda bizim pederdegerekmulayim olmasıgerekse tekkuzu neolacak diyeönemsemediğinden ses etmemiş büyüğümüzöndeolunca bizdebişiydiyemiyoruz odabenoılsamkardeşimmadem bufiyatıyazacakdın benim malımı niyekesdin derdim ...sevgilikardeşlerim bizlerbirhayvanakilo aldırabilmek için onca zahmet çekiyoruz ama mezbahacısıydı kesimcisiydi bizdençok kazanıyor yıllarca koyunkuzuyetiştren aileler yenibir ford torneoya yada dobloya yada bunlargibibir arabaya binemezkenmezbaada asgari ücretle çalısanbirkasap sıfırarabayla geziyor bu neden hepsenin benim sırtımdan hayvanlarımızdan aşırdıklarından lütfen birlikolalım ben bukonuyuen kısazamanda kırmızıet irliğiylegörüşecem... ayrıca kesişmegelen hayvanda tüberküloztesbitioldugunda hayvansahişbinehiç birşeyödenmeden hayvanıyakılıyor tüberkülozun aşısını iltarımmüdürlükleriyapmak isdedide hayvansahıbımı manioldu bu tür yakmaimha olaylarında tamamıdeilsebilehayvandeğerinin yarısı vatandasa ödenmeli insanımızın ç.iftçimizin köylümüzün durumu hayli zorda....

poyraz51 link=topic=85185.msg1017930#msg1017930 date=1439560378' Alıntı:
Sevgili çiftçi kardeşlerimi birçoğumuz büyükbaş ve küçükbaş hayvan üretiyoruz kuzularımızı ve danalarımızı yerigeliyor düve yada ineklerimizi kestiriyoruz...
lakin benim kafama hep takılıyor ben hayvanımıkesdirdiğim zaman hayvanımın kellesinin, derisinin ciğerlerinin ,işkembesinin parası bana ödenmiyor ve bu organlar yanisakatatlar kasapreyonlarında güzel fiyatlara satılıyor...ayrıca kuzuda yada sığırda deforme olmuş bir karaciğerin değeri sığırda 10kg et fiyatından koyunda 1kgm etfiyatından hayvan sahibinden düşülüyor bana ödemediği organın parasını benden alıyorlar..artı kimiyerdeyüzde 3 kimiyerdeyüzde 2 fire düşülüyor karkas et ağırlığından ...birde hesaplanan firesiz karkasın tutarından ayrıca paradan fire düşülüyor ..sizlere soruyorum lütfen beni aydınlatırmısınız malınıkesdiren vatandaşı gözünün önünde soyuyorlarmı bana öyle geliyor çünki...

Hayvancılıkta, üreticiyi öpmek için geliştirilmiş otomatik yolma düzeneklerinden biri.

Düşünce ve sorular tamamı ile haklı. Çünkü:

- ete hayvan kestirildiğinde, iç sakatlar ve aslında bunların en önemlisi olan 'ciğer' fiyata dahil edilmez. Sizden bedavaya alınır.

Ama bu organda bozukluk söz konusu ise, fiyatı sizden düşülür. Yani kasap risk kabul etmez. Tüm maliyetler üreticiye kitlenir.

Şimdi daha can alıcı soruyu soralım:

Ciğerin maddi bir değeri varsa, neden parası ödenmiyor?

Tüm üreticiler bu haksızlığın farkında. Lakin çözümünü bilmiyor. Bu konu özel piyasa ekonomisi kapsamında olduğundan devlet müdehale etmez. Hakkımızı biz arayacağız. Nasıl yapıyoruz?

1- akşama kahveye gidiyoruz. '...... İlçesinde adam hayvan kestirmiş, ciğerleri de tartarsanız veririm, yoksa satmıyorum, demiş. Kasap çaresiz kabul etmiş. Tartımda ciğer de tarttırılmış, çatır çatır parasını almış' diye anlatıyoruz.

2-) yani palavra atıyoruz. Bakın Bu yalan değil. Bu Palavra.

(Palavra: karşıdakinden maddi kazanç beklenmeden söylenen yalan)

3-) son olarak 'bir daha hayvan kestirirken ben de ciğerleri hesaba sokturucam. Sokmuyorlarsa kendileri bilirler. Bu ne yav. Enayi miyiz biz? Bozuksa parasını düş, sağlansa parasını ödeme' diye gaz veriyoruz.

4-) bu konuşmayı çevrede her girdiğimiz hayvancılık ortamında yapıyoruz.

5-) Eğer 1 kez dahi ciğerleri hesaba dahil ettirirseniz olay biter. O noktadan sonra çevredeki herkes aynı şartı koşacaktır.

Hepimize ayarlı olsun. Bir hakkımızı kurtardık.

Imza: kuyuya taş atan deli.

• Beğen
Tepkiler: dombra

sebazios link=topic=85185.msg1018403#msg1018403 date=1439801056' Alıntı:
Hayvancılıkta, üreticiyi öpmek için geliştirilmiş otomatik yolma düzeneklerinden biri.

Düşünce ve sorular tamamı ile haklı. Çünkü:

- ete hayvan kestirildiğinde, iç sakatlar ve aslında bunların en önemlisi olan 'ciğer' fiyata dahil edilmez. Sizden bedavaya alınır.

Ama bu organda bozukluk söz konusu ise, fiyatı sizden düşülür. Yani kasap risk kabul etmez. Tüm maliyetler üreticiye kitlenir.

Şimdi daha can alıcı soruyu soralım:

Ciğerin maddi bir değeri varsa, neden parası ödenmiyor?

Tüm üreticiler bu haksızlığın farkında. Lakin çözümünü bilmiyor. Bu konu özel piyasa ekonomisi kapsamında olduğundan devlet müdehale etmez. Hakkımızı biz arayacağız. Nasıl yapıyoruz?

1- akşama kahveye gidiyoruz. '...... İlçesinde adam hayvan kestirmiş, ciğerleri de tartarsanız veririm, yoksa satmıyorum, demiş. Kasap çaresiz kabul etmiş. Tartımda ciğer de tarttırılmış, çatır çatır parasını almış' diye anlatıyoruz.

2-) yani palavra atıyoruz. Bakın Bu yalan değil. Bu Palavra.

(Palavra: karşıdakinden maddi kazanç beklenmeden söylenen yalan)

3-) son olarak 'bir daha hayvan kestirirken ben de ciğerleri hesaba sokturucam. Sokmuyorlarsa kendileri bilirler. Bu ne yav. Enayi miyiz biz? Bozuksa parasını düş, sağlansa parasını ödeme' diye gaz veriyoruz.

4-) bu konuşmayı çevrede her girdiğimiz hayvancılık ortamında yapıyoruz.

5-) Eğer 1 kez dahi ciğerleri hesaba dahil ettirirseniz olay biter. O noktadan sonra çevredeki herkes aynı şartı koşacaktır.

Hepimize ayarlı olsun. Bir hakkımızı kurtardık.

Imza: kuyuya taş atan deli.
Abi heralde çoktandır kesim yaptırmıyosun çoğu yerde artık ciğerli tartılıyor :)

Dün daha kestirdim :)

ahmtkskr link=topic=85185.msg1019059#msg1019059 date=1440044228' Alıntı:
Abi heralde çoktandır kesim yaptırmıyosun çoğu yerde artık ciğerli tartılıyor :)

Dün daha kestirdim :)

Son bir ay içinde 3 kez kestirdim. Durum bizde hala aynı.

Ama bilgi vermen iyi oldu. Bundan sonra ciğer katılmıyorsa kestirmem. Bilgi için sağ ol.

Bu arada kaçtan kestirdin?

sebazios link=topic=85185.msg1019063#msg1019063 date=1440048325' Alıntı:
Son bir ay içinde 3 kez kestirdim. Durum bizde hala aynı.

Ama bilgi vermen iyi oldu. Bundan sonra ciğer katılmıyorsa kestirmem. Bilgi için sağ ol.

Bu arada kaçtan kestirdin?
23 ten kestirdim abi.

canlıfiyat karkas fiyatından oldukça düşük kardeşim artı randımanlı bir danayada kuzunun karkas ağırlığı canlı ağırlığının yüzde 55ine yüzde atmışına tekabül eer...

Ben şöyle anlatayım kesiciye kar olarak deri sakat kalır yani kesici senden aldığı etten kar edemeZ . Senden kaça aldıysa onu satar hayvan başı mezbehaneye belirli bir para öder buda yöre yöre değişir . Senin hesap ettiğin paraları türkiyenin hiç bir yerinde o fiyatı tutmaz senden kesicinin kazandığı kilogram başı 50 krş falan kazanır buda 300 kg hayvanda 150 tl eder. Bazende kesici zararına çalışır o günü kurtarmak işinde bir süreklilik kazanmak için.
Şöyle anlatayım 50 hayvan kesen bir kesiciyi ele alırsak ortalama 250 gelse 12500 eder onuda elli kuruşla çarparsak 6250 tl eder ortalama karı şimdi üç yüz bin tl lik bir ticarette kesici 6250kazanmış çokmu?

Mezbehanedekileri kasaplara gelince hayvan kestirirken kasapları uyarın usul neyse ondan yapmasını isteyin hepiniz bilirsiniz nasıl kesildiğini mezbehanedeki kasaplar sizin gözünüze baka baka etinizi çalabilirler burası bir gerçek buna nasıl engel olabilirsiniz orada onlara bağırıp çağırarak ,rüşvet vererek yada kesiciyi bir daha hayvan kestirmemekle tehdit ederek mani olabilirsiniz
Bunları yazdıklarımı atadan dededen besici ayrıyetten kesici olarak yazıyorum saygılarımla ...!

turgut bey ereğli de kesilen karkas etten yüe 3 fire artı bu fireden sonra tutan ağırlığın kesim fiyatıyla çarpımından ortaya çıkan mebla dan yüzde birde fire düşüyor.. borda paradan fire düşmedile etten düşülen fireyide yüzde 2düştüler geçen birkasapla görüştüm kırmızı et üreticileribirliğindan onlarda fireyi yüzde bir düşüyorlar yani herkes kafasına göre üreticiden para kesiyor tüccarlar aldıkları boğa altı düveleri hemen götürüp kesdiriyor 250 500 lirakar edecem diye insanımız bilincsiz