İthal traktör almak ülkemiz için daha çok fayda sağlıyor.

Evet yanlış duymadınız değerli trakkulüp ailesi. ithal traktör almak devlete yerli traktör almaktan daha çok fayda sağlıyor maalesef.Yanlış anlamanızı istemem bende yerli traktörleri avrupa traktörlerin hepsinden çok seviyorum ama gerçek ortada.Mesela 130 bin tlye ithal traktör aldığımızı farzedelim bunun en az 30 bin tlsi vergiye dahil oluyor ve direk devletimizin kasasına gidiyor.Yani o 30 bin tl şahış kasasına değil direkt olarak devletimizin hazinesine gidiyor.130000 tl yede yerli bir traktör aldığımızı düşünelim bu yerli traktörün fiyatını devlet belirlemiyor nede olsa gümrük vergiside yok.Yerli traktöre ithal parası veriyoruz ama verdiğimiz kaç bin tl nereye gidiyor peki.Yanlış anlaşılmasın ben yerli traktör almayalım demiyorum kesinlikle, çiftçimizin o parayı alın teriyle o kadar zorluklar içerisinde kazanıp birde yerli diye güvenip traktör alırken dost kazığı yemesini içime sindiremiyorum sadece.
Hem yerli bahanesiyle kaliteden uzak traktörleri bizim vatanseverlik duygumuzu kullanarak bize satıyorlar hemde arıza yapınca ne olursa olsun kullanıcı hatası diyorlar.Sizler hangi(avrupa traktörler) claas ın, hangi fendt in, hangi mf nin, hangi nh nin sıfır aldıktan sonra hemen bikaç ay içinde arıza yaptığını gördünüz.Tabi istisnalar hariç.Tamam arıza yapıcak kul yapımı tabiki ama vatanseverliğimizi kullanarakda kalitesiz mallar bize böyle satılamazki.Yerli diye 60 bin tl etmeyen traktöre 90 bin tl veriyoruz 30bin tl tabiki devlete falan gitmiyor.
Hepimiz piyon görevindeyiz aslında bizi hep yem uyapıyorlar vatanseverliğimizi kullanarak.
Kısacası hem o kadar zorluğun içinde gece gündüz çalışarak para kazanıpta göz göre göre aynı parayı verip daha kalitesiz bir traktörü almak akıl karı değil aslında.Birde yerli diye o kadar para sayıp parayı sadece şirket sahiplerine kazandırmak yerine ithal traktör alıp hem devletimize daha çok kazandırıp hemde kaliteli traktör kullanmak bizimde hakkımız.Maalesef acı ama gerçek.
Neden paramla rezil olayımki...
Değerli çiftçi abilerim sizinde yorumlarınızı bekliyorum...

Ynt: İthal traktör almak ülkemiz için daha çok fayda sağlıyor.

Isin görünen kısmında hesabin doğru ama yerlide Para ülkemde kalıyor dönüyor dolaşıyor devletin kasasına giriyor.
Pahalı olmasının nedeni ülkede üretim yapmak çok maliyetli ister tarım ister sanayi olsun bu böyle

Yanlış önermedir.

Bir malı ülke içinde üretmek, sağladığı istihdam, ekonomik canlılık, dış ticaret, cari açık, dışa bağlılık ve (hepsinden önemlisi) teknoloji gelişimi açısından, dış alım ile kıyaslanamayacak kadar faydalıdır.

Ha şu denebilir. Ithal traktörden sağlanan anlık vergi kazancı, yerli traktörden fazladır.

sebazios link=topic=85193.msg1018023#msg1018023 date=1439622208' Alıntı:
Yanlış önermedir.

Bir malı ülke içinde üretmek, sağladığı istihdam, ekonomik canlılık, dış ticaret, cari açık, dışa bağlılık ve (hepsinden önemlisi) teknoloji gelişimi açısından, dış alım ile kıyaslanamayacak kadar faydalıdır.

Ha şu denebilir. Ithal traktörden sağlanan anlık vergi kazancı, yerli traktörden fazladır.

doğru, ithalden alınan yüksek verginin sebepleri de, bu yazdığın yararları sağlamamasından ötürü, aradaki farkı kapatmak için alınan, bir nevi fark ödemesi gibi bir şey...

Hiç yerli veya ithal sıfır traktör almadığım için, traktör satışından devletin nekadar KDV aldığını bilmiyorum. Ancak şirketler o traktörü oluştururken satın aldığı tekere, hortuma, metale, dişliye, rulmana vs ye %18 KDV öderler. Dolayısıyla traktör yurt içindeki yerli üretim malzemeden oluşturulursa ülke ekonomisine vergi anlamında bir girdi sağlanır.

Yurt dışından gelen motor için zaten ithal traktöre ödenen gümrük vergisi vs ithalat yapan şirket tarafından yine devlete ödenir.
traktör üretip satan X firması KDV ' ler ve gümrük vergileri vs dışında karında da vergi öder. Bu Limited şirketlerden yılın 4 döneminde geçici vergi adı altında, karının %20 si oranında oranında alınır. Yani x firması ocak-şubat-mart aylarında, piyasadan traktör parçaları alıp, bu parçaları birleştirip traktör imal edip satarsa ve bu süreçte atıyorum 100 bin tl kar elde ederse bunun 20 bin TL ' si devlete vergi olarak ödenir. Anonim şirketlerin vergi mevzuatı nedir bilmiyorum ama devlet kar üzerinde her türlü vergi alır merak etmeyin, hatta ticaretin içine girip dönen vergileri bir görseniz bukadar paranın nereye gittiğini anlamakta güçlük çekersiniz. En azından ben çekiyorum.

Sonuç olarak Ülkemizde üretim yapan firma işçi çalıştırır ekonomiye can verir, devlet işçinin maaşından vergi alır. Asgari ücretli çalışanın 1 aylık SGK maliyeti şirkete 420 tl civarındadır bu parada devlete gider. Üretimde kullandığı sarf malzeme ve traktör birleşenlerini alırken vergi öder buda devlete gider, kar elde eder devlet kardan vergi alır buda devlete gider. Para memlekette kalır, üretim artar, ithalat azalır, cari açık kapanır vs.

Keşke daha kaliteli üretim olsa da herkes gönül rahatlığı ile yerli traktöre binse...

55-46 link=topic=85193.msg1018016#msg1018016 date=1439616239' Alıntı:
Isin görünen kısmında hesabin doğru ama yerlide Para ülkemde kalıyor dönüyor dolaşıyor devletin kasasına giriyor.
Pahalı olmasının nedeni ülkede üretim yapmak çok maliyetli ister tarım ister sanayi olsun bu böyle
Kardeşim bu şirketlerin devlet şirketleri değilde özel şirketler olduğunu unutmamak lazım

stulu link=topic=85193.msg1018022#msg1018022 date=1439620671' Alıntı:
Ekonomi bilgisi olmadan sadece duygusal sebeplerle yazılmış bir yazı.
Abi affına sığınarak söylüyorum üniversitede ekonomi okumasamda az çok ekonomi bilgim var bu şirketler devlet şirketi değil sonuçta hepsi özel şirket.Zeynep erkunt döneminden sonraki dönemde muhtemelen erkunt traktör yabancı şirketler tarafından satın alınır

sebazios link=topic=85193.msg1018023#msg1018023 date=1439622208' Alıntı:
Yanlış önermedir.

Abi ülke içinde üretmek hepimiz için büyük bir gurur ama kalite olmadan, o parayı haketmeden Türk çiftçisine satıp sonrada malının arkasında durmamak büyük ayıp değilmi.
Sonuçta senin benim gibi çiftçilerinde kaliteli mkineler kullanmaya hakkı yokmu

Vatansever87 link=topic=85193.msg1018034#msg1018034 date=1439631664' Alıntı:
Hiç yerli veya ithal sıfır traktör almadığım için, traktör satışından devletin nekadar KDV aldığını bilmiyorum. Ancak şirketler o traktörü oluştururken satın aldığı tekere, hortuma, metale, dişliye, rulmana vs ye %18 KDV öderler. Dolayısıyla traktör yurt içindeki yerli üretim malzemeden oluşturulursa ülke ekonomisine vergi anlamında bir girdi sağlanır.

Yurt dışından gelen motor için zaten ithal traktöre ödenen gümrük vergisi vs ithalat yapan şirket tarafından yine devlete ödenir.
traktör üretip satan X firması KDV ' ler ve gümrük vergileri vs dışında karında da vergi öder. Bu Limited şirketlerden yılın 4 döneminde geçici vergi adı altında, karının %20 si oranında oranında alınır. Yani x firması ocak-şubat-mart aylarında, piyasadan traktör parçaları alıp, bu parçaları birleştirip traktör imal edip satarsa ve bu süreçte atıyorum 100 bin tl kar elde ederse bunun 20 bin TL ' si devlete vergi olarak ödenir. Anonim şirketlerin vergi mevzuatı nedir bilmiyorum ama devlet kar üzerinde her türlü vergi alır merak etmeyin, hatta ticaretin içine girip dönen vergileri bir görseniz bukadar paranın nereye gittiğini anlamakta güçlük çekersiniz. En azından ben çekiyorum.

Sonuç olarak Ülkemizde üretim yapan firma işçi çalıştırır ekonomiye can verir, devlet işçinin maaşından vergi alır. Asgari ücretli çalışanın 1 aylık SGK maliyeti şirkete 420 tl civarındadır bu parada devlete gider. Üretimde kullandığı sarf malzeme ve traktör birleşenlerini alırken vergi öder buda devlete gider, kar elde eder devlet kardan vergi alır buda devlete gider. Para memlekette kalır, üretim artar, ithalat azalır, cari açık kapanır vs.

Keşke daha kaliteli üretim olsa da herkes gönül rahatlığı ile yerli traktöre binse...
Abi çiftçinin vatanseverlik duygusunu kullanıp 60 bin tl lik traktörü 90 bin tlye satmak akıl karımı...
Fiyatları kendileri belirleyip satıyorlar.
Bunu kabullenelim artık yerli firmaların çoğu hiç çiftçiyi düşünmedi ve düşünmeyecek onlar sadece bu işin para boyutunu düşünüyorlar
Abi yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı ama hangi yerli marka traktörünün arkasında duruyor

Sinan5858 link=topic=85193.msg1018057#msg1018057 date=1439638007' Alıntı:
Abi çiftçinin vatanseverlik duygusunu kullanıp 60 bin tl lik traktörü 90 bin tlye satmak akıl karımı...
Fiyatları kendileri belirleyip satıyorlar.
Bunu kabullenelim artık yerli firmaların çoğu hiç çiftçiyi düşünmedi ve düşünmeyecek onlar sadece bu işin para boyutunu düşünüyorlar
Abi yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı ama hangi yerli marka traktörünün arkasında duruyor

Belirttiğiniz tüm konularda hemfikiriz, bende sadece olayın vergi boyutunu ele aldım. Ne yazık ki tüm üreticilerin önceliği para oluyor...

Sinan5858 link=topic=85193.msg1018052#msg1018052 date=1439637136' Alıntı:
Kardeşim bu şirketlerin devlet şirketleri değilde özel şirketler olduğunu unutmamak lazım
hiç farketmez ülke sınırlarında olduktan sonra fabridaki tuvaletin içindeki tuvalet kağıdına bile vergi ödüyor ;)
Yani erkuntu baz alalim ordaki işçi maaşlarıni aldi harcarken devlete vergi öder
Erkunt fabrikası elektrik su giderlerine vergi öder
Erkunt sattığı traktore zaten vergi öder
Erkunt nakliye sirasinda kullandığı akaryakita vergi oder
Uretirken kullandigi hammaddeye vergi öder
Ordaki mühendis çiğnedigi sakiza bile vergi oder
Kisacasi para ülke topraklarinda kaldığı zaman illaki devlete dönecektir

55-46 link=topic=85193.msg1018061#msg1018061 date=1439638573' Alıntı:
hiç farketmez ülke sınırlarında olduktan sonra fabridaki tuvaletin içindeki tuvalet kağıdına bile vergi ödüyor ;)
Yani erkuntu baz alalim ordaki işçi maaşlarıni aldi harcarken devlete vergi öder
Erkunt fabrikası elektrik su giderlerine vergi öder
Erkunt sattığı traktore zaten vergi öder
Erkunt nakliye sirasinda kullandığı akaryakita vergi oder
Uretirken kullandigi hammaddeye vergi öder
Ordaki mühendis çiğnedigi sakiza bile vergi oder
Kisacasi para ülke topraklarinda kaldığı zaman illaki devlete dönecektir
Kardeşim erkunt u severim ama
Traktör arızalanır servisi bakma<,
Nedense hep kullanıcı hatası der,
Malının arkasında hiçbir zaman durmaz,
Çiftçiden haketmediği kadar para alır artık şunu anlayın kardeşim kimse çitçiyi düşünmüyor artık.Bu firmalar bu kadar vatanını milletini düşünseydi emin ol çiftçinin dalına bu kadar binip bu kadar fazladan para almazlardı kardeşim.Peki sen, ben tüm trakkuluğ ailesi devletimizi düşünüyoruz ama kimse kusura bakmasın kimse çifçiyi, vatandaşı adam yerine koymuyor.Sen bu vergilerin çoğunun devlet kasasınamı gittiğini sanıyorsun kardeşim.Mazotu 2.5 liradan ülkeye girip 4,5 liraya bize satılıyorsa,
Kaçak kullanılan elektriğinde faturası bize kesilirse,
Çiftçi kendi kuyusundan çıkardığı suya bile yıllık vergi ödüyosa,
Yurt dışından gelen taşıtlardan YÜZDE 174 ötv alıyorsa, KDV yi hesaba katmadım bile yurt dışından 180 bin tlye alınan araç 400 bin tl ye satılıyor canım memleketimin güzel insanlarına,
O zaman kardeşim kimse kusura bakmasın...
Vatandan, milletten alınan paranın çoğunun nereye gittiği bile belli değil hepimiz en azından haberlerde bile görüyoruz 'ALLAH' a şükür.

55-46 link=topic=85193.msg1018067#msg1018067 date=1439639985' Alıntı:
Daldan dala atlamişsin ben erkuntu baz alalım dedim nereye çektin
Anlatmak istediğimi inşallah ben anlatabilmisimdir
Kardeşim konu erkuntsa sana kısaca açıklayım;
Erkunt gerçek manada kaliteli traktör üretiyormu hayır,
Traktörü arıza yaptığında malının arkasında duruyormu hayır,
E birde çiftçiden haketmediği paraları alıyor.
Bu yerli firmaların çoğunda geçerli sadece erkunt için geçerli değil,
Kardeşim göz göre göre kendi firmalarımızdan kazık yemeye çalışıyorsunuz ben daha ne diyim.
Eğer yerli firmalar senin dediğin gibi vatanı milleti düşünseydi şu anda ülke olarak çok daha iii biyerdeydik.
Sen şimdi muhtemelen konuyu başka şeylere çekmeye çalışacaksın kardeşim.
Yerli firmaların hiçbiri vatan, millet derdinde değil kardeşim, hepsi çiftçi kazıklayıp 3-5 kuruş daha fazla kazanma derdinde.
Madem o kadar memleketi düşünüyosunuz, memleketi düşünmeyen yerli firmalardan traktör almayın...

Birde şu var ki ithal maldan alınan vergi az bile ithalden daha az vergi alırsan herkes de bir vw mercedes hastalığı var bu vergilerle bile çık caddeye herkezse vw mercedes bmw dolu vergiler düşük olursa neler olur sen düşün cari açıkdan ülke batar.
Yanlış olan bişey yok mu var tabiki cari açık olmasın diye alınan vergi ile yerli üretici teşvik edilse herşey 10 numara olur
Şimdi sen düşün elin avrupalisi getirse buğdayini gümrük vergisine karşı senle ayni fiyattan satsa burda ulan bu ne iş dersin
Ama mazot gübre ucuz teşvik fazla üretim maliyeti az seni sormaya gerek yok
İşte mesele sanayidede böyle yerlide o kadar ucuza uretemiyor 60 binlik motoru 90 a satıyor demek kolay
Hadi koçu geçelim o tutturmus pazara kendini ama erkunt tumosan basak pazar payini arttırmak için 3-5 ucuza vereyim demezmi maliyet fazla olunca diyemiyor

55-46 link=topic=85193.msg1018069#msg1018069 date=1439640616' Alıntı:
Birde şu var ki ithal maldan alınan vergi az bile ithalden daha az vergi alırsan herkes de bir vw mercedes hastalığı var bu vergilerle bile çık caddeye herkezse vw mercedes bmw dolu vergiler düşük olursa neler olur sen düşün cari açıkdan ülke batar.
Yanlış olan bişey yok mu var tabiki cari açık olmasın diye alınan vergi ile yerli üretici teşvik edilse herşey 10 numara olur
Şimdi sen düşün elin avrupalisi getirse buğdayini gümrük vergisine karşı senle ayni fiyattan satsa burda ulan bu ne iş dersin
Ama mazot gübre ucuz teşvik fazla üretim maliyeti az seni sormaya gerek yok
İşte mesele sanayidede böyle yerlide o kadar ucuza uretemiyor 60 binlik motoru 90 a satıyor demek kolay
Hadi koçu geçelim o tutturmus pazara kendini ama erkunt tumosan basak pazar payini arttırmak için 3-5 ucuza vereyim demezmi maliyet fazla olunca diyemiyor
Kardeşim sen ne dediğinin farkındamısın 180 bin tl lik arabayı 400 bin tlye satarken alınan 220 bin tt lik vergiye az demek akıl işi değil.220 bin tl sadece 1 araçtan alınıyosa bana tutupta cari açıktan bahsetmeye hakkın yok kusura bakma kardeşim...

aslan26 link=topic=85193.msg1018073#msg1018073 date=1439641258' Alıntı:
Bunları boşverin koskoca devlet traktördeki vergiye kalmadıya traktörden almasa pulluktan alır, römorktan alır yine alır o vergisini[emoji2]
Abi yani çiftçi hertürlü kazıklanır kafaya takmayın diyosun...

Sinan5858 link=topic=85193.msg1018074#msg1018074 date=1439641472' Alıntı:
Abi yani çiftçi hertürlü kazıklanır kafaya takmayın diyosun...
Işin özü devlet vergi alacaksa nasıl nasıl alır vergide çiftçisi, esnafı ,sanayicisi pek fark etmez yeterki devlet vergi almak istesin.