Bu pulluğun değeri ne kadar?

Genelde pulluk kulanmayız yüzlük kiltvatör ile tarlaları işleyip ekeriz bu puluğu kiltvatör ramork vs yapan ustada gürdüm öyle gözüm takıldı ne kadar dedim sahibi 4 bin istiyormuş aydın marka 4 + 1, 14 16 inc ayarlı profil şase pek anlamıyorum ama ağır galiba bunu 3.105 çeker mi 4000 tl eder alınır mı bu pulluk :)

Ynt: Bu pulluğun değeri ne kadar?

Bunun aynısından bizim köydede var 16 inç ayarinda 6430 john deere traktör çekiyor senin traktörde 14 inçte çeker veya cekemezsse +1 ini sokersin pulluk sağlamsa bence 4000 e bedava bunun sıfır 3 lusunu alamazsin şimdi o paraya.

sebazios link=topic=85197.msg1018064#msg1018064 date=1439639593' Alıntı:
pullukada dipkazanada yabancıyız abi kendimi bildim bileli hep tarlaları kiltvatör ile süreriz oda en fazla 20 25 cm derine işler tarlayı bazı yerlerde 25 cmnin altı corqk beyaz toprak cıkar bazı yerlerdede hiç beyaz toprak cıkmaz taş yok zaten bizde, soruma gelirsek ise bu sene ye bu pulluğu yada şimdi atacağım alaeti atacam onun fiyatıda 5 bin en son amaclarının farklı olduğunu yazdıklarınızdan az cok bilyorum ama ikisinden birini secmek zorunda olsaydın hangisini secerdin bu yıl için tarlalarımız kuru tarım onu bilyosun zaten :)

aslan26 link=topic=85197.msg1018075#msg1018075 date=1439641646' Alıntı:
Bunun aynısından bizim köydede var 16 inç ayarinda 6430 john deere traktör çekiyor senin traktörde 14 inçte çeker veya cekemezsse +1 ini sokersin pulluk sağlamsa bence 4000 e bedava bunun sıfır 3 lusunu alamazsin şimdi o paraya.
sahibiyle konuştum en son 3750 ye bırakırım dedi acıkcası güvenmiyorum 105 in bunu 5 lide cekeceğini olmadı dediğin şekil nasip olur alırsak son ayağını sökeriz :)
' Ahmet ARSLAN ' link=topic=85197.msg1018076#msg1018076 date=1439641762' Alıntı:
Arazi yapınız nasıl bilmiyorum ama 3105 rahat çeker bunu.
inşAllah :)

Arslanlar 5070 link=topic=85197.msg1018084#msg1018084 date=1439644035' Alıntı:
pullukada dipkazanada yabancıyız abi kendimi bildim bileli hep tarlaları kiltvatör ile süreriz oda en fazla 20 25 cm derine işler tarlayı bazı yerlerde 25 cmnin altı corqk beyaz toprak cıkar bazı yerlerdede hiç beyaz toprak cıkmaz taş yok zaten bizde, soruma gelirsek ise bu sene ye bu pulluğu yada şimdi atacağım alaeti atacam onun fiyatıda 5 bin en son amaclarının farklı olduğunu yazdıklarınızdan az cok bilyorum ama ikisinden birini secmek zorunda olsaydın hangisini secerdin bu yıl için tarlalarımız kuru tarım onu bilyosun zaten :)

sahibiyle konuştum en son 3750 ye bırakırım dedi acıkcası güvenmiyorum 105 in bunu 5 lide cekeceğini olmadı dediğin şekil nasip olur alırsak son ayağını sökeriz :) inşAllah :)

Hebun zor soru.

Şimdi riper ' i al desem, çekerken küfür edicen. Riper çekmek hem pulluğa göre zordur (traktörü hem yorar, hem de daha fazla yaktırır) hem de çektiğin yeri tekrar hazır hale getirmek uğraştırır.

Riper çektiğin yere, hele kurakta çekildiyse, bu yıl birşey ekmeyip, baharda yazlık bitki ekmek en iyi seçenek. O nedenle özellikle bu yıl tekrar arpa buğday ekeceğin yerlere çekmen (işçilik açısından) doğru olmaz.

Pullukta ise bu sıkıntı yok.

En iyisi şöyle yapalım. Sen ne ekeceğini söyle, ben öneride bulunayım.

aslan26 link=topic=85197.msg1018096#msg1018096 date=1439646728' Alıntı:
Sahibine sorsana abi hangi traktöre takıp kullanmis o belki sana bir fikir verir .
sordum ts 110 dedi ama rampalı yerlerde sıkıntı oluyormuş o yüzden rampa hariç normal eğimli ve düz yerlerde 105 ceker dedi kardeşim :)
sebazios link=topic=85197.msg1018174#msg1018174 date=1439684830' Alıntı:
Hebun zor soru.

Şimdi riper ' i al desem, çekerken küfür edicen. Riper çekmek hem pulluğa göre zordur (traktörü hem yorar, hem de daha fazla yaktırır) hem de çektiğin yeri tekrar hazır hale getirmek uğraştırır.

Riper çektiğin yere, hele kurakta çekildiyse, bu yıl birşey ekmeyip, baharda yazlık bitki ekmek en iyi seçenek. O nedenle özellikle bu yıl tekrar arpa buğday ekeceğin yerlere çekmen (işçilik açısından) doğru olmaz.

Pullukta ise bu sıkıntı yok.

En iyisi şöyle yapalım. Sen ne ekeceğini söyle, ben öneride bulunayım.
abi ekeceğim yerler her sene buğday ekilir yer yıl farklı çeşit buğday ekilir hiç nadasa falan bırakılmaz 3 4 yılda birde sırayla mercimek ekilir bu kadar abi :)

Arslanlar 5070 link=topic=85197.msg1018179#msg1018179 date=1439708881' Alıntı:
abi ekeceğim yerler her sene buğday ekilir yer yıl farklı çeşit buğday ekilir hiç nadasa falan bırakılmaz 3 4 yılda birde sırayla mercimek ekilir bu kadar abi :)

Ortalama 3-4 yılda bir tarlaların riper ile patlatılması iyidir. Lakin her yıl hububat ekimi yapılıyorsa, pulluk daha doğru bir seçenek.

alifatiherturk link=topic=85197.msg1018197#msg1018197 date=1439717509' Alıntı:
Elimizde bi tane 4lu pimkesen aydin pulluk var. Zamaninda babam kurtagzi var diye alpler yerine bunu almis. Gecenlerde ekipman alırken takasa verelim dedik. Ne bir kırık ne çatlak ne de bir kaynağı var. 500 lira eder dediler. Ikinci eli zayif bi marka

Bu olay markadan öte, pulluğun türünden kaynaklanan bir durum.

Pim kesen pulluklar hem standart deveboynu, hem de otomatik pulluklarda nazaran kullanışsızdırlar. Bu kullanışsızlıkları, marka farketmeksizin talebi azaltır fiyatlarını düşürüyor.

Açmak gerekirse:

Otomatik bir pulluk, taştan, kütükten etkilenmeden işini yapar. Taşlı arazi için bitirimdir. Kullanımı kolay ve pratik pulluklardır.

Klasik deve boynı pulluklar ise, son limitlerine kadar darbelere dayanır. Gerektiğinde taşı söker, gerektiğinde üstünden atlar, yapabilirse traktörü durdurur. Bu nedenle ufak tefek taşlardan arıza çıkartmaz. Çikarttığı zaman (oku kırma, anayı yamultma, biçağı-cıvataları koparma vs) tam arıza çıkartır ama o noktaya kafadar durmaz.

Pim kesen pulluklar ise, diğer iki ü türün aksine, ana aksama zarar vermemek için ufak ve basit darbelerde sigorta primimi keser. Bu çalışma şekli uzun vadede pulluğu korusa da, kısa vadede (özellikle taşlı arazilerde çalışırken) ciddi zaman kayıplarına neden olur.

Çünkü her kesilen pim, durup değiştirme esnasında zaman kaybına neden olur. 100 kg ağırlığında olan bir kulapı yerine oturtmak ise, iş ve emek bakımından tam bir işkencedir. Bu duruma cıvata maliyetini de ekleyince, pim kesme özelliği (dolayısı ile pim kesen pulluklar) tüm cazibesini kaybeder.

En kötüsü de, bu pullukları kaynak ile sabit bulluğa çevirmek sağlıksızdır. Kaynağı gördüğü yerden kırılma ve bükülme yapar oklar.

Yukarıdaki nedenlerden dolayı pim kesen pullukların hem sıfırlarına rağbet yok iken, ikinci ellerinin de değerleri çok düşüktür.

Ha buna bir de ekipman satıcılarının ikinci el ürünlere karşı gösterdiği ölücülüğü ekleyince, başınıza gelen durumlar ortaya çıkar.

Kısaca, firmalara ait olumsuz gördüğümüz şeyleri eleştirme hakkımız var. Lakin bunu hak yemeden yapmalıyız.