Yeni doğum yapan ineklerde sütün pik seviyesi nasıl tahmin edilir? Bunun önemi nedir?

Yeni doğum yapan ineklerde sütün pik seviyesi nasıl tahmin edilir? Bunun önemi nedir?

İneklerin pik seviyesinin tahmini:

- Doğumdan sonraki 5.inci günde sağılan sütün 12-13 litre fazlası pik seviyesidir. Örneğin; doğumdan 5 gün sonra 20 litre süt veren bir inek 20+12/13=32-33 litre ile pik seviyesine ulaşacaktır.

Bu rakam ilk doğumunu yapan düvelerde 18 kg.dır.

Örnek: 20+18=38 kg. pik seviyesi

Önemi: Eğer bu miktara erişilemiyorsa “yetersiz enerji problemi var” demektir.

Bu durum; süt veriminde istenen seviyeye ulaşamamanın yanısıra ineğin tekrar gebe kalmasında problem yaşanabileceğini, rasyonun özellikle enerji yönünden kontrol edilmesi gerektiğini ya da enerji desteklerinin verilmesi gerektiğini gösterir.

Kaynak: www.egevet.com.tr/teknik_detay.aspx?id=228

Cevap: Yeni doğum yapan ineklerde sütün pik seviyesi nasıl tahmin edilir? Bunun önemi

Arkadaşlar yukarıda yazanları uygulayan var mı? Bizim düve buzağıyalı bugün 5. gün oldu. Bu sabah 13, akşam da 10 litre süt verdi. Yukarıda ki tahmine göre 23+18=41 litre süte göre yemleme yapmam gerekiyor. Bu miktarda ki yemi de düvenin yiyeceğini düşünmüyorum. Sizin önerilerinizi alabilir miyim?

Cevap: Yeni doğum yapan ineklerde sütün pik seviyesi nasıl tahmin edilir? Bunun önemi

ismail Abi bugün 12 kg silaj, 5 kg 21 protein yem, 7 kg arpa kırması ve yiyebildiği kadar saman verdim. Ot balyası veremiyorum. Çünkü başka gebe ineklerde var. Özenirler filan..

Rasyon programına göre yukarıda ki yemler proteinin sağlayağı süt 19 , enerjinin sağlayacığı süt 32 yazıyor. Zaten şuanda önünde kesif yem kalıyor. acaba neyi arttırsam..

Rasyon konusunda çok bilgim yok ama bana enerji fazla gibi geldi hem mısır slajı enerjı ağırlıklı hem arpa kırması

Arpa kırmasıda zaten kesif yem sayılır 5 kg süt yemi 7 kg arpa sıkıntılı gibi

Biraz yonca olsa bu rasyona iyi olacak gibi

Kuru dönem beslemesinede dikkat edilmeli, yanlış beslenrse kuru dönemde doğurunca balon gibi söner hayvan

• Beğen
Tepkiler: insertend

Protein seviyesi bana düşük geldi, konunun uzmanı değilim ama bu tip sorularda genelde duydugum cevap, yüksek verimli inekler için kaba yem olarak 5 kg yonca 1 kg saman 18-20 kg mısır silajı ve süt verimine göre kesif yem ve 2-3 kg kadar da mısır kırması hatta gerekirse bypass yağda kullanıyorlar.

• Beğen

Fabrika yemi kendi içinde dengeli enerji ve protein bakımından yemin başarısı buna bağlı çünkü

21 pro süt yemine biz arpa ekler isek denge enerji bakımından bozulur arpa enerji ağırlıklı

pamuk yada çiçek küspesi ekler isek protein ağırlıklı olduğu için yine denge bozulur

Biz hangi ürün ne değerlerde enerjı ve protein bakımından bileceğiz ve ona göre ölçülü vereceğiz

Adem di zannedersem ismin yanlış ise kusura bakma hesp yapalım protein hesabı
21.pr. süt y.x 5 kg =105

11. pr. arpa x 7 kg=77

105 +77 =182

182 bölü 12 arpa süt yemi toplamı olur = 15 proteine düşer senin süt yemi , benim hesaba göre doğru yaptı isem

Rasyona girilen her şeyin sonuca etkisi olur ki biz bunu bilmeliyiz ama kesif yem olsun ama kaba yem olsun

Kaba yemleride kendi içinde dengeleyebilmeliyiz yonca güzel yem ver sınırsızca olmuyor mısır sılajı güzel yem ver yiyebildiği kadar olmuyor

Ne kadar ekmek o kadar köfte

Tabi sen burada döneme göre yemleme konusunu aradın zannedersem o biraz daha ileride biz rasyon bilgilerini iyice öğrenmeliyiz önce bende dahil hiç kafamda kalmıyor.
Behçet Arı hocanın güzel bilgileri var bu sitede biraz teknik ama önemli bilgiler , faydalanmak isteyene hazine değerinde

• Beğen

Protein seviyesi bana düşük geldi, konunun uzmanı değilim ama bu tip sorularda genelde duydugum cevap, yüksek verimli inekler için kaba yem olarak 5 kg yonca 1 kg saman 18-20 kg mısır silajı ve süt verimine göre kesif yem ve 2-3 kg kadar da mısır kırması hatta gerekirse bypass yağda kullanıyorlar.
Yonca yok bizde ancak yulaf verebilirim. Silajı 20 kiloya arttırıp arpayı azaltıcam biraz. Bypass yağı 1 ay sonra vermeyi düşünüyorum.

Fabrika yemi kendi içinde dengeli enerji ve protein bakımından yemin başarısı buna bağlı çünkü

21 pro süt yemine biz arpa ekler isek denge enerji bakımından bozulur arpa enerji ağırlıklı

pamuk yada çiçek küspesi ekler isek protein ağırlıklı olduğu için yine denge bozulur

Biz hangi ürün ne değerlerde enerjı ve protein bakımından bileceğiz ve ona göre ölçülü vereceğiz

Adem di zannedersem ismin yanlış ise kusura bakma hesp yapalım protein hesabı
21.pr. süt y.x 5 kg =105

11. pr. arpa x 7 kg=77

105 +77 =182

182 bölü 12 arpa süt yemi toplamı olur = 15 proteine düşer senin süt yemi , benim hesaba göre doğru yaptı isem

Rasyona girilen her şeyin sonuca etkisi olur ki biz bunu bilmeliyiz ama kesif yem olsun ama kaba yem olsun

Kaba yemleride kendi içinde dengeleyebilmeliyiz yonca güzel yem ver sınırsızca olmuyor mısır sılajı güzel yem ver yiyebildiği kadar olmuyor

Ne kadar ekmek o kadar köfte

Tabi sen burada döneme göre yemleme konusunu aradın zannedersem o biraz daha ileride biz rasyon bilgilerini iyice öğrenmeliyiz önce bende dahil hiç kafamda kalmıyor.
Behçet Arı hocanın güzel bilgileri var bu sitede biraz teknik ama önemli bilgiler , faydalanmak isteyene hazine değerinde
Ismail Abi ilkine buzağı yapmış bir düve 41 kg süt verebilir mi işte bunu bilmiyorum. Daha önce hiç görmedim. Yem ve silajı arttırıp arpayı biraz düşürücem. Yeni doğum yaptığında ve yemi çok verdiğimizde hayvan çok süt veriyor ama çokta hızlı kilo veriyor. Daha sonra boğasamama problemi oluyor. Evet ismin Adem. :)

Dedigimiz gibi dengeli rasyon enerji ve protein bakimindan bilincli besleme ilkineduve de 40 kg sut cok degil zayiflamazda kizginligi ve boga tutmasida uygun olur
Tum bunlar dengeli besleme ile alakali
Bende senin gibi arpa ezmesi veriyorum hem sagilir a hem besi ye saglira 26 prt. t.k.k. tahil mixs sut ile besiyede besi mixs 20 ile veriyorum kendim yetistirdigim icin arpa yi boyle degerlendiriyorum

• Beğen