200 bas besi çiftliği maliyet ve kâr marjı

Merhabalar forum ' da yeniyim benimde sizler gibi yatırım amaçlı düşüncelerim var.
200 başlık bir besi ciftligi yapmak istiyorum ve bunun kabaca hesapladıgım maliyet ve kar oranını sizlerle paylasmak istiyorum.
Irk seçimim şarole ve limuzin olucak
Fransadan ithal getirmeyo düsünüyorum
1 dana maliyeti bana 4.800tl . bu hayvanlar 4 aylik 300kg da gelicek
Besi süresi 210 gün olarak hesapladim kaba yemlerim slaj çeşitleri ve arpa,buğday,dane misır,tiritikale,yulaf kendi tarlamdan teymin edicem
1 dana günlük maliyeti 11tl
200×11=2.200tl ×210=462.000 yem maliyeti
4.800x200=960.00tl hayvan maliyeti
Gunluk canli artisi 1.700kg - 2 kg
1.7×210=357 +300 =657kg
Et randımanı % 65
350 kg karkas et suanda karkars fiyat 26 tl
350×26=9.100tl
9100×195=1.774.500 tl
195 ' den hesaplamam 5 fire (allah korusunda)
1.774.500-462.00-960.00=352.500 tl
352.500tl -120.00tl iscilik ,elektirik ,mazot, veteriner kaba yem vb
232.500 tl ÷7=33.00 kusur tl aylik gelir sağlıyorum
Hesabımda yanlislik varsa dostlar yorumunuzu ve fikirlerinizi açıgım
İsçi çalistirmayi düsünmüyorum ben babam halledicez inslh.
Bu iş gercekten bu kadar kar bırakır mı?

Ynt: 200 bas besi çiftliği maliyet ve kâr marjı

Soner Efe,
Bende 100 baş için düşünüyorum. IPARD desteğini falan araştırdım. Ama çok teknik gereksinim olduğu için ve AB standartlarında yatırım gerektiği için, daha ucuza yarı açık alan kurmayı düşünüyorum. Verdiğin bilgiler çarpıcı. İthalat izni ile ilgili bildiğim kadarıyla kısıtlamalar var (en son izin verilen rakam 70 baş çiftlikte kayıtlı besinin olması lazım gibi..) sürekli ithalat izni vermiyorlar ve bir çok yan faktör. Ama yerel kaynaklardan temin edersen, tedarik ayağını bitirebilirsin. canlı kg artışı 1 ila 1,5 KG arası olarak biliyorum, araştırmaya devam et bence. çünkü gramajlar bile sonucu oldukça fazla etkiliyor.

Yem ile ilgili hesapların tutabilir, ama yinede biraz risk primi ekle.

verim oranı 65 % oldukça iyi rakam, biraz düşürsen iyi edersin (belki bahsettiğin cinsler verebilir)

Bu gibi düzeltmelerle birlikte muhtemelen karlılığın düşecektir ama yinede besicilik kendi yem bitkin, kendi çiftliğin, iyi alım rakamı ve hayvan refahı dikkate alınarak para bırakan bir iş gibi gözükmekte.

İnşallah hayırlı olur.

Soner efe
senin elinde maden var, sen bunun değerini bilmiyorsun...

200 baş, şorole ve limuzin getirtebilecek imkanın varsa,
böyle bir çiftlik kuracaksan
hiç besi işine girme.
damızlık yap.
getir dişileri avrupadan 100 tane şorole 100 tane limuzin
ırkını hiç bozma, karıştırma, saf kalsınlar.
doğan buzağıları sat. en az tanesini 3500-4000 ' e okutursun.
hem beslemek için uğraşmazsın, masraf etmezsin.
her sene 200 buzağı ortalama 3.500 TL ' den 700.000 TL eder.
ineklerin masrafını hesapla, ne kadar elinde kâr kalacak bulursun.

tekrar yazıyorum.
eğer öyle cins damızlık getirtebiliyorsan, besiciliğe hiç bulaşma, hepsini dişi getir, damızlık buzağı sat.
danayı beslesen nolur ki, en sağlam danayı 7.000 ' e satasın veya kestirisin.
ama öbür türlü hiç beslemeden bir kaç günlük veya haftalık buzağıyı 3,500 - 4,000 ' e rahat satarsın.

15 ay besleyip danayı, düveyi 7000 ' e satmak mı ?
10 günlük buzağıyı 4.000 TL ' ye satmak mı?

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN

Soner efe link=topic=85209.msg1018141#msg1018141 date=1439666033' Alıntı:
Merhabalar forum ' da yeniyim benimde sizler gibi yatırım amaçlı düşüncelerim var.
200 başlık bir besi ciftligi yapmak istiyorum ve bunun kabaca hesapladıgım maliyet ve kar oranını sizlerle paylasmak istiyorum.
Besi süresi 210 gün olarak hesapladim kaba yemlerim slaj çeşitleri ve arpa,buğday,dane misır,tiritikale,yulaf kendi tarlamdan teymin edicem
1.7×210=357 +300 =657kg
Et randımanı % 65
350×26=9.100tl
9100×195=1.774.500 tl
damizlik hayvan isinde 100 bas alti yapsaniz daha verimli olur
Sayi 100 hayvani gecince is biraz kontrolden cikiyor

Soner efe link=topic=85209.msg1018141#msg1018141 date=1439666033' Alıntı:
1.7×210=357 +300 =657kg
Et randımanı % 65
350×26=9.100tl
9100×195=1.774.500 tl
maalesef bırakmaz. sadece hayvancılık için değil, tüm sektörler için kağıt üzeri hesaplama hiç bir zaman doğruyu vermez. işin içine girdiğiniz de olayın rengi değişecektir.

Hayvancılıkta şunu öğrendim .En verimli işletmeler 100 başı geçmeyen aile işletmeleri.Birde kağıt üzerindeki hesaplarla ,b.k içindeki hesapların birbirini tutmadığı.Çevremde çok iflas edenleri gördüm.Başarılı olmak için aileden hayvancı olmak gerekir sanıyorum. Hayvancılığın sorunlarıyla ilgili konuları iyice araştır..Artık her hangi bir eğitim almadan ne tarım da ne hayvancılık ta başarı sağlanamayacak sanırım.Moralini bozduysamda kusura bakma,enerjini daha değişik konularda değerlendir..Sayılı zenginlerin oğulları dahi müdür olarak işe başlamıyorlar.Arkanı devlet babaya dayayıp bir şeyler yapmak istiyorsan,inanki paranın yarısı dahi eline geçmez ,yarı yolda kalırsın..

• Beğen
Tepkiler: Blackview

Gassal link=topic=85209.msg1020743#msg1020743 date=1441124228' Alıntı:
maalesef bırakmaz. sadece hayvancılık için değil, tüm sektörler için kağıt üzeri hesaplama hiç bir zaman doğruyu vermez. işin içine girdiğiniz de olayın rengi değişecektir.

200 adet 1. sınıf etçi hayvandan 232.000 tl kar gayet normal, Hayvan başı 1116 tl gibi gözüküyor, yüksek bir karlılık değil. Arkadaş randımanı %65 yazsada %54 ten hesaplayıp 350 kg karkas olarak hesap yapmış, randımanı %56 olarak hesaplamak daha doğru olur. Bence doğru besleme, düzgün bakım ve nispeten güvenilir, deneyimli bakıcılarla bu para rahat kazanılır fazlasıda kazanılabilir.

Ipardı bende çok araştırdım ama senin degin gibi çok teknik malzeme gerek bu maliyeti artiriyor ben gerek görmüyorum.
İthal hayvan konusunda ben birçok şirketle görüştüm suan için bir sıkıntı yok istediğiniz kadar getirebilirsiniz dediler.
Yerlet hayvanlari toplamakda mantıklı ama hepsini ayni kilo ayni yasda bulmak sorun olabilir eve en kötüsu gunlk canli artisi iyi bi hayvani nasl bulucaz.
Yem bitkilerinde bir sıkıntı yok heryer arazi ekilebilir.
%65 randimani dedgin gibi 60 da indirebiliriz.
Fikirlerin ve yorumun icin eywallah....
uğur BOZ link=topic=85209.msg1020805#msg1020805 date=1441137841' Alıntı:
Hayvancılıkta şunu öğrendim .En verimli işletmeler 100 başı geçmeyen aile işletmeleri.Birde kağıt üzerindeki hesaplarla ,b.k içindeki hesapların birbirini tutmadığı.Çevremde çok iflas edenleri gördüm.Başarılı olmak için aileden hayvancı olmak gerekir sanıyorum. Hayvancılığın sorunlarıyla ilgili konuları iyice araştır..Artık her hangi bir eğitim almadan ne tarım da ne hayvancılık ta başarı sağlanamayacak sanırım.Moralini bozduysamda kusura bakma,enerjini daha değişik konularda değerlendir..Sayılı zenginlerin oğulları dahi müdür olarak işe başlamıyorlar.Arkanı devlet babaya dayayıp bir şeyler yapmak istiyorsan,inanki paranın yarısı dahi eline geçmez ,yarı yolda kalırsın..
tekinmail link=topic=85209.msg1020708#msg1020708 date=1441113061' Alıntı:
Soner Efe,
Bende 100 baş için düşünüyorum. IPARD desteğini falan araştırdım. Ama çok teknik gereksinim olduğu için ve AB standartlarında yatırım gerektiği için, daha ucuza yarı açık alan kurmayı düşünüyorum. Verdiğin bilgiler çarpıcı. İthalat izni ile ilgili bildiğim kadarıyla kısıtlamalar var (en son izin verilen rakam 70 baş çiftlikte kayıtlı besinin olması lazım gibi..) sürekli ithalat izni vermiyorlar ve bir çok yan faktör. Ama yerel kaynaklardan temin edersen, tedarik ayağını bitirebilirsin. canlı kg artışı 1 ila 1,5 KG arası olarak biliyorum, araştırmaya devam et bence. çünkü gramajlar bile sonucu oldukça fazla etkiliyor.

Yem ile ilgili hesapların tutabilir, ama yinede biraz risk primi ekle.

verim oranı 65 % oldukça iyi rakam, biraz düşürsen iyi edersin (belki bahsettiğin cinsler verebilir)

Bu gibi düzeltmelerle birlikte muhtemelen karlılığın düşecektir ama yinede besicilik kendi yem bitkin, kendi çiftliğin, iyi alım rakamı ve hayvan refahı dikkate alınarak para bırakan bir iş gibi gözükmekte.

İnşallah hayırlı olur.

bu iş çok sakat piyasa dalgalanmasıyla eksilere düşebilirsin.örneğin biz 10 simental ırkı dana besliyorduk. haziran sonunda kesim 27 tl oldu biz birazdaha bakalım dedik ağustos sonu ithal haberleri çıktı.fiyat hemen 23 oldu.sonuç haziranda satsaydık daha karlıydık.2 ay gözümüz gibi baktık ama yine aynı fiyata sattık.68.000

Merhaba guney46
Dedigin gibi 1.sinif hayvan oldugu icin ithal durumu var bu hayvanlarin ortalama karkas oranj %54 inecekse ithal getirmeye hoc gerek yok o zaman pazar pazar gezer toplama yaparz oda ithal kadar randiman vermez ben
Yorumun icin eywallah
Guney46 link=topic=85209.msg1020857#msg1020857 date=1441144451' Alıntı:
200 adet 1. sınıf etçi hayvandan 232.000 tl kar gayet normal, Hayvan başı 1116 tl gibi gözüküyor, yüksek bir karlılık değil. Arkadaş randımanı %65 yazsada %54 ten hesaplayıp 350 kg karkas olarak hesap yapmış, randımanı %56 olarak hesaplamak daha doğru olur. Bence doğru besleme, düzgün bakım ve nispeten güvenilir, deneyimli bakıcılarla bu para rahat kazanılır fazlasıda kazanılabilir.

Edirne22 merhaba
Bu işin devaminda steak house acmak istiyorum benm normalde meslegim ascilik kendi etimi uretmek istiyorum sen fikrinde guzel bu u dusunmedimde degil ama ilk olarak kendi kurdugum plani uygulayacgim
Şarole ve limuzin danalarinda ette mermerlesme orani cok yukse bunun icinde restauran piyasasinda bulunamayan kaliteli et turu.
Bu işin butik olarak yapicam yuksek kalite yuksek verim bu konuda kendime pazar olusturucam restaurant hotel gibi sirketlere tedarik saglamaya dusunuyorum her bir hayvanin özlük dosyasi olucak nerdn gelms ne yemis anasi babasi kim gibi vb bilgiler yer alicak bu dosyada tuketiciye %100 guven hissetiricem.
Bu sektorun cok dalgali olmasindan dolay bu plan cercevesinden harket edersem fazla bir dalgalanmalardan zarar gormem yani demek istedigim hayvan kesime gitmeden gidecegi yer belli olcak
Hayirlisiyla bu isin kurarm
Guzel yorum yapmissin biraz kırıçı olmus ama sizde anlamissinjzdir hedeflerim hangi yonde oldugunu
Hayirli isler eywallah
edirne22 link=topic=85209.msg1020713#msg1020713 date=1441115174' Alıntı:
Soner efe
senin elinde maden var, sen bunun değerini bilmiyorsun...

200 baş, şorole ve limuzin getirtebilecek imkanın varsa,
böyle bir çiftlik kuracaksan
hiç besi işine girme.
damızlık yap.
getir dişileri avrupadan 100 tane şorole 100 tane limuzin
ırkını hiç bozma, karıştırma, saf kalsınlar.
doğan buzağıları sat. en az tanesini 3500-4000 ' e okutursun.
hem beslemek için uğraşmazsın, masraf etmezsin.
her sene 200 buzağı ortalama 3.500 TL ' den 700.000 TL eder.
ineklerin masrafını hesapla, ne kadar elinde kâr kalacak bulursun.

tekrar yazıyorum.
eğer öyle cins damızlık getirtebiliyorsan, besiciliğe hiç bulaşma, hepsini dişi getir, damızlık buzağı sat.
danayı beslesen nolur ki, en sağlam danayı 7.000 ' e satasın veya kestirisin.
ama öbür türlü hiç beslemeden bir kaç günlük veya haftalık buzağıyı 3,500 - 4,000 ' e rahat satarsın.

15 ay besleyip danayı, düveyi 7000 ' e satmak mı ?
10 günlük buzağıyı 4.000 TL ' ye satmak mı?

Merhaba ugur boz
Edirne22 ye yazdigimi gibi palnlarim var ac cok demiyecegim benm icin sürdürebilirlik çok onemli bun isden milyoner olmak istemiyor sadece o b.k kokusunu almak istiyorum o koku bana hzur veriyor
Yorumun icin tesekkurler eywallah
uğur BOZ link=topic=85209.msg1020805#msg1020805 date=1441137841' Alıntı:

Merhaba februccini
Yazdigim gibi bu isi butik yapiacagim kurumsal sirketlerle calismaya dusunuyorm o zamn dis pazardan fazla etkilenmem herhalde
Yorumun icin tesekkurler
FEBRUCCİNİ link=topic=85209.msg1021092#msg1021092 date=1441365603' Alıntı:
bu iş çok sakat piyasa dalgalanmasıyla eksilere düşebilirsin.örneğin biz 10 simental ırkı dana besliyorduk. haziran sonunda kesim 27 tl oldu biz birazdaha bakalım dedik ağustos sonu ithal haberleri çıktı.fiyat hemen 23 oldu.sonuç haziranda satsaydık daha karlıydık.2 ay gözümüz gibi baktık ama yine aynı fiyata sattık.68.000

Soner efe link=topic=85209.msg1021102#msg1021102 date=1441369114' Alıntı:
Merhaba guney46
Dedigin gibi 1.sinif hayvan oldugu icin ithal durumu var bu hayvanlarin ortalama karkas oranj %54 inecekse ithal getirmeye hoc gerek yok o zaman pazar pazar gezer toplama yaparz oda ithal kadar randiman vermez ben
Yorumun icin eywallah

İmkanın varsa mutlaka getir, piyasadan saflığı tartışılır, düşük verimli nasıl beslendiği belli olmayan mallara daha fazla para vericen, vaktin pazar gezmekle geçicek, o da zaman ve para kaybı. Piyasadan toplayacağın hayvanlardan en az %5 daha fazla karkas alıcan. Herhalikarda daha karlı. Ayrıca et tipi sığırlara 1-1.5 tl daha yüksekten kestirirsin.

Avşar Beyi link=topic=85209.msg1021181#msg1021181 date=1441395761' Alıntı:
tek bişey diycem daha önce hayvancılık yaptınızmı hiç hayvana baktınızmı ?

bakmadıysanız Koç bile çekildi bu işten hesap sizin

Gürkan önce 2. dediğin için konuşacağım :D Koç ' un çekilme nedeni karsızlık ya da zarar değildi. Koç gayet de kar ediyordu bu işten ama Koç ' a gereken daha büyük bir şeydi. Koç Migros ' u da sattı ona bakarsan ki, Migros tüm perakende alanında çalışanların, iş yapanların ağzını sulandıran bir kuruluştu. Zaten Koç ' un besi işletmelerini ve Maret markasını Namet ' e sattı.

Koç neden bu perakende işinden çıktı? Bunun cevabı çok basit, Koç Türkiye ' nin en fazla ciro yapan, en fazla kar bırakan işletmesi olan TÜPRAŞ ' ı satın aldı da ondan. Bunun için faaliyet alanlarını daraltması gerekiyordu, ayrıca orayı döndürmesi için nakit paraya ihtiyacı vardı. Bu yüzden en sıcak paranın içinde olmasına rağmen perakende işinden çıktı.

TÜPRAŞ, yüzde 84 pazar payı ile Türkiye’de rafineri işinde tekel konumunda bulunuyor. TÜPRAŞ, üretimden satışlarda Türkiye’nin en büyük şirketi. Şirketin 2003 yılı cirosu 13 milyar dolar, ihracatı ise 855 milyon dolar. Şirketin geçen yıl ödediği vergi ise 7,7 milyar dolar. TÜPRAŞ’ın yıllık 27,6 milyon ton ham petrol işleme kapasitesi bulunuyor ve bu kapasite ile Avrupa’nın yedinci büyük şirketi konumunda.

Bunun yanında KOÇ ' un OPET ' i de satın aldığını hatırlatalım, yani KOÇ gıdadan akaryakıt ve enerji alanına geçiş yapıyor ;)

Maret ' in cirosu ne kadar :D Maret ile birlikte TAT Gıda ' yı da sattı. Yani anlayacağınız KOÇ grubu gıda işinden çıktı...

Gelelim 1. dediğine, hayatında kafeste bile hayvan bakmamış bir insan neden yapamasın ki bu işi? Üniversitede bölüm seçerken daha önce yaptığın işe göre mi bölüm seçtin? Hayatında kan görmemiş, hatta görüp de bayılmış bir insan bile cerrah olabiliyorken, neden başka bir insan hayvancılık yapamasın? Herkes her işi yapabilir, yeter ki yapmak istesen, insan nasıl mutlu olacaksa onu yapsın, arkadaş ben-babam halledeceğiz demiş, demek ki biliyor ama bilmese bile yapabilir diye düşünüyorum. Sektörde işi güzel bir şekilde tutturmuş tanıdıklarım var, ömürlerinde inek görmemişler, bayağı güzel kazanıyorlar şimdi. Ha yine başka bir tanıdığım var, dededen hayvan bakarlar, hala aynı kapalı ahırda kazanamamaktan şikayet ediyor ;)

Merhaba avsar beyi
3 kusaktir hayvancilik yapiyorz.
Koc gibi sirketler besicilikden para kazanmadiklari icin d3gil belli bir kar orani saglayamadiklari icin.
Koc,banvit,mc donals besicilikden cekildiye bu memlekette hayvancilik yapilmaz ornegini kurmak cok sacma bu adamlari bu islerden cekilmesi bizim acimizdan daha iyi ..
Avşar Beyi link=topic=85209.msg1021181#msg1021181 date=1441395761' Alıntı:
tek bişey diycem daha önce hayvancılık yaptınızmı hiç hayvana baktınızmı ?

bakmadıysanız Koç bile çekildi bu işten hesap sizin

Merhaba dehliz
Cok guzel yazmissin tesekkurler
Gazetelrin mansetlerini okuyarak hayatimizi yön veriyor oysa ki devami okusalar nelr varmis
Bilgilerin icin eywallah
DeHLiZ link=topic=85209.msg1021193#msg1021193 date=1441400859' Alıntı:
Gürkan önce 2. dediğin için konuşacağım :D Koç ' un çekilme nedeni karsızlık ya da zarar değildi. Koç gayet de kar ediyordu bu işten ama Koç ' a gereken daha büyük bir şeydi. Koç Migros ' u da sattı ona bakarsan ki, Migros tüm perakende alanında çalışanların, iş yapanların ağzını sulandıran bir kuruluştu. Zaten Koç ' un besi işletmelerini ve Maret markasını Namet ' e sattı.

Koç neden bu perakende işinden çıktı? Bunun cevabı çok basit, Koç Türkiye ' nin en fazla ciro yapan, en fazla kar bırakan işletmesi olan TÜPRAŞ ' ı satın aldı da ondan. Bunun için faaliyet alanlarını daraltması gerekiyordu, ayrıca orayı döndürmesi için nakit paraya ihtiyacı vardı. Bu yüzden en sıcak paranın içinde olmasına rağmen perakende işinden çıktı.

Bunun yanında KOÇ ' un OPET ' i de satın aldığını hatırlatalım, yani KOÇ gıdadan akaryakıt ve enerji alanına geçiş yapıyor ;)

Maret ' in cirosu ne kadar :D Maret ile birlikte TAT Gıda ' yı da sattı. Yani anlayacağınız KOÇ grubu gıda işinden çıktı...

Gelelim 1. dediğine, hayatında kafeste bile hayvan bakmamış bir insan neden yapamasın ki bu işi? Üniversitede bölüm seçerken daha önce yaptığın işe göre mi bölüm seçtin? Hayatında kan görmemiş, hatta görüp de bayılmış bir insan bile cerrah olabiliyorken, neden başka bir insan hayvancılık yapamasın? Herkes her işi yapabilir, yeter ki yapmak istesen, insan nasıl mutlu olacaksa onu yapsın, arkadaş ben-babam halledeceğiz demiş, demek ki biliyor ama bilmese bile yapabilir diye düşünüyorum. Sektörde işi güzel bir şekilde tutturmuş tanıdıklarım var, ömürlerinde inek görmemişler, bayağı güzel kazanıyorlar şimdi. Ha yine başka bir tanıdığım var, dededen hayvan bakarlar, hala aynı kapalı ahırda kazanamamaktan şikayet ediyor ;)

bizim burda ilk başlayanlar pazarlardan ucuz hayvan özelllıkle erkek tosun toplayıp onu yeştirip satıp sonra yenisini o şekilde bir kaç kez çevirip para kazanıp öyle başlarlar

Merhaba umut71
Uzun zamandir bu sekilde calisiyoruz zaten surekli ahira hayvan girip cikmasina karsiyiz onun icin bole bir plan olusturduk bakalm hakkimizda hayirlisi
Yorumun icin eywallah.
umut71 link=topic=85209.msg1021204#msg1021204 date=1441428516' Alıntı:
bizim burda ilk başlayanlar pazarlardan ucuz hayvan özelllıkle erkek tosun toplayıp onu yeştirip satıp sonra yenisini o şekilde bir kaç kez çevirip para kazanıp öyle başlarlar