En Verimli Balya Makinesi ve En Uyumlu Traktör?

Abiler Arkadaşlar.
Balya makinemi satmıştım fakat kurt dürtekliyo. Babama dedim al bana makine koca yaz boş geçmesin bari yatçağıma iki iş yapayım hem oyalanırım zaman geçer. Hemde okul harçlığımı çıkarırım.
Şimdiii aklımda olan balya makinesi Çokcanlar kafamda diğerlerinden 10 puan üstün siz ne dersiniz ? Burda bi abi tek çeker 70-56 ile 2200 balya diyor.
Newholland ın makinesini uzaktan görsem kaçarım. Motoru öttürüyo yav yok böyle bi zorlama. İkide bir haşpay sıkıştırıyo 1200 ballya üzeri hayal gibi bişey. Kübota gibi motora 1 depo yetmiyo günde.

Şimdii gelelim traktöre. Kübota dan çok memnunuz fakat servis ve yedek parça bizi dara düşürdü. Ve Babam hidroliklerini sevmedi. Satmak için bazı sebepler de oluştu aile içinde.

Aklımızda olan traktörler
1-Newholland TL100A
2-Mc Cormick 105 veya 115

Lamborghini lere de balyada iyi diyolar ama ona yanaşmam parça sıkıntısı vs.

Neden Newholland ?
Power shift ile vitesi anında 2 ye bölebiliyo balya da tadından yenmez bir özellik. ÇEkişi ve sağlamlığı da kendini kanıtlamış bir traktör.

Neden MC cormick ?
Xtra shift özelliği ile düğme sayesinde bir vitesi durmaksızın 4 e bölebiliyor. 105 lik olanı düz motor 115 lik olanı common rail motor. Sizce Mc cormick olursa 115 liği büyük mü gelir makineye yoksa daha mı iyi olur ? Bazı yerlerde 115 liğe 128 bg diyorlar.

Sizin Makine ve traktör önerilerinizi bekliyorum. Balya makinelerinde marka ile birlikte modeli de belirtirseniz sevinirim. Çünkü Model modeli tutmuyo.

İlginiz için ve ilgilenip cevapladığınız için şimdiden Teşekkür ederim.

Ynt: Balya Makinesine en uygun traktör nedir ? Vede en verimli çalışan Balya makinesi

Tebrikler forumda böyle Anlamlı ve bilgilendirici konular görmek güzel. Bi sorum olucak kubotanın hidroliklerinden neden memnun değilsin sorunları nedir.
Bu arada konuna Yanıt olarak bana göre daha önceki tecrübelerime dayanarak yazıyorum massey 398 tek çeker ve Galiganni 5190 tavsiyem.

Ynt: Balya Makinesine en uygun traktör nedir ? Vede en verimli çalışan Balya makinesi

_çiftçi_ link=topic=85218.msg1018207#msg1018207 date=1439722709' Alıntı:
Tebrikler forumda böyle Anlamlı ve bilgilendirici konular görmek güzel. Bi sorum olucak kubotanın hidroliklerinden neden memnun değilsin sorunları nedir.
Bu arada konuna Yanıt olarak bana göre daha önceki tecrübelerime dayanarak yazıyorum massey 398 tek çeker ve Galiganni 5190 tavsiyem.
Kübocan Fazla yukarı kaldırmıyo geçen yıl 9 lu patlatmalar ile yoldaki 110 luk boruya takıldı patlatma geç farkettim su motorunu dereden çıkardım :) :) :) nerdeyse yerden 1 karış kesiyo 9lu patlatmayı. Yok sınıra takılıyo yok oraya buraya takılıyo. Vede Dürtüklemesi yani hassasiyeti pek iç açıcı değil. 398 güzel makine ama tercihim klimalı ve birazdaha teknolojik makinelreden yana olucak Sapın yoğun olduğu yerde şhift yaparak direk yarım vites düşüp yakıt zaman vede balata tasarufu yapmak daha hoş :)

Kubotanın hidrolik kaldırma yükselliği ayarlanıyor, benimkisi ayarlandı artık daha fazla yükseğe kaldırıyor, seninkinde ayarlama yapıldımı ?
Balya demişssin bende New holland 4040 var geçen sene balyaya onu koştum 70 000 balya yaptım 32 ileri vitesi var her vitesi ikiye bölüyor ama yakıt fazla
Bu sene 8540 ile çalıstım yakıt neredeyse yarısı desem olur öyle çokta vites olarak 4040 ı aramıyorum
Elibol ve Aktürk fabrikaları bana 70 km Kayhan Ertuğrul ve Çokcanlar ise 80 km mesafede
Bağlama grubunun en küçük parçasına kadar avrupa olsunda markası çokta önemli değil hepsi aynı sistem
Benim tek aradığım avrupa bağlama grubu
100 Hp üzeri bir traktör balyada ne kadar kullanılır tartışılır gibi geliyo bana

ArAnAnAdAm link=topic=85218.msg1018235#msg1018235 date=1439734418' Alıntı:
Kubotanın hidrolik kaldırma yükselliği ayarlanıyor, benimkisi ayarlandı artık daha fazla yükseğe kaldırıyor, seninkinde ayarlama yapıldımı ?
Balya demişssin bende New holland 4040 var geçen sene balyaya onu koştum 70 000 balya yaptım 32 ileri vitesi var her vitesi ikiye bölüyor ama yakıt fazla
Bu sene 8540 ile çalıstım yakıt neredeyse yarısı desem olur öyle çokta vites olarak 4040 ı aramıyorum
Elibol ve Aktürk fabrikaları bana 70 km Kayhan Ertuğrul ve Çokcanlar ise 80 km mesafede
Bağlama grubunun en küçük parçasına kadar avrupa olsunda markası çokta önemli değil hepsi aynı sistem
Benim tek aradığım avrupa bağlama grubu
100 Hp üzeri bir traktör balyada ne kadar kullanılır tartışılır gibi geliyo bana
100 hp üzeri 1000 kuyruk mili yada 750 kuyruk mili ile daha tasaruf sağlanabilir tahminimce. Hem newhollandın bağlaması avrupaydı ama çok sıkıyodu motoru. Hidrolik ayarı yapıldı ama pek tatmin edici değil yine.

balyada bana kalırsa 80 hp bile yeterli. 65-46 tek çeker ile buğday arpa yer fıstığı falan her balyayı yapıyorlar. en fazla 75 hp var balya da burada kullanılan 4*4 olarak

bugün solis 90 Biçerin hemen arkasindan girdi traktörun sesi hiç değişmiyo makinaya fazla yuklenirse kesinlikle 1-2 sezonda makinayi yoracaktir 90 ve üstü dediğin gibi 750-1000 devirde daha verimli olacaktır

yakitta fark kesinlikle eder 90 hp üzeri motorda
bizde 70-66 vardi balyada, sonra td 95 aldik , td 95 neredeyse 70-66 nin 2 Kati yakiyor bunuda göz önünde bulundurun.

Ben iki yıldır erkunt kudret 100 ile cokcanlar balya makinasi ile balya yapıyorum 1 depo ile 1800 balya yapıyorum traktör çok geziyor ve makinamin hasbayi tamam ve balyalar 25 kgdan ağır ben sana bu kadar söylüyum sen artık kendin değerlendir.

• Beğen
Tepkiler: muhammed85

arkadaşımda bu sene sıfır çokcan var tümosan 8195 var samanda 25 kg ve üstünde tam dişli kıyıcılı olarak balya başına 220- 230 kuruş yakıyormuş

bengogs link=topic=85218.msg1018209#msg1018209 date=1439724363' Alıntı:
Kübocan Fazla yukarı kaldırmıyo geçen yıl 9 lu patlatmalar ile yoldaki 110 luk boruya takıldı patlatma geç farkettim su motorunu dereden çıkardım :) :) :) nerdeyse yerden 1 karış kesiyo 9lu patlatmayı. Yok sınıra takılıyo yok oraya buraya takılıyo. Vede Dürtüklemesi yani hassasiyeti pek iç açıcı değil. 398 güzel makine ama tercihim klimalı ve birazdaha teknolojik makinelreden yana olucak Sapın yoğun olduğu yerde şhift yaparak direk yarım vites düşüp yakıt zaman vede balata tasarufu yapmak daha hoş :)

Çok motoru balyada inceledim. Yakıtı ararsın. Abi tavsiyesi.

Hidrolik konusu tamamen ayar işi. Ilk başta benimkilerde de fazla kaldırmıyordu. Bir kez 4 ' lü pulluğun son okunu asfalta geçirdim. Asfaltı kopardı. Ikinci kez geçirdiğimde pulluğu kırdı.

Baktım olmayacak, kendim bir ayar yaptım. Şu an durum bu:

06ca5100a1b5f266ca13ca4bb17569a3.jpg

Not: bu sürüm pozisyonu. Tepe kolunu kasarsam daha da kalkıyor.

bengogs link=topic=85218.msg1018260#msg1018260 date=1439747504' Alıntı:
100 hp üzeri 1000 kuyruk mili yada 750 kuyruk mili ile daha tasaruf sağlanabilir tahminimce. Hem newhollandın bağlaması avrupaydı ama çok sıkıyodu motoru. Hidrolik ayarı yapıldı ama pek tatmin edici değil yine.

+100 hp ' de hız artıyor ama yakıtta tasarruf yok. 750 devir de olsa, 540 devir de olsa, balya makinesinin traktörden çektiği güç değişmez.

540E ot balyasında avantaj sağlar ama samanda kullanmak doğru değil. Yoğun sapta alya makinası tıkandığında, motor devrindeki yükselme ve alçalma miktarı artıyor. Motor sıkıştığında anlık olarak 300 devire kadar düşüyor pto devri. Bu kadar düşük hızda bağlamaya grubu devreye girdiğinde, gruptaki tüm parçalar aşırı zorlanıyor. Ülkesi aynı şekilde motor da.

Kısaca 100 hp altı motorda saman balyası yaparken kuyruk milini 540E (750) devirde kullanmak, hem traktöre, hem de makineye açık açık işkence etmek.

Traktor olarak same explorer3 90 40+40 sanzumaniyla balyada isini rahatlikla gorecektir.zaten samenin yakit konusunu soylememe gerek yok.balya makinasi olarakta galliganni yada paksan diyorum.bu markalar kendini kanitlamis

Şimdiye kadar çok balya basan traktör gördüm ama aralarında en verimli class vardı gerek yakıtta gerekse hızda Balya makinası fark etmez ama kesin traktör alcam diyosan claas dan şaşma