Yeni tohumla buğdayda rekor verim

16.08.2015 - 02:30 | Son Güncelleme: 16.08.2015-1:41

Milliyet.com.tr » Ekonomi » Haber

Yeni tohumla buğdayda rekor verim
Tarım Kredi’nin soğuğa dayanıklı yeni ekmeklik buğday çeşidi Glosa, Trakya Bölgesi’nde dekar başına ortalama 890 kilogram, İç Anadolu Bölgesi’nde ise 650 kilogram verim rakamlarını yakaladı.

Mithat Yurdakul

Tarım Kredi şirketi TAREKS’in tescil ettirdiği ekmeklik buğday çeşidi Glosa, çiftçinin yeni gözdesi olacak. Tarım Kredi Genel Müdürü İrfan Güvendi, şunları söyledi:

Soğuktan etkilenmedi
“Özellikle İç Anadolu Bölgesi’nde yaygın ekilen ve çiftçi tarafından beğenilen, piyasada yüksek fiyatla alıcı bulan bazı çeşitlerin kıştan ve olumsuz şartlardan etkilenmesine rağmen Glosa çeşidimiz, olumsuz iklim koşullarından etkilenmemiştir. Sert kış koşulları ve aşırı yağışlara rağmen Glosa’yla dekar başına Konya’da 700, Çorum’da 600 kilogram verim alınırken, verimde en yakın çeşitler ortalama 400-500 kilogramda kaldı.”

Glosa’nın Tarım Bakanlığı’nın 2011-2013 yıllarında Trakya’da yaptığı resmi tescil denemelerinden de başarıyla çıktığını dile getiren Güvendi, şunları söyledi:

1041 kilo verdi
“Bölgede en yaygın ekilen çok sayıda çeşidi geride bırakarak dekarda 890.7 kilo ortalama verim ile ilk sırada yer aldı. Glosa’nın verimi, kontrol amaçlı denemede yer alan çiftçi tarafından yaygın olarak üretilen standart çeşitler verim ortalaması olan dekar başına 791 kilonun yüzde 13 üzerine çıkıldı. Denemelerde dekar başına en yüksek 1041 kilo verime ulaşıldı. Ar-Ge çalışmalarıyla ülkemize kazandırdığımız Glosa aynı zamanda Romanya’da ekmeklik buğday üretim alanlarının yüzde 35’ini oluşturmakta. Glosa’ya bu yıl Trakya ve İç Anadolu’da yoğun talep oldu ve ihtiyacın, ancak bir kısmı karşılanabildi. Önümüzdeki yıl çiftçilerin ihtiyacının tamamının karşılanması yönünde üretim programı planlayarak, çalışmalarımıza hız verdik.”

Üreticilerden ilk yılında gelen 450 ton talebin 110 tonunu karşılayabilen TAREKS, gelecek yıl için üretim hedefini 1000 tona çıkardı. Talep artışının devam etmesi halinde ise üretim hedefi 10 bin ton olarak tespit edildi. Glosa, kışlık, orta boylu, yatmaya karşı dayanıklı, kılçıklı, beyaz başaklı ve başaklanma zamanı erkenci bir tohum olarak biliniyor.

Ynt: Yeni tohumla buğdayda rekor verim

Haberde verilen verimler bu senenin verimleri gibi yansıtılmış medyaya.Aslında 2012-2013 denemelerinin verimleri.
Deneme amaçlı ekmekte fayda var.Fakat 900kg-1000kg verim beklerseniz yanılırsınız.Listede diğer buğdaylar da var.Bölgenizde bu buğday çeşitlerini ekenler de.Listede göründüğü gibi verim ortalaması yakalayan varsa alnından öperim.

Hayır bir de demiş ki: 'yaygın olarak üretilen standart çeşitlerin verim ortalaması olan dekar başına 791 kilonun'...

Yani öyle bir toprak ki, ne ekersen ek, zaten 791 kilo alıyorsun..

Ve keramet buğdayda imiş..

sebazios link=topic=85224.msg1018725#msg1018725 date=1439928854' Alıntı:
Hayır bir de demiş ki: 'yaygın olarak üretilen standart çeşitlerin verim ortalaması olan dekar başına 791 kilonun'...

Yani öyle bir toprak ki, ne ekersen ek, zaten 791 kilo alıyorsun..

Ve keramet buğdayda imiş..
Bence bu verimler sulanan alanlardaki buğdaylara ait olsa gerek. Kuruya ekimlerde mümkün değil.

bezostaja ektim bu sene dekara ortalama 140-150 kğ ile sezonu
batarak kapattık...
ekmeden önce methedildi...
şimdi sıra odeska ' da 550-600 kğ diyorlar...
soğuğa dayanıklı bir cins bulamadık..
Kışın -35... -40 °c ' yi gören buğday mahvoluyor..
bakalım belki buraya glosa gelirde bizide kurtarır..

• Beğen
Tepkiler: FEBRUCCİNİ

Bende denemelik ekmeyi istiyorum bundan , lakin iyi gaz verdiler piyasaya bulacağımızı sanmıyorum , birçok yerde haberini gördüm , balon bir talep oluşacak gibi duruyor , her sene farklı hikayeler ile bize ellerindeki yeni çeşitleri ittirmeye çalışıyorlar gibi bir hisse kapıldım , onlardayken mal değerli bizdeyken değersiz , geçen senede Turkuaz fırtınası estiydi , her sene satacak birşey buluyorlar , çok riske girmeden 2-3 çuval alıp deneyip , kendi testlerimizi yapmak bana daha mantıklı geliyor.

• Beğen
Tepkiler: osmanli

dayço link=topic=85224.msg1018738#msg1018738 date=1439929929' Alıntı:
ya bu buğdayın değerleri çok düşük satışta sorun olur ben ektim bir daha ekmedim andino gibi bir buğday yumuşak

Ben de kalitesini merak ediyordum. Yumuşaksa hiç şasını yok gözümde. Yeri geliyor en iyisini satmaktan zorlanıyoruz, hayvanı olmayan birinin sırf verim için düşük kaliteli buğday ekmesi akıl karı değil.

Bu buğdayı iç anadoluda suluya ekmislerdir ve kesin pancar, mısır, patates gibi bir üründen sonra ekilmiştir yoksa 650 kg verimi biraz zor görürler birde tarım kredi satıyorsa iki defa düşünmek lazım onlarda her yol var çünkü.

• Beğen
Tepkiler: osmanli

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=85224.msg1018739#msg1018739 date=1439930100' Alıntı:
bezostaja ektim bu sene dekara ortalama 140-150 kğ ile sezonu
batarak kapattık...
ekmeden önce methedildi...
şimdi sıra odeska ' da 550-600 kğ diyorlar...
soğuğa dayanıklı bir cins bulamadık..
Kışın -35... -40 °c ' yi gören buğday mahvoluyor..
bakalım belki buraya glosa gelirde bizide kurtarır..
Çok yazık olmuş, Esasında bezostaja çok iyi bir buğday çeşitidir. Ancak bölge şartlarımızda sulanmayan hiç bir araziye ekilmemesi gerektiğini de belirtmeliyim. - 30 lara kadar bayburtta sorunsuz yetişiyor. sulu ortalaması 470kg civarında. 550 kg verime ship arazilerde var.

Sivas kangal bölgesinde de durum aynı. Sulandığı ya da yağış aldığı takdirde güzel oluyor buğdaylar. Yağış aldığı zaman rekolte 250-300 kg arasında olabiliyor. Ancak son yıllardaki aşırı kuraklıkta o buğday cinslerinden hiçbiri 300 ü bulmaz. Meralardaki otlarda bile azalmalar var. Sulama imkanı olan araziler kısıtlı, ırmak kenarı, açık sulama kanalı, ve kapalı sistem sulama barajı eğer oda açılırsa, kuralıktan dolayı kapatılıyor. Sonbaharda yağış yok toprak kül gibi oluyor ekim yapılırken, üstüne çok az bir yağış oluyor, kışın kar yağışıda çok az oluyor, -25,-30 derecelere kadar iniyor hava, bölge rakımı bulunduğumuz köy ve çevresi için 1450-1500 civarları, kış bu yüzden diğer karasal iklim bölgelerine kıyasla çok sert geçiyor, bitki ne yapsın. İlk baharda da durum aynı 1-2 kez yağış alıyor sonrası tehlike zaten, toprakta verimsiz. Soğuğa ve kuraklığa dayanıklı tohum üretmek istiyorlarsa böylesi iklim şartlarına sahip bölgelerde araştırma ve tohum geliştirme yapılmalı, zaten bu şartlarda geliştirilen tohum diğer bölgelerde Ortalama rekolteyi yakalar, ama o bölgelerin iklim şartlarına göre üretilen tohumlar bizim bölgemizde aynı sonucu vermiyor, yakın değerlerde bile olmuyor

• Beğen
Tepkiler: sarilar1
Bu yıl ektim glosayı buralardada çok ekildi en azından benim tohumu aldığım gün 2 kamyon glosa hiç yere inmeden satıldı şuan için gelişme çok güzel herhangi bir problem yok kardeşlenme çok güzel yerde hiç ot yapmadı birde aslı çeşidi ekiyorum aslıdanda geçen yıl bir tarladan 720 kg aldık diğer tarla çok daha güzeldi fakat dolu ve fırtına sonucu hepsi yere yattı ve doludan taneleri döktü ona rağmen 650 kg biçtik.

Bu yıl ektim glosayı buralardada çok ekildi en azından benim tohumu aldığım gün 2 kamyon glosa hiç yere inmeden satıldı şuan için gelişme çok güzel herhangi bir problem yok kardeşlenme çok güzel yerde hiç ot yapmadı birde aslı çeşidi ekiyorum aslıdanda geçen yıl bir tarladan 720 kg aldık diğer tarla çok daha güzeldi fakat dolu ve fırtına sonucu hepsi yere yattı ve doludan taneleri döktü ona rağmen 650 kg biçtik.

Glosa yi bende ekdim busene denemelik inşllah sonunda bugday cesidini bulmus oluruz. Ilk hasadim olaacak busene allah izin verirse paylasim yapacam hasatta