Hobi Bahçem için eknomoik bir bahçe traktörü arıyorum

Hobi bahçem için 5-7 bin lira civarında bir bahçe traktörü arıyorum...
Kullanımı kolay, pulluk kaz ayağı sisteminin hidrolikle olması tercih edilecektir...

Saygılarımla

Ynt: Hobi Bahçem için eknomoik bir bahçe traktörü arıyorum

bahçe alanı ne kadar ?
ne ekili / dikili ?
toprağı işleme şeklin neler olacak?
bu işlemeleri hangi aletlerle yapacaksın ?

bunların soruların cevapları olmadan doğru traktör tavsiye edilemez...

Bahçe alanı 2 dönüm, meyve ağaçları dili 3x4 mt aralıklı olarak, pulluk ve kaz ayağı ile işleme yapılacak, gerekli olursa rötavatör veya çapa makinası da kullanılacak...

teşekkür ederim ilginize

2 dönüm için traktöre gerek yok bence.
bel küreği, çapa yeterli olur.

ben de diyordum MF 135 öneririm ama o 2 dönüm bahçe için çok çok çok fazla gelir,
MF 135 ile 100 dönüm yer işleyen var....

Bahçe işleri için başak alıp başka bir makina almayan kimseyi görmedim. Ayrıca üzerine binme dışında çok ta kullanışlı değil. Aynı fiyat aralığında 7-10 bg gücüne sahip bir çapa makinası almanız çok daha iyi olacaktır. Tabi bunu sınırlayan tek faktör bahçenin toprak yapısı. Bünye iri ve çok taşlı ise ise çapa makinası iş görmez. Daha büyük bir traktör almanız gerekir. 28 ve daha yukarı bg güçlü bir traktör. İnce taşlıklı ve diğer arazi tiplerinde ise çapa makinası mükemmel sonuç verecektir. Saygılarımla

arpanet link=topic=85227.msg1018839#msg1018839 date=1439978132' Alıntı:
Bahçe işleri için başak alıp başka bir makina almayan kimseyi görmedim. Ayrıca üzerine binme dışında çok ta kullanışlı değil. Aynı fiyat aralığında 7-10 bg gücüne sahip bir çapa makinası almanız çok daha iyi olacaktır. Tabi bunu sınırlayan tek faktör bahçenin toprak yapısı. Bünye iri ve çok taşlı ise ise çapa makinası iş görmez. Daha büyük bir traktör almanız gerekir. 28 ve daha yukarı bg güçlü bir traktör. İnce taşlıklı ve diğer arazi tiplerinde ise çapa makinası mükemmel sonuç verecektir. Saygılarımla
aynen katılıyorum ve şunu da eklemek isterim taşlı bolgede çapa makinesine Pulluk takarakda işinizi görebilirsiniz
Ve şu da var başak gücü itibariyle pekde alet edevat çevirecek yapıda değil küçük ekipmanda bulmak sorun ama capa makinesine makul fiyatlarla pulluk ilaçlama aparati su çekmek için santrafis tambur vs. Bulmak mümkün

stulu link=topic=85227.msg1018924#msg1018924 date=1440006179' Alıntı:
Leyland 184 canavar gibi
abicim bizde de vardı leyland. Ahırın yanına yaklaştırmazdık. Büyüyen buzağıyı görür diye. Buzağı az serpildi mi ne yapar eder onu yerdi. Aman diyeyim siz uzak tutun. Ha bu arada emektara buzağıları kurtarmak için iki yıldır anahtar vurmadık. Garajda istirahat ediyor. :)

Görüşlere teşekkürler.... Başak 17 çok iyi restore edilmiş bugün denedim...

Teknik bilgilere ihtiyacım var...

orijinal lastik ebatları nedir?

motor ve şanzıman yap nitelikleri

hidrolik özellikleri...

Saygılarımla

Galiba başak 17 uzmanların ilgi alanı dışında... :-[

bilgileri kuyu kazarak öğrenmeye çalışıyorum...

lastik ölçüleri ön 5.00-12, arka 7.00-18 şeklindeymiş...

Hafta sonu ilk denememizi yaptık, çapa makinası ile kıyaslanmayacak ölçüde verimli iş çıkarttı... Başak 17 teknoloji geriliğine rağmen mini bahçemizde iyi iş gördü..

Kaz ayağı özel yapım sanıyorum onun ayakları eğiliyor...Buna bir çözüm bulmam lazım... Önerilerinizi beklerim...

Davut Salih link=topic=85227.msg1020571#msg1020571 date=1441021766' Alıntı:
Hafta sonu ilk denememizi yaptık, çapa makinası ile kıyaslanmayacak ölçüde verimli iş çıkarttı... Başak 17 teknoloji geriliğine rağmen mini bahçemizde iyi iş gördü..

Kaz ayağı özel yapım sanıyorum onun ayakları eğiliyor...Buna bir çözüm bulmam lazım... Önerilerinizi beklerim...

Mini traktörlerde, rotovatör dışında hangi toprak işleme ekipmanı olursa olsun, 'tekerlekli' olsun. Pulluk, kaz ayağı, kültivatör farketmez. Tekerlekli bir ekipman olmadığı sürece ideal verimlilikte çalışamazsınız.